PDA

Zobacz pełną wersję : filtr polaryzacyjny a nasycenie kolorów



michal_sokolowski
21-10-2005, 15:07
a ja mam takie pytanko:
czy jest sens stosowania filtra polaryzacyjnego przy fotografii ludzi ?
Nie chodzi mi o pejzaż, chmurki, czy zieloną trowkę, chodzi mi o fotografię np. ślubną, z fleszem i bez flesza... czy jest sens zakładania (najpierw kupna w moim przypadku) polaryzatora ? Proszę o opinie osoby, które znają temat z praktyki.

Michał.

8)

Vitez
22-10-2005, 00:33
Jesli robisz osoby w kontrastowym oswietleniu - to ma sens bo zlagodzi kontrasty.
Jesli robisz osoby na tle nieba - to ma sens bo poprawi wyglad nieba.
Jesli robisz osoby "blyszczace sie" - to rowniez moze miec sens gdy pudru nie masz ze soba - moze nieco zgasic odblaski (lysinki, pot itp) ;)

Artur Lewandowski
22-10-2005, 00:39
Vitez potu nie zgasi :D trzeba się umyć a tak na serio to poza tym co powiedział Vitez uwydatnisz prawdziwe kolory właśnie eliminując odbicia.

Kubaman
22-10-2005, 09:07
Panowie moje doświadczenia z polarem to pięć munut zabawy na krakowskim zlocie CB. Mam jednak jedno pytanie, bo nieco powątpiewam w wasze odpowiedzi: w jaki sposób ustawić polara, tak żeby przy odbitym świetle lampy dawał nasycone kolory i eliminował refleksy :rolleyes:. IMHO to niemożliwe, musielibyście bez przerwy świecić lampą.

Jeśli natomiest mówimy o lampie używanej jako fill light - to przecież lampa jedynie doświetla, zasada używania polara będzie taka sama jak zwykle, więc chyba nie o to autorowi wątku chodziło :roll:

Vitez
23-10-2005, 00:47
Przeczytaj dokladnie o co autor pyta. "Z fleszem, bez flesza" - to tylko przyklad. Natomiast ty Kubaman uparcie chcesz zaciagnac temat do kącika "czy uzycie polara z fleszem ma sens" - odpusc :roll: - autor pyta ogolnie o sens uzywania polara a nie o polar vs flesz.

Shadow
23-10-2005, 11:51
a ja mam takie pytanko:
czy jest sens stosowania filtra polaryzacyjnego przy fotografii ludzi ?
Nie chodzi mi o pejzaż, chmurki, czy zieloną trowkę, chodzi mi o fotografię np. ślubną, z fleszem i bez flesza... czy jest sens zakładania (najpierw kupna w moim przypadku) polaryzatora ? Proszę o opinie osoby, które znają temat z praktyki.

Michał.

8)

Wydaje mi się, że w fotografii ludzi bardziej przydatny jest inny rodzaj filtrów ----> http://www.pragmatic.com.pl/cokinpor.htm

Vitez
23-10-2005, 23:20
Wydaje mi się, że w fotografii ludzi bardziej przydatny jest inny rodzaj filtrów ----> http://www.pragmatic.com.pl/cokinpor.htm

O ile robisz na filmie to tak.
Ale wszystkie efekty tego zestawu da sie w programie graficznym zasymulowac (lepiej albo gorzej... zalezy).
Za to polara nie zasymulujesz wiec...

Kubaman
24-10-2005, 08:38
chodzi mi o fotografię np. ślubną, z fleszem


Przeczytaj dokladnie o co autor pyta. "Z fleszem, bez flesza" - to tylko przyklad. Natomiast ty Kubaman uparcie chcesz zaciagnac temat do kącika "czy uzycie polara z fleszem ma sens" - odpusc :roll: - autor pyta ogolnie o sens uzywania polara a nie o polar vs flesz.
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie - a myślę, że akurat autorowi by się ta odpowiedź przydała, bo ja swoje zdanie mam. BTW jak sobie wyobrażasz profesjonalną fotografię ślubną bez flesza?


Jeśli natomiest mówimy o lampie używanej jako fill light - to przecież lampa jedynie doświetla, zasada używania polara będzie taka sama jak zwykleZakładam, że autor wie, jakie jest działanie polara, sądząc po sformułowaniu pytania. Niczego nie muszę odpuszczać :p , odpowiedziałem na temat.

Vitez
24-10-2005, 17:21
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie - a myślę, że akurat autorowi by się ta odpowiedź przydała, bo ja swoje zdanie mam.

Autor pytania napisal "np. z fleszem" , dla mnie w domysle - z fleszem jako dopelnieniem, polar wtedy likwiduje odblaski, poprawia kolory i kontrasty - swiatla zastanego. Ze swiatlem fleszowym polar niewiele ci zdziala.


BTW jak sobie wyobrażasz profesjonalną fotografię ślubną bez flesza?

Normalnie :roll: . Sigma 20 1.8, Canon 30 1.4, Canon 50 1.4, Canon 85 1.8, ISO 800/1600 i jazda. Znam paru profesjonalnych slubnych co tylko na stalkach i swiatle zastanym jada.


Niczego nie muszę odpuszczać :p , odpowiedziałem na temat.

Ale probowales skierowac temat na inne tory :p .

Gapollo
26-10-2005, 22:23
Chyba ma, jeśli na lampę też założysz polara i ustawisz je na 90stopni względem siebie. Zmniejszy to odbicia np na okularach.
Nie sprawdzałem tego jeszcze, ale właśnie się przymierzam do zmajstrowania takiego filterka na lampę i zobaczenia, co to daje.

jharv
26-10-2005, 22:48
"Normalnie :roll: . Sigma 20 1.8, Canon 30 1.4, Canon 50 1.4, Canon 85 1.8, ISO 800/1600 i jazda. Znam paru profesjonalnych slubnych co tylko na stalkach i swiatle zastanym jada."




Chętnie bym takie foty obejrzał

Vitez
27-10-2005, 02:22
"Normalnie :roll: . Sigma 20 1.8, Canon 30 1.4, Canon 50 1.4, Canon 85 1.8, ISO 800/1600 i jazda. Znam paru profesjonalnych slubnych co tylko na stalkach i swiatle zastanym jada."




Chętnie bym takie foty obejrzał

http://www.forumslubne.pl - rzuc watek z prosba o przykladowe foty z tego typu szkiel i tylko swiatla zastanego... jest tam paru fachowcow ktorzy na pewno maja takie foty w swoim portfolio 8)