PDA

Zobacz pełną wersję : xxxd nie lubią jasnych szkieł



igor58
01-04-2010, 11:51
Krąży taka opinia...
Na ile prawdziwa?

Czacha
01-04-2010, 11:58
Hmm.. a gdzie taka opinie znalezles? ;) Jesli pojawila sie na sieci dzis, to traktowal bym ją jak zart zwiazany z 1 kwietnia.

igor58
01-04-2010, 12:02
Opinię "wyemitował" m.in. wszechwiedzący sprzedawca w pewnym sklepie foto.
Ale nie tylko on, na CB też coś się pojawiało.

Czacha
01-04-2010, 12:06
Napisz wiecej konkretow, bo ekscentryczne te teorie ;)

igor58
01-04-2010, 12:18
Gdybym wiedział, to bym nie pytał.
Prawdopodobnie chodzi o współpracę jasnych szkieł z af w xxxd (typu 300, 350, 400), który to (af) zdecydownie ustępuję tym w xxd. Pytanie do tych, którzy mieli z tym problemy, lub mają jakieś własne obserwacje. Czytałem, że np. Tamron 17-50/2,8 inaczej działa np. z 450, a zupełnie inaczej (lepiej) z 40tką.

amphotos
01-04-2010, 12:20
Kiedyś miałem okazję robić zdjęcia na 450D, przy Sigmie 50mm 1.4 - AF czasami łapało lepiej niż w przypadku 40D. Myślę, że są minimalne szczegóły, dla niektórych ważne, dla niektórych mniej - ale ogółem, efekt końcowy jest bardzo zbliżony.

Tomasz Golinski
01-04-2010, 12:24
Czytałem, że np. Tamron 17-50/2,8 inaczej działa np. z 450, a zupełnie inaczej (lepiej) z 40tką.

To można powiedzieć o praktycznie wszystkich obiektywach. Większość do tego działa jeszcze lepiej z 5dmk2 ;-)

Merauder
01-04-2010, 13:02
Myślę, że w pewnym stopniu jest to prawda. Ja zauważyłem to o czym mówi autor wątku na swoim 450D. Z tym żeby nie było ogólno-wątkowego lamentu trzeba zaznaczyć, że w muszą być spełnione pewne warunki. Mowa tutaj o słabym świetle i większych odległościach np. kościół. Wtedy AF 450-tki potrafi odznaczyć się trochę niższa skutecznością niż w przeciętnych warunkach. W takim wypadku dodatkowo zauważalne są problemy na bocznych punktach AF. W pewnym stopniu (choć nie do końca) niweluje sprawę wspomaganie AFa w zew. lampie błyskowej.

To co powyżej napisałem opieram na doświadczeniu opartym na foceniu zestawem z mojej stoki.

mc_iek
01-04-2010, 13:05
moje 350d z pożyczonym EF 85/1.8 w pewnych warunkach oświetleniowych pudłowało haniebnie, a w innych trafiało idealnie...

allxages
01-04-2010, 13:06
Większość do tego działa jeszcze lepiej z 5dmk2 ;-)

A to chyba jednak już żarcik 1wszo kwietniowy? :)

A w ogóle co to za czasy, że f/2.8 nazywać jasnym szkłem ;) Toż to ciemnica!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ALE TO CO PISZECIE NIE DOTYCZY TYLKO JASNYCH OBIEKTYWÓW. TO DOTYCZY WSZYSTKICH. XXXD ma gorszy AF poprostu i tyle. niezależnie od obiektywu.

tezmarek
01-04-2010, 13:18
Krąży taka opinia...
Na ile prawdziwa?

Miałem 400D i mam 50D. Różnicę pomiędzy skutecznością/szybkością AF oceniam na szkolne pół punktu (np 400D - dostatecznie - 50D - dostatecznie plus - lub co najwyżej "dobrze minus"). Jest jednak pewna istotna kwestia.
Jasne obiektywy to zazwyczaj obiektywy stałoogniskowe. Seria xxxD nie ma możliwości regulacji AF, co w wypadku 50D i jasnych stałek sprawdza się dobrze (w skali 2-5). Używałem trzech obiektywów stałoogniskowych z 400D i 50D i po korekcji komfort pracy był znacznie większy. Ale to głównie zaleta microadjustment, a nie AF. Być może stąd bierze się ogólne stwierdzenie, że xxxD nie lubią jasnych szkieł.

Ernest_DLRS
01-04-2010, 13:19
Wiadomo, seria xxxD ma dość "duże" punkty autofokusa, nie są one tak dokładne jak w serii xD, przez co jasne obiektywy generujące płytką głębię ostrości mogą łapać ostrość nie tam gdzie trzeba, blurując dajmy na to oczy zamiast na nie ostrzyć. Ale to kwestia wprawy, sam na 400D swego czasu robiłem zdjęcia czymś poniżej f/2 i dawałem rade.
Pozdrawiam.

dexterteam
01-04-2010, 17:56
uuu no panowie nie straszcie mnie ;)
Właśnie co 3 dni temu odebrałem Canona 50mm 1.4 a kupiłem do 450D

da_tomala
01-04-2010, 22:25
e tam bzdury jakieś z tym ostrzeniem w xxxd Ja nie mam żadnych problemów. Powiem nawet, że 450 -tka ma szybszy AF niż 5d i to jest fakt przeze mnie sprawdzony. Dziękuję

misieek
01-04-2010, 22:34
A ja podłączyłem do 5D 85/1,8 i tam działa Ona lepiej niż przy 40D

zaitsev
01-04-2010, 23:04
e tam bzdury jakieś z tym ostrzeniem w xxxd Ja nie mam żadnych problemów. Powiem nawet, że 450 -tka ma szybszy AF niż 5d i to jest fakt przeze mnie sprawdzony. Dziękuję
Wow... To 450D jest aż tak dużo lepsze od 400D? Bo u mnie na 400D było w miarę szybko i czasami nie trafił, a na 5D szybko i celnie. Oczywiście dużo lepiej nie jest, ale różnicę na + czuć... 5D z pewnością lepiej radzi sobie z każdym obiektywem niż seria xxxD.
Chyba masz dobre egzemplarze szkieł i body, a na kiepską piątkę trafiłeś...

przemo_81
01-04-2010, 23:17
Moze ktos powie ze ja nie mam wypasu w sprzecie, ale powiem ze zestawik jaki mam jest super i daje rade w wiekszosci warunkow. Z 40d moze lepiej dziala czesciej trafia ale do wybaczenia.
A ligicznym sie byc wydaje ze 450d jest lepsze od 400d a gorsze od 50d itp itd. Inaczej nie byloby postepu tylko cofka.

da_tomala
03-04-2010, 09:14
Jak radzi sobie rzeczywiście AF w aparacie najlepiej moim zdaniem sprawdzać na skrajnych punktach AF. Bo centralnie to można różnicy nie dostrzec. Miałem okazję popstrykać na 5dMkII i skorzystałem. Przepiąłem moją 85-tkę i bokeh pokazał się w całej - FF- okazałości i to było miłe doznanie. Kiedy natomiast przystąpiłem - jak to mam w zwyczaju - do łapania ostrości na skrajnych punktach AF to już 5d wymiękł. I to jeszcze łapałem na statycznych elementach!!! Może to dotyczyło tego egzemplarza? Nie wiem. Moja 450-tka dobija już do 59000 (tys) klapnięć i nie daje oznak, że to jej zmierzch. Jestem z niej zadowolony. Fotografuje reportaż a w chwilach wolnych koty W RUCHU i rzadko używam centralnego punktu AF. Planuje kadr wraz z uwzględnieniem miejsca, gdzie spodziewam się mieć ostrość. A tak po za tym to temat ten miał swój początek jak mniemam z powodu 01 kwietnia :) Moja odpowiedź - nie. Pozdrawiam

Merauder
03-04-2010, 11:31
Jak radzi sobie rzeczywiście AF w aparacie najlepiej moim zdaniem sprawdzać na skrajnych punktach AF. Bo centralnie to można różnicy nie dostrzec. Miałem okazję popstrykać na 5dMkII i skorzystałem. Przepiąłem moją 85-tkę i bokeh pokazał się w całej - FF- okazałości i to było miłe doznanie. Kiedy natomiast przystąpiłem - jak to mam w zwyczaju - do łapania ostrości na skrajnych punktach AF to już 5d wymiękł. I to jeszcze łapałem na statycznych elementach!!! Może to dotyczyło tego egzemplarza? Nie wiem. Moja 450-tka dobija już do 59000 (tys) klapnięć i nie daje oznak, że to jej zmierzch. Jestem z niej zadowolony. Fotografuje reportaż a w chwilach wolnych koty W RUCHU i rzadko używam centralnego punktu AF. Planuje kadr wraz z uwzględnieniem miejsca, gdzie spodziewam się mieć ostrość. A tak po za tym to temat ten miał swój początek jak mniemam z powodu 01 kwietnia :) Moja odpowiedź - nie. Pozdrawiam
A próbowałeś z większą ilością szkieł z światłem poniżej 2.0 w ciemniejszych miejscach i obiektach oddalonych co najmniej o kilka m?

zaitsev
03-04-2010, 11:45
A próbowałeś z większą ilością szkieł z światłem poniżej 2.0 w ciemniejszych miejscach i obiektach oddalonych co najmniej o kilka m?
Pewnie nie próbował. Mam starą piątkę i zestawiając z 400D czuję różnicę w pracy AF na korzyść 5D, na różnych szkłach. ;-)

gavin
03-04-2010, 12:41
żadnych problemów na 1.4

Merauder
03-04-2010, 12:45
żadnych problemów na 1.4
Może jakieś szczegóły, bo taki ogólnik nie mówi totalnie nic.

WiatruMistrz
03-04-2010, 12:53
żadnych problemów na 1.4

To może być prawda bo środkowy punkt jest obecnie w każdej puszce dopracowany ale nikt nie mówi o bocznych które już przy zmierzchu wręcz uniemożliwiają pracę w serii XXXD, tam AF z 40D/50D bryluje...

Merauder
03-04-2010, 13:03
To może być prawda bo środkowy punkt jest obecnie w każdej puszce dopracowany ale nikt nie mówi o bocznych które już przy zmierzchu wręcz uniemożliwiają pracę w serii XXXD, tam AF z 40D/50D bryluje...
Bez skrajności proszę, nie jest tak tragicznie, ale przy warunkach, które opisałem wyżej skuteczność AFa w xxxD na bocznych spada i to zauważalnie.

axk
03-04-2010, 16:23
...przy zmierzchu wręcz uniemożliwiają pracę w serii XXXD...

Bez przesady. Oczywiście przy gorszych warunkach oświetleniowych boczne punkty AF działają gorzej, lecz tragedii nie ma.

paweleverest
03-04-2010, 22:32
Ja bym ten temat ujął inaczej - to jasne szkła nie lubią xxxD :) . Dlaczego - dlatego że jasne szkła to przeważnie minimalna GO a co za tym idzie wymagana jak najwyższa precyzja AF a tym niestety puszki xxxD nie grzeszą :(

KrisSz
03-04-2010, 22:50
Mam 450D, stałki Canona 50 1,4 i 35 1,4 (mam nadzieję że to wystarczająco "jasno" ;-) ). Jakoś robią zdjęcia.....i obiektywy po kalibracji trafiają na normalnych zdjęciach (i na tablicach testowych również). Jedyne kłopoty jakie miałem to z obiektywami "niecanonowskimi".

AF w xxxD nie jest tak dobry jak w serii XXD lub modelach jednocyfrowych. Ale to oczywista oczywistość.

Skąd ta opinia że body xxxD nie da się zdjęć robić ???

michasss90
03-04-2010, 23:06
Wczoraj miałem okazję pobawić się moim 350d ze stałką 50/1.4 i trafiał celnie...

robgr85
03-04-2010, 23:13
Wszystkie korpusy lubią jasne szkła, a to dlatego, że ostrzenie zachodzi zawsze przy maksymalnie otwartej przysłonie. Koniec i kropka. W xxxD centralny punkt krzyżowy działa od przysłony 2.8... jeśli ktoś uważa że korpusy xxxD lepiej będą ostrzyć ze szkłami f/4 itp to jest w wielkim błędzie.

Pozdr.

Sunders
04-04-2010, 00:10
Wszyscy lubią jasne szkła, xxxd też :mrgreen:

nagor
04-04-2010, 00:14
wybaczcie ale ja na 300D (i to nawet dwoch sztukach) uzywałem szkieł 1.2, 1.4, 1.8 i nie było problemów.
oczywiście predkośc AF jest inna niż na 1D ale tak czy siak trafia i nie ma zadnych problemów.
chyba ze mowicie o problemach z trafieniem w ciemnej jak d.. sali w obiekt ktory jest bezpłciowy kolorystycznie i nie ma na czym złapac ostrości.

Merauder
04-04-2010, 13:21
Ja bym ten temat ujął inaczej - to jasne szkła nie lubią xxxD :) . Dlaczego - dlatego że jasne szkła to przeważnie minimalna GO a co za tym idzie wymagana jak najwyższa precyzja AF a tym niestety puszki xxxD nie grzeszą :(
Czyli w zasadzie powiedziałeś to samo co było już tutaj powiedziane tylko zacząłeś od drugiej strony.

Mam 450D, stałki Canona 50 1,4 i 35 1,4 (mam nadzieję że to wystarczająco "jasno" ;-) ). Jakoś robią zdjęcia.....i obiektywy po kalibracji trafiają na normalnych zdjęciach (i na tablicach testowych również). Jedyne kłopoty jakie miałem to z obiektywami "niecanonowskimi".

AF w xxxD nie jest tak dobry jak w serii XXD lub modelach jednocyfrowych. Ale to oczywista oczywistość.

Skąd ta opinia że body xxxD nie da się zdjęć robić ???
Nie rozumiem dlaczego często jest tak na forach, że jeśli się pisze, że coś jest w pewnych sytuacjach gorsze, nagle odbierane jest to jako skrajność.

Mi też cała moja stopka dobrze współpracuje z 450-tką, w większości sytuacji. Tak jak wspominałem, jaja zaczynają się w gorszych warunkach typu kościół i większe odległości. I żeby znowu ktoś ze skrajnością nie wyskoczył to jaja znaczy się zauważalnie niższa precyzyjność AFa zwłaszcza na bocznych.

Wczoraj miałem okazję pobawić się moim 350d ze stałką 50/1.4 i trafiał celnie...
Jakieś szczegóły, warunki etc?

Wszystkie korpusy lubią jasne szkła, a to dlatego, że ostrzenie zachodzi zawsze przy maksymalnie otwartej przysłonie. Koniec i kropka. W xxxD centralny punkt krzyżowy działa od przysłony 2.8... jeśli ktoś uważa że korpusy xxxD lepiej będą ostrzyć ze szkłami f/4 itp to jest w wielkim błędzie.

Pozdr.
Być może masz rację, tylko z reguły nikt tego nie sprawdza, bo rzadko foci się ciemniejszymi szkłami w słabych warunkach. Generalnie chodzi o pracę AFa w serii xxxD w pewnych warunkach.

wybaczcie ale ja na 300D (i to nawet dwoch sztukach) uzywałem szkieł 1.2, 1.4, 1.8 i nie było problemów.
oczywiście predkośc AF jest inna niż na 1D ale tak czy siak trafia i nie ma zadnych problemów.
chyba ze mowicie o problemach z trafieniem w ciemnej jak d.. sali w obiekt ktory jest bezpłciowy kolorystycznie i nie ma na czym złapac ostrości.
Nie mówimy o ciemnicach totalnych, ale o kościołach, które pod tym kątem są wymagające. Następny warunek to większe odległości.

robgr85
05-04-2010, 10:14
Być może masz rację, tylko z reguły nikt tego nie sprawdza, bo rzadko foci się ciemniejszymi szkłami w słabych warunkach. Generalnie chodzi o pracę AFa w serii xxxD w pewnych warunkach.


temat nie jest o pracy af z xxxD w trudnych warunkach, tylko współpracy korpusów tej linii z jasnymi szkłami. Wiadomo, że AF xxxD zawsze będzie gorszy niż ten z 1D czy 7D.

podaj mi warunki, w których korpus xxxD będzie lepiej ostrzył ciemnym szkłem (np o maksymalnym otworze f/5.6) od jasnego szkła (np. z maksymalnym otworem względnym f/2.8 lub f/1.4).

Wyspa Bahama
05-04-2010, 10:49
Krąży taka opinia...
Na ile prawdziwa?

kompletnie falszywa.

na czas pomiaru zawsze jest dobrze miec jasne szklo - gdyz sygnal jest mocniejszy tzn odstep sygnalu od szumu jest wiekszy.

na czas zdjecia zawsze ( z bardzo nielicznymi wyjatkami ) dobrze jest przyciemnic obiektyw o ile pozwola na to warunki oswietleniowe.
dotyczy to kazdego aparatu.

_igi
05-04-2010, 11:30
wybaczcie ale ja na 300D (i to nawet dwoch sztukach) uzywałem szkieł 1.2, 1.4, 1.8 i nie było problemów.
oczywiście predkośc AF jest inna niż na 1D ale tak czy siak trafia i nie ma zadnych problemów.
chyba ze mowicie o problemach z trafieniem w ciemnej jak d.. sali w obiekt ktory jest bezpłciowy kolorystycznie i nie ma na czym złapac ostrości.

Ostatnio sprzedawałem obiektyw. Nie wierzyłem, że tacy ludzie istnieją, ale jak widać, istnieją. I źle naświetlone zdjęcia to wina złej pracy pod światło. A autofokus nie działa, bo jak się mierzy w warunkach ~t=30-60 , a=2,8 i ISO 3200-6400 w ciemną płaszczyznę, to mieli. A jak się mierzy na cokolwiek innego, to działa wolno :mrgreen:

Miałem kiedyś 400D, sporadycznie bawiłem się 500D ze szkłami f/1,8 i f/2,8. Szału pipy nie ma, zwłaszcza na 400D, niemniej jednak używać się da.

paweleverest
07-04-2010, 12:06
Czyli w zasadzie powiedziałeś to samo co było już tutaj powiedziane tylko zacząłeś od drugiej strony.



To nie to samo - tylko zupełnie co innego. W zestawie koń wyścigowy i wóz drabiniasty problem słabej prędkości nie leży po stronie konia !!

Z góry przepraszam wszystkich zadowolonych woźniców wozów drabiniastych :)

Merauder
07-04-2010, 12:22
To nie to samo - tylko zupełnie co innego. W zestawie koń wyścigowy i wóz drabiniasty problem słabej prędkości nie leży po stronie konia !!

Z góry przepraszam wszystkich zadowolonych woźniców wozów drabiniastych :)
Wiem, że w sumie teraz "kłócimy" się o bzdury, ale przecież od początku tutaj pisaliśmy, że przyczyną jest AF puszki.

Sober
07-04-2010, 12:56
Mam 450D, stałki Canona 50 1,4 i 35 1,4 (mam nadzieję że to wystarczająco "jasno" ;-) ). Jakoś robią zdjęcia.....i obiektywy po kalibracji trafiają na normalnych zdjęciach (i na tablicach testowych również). Jedyne kłopoty jakie miałem to z obiektywami "niecanonowskimi".

To może te niecanonowskie też trzeba by skalibrować? ;-)

diplo
17-04-2010, 22:30
Ja używając 50 f1.4 z 350D i z 40D, myślę, że lepiej jest z 40. Ale już Tami 28-75 f2.8 wg mnie lepiej się dogaduje z 350.

da_tomala
28-05-2010, 11:30
Pewnie nie próbował. Mam starą piątkę i zestawiając z 400D czuję różnicę w pracy AF na korzyść 5D, na różnych szkłach. ;-)

nie mam problemów z AF nawet na ciemniejszych szkłach np canon 10-22 3.5-4.5 nawet na skrajnych punktach AF - łapie bezbłędnie.

zaitsev
28-05-2010, 13:30
nie mam problemów z AF nawet na ciemniejszych szkłach np canon 10-22 3.5-4.5 nawet na skrajnych punktach AF - łapie bezbłędnie.
Pucha cud. ;-)

noeee
01-06-2010, 10:22
Krąży taka opinia...
Na ile prawdziwa?

Oj nieprawdziwa ;)
lubią się i to bardzo ...
a fotka zrobiona dobrym szkiełkiem i np. 450d ....
powoduje u większości niedowierzanie, że tak się da ;)
i to taką zabawką ;)

Merauder
01-06-2010, 12:07
nie mam problemów z AF nawet na ciemniejszych szkłach np canon 10-22 3.5-4.5 nawet na skrajnych punktach AF - łapie bezbłędnie.
W dobrych warunkach oswietleniowych i przy nie za duzych odleglosciach AF jest prawie jak z gornej polki.

Oj nieprawdziwa ;)
lubią się i to bardzo ...
a fotka zrobiona dobrym szkiełkiem i np. 450d ....
powoduje u większości niedowierzanie, że tak się da ;)
i to taką zabawką ;)
Nie demonizujmy, pewnie, że się da tylko czasem trzeba więcej prób niż jest to akceptowalne.

giebe
01-06-2010, 16:22
dzisiaj kurier przywiózł 100mm Ef 2.0, zrobiłem wstępne testy.. na centralnym punkcie zero pomyłek, na krzyżowych z 20 na 170 zdjęć. nie jest tak źle :)
bliźniacza 85tka, którą jakiś czas posiadałem może się schować, nawet kalibracja na żytniej nic nie dała, wręcz pogorszyła sprawę.

używam 400d..

jotes25
01-06-2010, 16:28
Tak a'propos tytułu wątku: używam właśnie od ponad tygodnia zestawu 500d + 85/1.2 L II. 95% trafień AF. Pozostałe 5% to ewidentnie moje błędy.

Cordant
01-06-2010, 17:27
nie mam problemów z AF nawet na ciemniejszych szkłach np canon 10-22 3.5-4.5 nawet na skrajnych punktach AF - łapie bezbłędnie.

trudno żeby UWA źle łapał jeżeli jego skala ostrości kończy się na jednym metrze (dalej już jest nieskończoność) :shock:

zrób to samo na np. teleobiektywie f/5.6, bo f/3.5 to nie ciemność...

Merauder
01-06-2010, 19:06
dzisiaj kurier przywiózł 100mm Ef 2.0, zrobiłem wstępne testy.. na centralnym punkcie zero pomyłek, na krzyżowych z 20 na 170 zdjęć. nie jest tak źle :)
bliźniacza 85tka, którą jakiś czas posiadałem może się schować, nawet kalibracja na żytniej nic nie dała, wręcz pogorszyła sprawę.

używam 400d..
To miałeś masakrycznie trafioną 85-tkę, bo spośród wszystkich stałek, które mam to właśnie 85 1.8 ma najlepszy tj najtrafniejszy i najszybszy AF.


Tak a'propos tytułu wątku: używam właśnie od ponad tygodnia zestawu 500d + 85/1.2 L II. 95% trafień AF. Pozostałe 5% to ewidentnie moje błędy.
To idź z tym zestawem do ciemnego kościoła i bez lampy walnij na pełnej dziurze (lub blisko pełnej dziury) parę shotów komuś kto stoi 7-8, może więcej metrów. Pogadamy wtedy jeszcze raz.

giebe
01-06-2010, 20:58
co do tej stałki na początku nie było źle, później zaczęło mi coś nie pasować i wysłałem na żytnią... wymienili usm, skalibrowali z moim 400d i zonk.. z min. odległości ostrzenia ok, ale im dalej tym gorzej ff i bf... serwisanci swoje a ja swoje i w końcu się z nią rozstałem, postanowiłem zakupić jej starszą siostrę i jestem zadowolony po pierwszych testach :)