PDA

Zobacz pełną wersję : Błyskanie



kami74
19-10-2005, 20:39
Jestem juz trochę na tym forum i chłone wiedzę jak tylko umiem. Teraz naszły mnie pytania dotyczące zdjęć z lampą z "inteligentną" automatyką. Jak to jest:roll: z tym, że np w systemie E-TTL II lampa błyska z siłą uwzględniającą odległośc od motywu i OK . Ale jak odchylimy palnik żeby odbić od sufitu albo założymy na lampe jekiś dyfuzor to jak będzie ? Przecież automatyka tego (chyba) nie uwzględni. Niech mi ktoś "rozjaśni" strzałem ze Speedlite'a EX ileśtam

Vitez
19-10-2005, 23:41
Uwzgledni. Lampa wie ze jest odchylana i daje odpowiednie dane do przedblysku pomiarowego. A z przedblysku pomiarowego aparat juz wie ile przy wlasciwym blysku zażądać sobie od lampy.

ukasz
21-10-2005, 17:33
Zaś jeśli chodzi o dyfuzor, to co prawda zmniejsza on moc lampy, ale na pomiar to nie wpływa, bo jest to pomiar przez obiektyw, czyli czujniki mierzą ile faktycznie światła odbitego wraca do obiektywu i na podstawie tego ustala prawidłową (jego zdaniem;)) moc błysku.

Z praktyki, przy błyskach odbijanych od sutfiu zawsze dawałem małą korektę (0,5) na plus

PALOMBO
21-10-2005, 17:56
Z praktyki, przy błyskach odbijanych od sutfiu zawsze dawałem małą korektę (0,5) na plus

wszystko zależy od sufitu - jak jest wysoko i jaki . Czasem nawet trzeba dać +1 a czsem nawet więcej , tu niestety tylko praktyka powie Ci najwięcej

kami74
21-10-2005, 18:39
Dzięki. A tą korektę to rozumiem że w lampie ustawialiście na +, tak ? I jeszcze jedno pytanko. Czy jak walicie w sufit to też z dyfuzorem, czy to jest tak , że jak w sufit do bez dyfuzora a jak chcemy walić na wprost to wtedy zakładamy dyfuzor. Wiem, że praktyka by mi powiedziała najwięcej i jak uzbieram w końcu na 350-tke + EX430 to przećwicze praktykę. Moje pytania mają za zadanie przygotować mnie teoretycznie

ukasz
21-10-2005, 18:55
W sufit bez dyfuzora, ew. z odbłyśnikiem (może być kawałek białego kartonika przymocowany do lampy) co by część błysku (odbitą od tego odbłyśnika) skierować bezpośrednio na modela/modelkę. Dzięki temu będziesz miał ładnie doświetlone oczy.

No chyba że miałbyś dwupalnikowego Metza, ale to już zupełnie inna bajka.....

KuchateK
21-10-2005, 19:43
Dzięki. A tą korektę to rozumiem że w lampie ustawialiście na +, tak ? I jeszcze jedno pytanko. Czy jak walicie w sufit to też z dyfuzorem, czy to jest tak , że jak w sufit do bez dyfuzora a jak chcemy walić na wprost to wtedy zakładamy dyfuzor.
Ja tam w sufit ze stofenem bardzo czesto... Nawet z softem mi sie zdazalo, choc wtedy wychodza dziwne odbicia w oku.

kami74
21-10-2005, 20:50
Ze stofenem czyli rozumiem, że z dyfuzorem, a z softem :confused: nie wiem o co chodzi

KuchateK
24-10-2005, 23:27
Stofen Omnibounce (http://www.stofen.com/Info/HowItWorks.htm)
Lumiquest Soft Box (http://www.lumiquest.com/lq925.htm)

Problem z softem polega na tym ze jego konstrukcja nie jest szczelna i lubi troche swiatla wypuscic bokiem. Przy fotkach na wprost nie ma problemow, natomiast po podniesieniu palnika te "wycieki" sa juz widoczne w postaci dziwnych odbic w oku.

Taki tez link znalazlem...
http://www.toddwalker.net/e20/flashtest/

kami74
25-10-2005, 08:15
Dzięki Kuchatek ten link jest bardzo pomocny

Vitez
25-10-2005, 13:50
Problem z softem polega na tym ze jego konstrukcja nie jest szczelna i lubi troche swiatla wypuscic bokiem. Przy fotkach na wprost nie ma problemow, natomiast po podniesieniu palnika te "wycieki" sa juz widoczne w postaci dziwnych odbic w oku.


A to potwierdze - z softboxem nie blyskam z podniesieniem palnika. O wiele lepiej wtedy sprawdza sie odblysnik np. wbudowany w 580tke lub biala kartka papieru przymocowana gumka-recepturka.
Bo z softboxem takie swiatlo 'z podniesienia' (nie pionowo w gore a np ok 45 stopni) leci tak: /\ , a z odblysnikiem tak: /-\ (bardzo schematycznie :D ) wiec nieco lepiej. O wypuszczaniu przez softbox swiatla bokiem to tez prawda.

Adam_Max
25-10-2005, 14:40
Po podniesieniu i założeniu dyfuzora 580-tka nawet od razu informuje że coś jest przekombinowane, miga E-TTL o ile dobrze pamiętam.

Vitez
25-10-2005, 18:53
Po podniesieniu i założeniu dyfuzora 580-tka nawet od razu informuje że coś jest przekombinowane, miga E-TTL o ile dobrze pamiętam.

"Dyfuzor" w 580EX to plytka rozpraszajaca (taka plastikowa, gruba, przezroczysta mniej wiecej) sluzaca do oswietlania szerszego niz ekwiwalent 28mm kąta :roll: . Ja jej nie uzywam jak "normalnego" dyfuzora (omnibounce Stofena) - uzywam tylko odblysnika (biala, plastikowa 'blaszka' wysuwajaca sie razem z dyfuzorem).

Zreszta w instrukcji do lampy jest dosc jasno opisane 'jak uzywac odblysnika' .