PDA

Zobacz pełną wersję : Cokin P : oryginał czy podróba?



dentharg
19-10-2005, 13:47
Witam!

Myślę o zakupie systemu Cokin P + kilku filtrów. Oryginał w Rays-Foto swoje kosztuje, ale widziałem w miarę niedrogie podróbki na allegro (vide tutaj. (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67389747)).

Czy ktoś wie, jakie są różnice w użytkowaniu tej podróbki w stos. do oryginału?

Shadow
22-10-2005, 17:12
Że się tak podepnę pod wątek. Mam pytanie: Co potrzebuję do systemu Cokin P aby sobie założyć filtr połówkowy szary do mojej L-ki ? Jakie elementy i jak to wygląda ? Z góry dzieki za pomoc.

Już wiem :)

Janusz Body
23-10-2005, 18:28
Że się tak podepnę pod wątek. Mam pytanie: Co potrzebuję do systemu Cokin P aby sobie założyć filtr połówkowy szary do mojej L-ki ? Jakie elementy i jak to wygląda ? Z góry dzieki za pomoc.

Już wiem :)

1. Pierścień mocujacy - fi do rozmiaru obiektywu - moze byc "uniwersalny" ale jak wiekszosć "uniwersalnych" rzeczy nie jest naj...

2. Adaptor - standard na 4 filtry albo "wide" na dwa

3. Filtry wg. uznania

Może się przydać:
Dekiel na uchwyt, osłona przeciwsłoneczna (modułowa) - 2-3 moduły, dekiel na pierscien. Te dekle to po to żeby co rusz nie odkręcać uchwytu.

Zestaw minimum to okolo 300 PLN. Wiecej tutaj: http://foto-video.net.pl/sklep/index.php


Pozdrawiam
Janusz

Janusz Body
23-10-2005, 18:33
Witam!

Myślę o zakupie systemu Cokin P + kilku filtrów. Oryginał w Rays-Foto swoje kosztuje, ale widziałem w miarę niedrogie podróbki na allegro (vide tutaj. (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67389747)).

Czy ktoś wie, jakie są różnice w użytkowaniu tej podróbki w stos. do oryginału?


Tak ze zdjecia to różnica polega na mocowaniu pierscienia do obiektywu. W oryginale Cokina pierscien na obiektywie jest osobno i dopiero na pierscien nakłada sie ramke. Tutaj chyba ramke sie przykreca. Hmmmmm... nie wiem jak jest rozwiazany obrót ramki. Mozliwość obrotu ramki na pierścieniu to dość istotna zaleta.

Janusz

kane
23-10-2005, 22:08
Tak ze zdjecia to różnica polega na mocowaniu pierscienia do obiektywu. W oryginale Cokina pierscien na obiektywie jest osobno i dopiero na pierscien nakłada sie ramke. Tutaj chyba ramke sie przykreca. Hmmmmm... nie wiem jak jest rozwiazany obrót ramki. Mozliwość obrotu ramki na pierścieniu to dość istotna zaleta.



hmm chyba zle spojrzales.. to jest dokladnie taki sam uchwyt jak cokina tez z osobnym pierscieniem


Pozdroo

Janusz Body
23-10-2005, 23:01
hmm chyba zle spojrzales.. to jest dokladnie taki sam uchwyt jak cokina tez z osobnym pierscieniem


Chyba masz racje :-) To sie prawie nie różni od oryginału - troche mnie zmyliło to fi 52 - nie mam takiego małego adaptera i to jakos tak "dziwnie" wygląda - duże "sanki" z małą dziurą :-)

I tak mam wątpliwości co do sensu oszczędzenia 10 PLN (34 sklep, 24 Allegro) za cene wypadających szkiełek - chyba, że to jest oryginał tylko sprowadzony i sprzedawany bez VAT itp. Jest malutka róznica w dolnej (na zdjęciu) części jest jakiś napis - u mnie go nie ma.

Janusz

dentharg
24-10-2005, 08:49
I tak mam wątpliwości co do sensu oszczędzenia 10 PLN (34 sklep, 24 Allegro) za cene wypadających szkiełek - chyba, że to jest oryginał tylko sprowadzony i sprzedawany bez VAT itp.

Hmm.. Na tej stronie (tutaj (http://foto-video.net.pl/sklep/product_info.php?cPath=6_7&products_id=48))
34 pln kosztuje system A, system P jest + 10 pln. Czyli różnica jest już dwukrotna.

Janusz Body
24-10-2005, 09:26
Hmm.. Na tej stronie (tutaj (http://foto-video.net.pl/sklep/product_info.php?cPath=6_7&products_id=48))
34 pln kosztuje system A, system P jest + 10 pln. Czyli różnica jest już dwukrotna.


Tak tylko prowadniczke kupujesz jedna a do niej wkladasz szkielka po 100 PLN za sztuke - może być nawet cztery naraz wiec jak któreś wypadnie to straty będą większe od oszczędności. Filtr połówkowy to nie tylko przyciemnianie nieba i często używa się go w pozycji odwróconej wiec o wypadek nietrudno. Ale, powtórzę, to może być oryginał sprzedawany bez VAT.

Janusz

ksp01marek
25-10-2005, 23:51
Tak tylko prowadniczke kupujesz jedna a do niej wkladasz szkielka po 100 PLN za sztuke - może być nawet cztery naraz wiec jak któreś wypadnie to straty będą większe od oszczędności. Filtr połówkowy to nie tylko przyciemnianie nieba i często używa się go w pozycji odwróconej wiec o wypadek nietrudno. Ale, powtórzę, to może być oryginał sprzedawany bez VAT.

Janusz
osobiście korzystam z oryginalnego zestawu P czyli większego.można założyć jeden filtr polaryzacyjny (grubość) i dwa szkiełka barwne(lub podobne). wszystko jest bardzo dobrze wyprofilowane i nie ma mowy o wypadaniu filtrów z uchwytu.Można założyć tylko trzy filtry na jedną prowadniczkę. z jakości jestem bardzo zadowolony(z ceny mniej).

Shadow
26-10-2005, 08:22
1. Pierścień mocujacy - fi do rozmiaru obiektywu - moze byc "uniwersalny" ale jak wiekszosć "uniwersalnych" rzeczy nie jest naj...

2. Adaptor - standard na 4 filtry albo "wide" na dwa

3. Filtry wg. uznania

Może się przydać:
Dekiel na uchwyt, osłona przeciwsłoneczna (modułowa) - 2-3 moduły, dekiel na pierscien. Te dekle to po to żeby co rusz nie odkręcać uchwytu.

Zestaw minimum to okolo 300 PLN. Wiecej tutaj: http://foto-video.net.pl/sklep/index.php


Pozdrawiam
Janusz


Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Tytus
28-10-2005, 14:32
Witam!

Myślę o zakupie systemu Cokin P + kilku filtrów. Oryginał w Rays-Foto swoje kosztuje, ale widziałem w miarę niedrogie podróbki na allegro (vide tutaj. (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67389747)).

Czy ktoś wie, jakie są różnice w użytkowaniu tej podróbki w stos. do oryginału?

a ja zapytam, czy te niefirmowe osłony tulipanowe to do czegoś się nadają?, bo przecież na takiej samej szerokości obiektywu sa różne ogniskowe...

p13ka
28-10-2005, 15:30
Czy ktoś wie, jakie są różnice w użytkowaniu tej podróbki w stos. do oryginału?
Kupiłem kilka miesięcy temu nieoryginalny adapter i holder systemu Cokin P (77mm).
Niestety, holder na adapterze ma za duże luzy i można nim kręcić w kółko jak karuzelą. Co więcej, lekko potrząsnę puszką i holder leci w dół. Do kitu!
Dokupiłem oryginalny holder i jest ok. Wpasowany jest tak jak trzeba - sam się nie przekręci na adapterze (wciąż nieoryginalnym) i opór ma właściwy.

dentharg
28-10-2005, 15:45
I na tą odpowiedź czekałem od samego początku! :)
Dzięki wielkie p13ka!

borkomar
11-10-2006, 14:16
A co powiecie o filtrach - tez pelno podrobek sie pojawilo.Czytajac opinie na innych forach uzytkownicy twierdza ze nie ma roznicy w jakosci.jakie jest wasze zdanie:?: Ktos uzywa:?:

pantomas
11-10-2006, 14:26
Moim zdaniem różnica jest widoczna najbardziej w ND (szarych) i polarach , kolorowe i tak degradują obraz , więc co za różnica ... Dużo było takich opinii w innych wątkach na forum , poszukaj .

Routlaw
11-10-2006, 18:38
miałem polara podróbe Cokina. Bardzo niekorzystnie wpływał na ostrość zdjęć. Coś jeszcze mu zarzucałem ale nie pamietam bo szybko go zwróciłem. Mam jeszcze tabakową połówkę ale nie wiem po co ją kupiłem bo kolorki na zdjęciach są conajmniej dziwne..

borkomar
11-10-2006, 20:16
Mam jeszcze tabakową połówkę ale nie wiem po co ją kupiłem ...
Jakby cos to polowke zawsze wypic mozna ;) - chyba jednak oryginal to oryginal.

jacab1
11-10-2006, 23:07
Korzystam z oryginalnych cokinowskich szkieł (mówię o połówkowych filtrach) jak i noname... różnica w jakości jest tak znikoma, że wg mnie nie warto przepłacać.
Routlaw specjalnie dla ciebie
http://fotogalerie.pl/fotka/2533721126904370052

dentharg
12-10-2006, 10:14
Jakby cos to polowke zawsze wypic mozna ;) - chyba jednak oryginal to oryginal.

A to jest akurat bullshit :) Ja tam wole swoje wlasne wyrabiane.
Bezdrozdzowy bimberek.. hehe, nawet jak sie 0.5 wypije to rano i tak leb nie boli. Choc moze to i oryginal jest :D Chyba, że Ty o oryginale pisales majac Cokin na mysli :mrgreen:

OT END.

zanussi
12-10-2006, 10:20
Co zabiera polaryzator liniowy w cyfrowej lustrzance?. Wiem, że chyba auto focus. Czy coś jeszcze?

towersivy
12-10-2006, 11:08
zanussi - mam kupli u ktorych liniowiec nie zakłoca pracy AF, wiec nie wiem jak to jest...

Pzdr.

zanussi
12-10-2006, 11:33
chodzi mi czy przypadkiem liniowiec nie zakłóca pomiaru ekspozycji.... bo af to na szczescie moge wylączyc i tyle....

towersivy
12-10-2006, 11:34
chodzi mi czy przypadkiem liniowiec nie zakłóca pomiaru ekspozycji.... bo af to na szczescie moge wylączyc i tyle....

Nie maja zadnych problemow.

Pzdr.

MacGyver
12-01-2007, 16:44
Mam pytanie, czy ktoś z Was korzystał może z filtrów pochodzących od tego (http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=1158478) sprzedawcy z Allegro? Chciałem się u niego zaopatrzyć, co do adaptera, uchwytu itd nie mam obaw (w razie czego można podpiłować, podkleić itp) ale zupełnie nic nie wiem o filtrach, które oferuje.

pantomas
13-01-2007, 12:42
co do adaptera, uchwytu itd nie mam obaw
a powinieneś , w wielu wątkach - tym również - przewija się temat kiepskiej jakości niektórych części . Caveat emptor .


ale zupełnie nic nie wiem o filtrach, które oferuje.
niewiele tracisz , jeżeli ND to raczej Hitech , kolorowe praktycznie nie ma znaczenia , choć zastanawiam się nad sensem ich używania . Mam połówkową tabakę właśnie stąd ( prawdopodobnie chińską ) i raczej rzadko z niej korzystam z uwagi na dużą degradację obrazu . Zapytaj Akustyka , on sporo używa systemu Cokina .
pozdrawiam

MacGyver
13-01-2007, 14:00
Dzięki za podpowiedź. Najbardziej zależy mi na szarych połówkach, z przeznaczeniem pod Tokine 12-24, bo nakrecane Ø 77 w wersji slim kosztuje majątek. Zadałem to pytanie bo nie wiem czy po prostu nie kupić w sklepie u Cichego zwykłej połówki Marumi za półtorej stówki, pogodzić się z tym że na 12mm będzie trochę winietować i dać sobie spokój z systemem Cokin.

Krzychu
13-01-2007, 14:24
Dzięki za podpowiedź. Najbardziej zależy mi na szarych połówkach, z przeznaczeniem pod Tokine 12-24, bo nakrecane Ø 77 w wersji slim kosztuje majątek. Zadałem to pytanie bo nie wiem czy po prostu nie kupić w sklepie u Cichego zwykłej połówki Marumi za półtorej stówki, pogodzić się z tym że na 12mm będzie trochę winietować i dać sobie spokój z systemem Cokin.

Przecież nakręcana połówka jest bezużyteczna... A Cokina zawsze możesz założyć do innych szkieł dokupując adapter na inny gwint który kosztuje grosze...
Jeżeli chodzi o filtry - Hitech do dobry wybór, ja osobiście używam też oryginalnych Cokinów i nie są złe.

MacGyver
13-01-2007, 14:39
Przecież nakręcana połówka jest bezużyteczna....
Czemu tak uważasz? Jak dotąd używałem właśnie takich i mimo pewnych ograniczeń, były całkiem przydatne.

Krzychu
13-01-2007, 15:11
Czemu tak uważasz? Jak dotąd używałem właśnie takich i mimo pewnych ograniczeń, były całkiem przydatne.

Bo przejście między jedną i drugą częścią masz dokładnie po środku - często robisz zdjęcia z horyzontem po środku ?

MacGyver
13-01-2007, 15:26
Bo przejście między jedną i drugą częścią masz dokładnie po środku - często robisz zdjęcia z horyzontem po środku ?
Klasyczna "twarda" połówka tak, gradacyjna już nie, bo od połowy zaczyna się gradient, faktyczne przyciemnienie to tak od 2/3 wysokości.
Ale wracając do tematu to nie ukrywam że chciałem poszukać tańszych filtrów od Hitecha, ale z tego co piszecie to te chińskie wynalazki całkowicie demolują jakość optyczną zdjęcia.

Krzychu
13-01-2007, 15:44
Klasyczna "twarda" połówka tak, gradacyjna już nie, bo od połowy zaczyna się gradient, faktyczne przyciemnienie to tak od 2/3 wysokości.
Ale wracając do tematu to nie ukrywam że chciałem poszukać tańszych filtrów od Hitecha, ale z tego co piszecie to te chińskie wynalazki całkowicie demolują jakość optyczną zdjęcia.

Dokładnie, a ~100 pln na Hitecha to w sumie nie jest tak źle, porównując np. do ceny dobrego polara na 77 mm

MacGyver
13-01-2007, 16:01
Dokładnie, a ~100 pln na Hitecha to w sumie nie jest tak źle, porównując np. do ceny dobrego polara na 77 mm
W sumie tak, ale i jakość szkla, powłoki etc, są nieporównywalne ;-)
Dzięki za sugestie.

pantomas
13-01-2007, 20:41
na 12mm będzie trochę winietować i dać sobie spokój z systemem Cokin.
Cokin też będzie winietować , nawet z holderem szerokokątnym , rozwiazaniem są filtry 100mm ( hitech lub lee ) ale są piekielnie drogie . Przeczytaj ten wątek : http://canon-board.info/showthread.php?t=15216

MacGyver
13-01-2007, 20:46
Dzięki za link :)
Teraz to ma jeszcze większe wątpliwości czy jednak nie zostać przy nakręcanych połówkach ;-)