PDA

Zobacz pełną wersję : Camera RAW dpi



roshuu
18-03-2010, 14:57
Standardowo po zakonczeniu oborobki w ACR program otwiera jpg z iloscia dpi = 240. Tak sie zastanawiam czy przelaczac na 300, czy zostawic te 240. Po wydrukach zarowno w jednej i drugiej opcji nie widze kompletnie zadnych roznic. Test zrobilem tez na 150dpi i wynik - identyczny. Wydruki w formacje A4.
Zastanawiam sie czy jest sens ladowac 300dpi skoro nawet przy 150dpi jest - przynajmniej u mnie, wiec dlatego pytam - tak samo.

sebcio80
18-03-2010, 14:59
naprawde warto troche poszukac w necie informacji co to jest DPI, to sa strasznie podstawowe rzeczy

roshuu
18-03-2010, 15:01
Ja wiem co to jest DPI :) Pytam ile Wy ustawiacie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zreszta w kompaktach jest czesto wykorzystywane 72-75. Skoro nie drukuje wiekszych formatow od A4 i nie widze roznicy to po co ustawiac 300dpi?

Tomasz1972
18-03-2010, 15:11
Ja wiem co to jest DPI


Nie wiesz.

Mając plik dany plik:
np:3543x2480 pikseli
masz 300dpi dla 30x21
masz 600dpi dla 15x10
itd

Możesz mieć dowolne dpi i tak liczą się piksele :)

gwozdzt
18-03-2010, 15:12
Ja jednak tego linka zapodam :-)
http://www.fotosite.pl/cdrom/index.php?title=DPI

roshuu
18-03-2010, 15:46
Czyli zmniejszajac rozmiar zdjecia zwiekszac dpi?

MariuszJ
18-03-2010, 15:57
Czyli zmniejszajac rozmiar zdjecia zwiekszac dpi?

Obrabiając zdjęcie pracujesz wyłącznie na jego rozdzielczości, wyrażonej w pixelach, nie ma tu żadnego DPI. Pojawia się wtedy, gdy robisz odwzorowanie obrazka na maszynie o określonej rozdzielczości wyrażonej w punktach na cal.

Wartość DPI, ustawialna w np. wołarkach RAWów przekłada się jedynie na wpis w exifie (do ewentualnego wykorzystania przez "konsumenta" obrazka), nie wpływa w żaden sposób na sam obrazek.

roshuu
18-03-2010, 16:03
Obrabiając zdjęcie pracujesz wyłącznie na jego rozdzielczości, wyrażonej w pixelach, nie ma tu żadnego DPI. Pojawia się wtedy, gdy robisz odwzorowanie obrazka na maszynie o określonej rozdzielczości wyrażonej w punktach na cal.

Wartość DPI, ustawialna w np. wołarkach RAWów przekłada się jedynie na wpis w exifie (do ewentualnego wykorzystania przez "konsumenta" obrazka), nie wpływa w żaden sposób na sam obrazek.

no wlasnie, czyli do okreslenia ilosci dpi potrzeba informacji o rastrze maszyny.
Czyli rownie dobrze moglbym wywolac rawa do 72dpi bez obawy o wydruk, zakladajac, ze nie mam jakiegos super sprzetu do druku i nie oddaje do labu?

MariuszJ
18-03-2010, 16:06
Czyli rownie dobrze moglbym wywolac rawa do 72dpi bez obawy o wydruk, zakladajac, ze nie mam jakiegos super sprzetu do druku i nie oddaje do labu?

Jeżeli zdjęcie nie idzie w miejsce, gdzie z exifowych danych o DPI się korzysta, nie ma to kompletnie znaczenia.

Krzychu
18-03-2010, 16:06
no wlasnie, czyli do okreslenia ilosci dpi potrzeba informacji o rastrze maszyny.
Czyli rownie dobrze moglbym wywolac rawa do 72dpi bez obawy o wydruk, zakladajac, ze nie mam jakiegos super sprzetu do druku i nie oddaje do labu?

Dalej nie czaisz - nie ma żadnego znaczenia do ilu wywołasz - za każdym razem dostaniesz _identycznego_ RAWa - nawet jak wywołasz do 1000000 dpi to dalej będzie miał taki sam rozmiar w pikselach...

Vitez
18-03-2010, 16:11
W sumie nie wiem po co ten parametr w ACR... chyba byle coś tam o tym dpi było w exifie :roll: .

MariuszJ
18-03-2010, 16:16
Na przykładzie:

http://www.glenlay.com/samples/l-explorer-exif_c-white/fmt_i0001.html

Zdjęcie jest przeskalowane do 1024x768, w exifie jest zapisane 180 dpi.
Co to oznacza? Oznacza to, że ten kto wyprodukował to przeskalowanie SUGERUJE konsumpcję obrazka w wielkości

1024px/180dpi=5.7"=14.2cm
768px/180dpi=4.3"=10,7cm

roshuu
18-03-2010, 16:18
W sumie nie wiem po co ten parametr w ACR... chyba byle coś tam o tym dpi było w exifie :roll: .

czyli olac temat?

Wyspa Bahama
18-03-2010, 16:48
czyli olac temat?

tak olej , ale nie calkiem do konca - tylko na zasadzie wiedzy marginalnej.

dpi to fizyczna rozdzielczosc wzgledna urzadzenia wyjscia /wyjscia ( nie ma nic wspolnego z rozdzielczoscia wzgledna pliku gdyz taka nie istnieje to abstrakt wyrazany w ppi)

niekiedy mozna ja zmieniac ( dpi) np drukarka / scaner , niekiedy nie jak np monitor.

jesli masz monitor 60 dpi - to niezaleznie co tam jest zapisane w exifie i tak to niczego nie zmieni.

moze zdazyc sie ze w niektorych urzadzeniach wyjscia wczytywana jest ta nastawa z exifu - tego wykuczyc nie mozna , ale jest to mozliwe.
taka glupia nastawe moze ktos posiadac.

gdybys np zamowil odbitki 10*15 cm i drukarka wczytala z exif 180 dpi - to z taka rozdzielczoscia wzgledna by to wydrukowala i wielkosci 10*15 cm - mozna sobie wyliczyc z ilu dot skladalby sie obraz.

laboratoria maja zawsze ( ale zawsze moze byc wyjatek na jakiejs np prywaqtnej drukarce ) nastawiona jakas rozdzielczosc standardowa najczescej 300 -400 dpi i nie wczytuja danych z exif.
w praktyce nie ma to wiec znaczenia , ale teoretycznie mogloby wystapic u kogos wczytanie tych danych z exif - to tylko podaje na zasadzie informacji.

w praktyce takiej kombinacji chyba nie spotkasz.

roshuu
18-03-2010, 17:12
tak olej , ale nie calkiem do konca - tylko na zasadzie wiedzy marginalnej.

dpi to fizyczna rozdzielczosc wzgledna urzadzenia wyjscia /wyjscia ( nie ma nic wspolnego z rozdzielczoscia wzgledna pliku gdyz taka nie istnieje to abstrakt wyrazany w ppi)

niekiedy mozna ja zmieniac ( dpi) np drukarka / scaner , niekiedy nie jak np monitor.

jesli masz monitor 60 dpi - to niezaleznie co tam jest zapisane w exifie i tak to niczego nie zmieni.

moze zdazyc sie ze w niektorych urzadzeniach wyjscia wczytywana jest ta nastawa z exifu - tego wykuczyc nie mozna , ale jest to mozliwe.
taka glupia nastawe moze ktos posiadac.

gdybys np zamowil odbitki 10*15 cm i drukarka wczytala z exif 180 dpi - to z taka rozdzielczoscia wzgledna by to wydrukowala i wielkosci 10*15 cm - mozna sobie wyliczyc z ilu dot skladalby sie obraz.

laboratoria maja zawsze ( ale zawsze moze byc wyjatek na jakiejs np prywaqtnej drukarce ) nastawiona jakas rozdzielczosc standardowa najczescej 300 -400 dpi i nie wczytuja danych z exif.
w praktyce nie ma to wiec znaczenia , ale teoretycznie mogloby wystapic u kogos wczytanie tych danych z exif - to tylko podaje na zasadzie informacji.

w praktyce takiej kombinacji chyba nie spotkasz.

Tak jak myslalem - spokojnie moge wywolac jpg do 75dpi albo jesli wymaga tego drukarnia do 300 (jak dostane spec). Natomiast do mojej drukarki domowej i tak wiecej niz 75 nie trzeba :)

Krzychu
18-03-2010, 18:38
Tak jak myslalem - spokojnie moge wywolac jpg do 75dpi albo jesli wymaga tego drukarnia do 300 (jak dostane spec). Natomiast do mojej drukarki domowej i tak wiecej niz 75 nie trzeba :)

Nie - dalej nie rozumiesz - jak ten jpg dostaniesz to on nie ma żadnego dpi (mimo że ma jakąś tam bezsensowną wartość gdzieś zapisaną) - ma swój rozmiar w pikselach. Teraz przykładowo chcąc go naświetlić na małym formacie będzie miał rozdzielczość 1000 dpi a na billboardzie 10 dpi będąc dokładnie tym samym jpgiem...
To co jest zapisane w pliku jest bez znaczenia - laboratoria nie mają nic ustawione tak pisze kolega powyżej, tylko rozdzielczość wynika z fizycznej budowy naświetlarki / drukarki (w uproszczeniu) i żadna drukarka nie mająca natywnej rozdzielczości 180 dpi z taką rozdzielczością nie wydrukuje, nawet jak sobie ją wczyta...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Weź użyj kalkulatora i policz ile będzie miał plik 3000x2000 pikseli (czyli 6 mpix) dpi na różnych formatach np. 10x15 cm, 20x30cm czy 40x60 cm - dpi to punkty na cal czyli te 3000 pikseli podziel przez długość boku w calach - wyjdzie różne dla różnych formatów...
Tak więc to co sobie wpiszesz jest bez znaczenia - bo dpi zależy tylko od rozmiaru pliku w pikselach i rozmiaru odbitki a nie od tego co wpiszesz. Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć...

dreamstorm
18-03-2010, 19:29
Oj trochę mam wrażenie zamieszałeś (nie twierdzę, że to nie prawda :)), ale można prościej
Rozróżnijmy 2 rzeczy:
1. Wielkość zdjęcia na komputerze
2. Wielkość i jakość! zdjęcia na papierze

ad1. Na komputerze używasz rozdzielczości w pikselach szerokość na wysokość - 1600x1200 np.
ad2. Do druku potrzebujesz znać dwie rzeczy - rozmiar zdjęcia i DPI (czyli ogólnie mówiąc jego jakość-szczegółowość)
Powinieneś wiedzieć jaką jakość wydruku ma Twój LAB. Załóżmy, że 300dpi - więc chcąc wydrukować zdjęcie 15x10 nie interesuje Cię jaką ono ma rozdzielczość na komputerze. Interesuje Cię DPI i rozmiar w centymetrach. Te 2 parametry dopiero dają pełną informację. Oczywiście 15x10 300DPI ma inną rozdzielczość na monitorze niż 15x10 200 DPI, ale nie bawmy się w przeliczanie, bo to robi za nas program.
Mam nadzieję, że jasno napisałem :)
Pozdrawiam

Krzychu
18-03-2010, 19:37
ad2. Do druku potrzebujesz znać dwie rzeczy - rozmiar zdjęcia i DPI (czyli ogólnie mówiąc jego jakość-szczegółowość)


Bez sensu zupełnie - dopóki nie zaczniesz zdjęcia resamplować (czyli zmieniać jego rozmiaru w pikselach), dpi jest wartością wynikową rozmiaru w pikselach i rozmiaru "papieru". Z operowania pojęciem dpi powstają później takie bezsensowne wątki jak ten...
Podejście takie jak wyżej powoduje że nie ma się kontroli nad resamplingiem (inaczej skalujesz w górę, inaczej w dół)...

dreamstorm
18-03-2010, 20:09
Zakładam, że masz zdjęcie na komputerze większe niż potrzebujesz, więc zwykle jest to zmniejszenie rozmiaru - nie powoduje to strat jakości!

Nie wiem co jest bez sensu zupełnie wg Ciebie.
Sama wartość DPI nie jest pełną informacją!
Jaką to niby masz kontrolę nad resamplingiem ? Nie bardzo pojmuję Twoją teorię Krzychu.
Sprawa natomiast jest banalna. Specjalnie nie wgłębiałem się we zbędne szczegóły, w poprzednim poście. Myślę jednak, że był zrozumiały :)
Pozdrawiam

Krzychu
18-03-2010, 20:49
Zakładam, że masz zdjęcie na komputerze większe niż potrzebujesz, więc zwykle jest to zmniejszenie rozmiaru - nie powoduje to strat jakości!


Ale to założenie jest z gruntu błędne - przykładowo 20x30 cm to absolutnie najmniejsze odbitki które ostatnio robię a często znaaacznie większe...

dreamstorm
18-03-2010, 21:10
Tak jak napisałem - zwykle jest to zmniejszenie rozmiaru.
Nie mam zamiaru się z Tobą przegadywać. To, że Ty robisz takie odbitki nie znaczy, że każdy musi i śmiem twierdzić, że przynajmniej 95% wszystkich odbitek jakie ludzie robią jest mniejsza niż rozdzielczość zdjęcia prosto z puchy. Tyle.

roshuu
18-03-2010, 21:58
Ehh... skoro zdania podzielone - robie po swojemu :)
Zwykle, gdy proszono o 300dpi tyle dawalem. Gdy potrzebowali 75, bylo 75..
Dobra nie ma co gadac.

MaciekH
19-03-2010, 21:48
Zwykle, gdy proszono o 300dpi tyle dawalem. Gdy potrzebowali 75, bylo 75..
A w sumie i tak dostawali od Ciebie taki sam plik, ale spoko, przestawiaj sobie to DPI jak sobie chcesz:)

Mnie ciekawi tylko jakie urządzenia czytają EXIFa i potrzebują informacji i DPI?

roshuu
19-03-2010, 22:48
A w sumie i tak dostawali od Ciebie taki sam plik, ale spoko, przestawiaj sobie to DPI jak sobie chcesz:)

Mnie ciekawi tylko jakie urządzenia czytają EXIFa i potrzebują informacji i DPI?

mi to w sumie wszystko jedno ale kiedys wysylalem do druku obrazek 40x60 i musial miec 300dpi. Jak puscilem im 180 z biego to kazali przeslac obowiazkowo 300dpi. O i tyle :)

liquidsound
20-03-2010, 15:02
DPI sluzy ci tylko po to, ze w PS gdy wpiszesz np 300dpi (z takim dpi drukuja zdejcia w labie) to otwierajac image size masz na wstepie maksymalne rozmiary zdjecia jakie mozesz druknac z tego konkretnego pliku przy maksymalnej jakosci labu.

sebciu
20-03-2010, 15:16
mi to w sumie wszystko jedno ale kiedys wysylalem do druku obrazek 40x60 i musial miec 300dpi. Jak puscilem im 180 z biego to kazali przeslac obowiazkowo 300dpi. O i tyle :)

tylko ze 30D przy maksymalnej rozdzielczosci robi zdjecia w formacie ok.30x20/300dpi, wiec co najwyzej mozesz przeskalowac zdjecie do 60x40/300dpi... taki zoom cyfrowy ;)

MaciekH
20-03-2010, 16:59
gdy wpiszesz np 300dpi (z takim dpi drukuja zdejcia w labie)
to zależy od labu, zazwyczaj jest to 300DPI, ale bywają dokladniejsze

60x40cm w 300DPI to już jakaś dewiacja, z odległości 1-1,5m pewnie bedzie wygladalo tak samo jak 200DPI, albo jeszcze mniej...

liquidsound
20-03-2010, 17:27
Maciek 95% labow robi z 300DPI, nieliczne 400DPI. Mysle, ze ta informacja jest tak samo potrzebna jak narty w lipcu.

Krzychu
20-03-2010, 19:00
Maciek 95% labow robi z 300DPI, nieliczne 400DPI. Mysle, ze ta informacja jest tak samo potrzebna jak narty w lipcu.

minilabów. Większe formaty to zupełnie inna bajka - Dursty Lambda i Epsilon mają 200/400 i 254 dpi, a drukarki to już w ogóle jest inna historia...

roshuu
20-03-2010, 19:31
tylko ze 30D przy maksymalnej rozdzielczosci robi zdjecia w formacie ok.30x20/300dpi, wiec co najwyzej mozesz przeskalowac zdjecie do 60x40/300dpi... taki zoom cyfrowy ;)

Wtedy to nie bylo 30D. Zdjecie kazali przygtowac w skali 1:2.