PDA

Zobacz pełną wersję : EOS Utility / EOS Capture na Macbook Pro (Intel, OS X 10.6.2) - jak zgrać z 20d?



bmoll
15-03-2010, 18:44
Na intelowym MBP z OS X Snow Leopard zainstalowałem najnowszą wersję DPP, 3.8.1.0, do tego doinstalowałem najnowsze EOS Utility, 2.7.2. Po podłączeniu 20d do USB normalnie wyświetla się "busy" na aparacie; wprawdzie nie widać aparatu w Finderze (chyba nie powinien być widoczny:), ale w Apple Image Capture widzi aparat i pozwala zrzucać zawartość karty. Ale mi chodzi o zdalne robienie zdjęć, tj. sterowanie aparatem z poziomu komputera. Aparat ma najnowszy firmware (2.0.3?).

Gdy uruchamian DPP a następnie daję Tools > Start EOS Utility pojawia mi się główne menu EOS Utility, w którym jedyną dostępną opcją jest ostatnia - Monitor Folder. Reszta jest nieaktywna, łącznie z Camera Settings / Remote Shooting. Kliknięcie przycisku Control Camera nic nie wywołuje.

W readme do EOS Capture znalazłem:


1. Compatible cameras
----------------------------------------------------------------------------------------------
EOS Capture is compatible with the following models.
- Canon EOS-1D
- Canon EOS-1Ds
- Canon EOS-1D Mark II
- Canon EOS 20D
- Canon EOS-1Ds Mark II
- Canon EOS DIGITAL REBEL XT
- Canon EOS 350D DIGITAL
- Canon EOS Kiss Digital N
- Canon EOS-1D Mark II N
- Canon EOS 5D


Attempting to use EOS Capture other models will cause an error
message and result in failure to connect.

2. Connecting the camera
----------------------------------------------------------------------------------------------
The camera may not operate with Mac OS 10.3 or later.
In this case, either disconnect the camera from the Macintosh,
or start EOS Capture and operate the camera.


A w readme do EOS Utility:


(4) EOS Utility is not compatible with the Macintosh using Intel processors (Mac OS X 10.4.4 to 10.4.6).

Brzmi jak kiepski żarcik. To są najnowsze wersje oprogramowania i nie czaję braku obsługi starszych modeli, jak mój 20d, i średnio nowego sprzętu jak mój MBP sprzed dwóch lat. Zdalne robienie zdjęć jest mi (oraz, hej, wielu innym) cokolwiek potrzebne.

Ktoś miał podobny problem? Zna rozwiązanie (poza Windowsem)?

Nie próbowałem jeszcze powrotu do starszych wersji softu od Canona (np. do tych, które dostałem z aparatem parę lat temu), na razie zakładam, że nie ma sensu, skoro nawet najnowsze są - w moim przypadku - do niczego.

sebcio80
15-03-2010, 18:55
nie znam się na Macach ale system pewnie 64 bity? jak tak to nie ma sterow pod starsze aparaty, czy to na maca czy windowsa

bmoll
15-03-2010, 21:20
System raczej 64 bitowy; to tyle chociaż zyskałem, że wiem, o co chodzi. Dziwna sprawa z Canonem - użytkownicy DSLR nie mogą używać najnowszych systemów?

Zainstalowałem software z płyty od 20d i 350d (na tej od 350d był dodatkowo Zoom Browser) na Windows 7 na tej samej maszynie (MBP z Intelem) - software Canona nie wykrywał aparatu (Windows wykrywał). Zainstalowałem aktualizacje, przełączyłem komunikację w aparacie z PTP na Normal i teraz śmiga, mogę robić zdalnie zdjęcia. Szkoda, że w ten sposób, no ale mam w tym przypadku szczęście posiadać dwa systemy i tak.

kchmielu
08-04-2010, 11:49
Zmien ustawienia w aparacie. W 20d masz gdzies w menu Connection Mode, albo cos takiego. Trzeba zmienic z PTP (picture transfer protocol) na PC Connection (albo na odwrot - nie mam juz 20'stki).

borkomar
08-04-2010, 13:20
Zmien ustawienia w aparacie. W 20d masz gdzies w menu Connection Mode, albo cos takiego. Trzeba zmienic z PTP (picture transfer protocol) na PC Connection (albo na odwrot - nie mam juz 20'stki).
Po zmianie na PC Connection POd Win7 64bit 5D tez nie nie ma wsparcia :-( - przerabiałem to niedawno i też w szoku byłem że olano ten temat.

_igi
11-04-2010, 22:47
Lekka masakra, nie powiem. Mam najnowszy soft do Canona na Mac'a i bez problemu "idzie" mi z 1DII N, czyli już dosyć starawą konstrukcją.

Początkowo miałem problem, bo nie chciał mi zaskoczyć, pomogła odpowiednia kolejność podpinania - najpierw start EOS Utity, później podpięcie włączonego aparatu. Jak się pojawi "busy", to dobrze, powinien się zamontować w E-U.

W razie czego, zawsze możesz zrzucać foty z poziomu iPhoto.

brzechwa99
06-02-2011, 15:33
witam, mam problem początkowo 50D gdy podłączałem do mac'a eos untility nie chciał zgrywać zdjęć, zdalne sterowanie działa. Aby przegrać zdjęcia musiałem z poziomu menu aparaty dać transfer zdjęć i dopiero wtedy szło.
traz mam 1d MK II.... i to samo... tylko że nigdzie nie widze żeby się dało wykonać wymuszenie przegrywania z poziomu menu.
ogólnie EOS U. nieoczekiwanie kończy pracę.... z błędem
Process: EOS Utility [354]
Path: /Applications/Canon Utilities/EOS Utility/EOS Utility.app/Contents/SupportApps/EOS Utility.app/Contents/MacOS/EOS Utility
Identifier: com.canon.EOS Utility
Version: 2.7.2 (2.7.2.2)
Code Type: X86 (Native)
Parent Process: ??? [1]

Date/Time: 2011-02-06 14:31:27.640 +0100
OS Version: Mac OS X 10.6.6 (10J567)
Report Version: 6

Interval Since Last Report: 595749 sec
Crashes Since Last Report: 7
Per-App Interval Since Last Report: 197 sec
Per-App Crashes Since Last Report: 4
Anonymous UUID: 52ADB40B-DD9D-486D-92B0-303B7D8B1598

pomocy!!!