PDA

Zobacz pełną wersję : 5D Mark II vs 1D Mark IV



morafi
15-03-2010, 02:07
Witam wszytkich,
mam mały dylemat w doborze nowej puszki i mam nadzieje ze wasze opinie i rady pomoga mi w rozwiazaniu problemu ;)
A wiec tak
Body bedzie słuzyc do focenia wesel jak i sportu. Mam pytania:

1. jak jest z migawka. chodzi mi o wyzwalanie lamp droga radiowa. Obecnie mam 50D i tam synchro jest 1/250 i troszke mało podczas sportu. Kiedys mi sie obiło o uszy ze 1D ma sychro na bezpzrewodzie do 1/500?? Czy to prawda?

2. DPI?? Z tego co wiem w 5D jest 72dpi czy tak samo jest w 1D?
W nikonie jest na wyjsciu 300dpi. Jak to sie ma w praktyce na fotkach??

3. Pełna klatka czy crop? Nie uzywam jakis mega szerokich planow i raczej nie bede ale czy sa jakies "+" przemawiajace za pełna klatka? Nie wiem lepsze odzwierciedlenie kolorow, wieksza przestrzen tonalna? (nie biorac pod uwage brak przelicznika i mniejsza glebie ostrosci)

4. SZUMY wiadomo na weselach warunki potrafia czasem byc mega fatalne i ktora puszka lepiej sobie poradzi ciemnych warunkach?? Jak to jest z wyzszymi czulosciami w tych dwoch puszkach? ktora lepiej wypada??

5. ktory polecacie osobiscie ;)

Pozdrawiam

P72
15-03-2010, 02:22
Jak sport bardziej dynamiczny, kup jedynkę ze względu na AF.
AD 2. A co byś powiedział na zdrobienie dwóch RAWów, zamiast 100 JPGów? ;)

sebcio80
15-03-2010, 02:28
1. czas synchronizacji obecnie w serii 1D to 1/300s, ale co za problem robic w HSS? no ale robienie lampa sportu to ogolnie siara i nieporozumienie, chyba ze sesje bardziej pozowane, gdzie tylko Ty focisz,
2. nie ma to zadnego znaczenia,
3. indywidualne preferencje i posiadane szkla
4. szumi mniej 5D2

tylko ze w cenie 1D4 kupisz dwa 5D2..

micles
15-03-2010, 03:50
Po stylu posta wnioskuję, że najlepiej będzie zostać przy 50d i pofocić jeszcze z rok-dwa. Wstawka z DPI przelała czarę niewiedzy :D

Robienie lampą sportu to nie siara i nieporozumienie, tylko kreatywne podejście do tematu. Jeżeli tylko dostaniemy pozwolenie na błyskanie of course.

sebcio80
15-03-2010, 04:35
Robienie lampą sportu to nie siara i nieporozumienie, tylko kreatywne podejście do tematu. Jeżeli tylko dostaniemy pozwolenie na błyskanie of course.

wszystko zalezy co, jak i gdzie,

przewgladajac posty kolegi marafiego wyszukalem ze fotografuje rowery itp, tu oczywiscie wykorzystanie lamp moze dac ciekawe efekty, zreszta tak jak w kazdym innym freestylowym sporcie

przeczytalem tez, ze chyba uzywasz lamp studyjnych w plenerze wiec o HSS mozna zapomniec, wyjsciem z sytulacji moga byc filtry szare

Wyspa Bahama
15-03-2010, 08:35
5. ktory polecacie osobiscie ;)

do sportu , zdjec dynamicznych , szybkich - c7d

imprezy ,( sluby , uroczystosci portrety) , spacery , pejzaz itp - zdecydowanie c5dmk2.

gwozdzt
15-03-2010, 09:20
Po stylu posta wnioskuję, że najlepiej będzie zostać przy 50d i pofocić jeszcze z rok-dwa. Wstawka z DPI przelała czarę niewiedzy :D
ewentualnie wybrać drogę na skróty: przysiąść, poczytać i zrozumieć, aby na przyszłość głupot nie wypisywać :-)
http://www.fotosite.pl/cdrom/index.php?title=DPI

morafi
18-03-2010, 23:41
dziekuje wszytkim za posty :)

mxw
18-03-2010, 23:52
Wstawka z DPI przelała czarę niewiedzy :D
dokładnie ;)

ale swoją drogą 1D w polu DPI mi wstawiał chyba 'nieskończoność' - i co wtedy? :roll:

comatus
18-03-2010, 23:55
i co wtedy? :roll:
Masz superwypaśne DPI :mrgreen:

wiktoch
19-03-2010, 11:52
jeżeli byłoby mnie stać na wydanie 17k pln na jedynkę i miałbym jeszcze dylematy i szukał wskazówek na forum to chyba ... kupiłbym go :D

Max13
29-02-2012, 20:59
Byly rozne kombinacje pytan dotyczace tych dwoch body - ale mam jedno pytanie konkretne:

Czy jakosc obrazu z 1d mkIV odbiega od jakosci obrazu 5d mkII?

Nie pytam o rozwazania o tym, ze jeden to APS-H a drugi pelna klatka, nie pytam o autofocus, ISO i rozne przeznaczenie obu - czyli nie pytam o rzeczy juz tysiac razy przedyskutowane i znane.

Pytam o porownanie jakosci otrzymywanych zdjec - wlaczajac nawet subiektywne opinie o tzw. "glebi" obrazu, glebi kolorow itd, itp - czy sa miedzy tymi dwoma zasadnicze roznice pod tym wzgledem?.

michael_key
29-02-2012, 21:09
Zacytuję kolegę ponieważ ja nie mam wiedzy i doświadczenia w tym względzie. On odniósł się zdjęcia APS-C vs APS-H

Kolega mówił, że porównując zdjęcia z 40D i 1DIV nie zauważalna była różnica na tyle jak z 5DII. Fakt faktem, kupił 5DII.

Śmiem twierdzić, że różnica nie będzie znacząca, choć podkreślam, że nie mam wiedzy praktycznej.

P.S. Sam jestem ciekaw, jak jest.

KrzysiekT
29-02-2012, 21:25
Trochę nie rozumiem pytania - co to jest jakość obrazu, jeżeli nie uwzględniamy jakości ISO? Na pewno matryca z 1D nie podbija tak obrazka jak ta z 5DII - może o to Ci chodzi?

Max13
29-02-2012, 21:30
Trochę nie rozumiem pytania - co to jest jakość obrazu, jeżeli nie uwzględniamy jakości ISO? Na pewno matryca z 1D nie podbija tak obrazka jak ta z 5DII - może o to Ci chodzi?

KrzysiekT - z calym szacunkiem - ale wlasnie chce odejsc od takich rozwazan, bo znowu rozmyja temat - oczywiscie wiem, ze powiesz, ze to sprawa zasadnicza, bez tego to "strata czasu na dyskusje" itd- ale zapytam jeszcze inaczej: czy przy "najlepszych', najoptymalniejszych ustawionych parametrach dla danego strzalu (wlaczajac ISO ale takze swiatlo, przeslone itd) - jakosc obrazu z 5dII bedzie zdecydowanie lepsza od 1d mkIV?

KrzysiekT
29-02-2012, 21:42
Kurcze, powiem szczerze że naprawdę nie wiem co masz na myśli mówiąc o tej jakości. Nie rozpatrywałbym tego w ten sposób - musimy przyjąć jakiś parametr, który będzie tą jakość definiował - np. GO. Wiadomo wtedy, że 5D da lepszą jakość, bo ma większą matrycę.

michael_key
29-02-2012, 21:46
Myślę, że autorowi chodzi o taką zależność jak jest niejednokrotnie podnoszona przy tzw. "ładniejszym obrazku w FF vs APS-C".

koraf
29-02-2012, 23:12
Max13 spróbuję choć w części odpowiedzieć na Twoje pytanie. Nie miałem wprawdzie 1dIV ale mam 5dII i miałem 1dII. Jakość obrazka postaram się porównać w oparciu o: rozdzielczość, kontrast, kolor, tonację, bokeh.
Rozdzielczość (5dII-21 mln, 1dIV-16 mln) na korzyść 5dII.
Kontrast w dużej mierze zależy od obiektywu, wg mnie będzie na korzyść 5dII.
Kolor daję na lekką korzyść 5dII (w tym przypadku porównuję do 1dII).
Tonacja (wg testów optyczne.pl 5dII -6,5 eV, 1dIV- 6,5 eV) - remis
Bokeh zależny od szkła - ale daję zdecydowanie dla FF.
Czyli wychodzi, że obrazek z 5dII powinien być lepszy ;).

tkosiada
01-03-2012, 00:23
jesli tylko w 5 AF trafi :D
a poważnie to zobaczysz różnice na wyższym iso , natomiast ten sam kadr przy uzyciu szkieł L różnica będzie mała
jesli masz kase to zdecydowanie tym przypadku wybrałbym 1 mk dIV, komfort pracy nie porównywalnie wiekszy

oskarkowy
03-03-2012, 23:39
Czy jakosc obrazu z 1d mkIV odbiega od jakosci obrazu 5d mkII?

Zawsze się fajnie czyta odpowiedzi w stylu: nie mam, nie widziałem, ale i tak Ci napiszę..

Słuchaj.. Te puszki są bardzo różne.. I tak samo różne są z nich obrazki.
Bez problemu obrabia się je zsypane razem, mają taką samą kolorystykę, mają w zasadzie ten sam balans, ale od razu na poziomie LR widzisz, z której to puchy.

5II jest bardziej szczegółowa, przy portretach w zasadzie nie zastąpiona. Oczywiście są inne głębie, inna plastyka.
Trzeci rok mam razem te aparaty i szczerze Ci napiszę: tam, gdzie wiem, że AF się wyrobi, tam sięgam po 5II. Właśnie dlatego, że później będę obrabiał te zdjęcia i efekt będzie zdecydowanie lepszy.

Aha, jeszcze jedno. Te same szkła pracują zupełnie inaczej na obu puszkach. Często łapię się na tym, że 5tka ze stałkami, 1ka z zoomami, gdy ważniejsza jest szybkość niż jakość.

Max13
03-03-2012, 23:46
oskarkowy dzieki, chapeau bas za odpowiedz. 5d mkII to to minimum na ktore zdecyduje sie w najblizszych tygodniach - jeszcze mam chwile czasu na decyzje o mkIII.
1 d mkIV kusil mnie jako cos "pomiedzy", do roznych celow - ale wiem, ze "cos za cos".
Dzieki jeszcze raz za odpowiedz.

micles
03-03-2012, 23:47
Ostatnio miałem 1d4 w łapkach i pomimo że pucha kolosalnie duża, to jakoś podświadomie mój umysł wyczuł, że to APS-H i włączyło się jakieś takie wewnętrzne fe :)

oskarkowy
04-03-2012, 11:58
Dzieki jeszcze raz za odpowiedz.

Tak sobie teraz przeczytałem, co wczoraj napisałem. Wydźwięk wyszedł na niekorzyść 1DmkIV. A raczej tego nie chciałem.
5tki pozbędę się bez żalu, tę 1kę planuję sobie zostawić na bardzo długo. To wyjątkowo wygodny i szybki aparat do konkretnych zastosowań. To świetny wół roboczy, gratisowa głębia ostrości się przydaje, a szybkość pracy i precyzja też nie są bez znaczenia.

Sunders
04-03-2012, 12:31
5II jest bardziej szczegółowa, przy portretach w zasadzie nie zastąpiona. Oczywiście są inne głębie, inna plastyka.
Trzeci rok mam razem te aparaty i szczerze Ci napiszę: tam, gdzie wiem, że AF się wyrobi, tam sięgam po 5II. Właśnie dlatego, że później będę obrabiał te zdjęcia i efekt będzie zdecydowanie lepszy.

Ciekawe, czy szybkość AF-a w 5DmkIII zbliży się na tyle do szybkości AF-a z 1DmkIV, że posiadając go w miejsce mkII, nie potrzebowałbyś sięgać po 1-dynkę :???:

adrenag
04-03-2012, 12:34
raczej C nie strzeli sobie w stopę, obstawiam że 5dm2 będzie miał na bank AF mniej efektywny od tego w 1dIII/1ds3/1dIV - mimo nowszego procesora i większej ilości krzyżowych, ale to musimy poczekać na obiektywne testy :)

oskarkowy
04-03-2012, 13:53
Ciekawe, czy szybkość AF-a w 5DmkIII zbliży się na tyle do szybkości AF-a z 1DmkIV, że posiadając go w miejsce mkII, nie potrzebowałbyś sięgać po 1-dynkę :???:

Szczerze Ci napiszę, że od dwóch dni zastanawiam się, czy będzie warto. Tam, gdzie najbardziej potrzebowałem AF, zawsze miałem mkIV, teraz już nie wiem, czy jest sens wymieniać 5tkę na 1X, czy wystarczy 5III. Bo w zasadzie dostaję aż za dużo w stosunku do moich potrzeb, a za różnicę można pojechać na naprawdę fajne wakacje.

Jerzy M
04-03-2012, 18:47
Szczerze Ci napiszę, że od dwóch dni zastanawiam się, czy będzie warto. Tam, gdzie najbardziej potrzebowałem AF, zawsze miałem mkIV, teraz już nie wiem, czy jest sens wymieniać 5tkę na 1X, czy wystarczy 5III. Bo w zasadzie dostaję aż za dużo w stosunku do moich potrzeb, a za różnicę można pojechać na naprawdę fajne wakacje.

Mamy podobne dylematy:?....a odpowiedzia bedzie, co naprawde pokaze 5 MIII w praktyce.

Kliniak
04-03-2012, 19:03
Od kilku miesięcy miałem dylemat na co wymienić jedną z moich 5D: na 5markII, czy "szarpnąć" się na 1markIV. Nie mogłem się zdecydować, choć ze względu na szybkość i autofocus bardziej mnie ciągnęło do "jedynki". Po debiucie 5DmarkIII sytuacja się wyklarowała; pozostaje jedynie poczekać na pierwsze porządne testy...:)

Dzygit-Dublin
23-03-2012, 16:59
sprostuje

1dmk4 synchro jest do 1/320, sprawdzone :)


pozdrawiam

Darek

bobas2006
26-04-2012, 08:47
do sportu (naprawde szybkiego) to 5