PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom przekłamania w ciemnych miejscach



adasb82
14-03-2010, 20:42
W ostatnim czasie zauważyłem w Lightroomie pewien problem. W czarnych polach zaczęła się pojawiać dziwna pixeloza. Wersja Lightrooma 2.6 Rawy pochodzą z Canona 50D. :( Nic nie instalowałem, nic nie zmieniałem, przez wiele miesięcy wszystko było ok.

Fragment nogi



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img718.imageshack.us/i/coton.jpg/)

Sober
15-03-2010, 11:13
Sprawdź jeszcze jak to będzie wyglądało po eksporcie do jpg, możliwe że efekt będzie mniej widoczny.

Merde
15-03-2010, 11:19
1. pobaw się suwakiem 'blacks'
2. Przyciemnij monitor

adasb82
15-03-2010, 12:58
@Sober - po eksporcie do jpg, dalej jest to widoczne. Nasuwa mi się na myśl problem z profilami kolorów w monitorze. Monitor kalibruje raz na dwa miesiące kalibratorem Eye-One Design LT. Może źle ustawiam profile w windows 7, tak to tam zagmatwali, że ciężko to okiełznać. Ale z drugiej strony w CaptureOne problem nie występuje.

@Merde - to raczej nie wina monitora, podłączałem drugi i efekt jest ten sam. Mało tego po eksporcie do jpg pixeloza dalej występuje, i widać to na różnych monitorach. Co do suwaków... hmm W Lightroomie importuje rawy z presetem General-Zeroed, później podkręcam ekspozycje i kontrast.. ale już od samego początku widać te przebarwienia.

Znalazłem podobny temat w którym Janusz Body obwinia chyba profile.. ale na pierwszy rzut oka są u mnie one ustawione prawidłowo.

Sober
15-03-2010, 13:26
Może w CaptureOne jest domyślnie jakieś odszumianie a w LR masz wyłączone?

tomdz
15-03-2010, 15:04
Miałem coś takiego z LR i 40D. Na niektórych fotach cienie były nienormalnie zaszumione, zwłaszcza gdy w użyciu były profile udające canonowe. Spróbuj pokombinować z innymi profilami.

Art Mag
15-03-2010, 20:11
LR tak ma, lekkie przesuniecie suwaka rozjaśniającego cienie i widac szumy, działa to zbyt agresywnie i łatwo "rozwalić" zdjęcie. C1 radzi sobie z tym znacznie lepiej, siła działania suwaków recovery jest wyrażnie mniejsza, ale też jakość uzyskanych plików, znacznie większa. w/g zapowiedzi w wersji LR3 ma zostać to poprawione.