PDA

Zobacz pełną wersję : Jasna, szeroka stałka z szybkim AF-co wybrać?



Darq86
13-03-2010, 10:46
Witam,
mam problem z wyborem jakiejś jasnej i szerokiej stałki, która na cropie byłaby odpowiednikiem długości~35mm na FF.
Ze szkiełek które znalazłem podchodzą pod tą kategorię:
1. Sigma 20 mm f/1.8 DG EX ASP RF
2. Sigma 24 mm f/1.8 DG EX ASP MACRO

Jeśli chodzi o Canona to jest tylko Canon 20 mm f/2.8 EF USM ale wydaje mi się że będzie za ciemny. Idealny byłby Canon 24 mm f/1.4L II EF USM no ale z racji swojej ceny (ponad 6k) jest dla mnie jak na razie nieosiągalny.
Jeśli chodzi o Tamrona to z tego co widzę to w ogóle ciemnica.

Ogólnie zależy mi na tym żeby obiektyw miał zakres odpowiadający ~35mm na FF, żeby był w jasny i miał sprawny i celny AF-cała reszta schodzi na drugi plan.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi w/w Sigmami?
W testach nie wypadają najgorzej tylko nie wiem za wiele jak w nich pracuje AF.
Będą też używane w trudnych warunkach oświetleniowych więc koniecznie muszą być w miarę ostre od pełnej dziury.

Z góry dzięki za każda pomoc.
Pozdrawiam :)

zaitsev
13-03-2010, 12:03
Weź pod uwagę nieco węższego Canona 28/1.8. Canon to Canon. Jeśli by mi zależało na dobrym AFie, to na pewno bym nie brał Sigm bez HSM. Ja w ogóle bym nie brał Sigmy. :mrgreen: Canon ma szybki i celny USM, a cena podobna do S24/1.8.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ekhm... Czytam testy wymienionych przez Ciebie szkieł i znajduje takie komentarze: "zła praca autofokusa" i "głośny i zawodny autofokus".
Bierz C28/1.8. ;)

Darq86
13-03-2010, 12:44
Ja tego Canona 28/1.8 cały czas brałem pod uwagę jednak na cropie jego zakres wynosi prawie 45mm a mnie chodzi o coś ok 35mm-tak żebym mógł wesele nim oblecieć-mam jeszcze C50/1.4 więc z czymś ~35mm byłaby to niezła parka.
Po prostu boję się że 28mm będzie na cropie za wąskie.

zaitsev, ja tez czytałem te testy i opinie na temat AF Sigmy ale wolałem zapytać kogoś kto miał z nimi jakieś doświadczenia-w różnych testach są różne opinie i moim zdaniem test może być tylko dopełnieniem opinii użytkownika a nie na odwrót :)

Ernest_DLRS
13-03-2010, 16:56
Ja będe miał niebawem Sigmę 24/1.8, która jest dość żadko spotykanym szkiełkiem w PL, tak więc nie omieszkam o niej coś skrobnąć dla potomności ;)

sebcio80
13-03-2010, 17:01
problemem tych Sigm jest to ze nie posiadaja HSM, naprawde szkoda, ze Sigma nie wypusci odnowionych modeli z silnikiem ultradzwiekowym

Darq86
13-03-2010, 17:09
Ernest_DLRS bardzo bym Cie prosił abyś naskrobał jakąś opinie w tym temacie na temat tego szkiełka kiedy już je posiądziesz bo bardzo mi na tym zależy :)

A co myślicie Panowie na temat konwerterów zmniejszających ogniskową?
Czy bardzo pogarszają właściwości optyczne szkiełka?
Od biedy mógłbym kupić tego C28/1.8 i taki konwerter ale czy taki zestaw sprosta wymaganiom?

mrjq
13-03-2010, 17:11
28 ma leszpszy af niz 50/1.4, ale na weselu jest ciut za wąsko, przynajmniej w moim odczuciu, pewnie 24 już bardziej ratuje sprawę. 24 używam na tokinie 12-24 i jest dużo lepiej. IMHO na FF 28 jest już super, szkło w sam raz.

Darq86
13-03-2010, 17:18
Wszystko byłoby ok tylko że ta Tokina ze światłem 4 nie nadaje się na imprezę typu "wesele" gdzie można spotkać bardzo różnorodne warunki oświetleniowe :/

zaitsev
13-03-2010, 18:42
A co myślicie Panowie na temat konwerterów zmniejszających ogniskową?
Czy bardzo pogarszają właściwości optyczne szkiełka?
Od biedy mógłbym kupić tego C28/1.8 i taki konwerter ale czy taki zestaw sprosta wymaganiom?
Taki konwerter to beznadziejne rozwiązanie. Szkoda pieniędzy i nerwów.

Ja tego Canona 28/1.8 cały czas brałem pod uwagę jednak na cropie jego zakres wynosi prawie 45mm a mnie chodzi o coś ok 35mm-tak żebym mógł wesele nim oblecieć-mam jeszcze C50/1.4 więc z czymś ~35mm byłaby to niezła parka.
Po prostu boję się że 28mm będzie na cropie za wąskie.
Obawiam się, że z dobrym AFem niczego innego nie znajdziesz... Ludzie chwalą sobie Tamrona 17-50/2.8, no ale jest ciemniejszy i AF nie tak pewny jak w C. Jednak niektórzy wesela na nim robią. Ale f/4 to już za ciemno jest, f/2.8 w miarę styknie. Chociaż czasem, to nawet f/1.8 to bywa za mało... Kup 28/1.8 i jeśli chcesz na tym zarabiać, to i tak przejdziesz na FF, a wtedy to już jest ciekawa ogniskowa (ale ma kiepskie rogi :mrgreen: ).
Poczytaj wątek sprzęt do ślubów (http://www.canon-board.info/showthread.php?t=5085) i tam też to pytanie powinno być zadane.

MacGyver
13-03-2010, 19:16
http://canon-board.info/showthread.php?t=5544