PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie do zdjęć na białym tle...



c13
12-03-2010, 23:18
Słuchajcie bardzo proszę o pomoc odnośnie sprzętu i sposobu naświetlenia planu dla zdjęć na idealnie białym tle...

Mam problem, gdyż chciałbym w warunkach domowych zrobić fajne zdjęcia osoby mającej za sobą białe tło... Zastanawiam się nad sposoben naświtlenia i modelki i tła... Moje rozumowanie jest takie, że modelka stoi 2-3 m od tła, na tło daję 4x2 T8 ciągłego światła aby przy dodatkowym oświetleniu błyskowym z przodu dwoma lampami 150Ws nie spowodować cienia na tle... Powiedzcie jednak czy dobrze rozumuję oraz czy nie dałoby się załatwić sprawy jakoś bez doświetlania ciągłego tego tła ?

Za wszelką cenę chcę uniknąć cienia ... tło za modelką ma być zawsze białe...

Powiedzcie jak z najmniejszym zaangażowaniem światła Wy byście rozwiązali taką sytuację... ?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi / podpowiedzi ;)

Tezet-gdynia
12-03-2010, 23:52
Ile te T8 maja mocy ? 36W ? 4x2 = 8x36W co daje 288W na tlo. Probuj. Ja jednak stawiam na to ze w ten sposob cienia sie nie pozbedziesz. Za mala ta moc w stosunku do blyskowych 150Ws. Moze jak zmiekczysz swiatlo ze studyjnej, to tamte lampy rozjasnia cienie na tle. Ale raczej w 100% ich nie usuną. Zeby tlo bylo idealnie biale, to moc na tlo musi byc wieksza niz na "obiekt" ktory moze rzucic cien.

Dlatego najpierw ustawia sie lampe na tlo - do tego ustawia sie ekspozycje zeby tlo bylo biale/wypalone, i dopiero stawia obiekt i ustawia moc lampy oswietlajacej obiekt - nie zmieniajac juz ekspozycji.

c13
13-03-2010, 00:10
Hej, dzięki za odpowiedź...

No właśnie... T8 to będzie mała moc... To może wjechać z halogenami... 4x 150 Wat albo może być i większa moc jak zajdzie potrzeba... ?

popetelony
13-03-2010, 00:29
Zasada jest taka, że tło przepalasz w stosunku do obiektu o jedną pełną działę przysłony. Jak na obiekcie masz np. 11 to na tle przy tym samym czasie powinieneś mieć 8. Wtedy powinno być ok. No i ja nie mieszałbym światła ciągłego z fleszowym.
pozdrówka

c13
13-03-2010, 00:36
Hmm... Ale takie zastosowanie światła ciągłego jako naświetlenia tła i błysku do naświetlenia obiektu jest powszechnie stosowaną praktyką ? Co nie ?

To jak w końcu :D

Ma być 2x 500W na tło i 2x150Ws na obiekt ? W tym momencie chyba wypalenie powinno być ok... ?

Tezet-gdynia
13-03-2010, 01:04
Moze ciagle sie myle - musze przeprowadzic bardziej radykalne testy. Ale nawet te 1000W da malo... Chyba ze te 2x150Ws skrecisz do zakresu 1-10Ws ;) Ale probuj. Moze sie myle - musze osobiscie uzyskac namacalne dowody - bo jak narazie sa tylko obliczenia ;)

sebcio80
13-03-2010, 01:59
Moze ciagle sie myle - musze przeprowadzic bardziej radykalne testy. Ale nawet te 1000W da malo... Chyba ze te 2x150Ws skrecisz do zakresu 1-10Ws ;) Ale probuj. Moze sie myle - musze osobiscie uzyskac namacalne dowody - bo jak narazie sa tylko obliczenia ;)

no raczej masz racje, przyjmujac ze czas błysku tej lampy 150Ws to np 1/250s (tak optymistycznie) to świeci ona mocą równą 150Ws / 1/250s = 37500W, a pewnie i tak jest nieco wiecej,

1Ws to bedzie zapewne około 250W, wiec zeby te swiatlo ciagle 1000W cos dalo trzeba by bylo lampy skrecic na 3Ws przynajmniej

Maggot
13-03-2010, 02:08
witam
dokladnie. Kiedys zrobilem eksperyment. Z jednej strony dalem zarowke blyskowa 68Ws a z drugiej lampe 500w - budowlany halogen. Po srodku postawielm cos co rzucalo cien w strone slabszego zrodla swiatla. Zrobilem zdjecie - halogen nei mial najmniejszych szans.
Ale jak bys dal jedna lampe na tlo a druga na obiekt plus blenda.... to pewnie cos by moglo wyjsc.

pozdrawiam

Sergiusz
13-03-2010, 03:19
Fajny wątek...

mirusiek
13-03-2010, 06:48
Jak dla mnie to trochę kombinowanie pod górkę . Nie lepiej oświetlic modelkę jedną z tych dwóch lamp 150Ws -troszeczkę skręconą na mocy+ blenda, a drugą dać na tło na pełnej mocy ?
Jedna barwa światła- bez żółtych zafarbów z halogena i na 100 % ładnie wypalone tło.

c13
13-03-2010, 12:08
Mowisz Mirusiek że to wystarczy ?

Hmmm... Musiałbym się zastanowić bo nie mam okazji przetestowania tego sobie w domku :D Jak już pojade robić foty to będzie klops...

Właśnie boję się również tego o czym wspominałeś... barwa światła... Można dostać różne żarniki ale i tak z regół barwa jest w jakimś zakresie żółtawa i jak dam nawet 4x500W (po dwa na stronę na tło) to boję się że tło nie będzie białe :D

Chyba że mielibyście jakiś pomysł z tymi lampami studyjnymi... Tylko że tak...
Jeśli zrobimy tak jak Kolega Mirusiek mówił to z tego jaki mi się obraz maluje w głowie wyjdzie tak że:

- jeśli tą jedną lampą podkręconą na full oświetlimy tło to może i białe tło powstanie ale może przechodzić w ciemniejsc w stronę od lampy...
Może uzyskałbym i dobry efekt gdybym te 2x150Ws dał tylko i wyłącznie na tło na full i wtedy na obiekt coś o małej mocy... ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Kurde... tak siedzę i myślę... myślę i siedzę... :D i dochodzę do wniosku... jeśli zastosuję halogeny na to to pomieszam barwy bo nie uzyskam takiego ciepła nawet jak będę kombinował z żarnikami...

Da się wypalić tło jeśli zrobimy standard czyli 2x100Ws po bokach pod kątem 45 stopni tak aby rozproszone światło szło i na obiekt i na tło i dodatkowo słabszy błysk od frontu ?

mirusiek
13-03-2010, 14:20
Da się wypalić tło jeśli zrobimy standard czyli 2x100Ws po bokach pod kątem 45 stopni tak aby rozproszone światło szło i na obiekt i na tło i dodatkowo słabszy błysk od frontu ?

Nie tak nic nie wyjdzie- tlo bedzie bure a obiekt przeswietlony.

Robie troche na bialym tle, glownie na stock-i , lampe ustawiam za obiektem fotografowanym na srodku - 2 metry od tla, na obiekt jedna lampa z parasolka i blenda.
Sposob sprawdza sie bez problemu z mniejszymi przedmiotami, rowniez bezproblemowo przy fotografi dzieci, czy portretu do pasa. Na cala postac 1 lampa na tlo to za malo (uzywam systemowych lamp blyskowych- nie studyjnych). Szare rogi poprawiam w PS-ie, ale najczesciej nie musze .
Uzyskane tlo ma barwe RGB 255,255,255, wiec czysta biel :-D
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Wez pod uwage tez ustawienia aparatu a glownie przyslony. Czesto jak brakuje swiatla mozna zjechac z wartoscia przyslony w dol . Wiec regulujesz biel nie tylko moca lamp :)

c13
13-03-2010, 19:22
Spoko... Dzisiaj udało mi się złapać koleżankę z Torunia, która ma agencję fotograficzną i wytłumaczyła mi jak sobie na początku radziła jak jeszcze sprzętu nie miała...

Dla ciekawości skrutowo opiszę co mi powiedziała bo może wątek też komuś się przyda...

"Moim zdaniem wystaczy jedna lampa 68 W, żeby uniknąc cieni trzeba po prostu skierowac lampe pod kątem na sufit, odbijając się od sufitu łagodnie doswietli sylwetke bez brzydkich cieni [oczywiście mowa pewnie o niskich pomieszczeniach :D]

Białe tło będzie rzeczywiscie biale jesli je doświetlisz drugim źródłem, w tym przypadku druga lampa błyskowa (możesz wowczas potrzebować elementu dodatkowego, który rozproszy światło, by z boku np. niepowstały efekty niepożądane, przy niewielkich przedmiotach sprawdzają się np. softy z tzw. plastrem miodu). Mi się zdarzało doświetlać tło zwyczajnym przenośnym światłem ciągłym z braku innych możliwości, korzystałam z blend regulujących odbicie oświetlenia.

Światło błysku musi byc w konkretnej odległości od obiektu. Lampy błyskowe mają przypisaną liczbę przewodnią dla danej lampy - czyli siłę błysku, ktora z danej odległości jest potrzebna by dokładnie oświetlić obiekt. Często wyraza się to po prostu metrami/wartościami dla iso 100 (bo przy takim Iso robi się studio)."

No... To tyle informacji mi koleżanka podała... W takim razie chyba bez obaw mogę popracować jeśli obiekt doświetlę jedną lampą 100Ws i tło drugą... No i potem już z dodatkami "dekoracyjnymi" takimi jak dodatkowe refleksy w okularach to już można się pobawić (popracować) :D

Mac
13-03-2010, 19:47
c13 ponieważ wyniki Twoich zmagań mogą być dla mnie ale pewnie nie tylko dla mnie przydatne, chętnie zobaczę jakie uzyskasz efekty. Proszę zapodaj w tym wątku link do zdjęć. Mnie się zdarza fotografować produkty do sklepu ale dla odmiany używam czarnego lub szarego tła a chciałbym czasem to zrobić na białym. Póki co nie miałem sukcesów.

mirusiek
13-03-2010, 21:39
Znalazłem kiedyś fajny tutorial a propo zdjęć na białym tle.
Pokrywa się zresztą z tym co mówiłem, obrabiam jedynie troszeczkę inaczej, ale to nie ma znaczenia :-D
Jest trochę zdjęć i efekty uzyskane, bardzo przejrzyście oparcowane.

Jak zrobić portret na białym tle (http://www.studiowplecaku.pl/portret-na-bialym-tle-czesc-1-z-3/)

pozdrawiam

tatlpz
18-03-2010, 11:35
a ja ostatnio lubie irobic odwrotnie niz typowy White Seamless. Modelke oswietla swiatlo zastane (sloneczne) a za modelka JEDNA gola lampa blyskowa :)

cos takiego wychodzi

https://canon-board.info/imgimported/2010/03/4431189375_c5cb464033_o-2.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2763/4431189375_c5cb464033_o.jpg)


https://canon-board.info/imgimported/2010/03/4428503741_bc40c66b45_o-2.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4022/4428503741_bc40c66b45_o.jpg)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Wiecej o tym sposobie u mnie http://www.lukaszpiech.pl/2010/03/15/prawie-bez-swiatla-czyli-white-seamless-inaczej/

szuler
18-03-2010, 15:21
cos chyba za mocne to światło od tyłu

tatlpz
18-03-2010, 15:23
hehe no chyba. tym bardziej ze nie ma zadnego swiatla od tylu na modelke :)

il Dottore
26-06-2010, 07:24
a ja ostatnio lubie irobic odwrotnie niz typowy White Seamless. Modelke oswietla swiatlo zastane (sloneczne) a za modelka JEDNA gola lampa blyskowa :)
/.../
Wiecej o tym sposobie u mnie http://www.lukaszpiech.pl/2010/03/15/prawie-bez-swiatla-czyli-white-seamless-inaczej/


Przepraszam, że nie na temat, ale z ciekawości wszedłem na Twoją stronę Łukaszu.
I wyszedłem trochę zdołowany. Mogę się skichać a takich pięknych zdjęć nie zrobię.
Wielki szacunek!
Powalasz i wymiatasz! Co za talent!
Nie wiem, jak sobie radzisz w PL ale w każdym normalnym kraju z takim talentem to byś zasuwał z sesji na sesję czerwonym Ferrari (choć nie polecam, bo te wszystkie piękne panny się nie zmieszczą...). :)
Wyglada na to, że muszę skończyć z zabawą w świetle zastanym i kupić coś do błyskania.
Zamiast narzekać na ciemnicę - trzeba rzec: NIECH SIĘ STANIE ŚWIATŁO...:mrgreen:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Co za jakość... klarowność... a to wszystko dzięki oświetleniu.
Waść jesteś czarodziej! :)

grzegorzki
29-06-2010, 04:12
A jak nie ma swiatla dziennego to wystarcza dwie lampy blyskowe.
A jak to zrobic ? Film ten wszystko wam opowie :)
http://www.lastoliteschoolofphotography.com/using-the-hilite-with-speedlites

il Dottore
30-06-2010, 17:03
To Lastolite kosztuje grosze na ebayu - pomysł wart rozważenia...

ROOstry
16-08-2010, 21:14
Ja osobiście robię tak. Model trzy metry od tła, a przed modelem, lampa z kotą święcona od góry pod kontem na model, jednoczenie mam oświetlony model jednolicie bo tło rozwinięte na którym stoi model działa jak blenda, a reszta światła idzie na tło. Jeżeli nawet jest jakiś cień, w tedy schodzę z czasu na dłuższy co pozwala mi złapać więcej światła na tle. jest wiele metod wykorzystując jedną lampę nawet systemową.