PDA

Zobacz pełną wersję : Niedpuszczalna poswiata wokol okna w dosc ciemnym powieszczeniu



art777
12-03-2010, 20:09
Nie wiem czy to odpowiedni dzial forum na ten temat.
Robie zdjecie w dosc ciemnym pomieszczeniu - stary tartak. W kadrze chce miec okna z wpadajacym swiatlem z zewnatrz (ok 1/10 kadru).
Wokol okien Tworzy sie ogromna poswiata, ktorej nie jestem w stanie usunac nawet wywolujac RAWa.
Jak zrobic zdjecie bez poswiaty, z czystymi (lub prawie czystymi konturami okien?
Sprzet: Canon 50D, Tamron 17-55
Probowalem na przyslonie 8 i 11.
Zjezdzalem ekspozycja.
Mialem zalozony filtr polaryzacyjny - czy to moze byc przyczyna powstawania poswiaty? (mysle, ze nie, a nie wpadlo mi do glowy zeby go zdjac).
Ma ktos z Was pomysl jak rozwiazac problem zdjecia w takich warunkach?
Tematem jest wnetrze ktore powinno byc prawidlowo naswietlone.
Dziekuje z gory pomoc.

Sławek
12-03-2010, 20:12
do takich zdjęć najlepiej użyć stałki i to bez jakiegokolwiek filtra.

art777
12-03-2010, 20:18
do takich zdjęć najlepiej użyć stałki i to bez jakiegokolwiek filtra.

stalka usunie poswiate?
filtr wplynal na poswiate?

sebcio80
12-03-2010, 20:19
pokaz zdjecie

art777
12-03-2010, 20:29
http://img718.imageshack.us/img718/6538/tartak.jpg
u gory jpg
ponizej wywalany RAW na szybko - ekspozycja na minimum -4
wyciagniete polcienie.
poswiata jest nadal.

airhead
12-03-2010, 20:50
moim zdaniem, nic się na to nie wymyśli

art777
12-03-2010, 20:52
moim zdaniem, nic się na to nie wymyśli

czyli nie da sie zrobic zdjecia w ciemnym pomieszczeniu bez poswiaty z okien?

airhead
12-03-2010, 20:57
ano nie, chyba że będziesz fotografował w próżni
ew. jakbyś doświetlił lampą tego nie byłoby widać, ale nie wiem, czy gra jest warta świeczki

art777
12-03-2010, 21:03
ano nie, chyba że będziesz fotografował w próżni
ew. jakbyś doświetlił lampą tego nie byłoby widać, ale nie wiem, czy gra jest warta świeczki

zartujesz, ze sie nie da...
widzialem "miliardy" tego typu zdjec bez poswiaty.
ktos to potrafi. pytanie tylko czy pomoze...
nie mam doswiadczenia z tego typu swiatlem w takich warunkach...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

ano nie, chyba że będziesz fotografował w próżni
ew. jakbyś doświetlił lampą tego nie byłoby widać, ale nie wiem, czy gra jest warta świeczki

gra jest warta swieczki.
zdjecie jest do kitu pomijajac nawet te poswiate.
nie chodzi o TO zdjecie.
wstawilem je aby pokazac problem i szukac rozwiazania.

trothlik
12-03-2010, 21:25
Podepnę się pod pytanie. Czy inny pomiar światła by nie pomógł? Też jestem ciekawy rozwiązania tej kwestii.

JerzyC
12-03-2010, 21:34
Aparat na statyw, kilka ekspozycji co 2 EV i dłubanie w programie graficznym. Polecam TuFuse pro.

art777
12-03-2010, 21:37
Aparat na statyw, kilka ekspozycji co 2 EV i dłubanie w programie graficznym. Polecam TuFuse pro.

krotko mowiac HDR...
mam nature osla... uparcie twierdze, ze jest sposob na jeden pstryk :)

pawko
12-03-2010, 21:41
a może da się jakoś przysłonić te okna z zewnątrz co by tyle światła nie wpadało? albo wykonać zdjęcia w bardzo pochmurny dzień ?
tak sobie tylko myślę .....
Paweł

art777
12-03-2010, 21:47
moze inaczej.
jak zrobic takie zdjecie?
http://img222.imageshack.us/img222/4936/dsc00444resize5dj.jpg

dr_bonzo
12-03-2010, 21:58
moze inaczej.
jak zrobic takie zdjecie?
http://img222.imageshack.us/img222/4936/dsc00444resize5dj.jpg

Patrząc w exif - pomiar światła na drzewka/niebo + flash na wnętrze budynku.

Adamek13
12-03-2010, 22:00
moze inaczej.
jak zrobic takie zdjecie?
http://img222.imageshack.us/img222/4936/dsc00444resize5dj.jpg

Moim zdaniem tu już jest zupełnie inny kadr, jest więcej światła w środku pomieszczenia. U Ciebie jest ciemno i słońce chyba centralnie wali w to okno. Może szary filtr by zniwelował tą poświatę.

airhead
12-03-2010, 22:03
moze inaczej.
jak zrobic takie zdjecie?
http://img222.imageshack.us/img222/4936/dsc00444resize5dj.jpg
nie mieć tyle kurzu w powietrzu, co w Twoim przypadku

adi_85
12-03-2010, 22:06
http://img718.imageshack.us/img718/6538/tartak.jpg

z tego co widać, to ciężko będzie zrobić Ci od razu dobrą fotę.
albo, jak pisali koledzy, zabawa z kilkoma fotami co +- 2 EV i zabawa np.w PS - co jest ewidentnym HDRem
z tego co widzę, to słońce świeci przez okno prosto w obiektyw, poczekaj moze na inną porę dnia, żeby było jasno, ale na niebie chmury, co da bardziej rozproszone (a zarazem słabsze) światło
możesz jeszcze próbować z filtrem połówkowym, ale wtedy nie 'punkt', ale +- pół fotografii będzie ciemniejsze.

ps. zawsze pozostaje zabranie ze sobą kilku mocnych lamp i doświetlenie pomieszczenia. Wtedy pomiar na okno i już :)

pozdrawiam

art777
12-03-2010, 22:21
dzieki za chec pomocy, ale nadal czuje niedosyt... :(

moje zdjecie jest ze swiatlem przez okno a raczej brakiem swiatla. bo dzien byl pochmurny. chmury, szarosc, absolutny brak promieni slonecznych.

pomyslalem o pyle/kurzu w powietrzu jak zasugerowal airhead, ale wczesniej robilem foty w podobnych warunkach oswietleniowych w podobnych pomieszczeniach zamknietej kopalni gdzie kurzu i pylu brak, bo i ruchu robotnikow brak... wiec to nie to.

szare polowki raczej odpadaja ze wzgledu na sciemnienie takze wnetrza. okna sa i beda w kadrze w roznych miejscach wiec takiej swobody sciemniania szara polowka nie ma.

doswietlenie mocnymi lampami jak sugeruje adi_85 odpada bo pomieszczenia wielgachne, a i lamp nie mam...

pomysly sa dwa:
1. HDR
2. pomiar swiatla jak napisal adi_85 na okno i blysk wewnatrz. chociaz nie wiem czy przy tak duzym pomieszczeniu to sie sprawdzi.

dzieki za pomoc

MM-architekci
12-03-2010, 22:26
blysk moze i tak ale pewnie nie jedna lampa , wiec duzo zabawy

hdr-u nie potrzeba , ot zrob dwa zdjecia z rownymi ustawieniami i kwestia "sklejenia" z korekta okna samego ( + to co mozna w rawie skorygowac )

Bombee
12-03-2010, 22:36
Moze zdjecie w nocy? dlugi czas naswietlania?
A moze nawet nie hdr, tylko kilka fotek o roznym czasie naswietlenie (3 moze 4) i zlozenie w PS-ie (przy uzyciu masek) - wtedy to nie bedzie hdr a moze fajnie wyjsc.

dr_bonzo
12-03-2010, 22:49
Moze zdjecie w nocy? dlugi czas naswietlania?
A moze nawet nie hdr, tylko kilka fotek o roznym czasie naswietlenie (3 moze 4) i zlozenie w PS-ie (przy uzyciu masek) - wtedy to nie bedzie hdr a moze fajnie wyjsc.

A czym jest HDR jak nie tym co opisałeś? ;)

DonBolano
12-03-2010, 22:54
A ja na Twoim miejscu spróbowałbym właśnie poczekać na promienie słońca, ale zrobić zdjęcie pod większych kątem do okna, może uda Ci się uchwycić snop światła wpadający do wewnątrz.

Bombee
12-03-2010, 23:27
A czym jest HDR jak nie tym co opisałeś? ;)
w hdr-ze kombinujesz tak, zeby uzyskac duza rozpietosc tonalna - a ja proponuje zlozyc fotki bez kombinowania z rozpietoscia, tylko w fotke z przeswietlonym oknem wtawic okno nie przeswietlone. :)

art777
12-03-2010, 23:48
w hdr-ze kombinujesz tak, zeby uzyskac duza rozpietosc tonalna - a ja proponuje zlozyc fotki bez kombinowania z rozpietoscia, tylko w fotke z przeswietlonym oknem wtawic okno nie przeswietlone. :)

HDR daje szeroka rozpietosc tonalna, ktora mozna wykorzystac w taki sposob jak sie chce.
niestety dzieki oprogramowaniu i "szkalnym oczom" 90% userow ogladamy "czarnobylowe zdjecia".
hdr jest lekiem na cale zlo, ale mam nadzieje, ze wypowie sie fachowiec, ktory wie jak zrobic takie zdjecie jednym pstrykiem niezaleznie od rodzaju swiatla, ktore wpada przez okno.

Sielan
13-03-2010, 00:06
Możesz też spróbować zrobić zdjęcie przed świtem/po zachodzie słońca, kiedy nie jest jeszcze zupełnie ciemno i coś na niebie majaczy - kontrast między oknem i ścianami będzie zdecydowanie mniejszy. Statyw, dłuuugi czas (być może nawet bulb) i może się uda.

MM-architekci
13-03-2010, 00:16
w hdr-ze kombinujesz tak, zeby uzyskac duza rozpietosc tonalna - a ja proponuje zlozyc fotki bez kombinowania z rozpietoscia, tylko w fotke z przeswietlonym oknem wtawic okno nie przeswietlone. :)

jak zwal tak zwal , to na to samo wychodzi ... mozna z rawa cisnac ( ale jakosc gorsza ) , mozna kleic z kilku fot i wtedy ladniej/czysciej

Bombee
13-03-2010, 00:33
jak zwal tak zwal , to na to samo wychodzi ... mozna z rawa cisnac ( ale jakosc gorsza ) , mozna kleic z kilku fot i wtedy ladniej/czysciej

O to wlasnie mi sie rozchodzi.
Albo dlugi czas w nocy.

art777
13-03-2010, 00:45
O to wlasnie mi sie rozchodzi.
Albo dlugi czas w nocy.

ehhh...
chodzi o to aby w okreslonych warunkach zrobic zdjecie takie jakie sie chce, a nie czekac na warunki, ktore BYC MOZE spelnia oczekiwania.

Bombee
13-03-2010, 00:52
ok ok
sory za offtop

Sławek
13-03-2010, 01:19
Tak myślę czy filtr polaryzacyjny by nie wycioł trochę tego nieuporządkowanego światła. Ale generalnie to trzeba dobrego szkła z dobrymi powłokami.

chuba
13-03-2010, 10:40
Chyba najprostszym sposobem będzie zrobienie zdjęcia techniką DRI. Poszukaj w goglach, jest mase tutoriali.

arturs
13-03-2010, 11:54
najprościej to poczekać aż się trochę ciemniej zrobi żeby za oknem było też ciemno albo doświetlić lampą/lampami wnętrze i pomiar na okno

Kolaj
13-03-2010, 12:00
ehhh...
chodzi o to aby w okreslonych warunkach zrobic zdjecie takie jakie sie chce, a nie czekac na warunki, ktore BYC MOZE spelnia oczekiwania.ehhh...

Jak czytam Twoje wymagania, to Ty chyba oczekujesz rzeczy niemożliwych. Bez lampy, bez HDR, bez przychodzenia o właściwej porze, pewnie jeszcze bez statywu. Fotografia nie polega tylko na odpowiednim dobieraniu ustawień aparatu ale właśnie przede wszystkim na byciu w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Odpowiednim dla danego ujęcia. Ponadto, gdyby te wszystkie dodatkowe oświetlenia, HDR-y i inne techniki nie były potrzebne, to by ich po prostu nie było.

Możesz to odebrać jako filozofowanie, ale tak to właśnie wygląda w praktyce.

_invictus
13-03-2010, 12:09
ja bym założył filtr szary ND8, żeby wydłużyć czas maksymalnie, i przed obiektywem, w miejscu okna bym poruszał (żeby nie było widać go) drugim filtrem szarym ND8
czasem przy nocnych fotach miasta tak robiłem, żeby zneutralizować mocniejsze źródła światła

JerzyC
13-03-2010, 12:34
Z takimi problemami mam do czynienia codziennie ( fotografuję wnętrza ) i w jasny, słoneczny dzień też trzeba sobie z tym radzić.
Z taką rozpiętością tonalną nie poradzi sobie żadna matryca od jednego strzału.
Jest kilka technik na ten problem i niekoniecznie jest to HDR, którego ja nie lubię i rzadko używam. Najczęściej jest to składanka z kilku zdjęć, maski, warstwy, itp.

art777
13-03-2010, 12:52
Z takimi problemami mam do czynienia codziennie ( fotografuję wnętrza ) i w jasny, słoneczny dzień też trzeba sobie z tym radzić.
Z taką rozpiętością tonalną nie poradzi sobie żadna matryca od jednego strzału.
Jest kilka technik na ten problem i niekoniecznie jest to HDR, którego ja nie lubię i rzadko używam. Najczęściej jest to składanka z kilku zdjęć, maski, warstwy, itp.

dzieki za info. czyli bez skladanek sie nie obedzie...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
chyba w poprzednim zyciu bylem oslem... upor zostal... ;)
kilka lat temu zrobilem zdjecie wnetrza knajpy goralskiej -
http://img10.imageshack.us/img10/9940/jaszowianka2.jpg
statyw, JEDNO zdjecie i... panasonic fz18 - a wiec kompakt.
zdjecie jest obrobione z jpg w ps - ZADNYCH kilkukrotnych ekspozycji itp

w centralnej czesci kadru sa drzwi do kuchni w ktorej swiatlo bylo zdecydowanie bardziej silniejsze niz na sali.
jak widac kuchnia jest przeswietlona i prawie "biala", ALE - framugi drzwi sa OSTRE i poswiaty, smug swiatla nie ma na futrynie, scianach wokol niej, ani na podlodze.

zdjecie jest znacznie obrobione w stosunku do oryginalu, ale daje slowo, ze ten element - futryna, swiatlo wokol niej - nie jest poprawiany w sensie usuwania poswiaty. po prostu jej nie bylo.
przynajmniej taki efekt mi wystarczy.

wiec jednak sie da jednym pstrykiem (glowy nie dam, ale jestem pewien na 99,9%). i to zwyklym kompaktem...
niestety zdjecie jest na tyle stare ze nie mam jak sprawdzic exifa.

piompo
13-03-2010, 13:18
moze inaczej.
jak zrobic takie zdjecie?
http://img222.imageshack.us/img222/4936/dsc00444resize5dj.jpg

To jest walnięte z lampionem :)

dr_bonzo
13-03-2010, 13:22
zdjecie jest znacznie obrobione w stosunku do oryginalu, ale daje slowo, ze ten element - futryna, swiatlo wokol niej - nie jest poprawiany w sensie usuwania poswiaty. po prostu jej nie bylo.
przynajmniej taki efekt mi wystarczy.
Ale slonce jest 1000x silniejsze od jakiejs jednej zarowki - wiec pewnie temu ta goralska chata ci sie udala

art777
13-03-2010, 13:22
To jest walnięte z lampionem :)

z lampionem? lampe blyskowa masz na mysli? jesli tak to myslisz sie ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ale slonce jest 1000x silniejsze od jakiejs jednej zarowki - wiec pewnie temu ta goralska chata ci sie udala

slonce jest silniejsze. ale CALKOWICIE zachurzone niebo, szare jak warstwa z 50% wypelnieniem w ps chyba nie ;)

Pebal
14-03-2010, 05:48
Jak dla mnie to problem tkwi w obiektywie. Taka poświata powinna być niwelowana przez powłokę antyrefleksyjną. Zwróć uwagę, że delikatna poświata występuje także w głębi planu. Tworzy je światło dochodzące przez szczeliny w deskach. Jak dla mnie żaden HDR tutaj nie pomoże. Jeżeli masz możliwość zrób zdjęcie innym szkłem/filtrem i porównaj z oryginałem.

art777
14-03-2010, 21:35
Jak dla mnie to problem tkwi w obiektywie. Taka poświata powinna być niwelowana przez powłokę antyrefleksyjną. Zwróć uwagę, że delikatna poświata występuje także w głębi planu. Tworzy je światło dochodzące przez szczeliny w deskach. Jak dla mnie żaden HDR tutaj nie pomoże. Jeżeli masz możliwość zrób zdjęcie innym szkłem/filtrem i porównaj z oryginałem.

ciagle mi to chodzi po glowie, ze poswiata jest efektem szkla...
chociaz na tym zdjeciu byl zalozony polar. jesli wierzyc prawom fizyki/optyki powinien zniwelowac odbicia.

Pebal
14-03-2010, 21:47
ciagle mi to chodzi po glowie, ze poswiata jest efektem szkla...
chociaz na tym zdjeciu byl zalozony polar. jesli wierzyc prawom fizyki/optyki powinien zniwelowac odbicia.
Szkło polaryzacyjne nie jest dobre w przypadku takiego kadru. Po pierwsze, źródło światło nie może być na wprost a tutaj z takim mamy do czynienia. Po drugie polar lepiej nadaje się do otwartych przestrzeni gdyż w pomieszczeniach mamy do czynienia z wielokierunkowym światłem odbitym, które trudno jest wyciąć.

Robur
14-03-2010, 21:51
Zdjęcie pod światło można wykonać z lampą, ewentualnie próbować zmienić kąt. Można sfotografować ze statywu albo z czegoś stabilnego z samowyzwalacza, można o innej porze fotografować tak, aby światło dzienne nie było aż tak jasne- wtedy można próbować naświetlać dłużej tę ekspozycję. Można ustawić ostrość i pomiar światła na wybrany punkt ekspozycji, zmienić balans bieli, tryb mierzenia światła albo obiektyw. Można zmierzyć światło np. w przeciwną stronę i kombinować z AEB, można próbować w Photoshopie ściemnić światło dzienne. A czemu nie może być zdjęcie zrobione przy sztucznym świetle?

art777
14-03-2010, 21:56
Można zmierzyć światło np. w przeciwną stronę i kombinować z AEB

moglbys rozwinac?

trothlik
14-03-2010, 22:01
Zdjęcie pod światło można wykonać z lampą, ewentualnie próbować zmienić kąt. Można sfotografować ze statywu albo z czegoś stabilnego z samowyzwalacza, można o innej porze fotografować tak, aby światło dzienne nie było aż tak jasne- wtedy można próbować naświetlać dłużej tę ekspozycję. Można ustawić ostrość i pomiar światła na wybrany punkt ekspozycji, zmienić balans bieli, tryb mierzenia światła albo obiektyw. Można zmierzyć światło np. w przeciwną stronę i kombinować z AEB, można próbować w Photoshopie ściemnić światło dzienne. A czemu nie może być zdjęcie zrobione przy sztucznym świetle?

I to jest jakiś konkret...

lukaszb
14-03-2010, 22:07
Witam,
myślę, że rozwiązanie to solidne oświetlenie wnętrza sztucznym światłem. Widziałem gdzieś zdjęcie starego młyna, który autor rozświetlił kilkoma kW. Taka sama poświata robi się na zdjęciach osób na białym tle, kiedy na tło damy za silne światło.

Tak więc rozwiązania pozostają dwa, zmniejszyć ilość światła za oknem (oklejając go od zewnątrz np. szarą folią lub innym materiałem który zmniejszy ilość światła), lub rozświetlić wnętrze. Chyba oklejenie okna będzie prostsze.
Pozdrawiam i powodzenia.

mxw
14-03-2010, 23:45
ciagle mi to chodzi po glowie, ze poswiata jest efektem szkla...
dokładnie - szkła i to dość brudnego ;)



chociaz na tym zdjeciu byl zalozony polar. jesli wierzyc prawom fizyki/optyki powinien zniwelowac odbicia.
odbicia "wpadające" z zewnątrz owszem, nieco zniweluje.
ale jednocześnie w tak kontrastowych warunkach z tak silnym źródłem światła w kadrze sam trochę tych odbić dołoży, wszak też jest kawałkiem szkła.



Szkło polaryzacyjne nie jest dobre w przypadku takiego kadru. (...)
no właśnie.

generalnie tak:
- wyczyścić szkło (obiektyw) na maksa tuż przed zdjęciem
- żadnych filtrów
- max. rozświetlić wnętrze (choćby blendami, jeżeli już nie masz lamp)
- i walczyć z ekspozycją... może coś uda się zrobić.
jak nie, to kadrować bez okna w kadrze.

zaklejanie okna raczej nie bardzo, bo rozumiem, że to okno jest tam praktycznie jedynym źródłem światła.

a tak w ogóle to uważam podobnie jak kolaj, do takich fotek trzeba się trochę przygotować (choćby lampy, blendy, pora dnia itd.).

i jedną lampą (błyskową albo zwykłą) też dałoby sie takie foto zrobić.

Sielan
15-03-2010, 00:59
z lampionem? lampe blyskowa masz na mysli? jesli tak to myslisz sie ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


slonce jest silniejsze. ale CALKOWICIE zachurzone niebo, szare jak warstwa z 50% wypelnieniem w ps chyba nie ;)


CAŁKOWICIE ZACHMURZONE niebo jest w dalszym ciągu o wiele jaśniejsze od kilkudziesięciowatowej żarówki w barowej kuchni.

_igi
15-03-2010, 01:10
ba, zachmurzone niebo o wiele łatwiej wpada w 100% biel na zdjęciu, niż zwykłe, niebieskie niebo podczas słonecznego dnia.