PDA

Zobacz pełną wersję : Stare modele już nie robią zdjęć?



vidocq
12-03-2010, 18:58
Często się żartuje, że po wydaniu nowego modelu starszy przestaje robić zdjęcia.
Śmieszne?
Nie do końca bo to zaczyna stawać się problemem jak widać na przykładzie tegorocznego konkursu Wildlife Photographer of the Year.
W tym roku wprowadzono tam przepis, że przyjmowane będą zdjęcia o rozdzielczości minimum 10 megapikseli (http://www.swiatobrazu.pl/wildlife-photographer-of-the-year-twoj-aparat-ma-mniej-niz-10-megapikseli-nie-wezmiesz-udzialu-w-kon-19778.html)
Głupie?
Na pewno ale za to taka informacja z pewnością ucieszyła producentów aparatów ;)

sebcio80
12-03-2010, 19:30
no to już wygląda na maly skandal


"konieczności podnoszenia poziomu i jakości nadsyłanych prac"

to mnie rozwalilo, od kiedy to jakosc i poziom zaleza od Mpx? żenada straszna

iso
12-03-2010, 20:00
ohoho i starsze 1d już się mogą schować :mrgreen:

sebcio80
12-03-2010, 20:05
zastanawia mnie jedna rzecz, wiekosc fot z przyrody, szczegolnie ptakow jest i tak sporo kadrowana, nawet jak mamy 16Mpix to po lekkim skadrowaniu zostaje mniej niz 10, co wtedy? tez nie mozna wyslac zdjecia? bo z tego tekstu wynika ze aparat musi miec wiecej niz 10Mpix a nie wyslane zdjecie

może na forum wprowadzic taka zasade, ze nie mozna pokazywac zdjec z aparatow ktore maja mniej niz 18 Mpix?

Greg S
12-03-2010, 20:17
ohoho i starsze 1d już się mogą schować :mrgreen:
Niedoczekanie :-D resize z 4 lub 8mpx do 10mpx i tyle - jakby to nie przeszło to niestety głupota straszna.
Pozdrawiam

trothlik
12-03-2010, 21:17
To rozumiem że kliszaki to już w ogóle na złom?

oxydum
12-03-2010, 22:23
Tylko czekać, kiedy aparat przestanie działać po upływie gwarancji. Na szczęście jeszcze nie trzeba załączać świadectwa moralności z parafii.

dinderi
12-03-2010, 22:27
Tylko czekać, kiedy aparat przestanie działać po upływie gwarancji. Na szczęście jeszcze nie trzeba załączać świadectwa moralności z parafii.

Aparat będzie działąc, ale raz do roku będzie trzeba wprowadzić unikalny, płatny kod aktywacyjny, żeby apart zapisywał w RAW
;)

Mellan
12-03-2010, 22:31
... Na szczęście jeszcze nie trzeba załączać świadectwa moralności z parafii.

Zdaje się, by odbyć kurs liturgiczny dla fotografów, ten wymóg jest...:neutral:

jkl8
12-03-2010, 22:37
To rozumiem że kliszaki to już w ogóle na złom?

Sam zapis regulaminu jest dla mnie niezrozumiały, ale organizator konkursu ma prawo ustalenia regulaminu. Może więc spytać organizator czemu właśnie tak. A jeśli chodzi o kliszaki to porządny zeskanowany na bębnie slajd chyba powinien wyciągnąć ponad 10 MB

Drogis
12-03-2010, 22:56
Oj, żeby organizatorzy "Wildlife..." się na tej głupocie nie przejechali. Może się nagle okazać, że konkurencja zacznie organizować konkurs bez podobnych ograniczeń i co gorsza, zdjęcia z d70 czy 20d będą ciekawsze od zdjęć z d3-jek Nikona czy "jedynek" Canona.

model
13-03-2010, 00:59
Aż pobiegłem sprawdzić ile megapikseli ma moja piątka. Na szczęście jest 12.8 ufff... co za ulga ;)

jkl8
13-03-2010, 08:57
Oj, żeby organizatorzy "Wildlife..." się nie przejechali. Może się nagle okazać, że konkurencja zacznie organizować konkurs bez podobnych ograniczeń i co gorsza, zdjęcia z d70 czy 20d będą ciekawsze od zdjęć z d3-jek Nikona czy "jedynek" Canona.
No może tak, jednak kilkakrotnie oglądałem wystawy pokonkursowe, a tam do opisu zdjęć dodawane są również informacje techniczne (body, szkło). Zawsze zadziwiało mnie, że nawet w kategoriach młodzieżowych laureaci dysponują takim sprzętem że ho, ho. Może więc to ograniczenie powstało z jakiejś analizy zdjęć nadsyłanych prac. Co oczywiście nie zmienia faktu, że zdjęcia wykonuje człowieczek patrzący w wizjer i często osoby dysponujące profi sprzętem mogą pomarzyć o fotach wykonanych tańszymi modelami.

overseer
13-03-2010, 09:14
moj 40D ma 10,1 mpix :) mogę dalej robić zdjęcia :) hehehe

robgr85
13-03-2010, 09:48
Śmieszne?
Nie do końca bo to zaczyna stawać się problemem jak widać na przykładzie tegorocznego konkursu Wildlife Photographer of the Year.
W tym roku wprowadzono tam przepis, że przyjmowane będą zdjęcia o rozdzielczości minimum 10 megapikseli (http://www.swiatobrazu.pl/wildlife-photographer-of-the-year-twoj-aparat-ma-mniej-niz-10-megapikseli-nie-wezmiesz-udzialu-w-kon-19778.html)
Głupie?


Np. z 8 megapikselowych plików można robić naprawdę spore odbitki... żenua.
Nie dość że głupie, to trochę smutne... tym bardziej że nie jest to jakiś malutki konkurs organizowany przez jakąś wiejską firmę która w ten sposób zbiera fotki do kampanii reklamowej...

dinderi
13-03-2010, 10:29
A moze sponsorem jest Sony Ericsson, a konkurs sluzy promocji modelu Idou z 12 mpx aparatem ;)

rycerz
13-03-2010, 12:12
w przyszłym roku wymienią z nazwy modele dopuszczone do konkursu ;)
ale jest szansa że srodowisko ich wyśmieje i zrezygnują z tego zapisu...

robgr85
13-03-2010, 12:14
w przyszłym roku wymienią z nazwy modele dopuszczone do konkursu ;)
ale jest szansa że srodowisko ich wyśmieje i zrezygnują z tego zapisu...

teraz środowiska wrą a oni głupi ruch tłumaczą podwyższeniem jakości prac... lipa jak ta brzoza.

vidocq
13-03-2010, 12:24
w przyszłym roku wymienią z nazwy modele dopuszczone do konkursu ;)
Dobre!



ale jest szansa że srodowisko ich wyśmieje i zrezygnują z tego zapisu...
Wątpię.
Profesjonaliści i tak przesiądą się na nowe modele a amatorami kto by się przejmował :roll:

nagor
15-03-2010, 00:19
jak już ktos powiedzial mozna zrobić resize i bedzie wymagsana ilośc mpx a potem jak trzeba podać model to co ze niby beda dyskwalifikować?? watpie.

MacGyver
16-03-2010, 22:40
Wątpię.
Profesjonaliści i tak przesiądą się na nowe modele a amatorami kto by się przejmował :roll:
No właśnie nie do końca. Znam kilka osób utrzymujących się z fotografii (albo takich, dla których dochody z niej są liczącą się pozycją w domowym budżecie) które nijak nie mają parcia na nowości i nie wymieniają puszek tylko dlatego że pojawił się kolejny model.

vidocq
17-03-2010, 08:09
Masz rację ale czy takim ludziom zależy na uczestnictwie Wildlife Photographer of the Year? ;)

KEEK
17-03-2010, 14:22
No ale logicznym jest, ze jest to wymog dotyczacy wielkosci "zdjecia" a nie matrycy aparatu fotograficznego. Zawsze mozna zinterpolowac, albo w przypadku krajobrazu zlozyc zdjecie z dwoch kadrow.

vidocq
17-03-2010, 14:51
Na razie niejasne czy można interpolować i mocno wątpię aby można było robic składankę.
W tym konkursie chodzi o fotografowanie dzikich zwierząt i żadne modyfikacje cyfrowe nie są tam "mile" widziane.
Nie dość, że trzeba wysłać exif to jeszcze w poprzedniej edycji zdyskwalifikowano fotografa za zdjęcie tresowanego wilka ;)

KEEK
17-03-2010, 14:57
Wilk to bylo oszustwo (o ile faktycznie bylo) w tresci nie w formie. Nie wydaje mi sie, zeby glupota i bezsens zaszly tak daleko. Nadal wierze, ze chodzi o wielkosc zdjec a nie aparatu.

sebcio80
17-03-2010, 19:33
Wilk to bylo oszustwo (o ile faktycznie bylo) w tresci nie w formie. Nie wydaje mi sie, zeby glupota i bezsens zaszly tak daleko. Nadal wierze, ze chodzi o wielkosc zdjec a nie aparatu.

mi sie tez wydaje ze interpolowac w zaden sposob nie mozna, kaza Ci przelsac RAWa i wszystko wyjdzie na jaw, ostatnio przeciez odebrali komus nagrode bo zamalowal w PS kawalek buta, kazali mu przeslac RAWa - swoja droga co wtedy jak ktos nie robi w RAWach? :-)

No i organizatorzy chyba nie sa tacy glupi zeby nie potrafili sami interpolowac zdjec w gore w razie potrzeby do wydruku. Wiec moim zdaniem ewidetnie chodzi tu o aparaty. One musza miec minimum 10Mpix.

Teraz tylko pytanie co wtedy jak ktos wykadruje troche z tych 10Mpix? Nawet lekkie wykadrowanie z 16Mpix konczy sie tym ze mamy plik o mniejszej rozdzielczosc niz 10Mpix.

jkl8
18-03-2010, 08:30
swoja droga co wtedy jak ktos nie robi w RAWach?
A to akurat jest proste, jego zgłoszenie nie spełnia wymogów regulaminowych czyli powinni wykluczyć z konkursu. Nawet jeśli byłaby to super fota.