PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić dobre zdjęcie studyjne drzwi?



polo1977
08-03-2010, 20:19
Witam
Potrzebuję Waszej rady. Muszę dobrać właściwe oświetlenie do fotografowania dużych przedmiotów t.j. drzwi tak, aby obiekt był równomiernie oświetlony a zarazem się nie błyszczał. Co Waszym zdaniem byłoby najlepsze. Proszę o radę.
Aparat nie jest mi obcy od ponad 8 lat - fotografuję głównie przyrodę. Robiłem takie foty wcześniej przy świetle dziennym i wychodziły przyzwoicie ale niestety nie zawsze jest dobra pogoda. Są to typowe drzwi, które można kupić w OBI za 200 -300 zł
Znajomy chce trochę zainwestować i kupić jakieś oświetlenie do tego typu fotografii ze względu na własna wygodę. Pozdrawiam.

maxon52
08-03-2010, 20:55
Daj zarobić innym , którzy mają już taki sprzęt.:-D

Pedro44
08-03-2010, 20:57
Myślę, że na początek wystarczyły by 2 lampy wyzwalane zdalnie lub na kablu ze stofenami, wtedy pokombinuj z ustawieniem palnika - odbijaniem światła i sam zobaczysz jaki efekt dla Ciebie będzie zadowalający.

marekb
08-03-2010, 21:09
jeśli to mają być jakies zwykła pstryki do netu to owszem2 lampy jakies tło softboxy, jeśli mają być do jakiejś kampani reklamowej, na billboardy itp zleciłbym na twoim miejscu fachowcom

polo1977
08-03-2010, 21:28
Zdjęcia drzwi będziemy wykorzystywać do katalogu i na stronę firmy. Dostałem szansę od znajomego i nie chciałbym tego zepsuć dlatego proszę o trochę informacji dotyczących sprzętu oświetleniowego do tego typy zdjęć. Zdaję sobie sprawę że takich zdjęć nie robi się do razu ale od czegoś musimy zacząć. Chcemy kupić odpowiednie oświetlenie i zacząć trochę po eksperymentować.

Ernest_DLRS
09-03-2010, 15:00
Ot 2 lampy na softach, rozstawione na tyle szeroko, aby nie odbijały się w drzwiach. Jakieś białe/szare tło.

polo1977
09-03-2010, 23:02
Dzięki Ernest za konkretną informację. Mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie jakie oświetlenie byłoby lepsze:

- Quantuum 150D - lampa światła ciągłego 4300K x 2 szt + Softbox 40x180 cm Quantum x 2 szt.
czy może
- 2 lampy błyskowe Quantuum R+600 + Softbox 40x180 cm Quantum x 2 szt

Doskonale zdaję sobie sprawę że same lampy to nie wszystko ale jak nie znaczę się tym bawić to się nigdy nie nauczę. Jeszcze raz wielkie dzięki.

minek
10-03-2010, 09:06
Wąskie, wysokie softboxy. Najlepiej szerokości drzwi. Duże pomieszczenie jest potrzebne i mocne lampy, żeby lampy postawić daleko. Jedna mocniej, druga słabiej, główna ma dać cienie na wszystkich wyżłobieniach i ozdobach. Musi być daleko, by oświetlenie było w miarę równe, i musi być soft wysokości niemal drzwi, żeby cienie na elementach drzwi nie przechodziły z jednej na drugą stronę (tak samo ma być na górze jak i na dole drzwi). Można kombinować z dużymi blendami i zasłanianiem części światła mającego padać bezpośrednio. Ogólnie - wymagana jest wyobraźnia.

kedar6890
10-03-2010, 10:04
Fotografowanie dzwi to ciężki kawałek.Przerabiałem niedawno temat, firma budowała w moim studio ściani w które montowali dzwi.Pracowaliśmy wtedy na 5-7 lampach, od dużych ośmiokątnych softów, po małe z plastrami .Następnym problemem były proporcje fotografowanych dzwi,troszkę upłyneło czasu zanim wyszła jakaś perełka.

Hexen
10-03-2010, 10:06
Wąskie, wysokie softboxy. Najlepiej szerokości drzwi. Duże pomieszczenie jest potrzebne i mocne lampy, żeby lampy postawić daleko. Jedna mocniej, druga słabiej, główna ma dać cienie na wszystkich wyżłobieniach i ozdobach. Musi być daleko, by oświetlenie było w miarę równe, i musi być soft wysokości niemal drzwi, żeby cienie na elementach drzwi nie przechodziły z jednej na drugą stronę (tak samo ma być na górze jak i na dole drzwi). Można kombinować z dużymi blendami i zasłanianiem części światła mającego padać bezpośrednio. Ogólnie - wymagana jest wyobraźnia.

Powyżej masz napisaną instrukcję - powinno sie udać.

Oba zestawy jakie wymieniłeś powinny wystarczyć do wykonania takich zdjęć.

Pewne niedociągnięcia możesz poprawić w programach graficznych - ale jak schrzanisz zdjęcie to już komp niewiele pomoże.

Ja bym rozstawił 2 sofyt po bokach na brzegach drzwi to Ci pomoże uniknąć niepotrzebnych odbić na błyszczących elementach. Jednak musisz uważać aby nie powstały zbyt głębokie cienie na złobieniach ( możesz to zniwelować blendami - ale i z tym ostrożnie)

polo1977
10-03-2010, 19:50
Panowie wielkie dzięki za rady. Podoba mi się Wasze podejście do tematu. Mam pytanie - czy to mają być lampy światła ciągłego, czy lepiej błyskowe – co Wy na to ?
Jeszcze w tamtym roku rozmawiałem ze znajomym a on upierał się nad oświetleniem ciągłym ponieważ łatwiej kontrolować rozkład cieni i świateł na płaszczyźnie drzwi.
Jak będę miał parę propozycji od Was to po niedzieli kupujemy oświetlenie i zacznę się bawić, może za jakiś czas coś ciekawego wyprodukuję. Pozdrawiam.

r_m
13-03-2010, 15:58
Czy znajomy wie, że w lampach studyjnych jest światło pilotujące? ;)
Błyskowe są mocniejsze, choć akurat drzwi raczej się nie będą ruszać.

MaciekH
17-03-2010, 20:13
Pomysł ze zmontowaniem małej ścianki do prezentacji drzwi jest bardzo dobry. Wydaje mi się, że produkty korzystniej wyglądają jak są prezentowane w docelowych miejscach. Można by się pokusić o zrobienie tego w stylu greenscreena, żeby w zależności od potrzeb można było w postprocessingu zmienić kolor ścianki.
Co do lamp, ja bym wybrał błyskowe. Tak jak kolega wyżej wspomniał, mają światło pilotujące, więc można spokojnie cienie itp kontrolować, a przy tym są uniwersalniejsze.

polo1977
23-03-2010, 20:08
Witam
Wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi. Jeśli chodzi o ściankę do prezentacji drzwi to mamy zrobioną. Natomiast moja bolączka jest właściwe oświetlenie. Jestem w takcie ustalania zestawu, mam nadzieję że taki zestaw sobie powinien poradzić:

- Softbox kolumnowy 100x220 cm x 2 szt.
- Lampa studyjna Quantuum R+600 x 4 szt.

Duże softboxy rozstawione szeroko, po dwie lampy na softbox - co Wy na to?

Pozdrawiam