PDA

Zobacz pełną wersję : Zbyt "chłodne" zdjęcia



Triplex
07-03-2010, 16:12
Witam!
Mój zestaw:
Canon 50d
17 - 85 IS USM
Filtr UV Hoya HMC super
Mam za sobą pierwsze zdjęcia i jestem trochę zawiedziony, bo wychodzą mi jakieś takie "wyprane" kolory i zbyt chłodne. Zbyt wiele niebieskiego. czy coś robię źle? Czy może taka jest charakterystyka sprzętu? Jak rozwiązać ten problem? Wolał bym, aby zdjęcie były w ciepłych tonacjach i dośc mocnych kolorach. Co zrobić?

roshuu
07-03-2010, 16:14
Robisz w RAW czy jpg? Jesli w jpg to w aparacie masz ustawienia do poprawy kolorow :)

sebcio80
07-03-2010, 16:18
no i oczywiscie warto by blo te zdjecia zobaczyc aby ocenic, bo winny moze byc monitor - szczegolnie jak ogladasz ze fotki na ekranie laptopa

Triplex
07-03-2010, 16:22
Robisz w RAW czy jpg? Jesli w jpg to w aparacie masz ustawienia do poprawy kolorow :)
W jpg - bo nie muszę aż tak baczyć na maksymalną jakość, a zależy mi na objętości. A ustawienia, o których piszesz, jeszcze nie wiem jak znaleźć, bo sprzedawca - memeja zapomniał mi do aparatu dołaczyć instrukcji (a muszę koniecznie mieć drukowaną) i czekam aż mi dośle. Może jakaś mała podpowiedź póki co? ;) Na razie trochę poznaję balans bieli w tym aparacie, ale nawet jak robię "teoretycznie dobrze", to efekt nie powala póki co. :( Mam też trochę problem ze światłem "mieszanym".

no i oczywiscie warto by blo te zdjecia zobaczyc aby ocenic, bo winny moze byc monitor - szczegolnie jak ogladasz ze fotki na ekranie laptopa

No, na laptopie, ale mimo wszystko widać, że jest to problem z obrazem, gdyż częśc zdjęć prezentuje się lepiej. Np. widzę, że przy oświetleniu, jakie miałem (jarzeniówki) łądniej mi wyszły zdjecia z korekcją bieli na światło dzienne. aczkolwiek i tam widzę pewne niedoskonałości. Jak będę miał możliwośc (jeśli!) to postaram się coś tu dać na próbę. :)

Pozdrawiam! :)

dziobolek
07-03-2010, 16:29
Na puszce pod tylnym ekranem jest przycisk z symbolem "wiatraczka" wchodzisz z jego pomocą w tryb wyboru stylu.
A instrukcję po Polsku można ściągnąć w formacie PDF ze stronki Canona:

http://software.canon-europe.com/software/0031334.asp?model=

możesz się tym wesprzeć póki nie dostaniesz drukowanej, lub... wydrukować ;)
Pozdrówka!

zaitsev
07-03-2010, 16:29
Problem chyba leży po stronie źle dobranego balansu bieli...

Triplex
07-03-2010, 16:40
Na puszce pod tylnym ekranem jest przycisk z symbolem "wiatraczka" wchodzisz z jego pomocą w tryb wyboru stylu.

A czy któryś z nich byłby taki najbardziej "uniwersalny", dobry dla początkującego? Bo choć wcześniej pracowałem na lustrzance (dość prostej - minolta 505 si super) to widzę, jak bardzo się 50d różni i praktycznie wszystkiego muszę się uczyć od nowa. To zupełnie inny sprzęt jednak.


Problem chyba leży po stronie źle dobranego balansu bieli...

Próbowałem na różne sposoby, z róznymi ustawieniami balansu - efakt podobny. Dodam, że na razie korzystam z automatyki - na manulalne różne przyjdzie czas.

sebcio80
07-03-2010, 16:45
ja jestem pewny, ze zdjecia ktore wydaja Ci sie zimne sa w rzeczywistosci ok, natomiast zdjecia ktore sa wedlug Ciebie lepsze, sa za cieple,

puszki Canona prawie zawsze jak zle ustawiaja balans to w kierunku cieplym,

winny jest zdecydowanie monitor i od niego bym zaczal wszystko ustawiac, tzn zrob sobie z tych zdjec co masz jakies odbitki w zaufanym labie i porownaj z tym co widzisz na ekranie, jestem pewny ze bedzie tak jak pisalem wyzej

wstaw tu na forum, albo podlinkuj jakies zdjecie, ktore wydaje Ci sie za zimne

Alde
07-03-2010, 16:47
A może prościej zrobić zdjęcie w RAW i zobaczyć co mu dolega ... na forum obszernie opisana jest obróbka RAW.

Triplex
07-03-2010, 16:52
ja jestem pewny, ze zdjecia ktore wydaja Ci sie zimne sa w rzeczywistosci ok, natomiast zdjecia ktore sa wedlug Ciebie lepsze, sa za cieple,

Możliwe. Ja generalnie jestem też przyzwyczajony do zdjeć z mojej minoltki (dimage 7i), która miała tendencje do robienia "ciepłych" (no, może z wyjątkiem plaży ;) ) Może też racja, że zobaczę jak to wychodzi z laba. ew. mój laptop, z inną matrycą, troszkę inaczej oddaje kolory (choć obawiam się, że przekamuje w drugą stronę :( ) - jednak obecnie mało sprawny (do naprawy) - bo w tej chwili korzystam "gościnnie" z kompa ojca.

trothlik
07-03-2010, 16:52
Zapodaj jakieś przykładowe foto to będzie można coś zawyrokować.

dinderi
07-03-2010, 16:54
A ja podejrzewam, że kolega uzywając trybów automatycznych, po prostu ma kłopot z ekspozycją. I sie pewnie niedoświetla. To raz.
A dwa, ciężko na automacie zrobic RAW'a ;)

Triplex
07-03-2010, 17:03
A ja podejrzewam, że kolega uzywając trybów automatycznych, po prostu ma kłopot z ekspozycją. I sie pewnie niedoświetla.
To też możliwe. W tym momencie pytanie: czy można coś w tej kwestii poprawić? Chodzi o to, aby zminimalizować ten problem nie rezygnując z automatyki?

sebcio80
07-03-2010, 17:14
To też możliwe. W tym momencie pytanie: czy można coś w tej kwestii poprawić? Chodzi o to, aby zminimalizować ten problem nie rezygnując z automatyki?

cały czas nie wiemy czy to faktycznie jest problem kolorów z puszki, pokaz jakies zdjecie na forum i ocenimy, jesli to rzeczywiscie problem puszki to wiedzac jak wyglada fotka latwiej bedzie cos poradzic

Triplex
07-03-2010, 17:15
Jak tylko będę mógł, to coś zapodam. :)

tnts
07-03-2010, 17:19
Cześć,

Triplex, może chodzi o widmo światła (w sensie fizycznym).
Mówiąc krócej według mnie robienie zdjęć przy jarzeniówkach jest dosyć trudne ze względu na to że widmo światła z tych lamp ma "dziury" i stąd dziwna kolorystyka - chyba że to były świetlówki do których miałeś już dobraną filtrację?

Oczywiście trudno zgadywać jeżeli nie widzieliśmy zdjęć.

_igi
07-03-2010, 21:08
A ja podejrzewam, że kolega uzywając trybów automatycznych, po prostu ma kłopot z ekspozycją. I sie pewnie niedoświetla. To raz.
A dwa, ciężko na automacie zrobic RAW'a ;)

Tryb "P". A jak masz za mało "mięcha" w zdjęciach, to sobie wduś picture style, edytuj któryś z nich, pojedź odpowiednimi suwaczkami gdzie chcesz i z bani.

roshuu
07-03-2010, 21:38
pokaz zdjecia to sie okaze, ale napewno to wina tych parametrow jpg.

Triplex
07-03-2010, 22:26
Tryb "P". A jak masz za mało "mięcha" w zdjęciach, to sobie wduś picture style, edytuj któryś z nich, pojedź odpowiednimi suwaczkami gdzie chcesz i z bani.
heh. No szkoda, że muszę czekać na drukowaną instrukcję ('zabiję' sprzedawcę ;) - ma ktoś może kałacha na sprzedaż? :D ). jakbym mógł poczytać, to już bym pewnie załapał i coś próbował. Dzięki za podpowiedź - jutro zaczynam eksperymenty. Tym bardziej, że do weekendu muszę sobie obczaić przynajmniej w miarę przyzwoite ustawienia. :) Pierwsza poważna robota nowym aparatem. Na szczęście dziennikarsko, więc nie musi być nic extra perfect. ;) Zwłaszcza, że w razie czego mamy dobrych grafików, którzy będą potrafili naprawić moje błędy. :)

_igi
07-03-2010, 22:53
Ściągnij na razie pdf z tym, masz ładnie napisane, a przecież nie trzeba nad tym siedzieć nie wiadomo ile czasu, żeby się połapać ;)

W 40D jest tak - wchodzisz w menu, druga zakładka, wchodzisz w "styl obrazu", wybierasz któryś z nich pokrętłem, dusisz INFO i zmieniasz, masz ostrość, kontrast, nasycenie i zafarb. Dalej klikasz SET i z bogiem.

irekaro
07-03-2010, 22:59
ja na ten przykład w pełnym słońcu i na ogół wszędzie na dworze korzystam z balansu bieli ustawionego na chmury - tym pierwszym bodaj że od lewej strony przy górnym wyświetlaczu. 50D już taki jest, że daje kolory wyprane. co do instrukcji to niczego nie wniesie w ten temat, menu polskie jest takie czytelne, że wystarczy.

blazejs
07-03-2010, 23:46
Na twoim miejscu robilbym jednak w RAW - potem sobie poustawiasz z RAWow..

liquidsound
08-03-2010, 00:02
ja na ten przykład w pełnym słońcu i na ogół wszędzie na dworze korzystam z balansu bieli ustawionego na chmury - tym pierwszym bodaj że od lewej strony przy górnym wyświetlaczu. 50D już taki jest, że daje kolory wyprane. co do instrukcji to niczego nie wniesie w ten temat, menu polskie jest takie czytelne, że wystarczy.

to Ty masz jedna czerwien...autobalans w tych puszkach jest na prawde dobry.

Matt_K-K
08-03-2010, 00:05
Dokladnie. Pomijajac obiektyw, to wlasnie picture styles moze tez dawac popalic, oprocz parametrow ekspozycji i balansu bieli.

Dobrze byloby zainstalowac DPP jesli jeszcze tego nie zrobiles i cyknac jakies jedno zdjecie kontrastowej sceny, ale w RAW. Wtedy z poziomu komputera mozesz sobie ustalic jakis picture styles do uzywania w danych warunkach, jesli juz koniecznie maja to byc pliki jpg, przy okazji dowiesz sie tez ze czesto nie warto ufac automatycznemu balansowi bieli, zwlaszcza w ciemnych pomieszczeniach... :)

Triplex
08-03-2010, 00:37
50D już taki jest, że daje kolory wyprane.
Ale chyba da się coś z tym zrobić w ustawieniach? Bo jak nie to kicha... :| Nie wiem, czy zakup 50d nie był w takim razie błędem i czy nie odesłać go do sklepu. potrzebuję mocnych, wyrazistych kolorów bez bawienia się w programach graficznych. tylko wówczas jest pytanie o uczciwość oferty Canona, który pokazuje takie ładne zdjęcia zawsze. :/

_igi
08-03-2010, 00:38
Ale chyba da się coś z tym zrobić w ustawieniach? Bo jak nie to kicha... :| Nie wiem, czy zakup 50d nie był w takim razie błędem i czy nie odesłać go do sklepu. potrzebuję mocnych, wyrazistych kolorów.

Bosz. Napisałem ci gdzie i co i jak. Podjedź sobie suwaczkiem "nasycenie" na maks i będziesz miał kolorki, że ho, ho.

Kurka, no, lenistwo - napisane wyżej jak możesz zrobić a ty z pytaniem czy da się coś zrobić i że pucha do serwisu. Jest 10 metod na kolorki z puszki a ta jest najprostsza.

Triplex
08-03-2010, 00:40
Bosz. Napisałem ci gdzie i co i jak. Podjedź sobie suwaczkiem "nasycenie" na maks i będziesz miał kolorki, że ho, ho.
Nie, no spoko... Tylko to wszystko na razie dla mnie "czarna magia"... A ja w dodatku należę do ludzi, którzy cholernie się wnerwiają, jak coś jest nie tak. ;) ...i szybko tracą głowę! :lol: Nie, no kurcze, nie lubię, jak mi coś od razu ładnie nie "gra". ;)

zabol
08-03-2010, 00:42
sprawdz czy robisz w AdobeRGB czy sRGB. Kiedyś miałem ustawione adobeRGB i kolory były wyprane

_igi
08-03-2010, 00:43
Nie, no spoko... Tylko to wszystko na razie dla mnie "czarna magia"...

Masz wyżej napisane co, gdzie i jak. Co za problem posprawdzać sobie ustawienia? Im bardziej na plus, tym więcej kolorków, im bardziej na minus, tym mniej. Ostrość, wiadomo, kontrast podobnie, ton koloru to zafarb, można pójść w każdy jaki się chce, ale generalnie nie polecam.

Triplex
08-03-2010, 00:43
sprawdz czy robisz w AdobeRGB czy sRGB. Kiedyś miałem ustawione adobeRGB i kolory były wyprane

sRGB
A przy okazji - czy ktoś mógłby w skrócie wyjaśnić czym to się właściwie różni? bo nie łapię... :/

_igi
08-03-2010, 00:46
A ja w dodatku należę do ludzi, którzy cholernie się wnerwiają, jak coś jest nie tak. ;) ...i szybko tracą głowę! :lol: Nie, no kurcze, nie lubię, jak mi coś od razu ładnie nie "gra". ;)

Lustro jest dosyć precyzyjnym narzędziem i żeby wszystko działało jak się chce, trzeba poświęcić nieco czasu. Ale nowa pucha to i tak jest nic, w porównaniu do przewalania ton ustawień na nowym kompie, żeby działał tak, jak poprzedni. ;)

Jak znasz angielski, to pierwszy klik, masz pdf. Elegancko wyjaśnione co i jak.
http://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=50D+manual&ie=UTF-8&oe=UTF-8
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

sRGB
A przy okazji - czy ktoś mógłby w skrócie wyjaśnić czym to się właściwie różni? bo nie łapię... :/

To chyba zmienia cokolwiek jak się dużo tego przewala na papier. Jak dla mnie różnica kończy się na.... nazwie pliku i jakoś mi to nie przeszkadza w robieniu zdjęć :mrgreen:

blazejs
08-03-2010, 09:55
Ale chyba da się coś z tym zrobić w ustawieniach? Bo jak nie to kicha... :| Nie wiem, czy zakup 50d nie był w takim razie błędem i czy nie odesłać go do sklepu. potrzebuję mocnych, wyrazistych kolorów bez bawienia się w programach graficznych. tylko wówczas jest pytanie o uczciwość oferty Canona, który pokazuje takie ładne zdjęcia zawsze. :/

Od swiatla duzo zalezy. Ale z tym podejsciem lepiej kup jakis bardziej wypasiony kompakt..

MariuszJ
08-03-2010, 10:01
E, lepiej szczęśliwy strzał w Picasie! ;)

Ja ostatnio cierpię na wrażenie, że rzeczywistość z moich zdjęć jest bardziej kolorowa niż ta dotykalna :)

Merde
08-03-2010, 11:14
sRGB
A przy okazji - czy ktoś mógłby w skrócie wyjaśnić czym to się właściwie różni? bo nie łapię... :/

Taak, na temat color managementu można się doktoryzować, a ty chcesz "w skrócie" i jeszcze pewnie tak, żebyś zrozumiał? Skoro nawet suwaczek od nasycenia to czarna magia... powodzenia życzę :mrgreen:

Triplex
10-03-2010, 21:28
Próbuję sobie eksperymentować. Na razie skutki chyba takie sobie. Czy ktoś mógłby mi może polecić jakąś dobrą książkę, która by wprowadzała w tajniki fotografowania cyfrowym lusterkiem? Najlepiej ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu Canona - bo podejrzewam, że i coś takiego się znajdzie. :)

wiktor2323
10-03-2010, 22:27
Jest masa informacji w sieci, nawet tutaj na forum.

Triplex
11-03-2010, 00:19
Jest masa informacji w sieci, nawet tutaj na forum.
Być może. Ja jednak wolałbym jakąś porządną książkę.

matthew
11-03-2010, 01:08
poprzegladaj podkategorie forum i poczytaj, duzo tu znajdziesz.