PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 5D Mark II - jakosc RAW ... problem



orbs
06-03-2010, 11:34
Witam,

Mialem wczesniej stara piatke - i czegos takiego nigdy
w zyciu mnie nie spotkalo, wczoraj wzielo mnie na zdjecia,
ustawienia:

ISO 200
balans bieli: swiatlo zarowe
1.4
czas 1/50
http://i46.tinypic.com/smt7ih.jpg

albo cos z aparatem, albo 5D mark II robi zdjecia jak
z komorki, dajcie znac bo wszystkie cienie wygladaja
tragicznie pikselowo i "kwadratowo"

co moze byc przyczyna takiego syfu? pomocy :)

Pozdrawiam

p.s zapomnialem ze JPG ciutke lepiej wyglada, ale
tez tragicznie.

airhead
06-03-2010, 12:17
mówisz o brzydkich przejściach tonalnych?

Czacha
06-03-2010, 12:41
Zdjecie wyglada na nieostre i ze spora kompresja. Pokaz RAW'a.

orbs
06-03-2010, 14:42
tak chodzi o przejscia tonalne, nie sa gladkie tylko z dziwnymi kwadratami i pikselami, zdjecie zapisane jest bezposrednio z rawa, z najwyzsza jakoscia w fotoszopie, w pogdladzie rawa przejscia tonalne wygladaja tak samo.

nawet jesli zdjecie jest nieostre to nieostrosc nie powinna byc poszarpana,
jakimis pikselami i kwadratami, powinna byc gladziutka.

Vitez
06-03-2010, 14:48
A próbowałeś to obejrzeć na innym monitorze/wydruku ?

Ten fragment zdjęcia jest mocno nieostry (nawet pierwszy plan) , więc bardzo ciężko ocenić jakość. Natomiast problemów kompresyjnych w przejściach tonalnych ja na swoim monitorze nie widzę.

Zauważ że 5DMkII ma sporo więcej pikseli niż stara 5tka i oglądanie zdjęcia w 100% powiększeniu na ekranie może po pierwsze dać inne efekty, po drugie jest bezsensu.

orbs
06-03-2010, 15:03
A próbowałeś to obejrzeć na innym monitorze/wydruku ?

Ten fragment zdjęcia jest mocno nieostry (nawet pierwszy plan) , więc bardzo ciężko ocenić jakość. Natomiast problemów kompresyjnych w przejściach tonalnych ja na swoim monitorze nie widzę.

Zauważ że 5DMkII ma sporo więcej pikseli niż stara 5tka i oglądanie zdjęcia w 100% powiększeniu na ekranie może po pierwsze dać inne efekty, po drugie jest bezsensu.

no wlasnie jestem zaskoczony, poniewaz na starej piatce jak bylo nieostro, to bylo po prostu gladziutko i juz - szczegolnie przy niskich czulosciach, a tutaj ja widze u siebie na monitorze wszystko poszarpane, dziwne to jest.

Vitez
06-03-2010, 15:09
Wypij setkę na uspokojenie, zrób wydruk, przekonasz się że wszystko jest OK, olej.
Zdjęcia obrabiaj w wielkości ekranowej i zapomnij o podglądzie na 100% - w przypadku 5DMkII i jego megapikseli to tak jakbyś jakość billboardu oceniał z odległości kilkunastu cm...

spoon
06-03-2010, 17:51
Fota rzeczywiscie wyglada kiepsko. Jak otwierasz RAW'a w DPP to jest tak samo?

nowart
06-03-2010, 20:32
słuchaj, to nie jest takie oczywiste, że skoro to jedynie iso 200 to powinno być gładko jak pupa niemowlaka. Nawet przy tak niskich czułościach źle naświetlony obraz da niemały szum w głębokich cieniach.

dzik
06-03-2010, 20:41
szum w cieniach bedzie zawsze, tutaj widac tez mocna kompresje
nie miales moze wlaczonego rozjasniania cieni? najlepiej wrzuc raw'a

Wyspa Bahama
09-03-2010, 13:21
Witam,


ISO 200
balans bieli: swiatlo zarowe
1.4
czas 1/50
http://i46.tinypic.com/smt7ih.jpg


p.s zapomnialem ze JPG ciutke lepiej wyglada, ale
tez tragicznie.

ale jak mozna ocenic jakosc zdjecia , znalezc ew. bledy na podstawie sampla 0,8 MPX ?
Przeciez powstale artefakty moga byc wlasnie skutkiem kompresji.
Mozna zgadywac.

ponadto 50/1,4 jesli canona to na tej przyslonie ten obiektyw b mydli - na granicy nieostrosci.
nastawiony balans bieli nie ma znaczenia .
to zdjecie nie jest balansowane kolorystycznie.
nastawianie balansu bieli w aparacie to taka zabawa dla tych , ktorzy lubia wodotryski w aparacie.

Wyspa Bahama
09-03-2010, 16:49
ale jak mozna ocenic jakosc zdjecia , znalezc ew. bledy na podstawie sampla 0,8 MPX ?
Przeciez powstale artefakty moga byc wlasnie skutkiem kompresji.
Mozna zgadywac.

ponadto 50/1,4 jesli canona to na tej przyslonie ten obiektyw b mydli - na granicy nieostrosci.
nastawiony balans bieli nie ma znaczenia .
to zdjecie nie jest balansowane kolorystycznie.
nastawianie balansu bieli w aparacie to taka zabawa dla tych , ktorzy lubia wodotryski w aparacie.

ach sorry chyba ze to crop z wiekszej calosci . ale nie rozpoznaje tego.
do czasu wyjasnienia wycofuje wiec moje pytanie.

nowart
09-03-2010, 18:23
ponadto 50/1,4 jesli canona to na tej przyslonie ten obiektyw b mydli - na granicy nieostrosci.
nastawiony balans bieli nie ma znaczenia .
to zdjecie nie jest balansowane kolorystycznie.
nastawianie balansu bieli w aparacie to taka zabawa dla tych , ktorzy lubia wodotryski w aparacie.

:lol::lol::lol:
zamiast wypisywac takie głupoty proponowałbym wcale się nie odzywac...

Max_im
10-03-2010, 06:44
A próbowałeś to obejrzeć na innym monitorze/wydruku ?

Ten fragment zdjęcia jest mocno nieostry (nawet pierwszy plan) , więc bardzo ciężko ocenić jakość. Natomiast problemów kompresyjnych w przejściach tonalnych ja na swoim monitorze nie widzę.

Zauważ że 5DMkII ma sporo więcej pikseli niż stara 5tka i oglądanie zdjęcia w 100% powiększeniu na ekranie może po pierwsze dać inne efekty, po drugie jest bezsensu.

Ja u siebie też nie widzę.
Myślę że twój monitor lub karta graficzna nie radzi sobie z 16 bitową głębią.
Szkoda że usuwacie exif'y prosząc o radę

Barthek1983
10-03-2010, 09:56
Sprawdzałem na 3 różnych komputerach i widzę słabą jakość zdjęcia, piksele i widoczne przejścia tonalne. Moje własne zdjęcia są ok, więc coś jest nie tak z tą fotką a nie z monitorami.

Czacha
10-03-2010, 10:02
Autor nawet nie pokwapil sie o umieszczenie samplowego RAW'a, wiec w zasadzie nawet nie wiemy o czym rozmawiamy, bo pokazal zjedzony przez kompresje kawalek jpega ktory moze byc rownie dobrze z komorki, bo majac 900pixeli wazy 52kb :lol:

Wyspa Bahama
10-03-2010, 12:26
:lol::lol::lol:
zamiast wypisywac takie głupoty proponowałbym wcale się nie odzywac...


ja bym proponowal przeczytanie instrukcji obslugi aparatu i jakiegos podrecznika o fotografii cyfrowej :grin::grin:

nowart
10-03-2010, 13:14
... i pewnie wyczytam w nich, że jasna 50/1.4 (akurat Canonowska :)) mydli poza punktem ostrości oraz, że predefiniowany WB to tylko zbędny wodotrysk dla sprzętowych onanistów ? :lol:
napisz jeszcze coś błyskotliwego, tak dobrze pośmiac się z samego rana :mrgreen:
EOT

Wyspa Bahama
10-03-2010, 13:37
i pewnie wyczytam w nich, że jasna 50/1.4 (akurat Canonowska :)) mydli poza punktem ostrości oraz, że predefiniowany WB to tylko zbędny wodotrysk dla sprzętowych onanistów ? :lol:
napisz jeszcze coś błyskotliwego, tak dobrze pośmiac się z samego rana :mrgreen:
EOT


nie wiem co wyczytasz , dlatego, ze to nie zalezy wylacznie od tego kto i co napisal , ale rowniez od tego kto i jak czyta.

to co nazywasz "predefiniowaniem" nie jest niczym innym jak tylko informacja wprowadzona do aparatu ktora mowi w jaki sposob przeliczyc dane zrodlowe zapisane w RAW ( ew z matrycy) na jpeg pod wzgledem barwy.
Te dane zrodlowe sa zawsze takie same , niezaleznie od nastawy WB w aparacie.
Mozna parametry do nastawy WB z dokladnie takim samym lub najczesciej lepszym skutkiem wprowadzic PO ZROBIENIU zdjecia np. w komputerze zewnetrznym.

Jesli nie lubisz czytac to sproboj sam:-D:-D.

Odnosnie ostrosci rysunku 50/1,4 na przyslonie 1,4 - zapytaj moze kogos , kto ten obiektyw posiada o opinie na ten temat.
Powiem tylko, ze ten obiektyw osiaga b. wysoka wrecz znakomita rozdzielczosc od przyslony 2,8. Ponizej 2.8 gwaltownie spada , osiagajac dosc niska wartosc ( na grancy krazka rozproszenia) dla 1,4.
Zaptytaj kogos madrzejszego niz ja :-D:-D:-D

Max_im
11-03-2010, 06:34
bez przykładowego raw'a i jpg'a zpuszki nikt Ci nie pomoże bo nie wiadomo o czym rozmawiamy