PDA

Zobacz pełną wersję : Drukarka Canon IP4000



Jurek Plieth
16-10-2005, 09:57
Drukarka powyższa posiada 5 kartridży: 3 barwne + 1 czarny (BCI-6BK) dla druku w kolorze, oraz jeden czarny (BCI-3eBK), o potrójnej objętości dla druku wyłącznie w trybie "monochromatycznym". Drukuję sporo zdjęć w trybie monochromatycznym, ale mam wrażenie graniczące z pewnością, że drukarka korzysta wyłącznie z kartridża BCI-6BK. I na odwrót, do wydruków monochromatycznych wykorzystuję drukarkę laserową, w związku z tym kartridż BCI-3eBK pozostaje u mnie w stanie dziewiczym.
Pytanie moje brzmi tak: czy można jakoś zmusić IP4000 aby w trybie wydruków monochromatycznych foto wykorzystywała ten potrójny kartridż BCI-3eBK?
Z góry dzięki za pomoc!

mxw
16-10-2005, 19:33
witam,
zapewne ci nie pomogę, ale mam prawie identyczną konfigurację, tzn. laser cz-b oraz canon IP-3000 - czyli w canonie mam 4 kartridże: 3 barwne + czarny (BCI-3eBK) - i nie mam twojego problemu bo nie mam 6BK (ok, może jakość fotek jest niezauważalnie niższa, ale i tak "prawdziwe" foto niosę (ślę) do labu).

zapewne teraz bez grzebnięcia w sterowniku - a na to nie masz szans - nic nie poradzisz.
na gorąco:
sterownik nie ma opcji zmiany znaczenia wydruków foto?
a jak się skończy 6BK drukarka staje?
(w sumie mogłaby, skubana, jechać dalej z 3eBK)

trzebaby przeszukać fora internetowe... i może (przez grzeczność) zadzwonić do canona... (jak nie u nas, to w tokyo) ;-)

Jurek Plieth
16-10-2005, 19:47
a jak się skończy 6BK drukarka staje?
(w sumie mogłaby, skubana, jechać dalej z 3eBK)
Niestety staje. W ogóle to tajemnicza sprawa z tym kartridżem 3eBK :confused: Kiedy w ogóle on jest wykorzystywany? Czy wyłącznie do wydruków w trybie czysto tekstowym? Kto w ogóle jeszcze z tego trybu korzysta? No bo przecież wydruk z Word'a wcale nie musi oznaczać trybu monochromatycznego!
Itd., pytania można by mnożyć.

Ramirez
16-10-2005, 22:04
Kto w ogóle jeszcze z tego trybu korzysta? No bo przecież wydruk z Word'a wcale nie musi oznaczać trybu monochromatycznego!
Itd., pytania można by mnożyć.
Zobacz, jak wygląda głowica drukarki. Skład się ona jakby z 2 głowic. Jedna z nich jest szersza (pokrywa szerszy pas za jednym przebiegiem) i służy do druku cz-b tekstów. Dzięki niej drukarka drukuje znacznie szybciej czarne teksty niż np. niebieskie czy czerwone.

Ostatnio drukowałem kilkaset stron cz-b tekstu. Poszedł mi cały 3eBK, a 6BK został nietknięty.

srad
17-10-2005, 12:35
mam ip 5000 i w ogole nie drukuje tekstu a mimo to z 3ebk wyparowalo polowe tuszu, a moze jest tak ze jeden czarny sluzy do drukowania czarnego na zdjeciach a drugi do mieszania sie z innymi kolorami

maku
17-10-2005, 16:43
Drukarki Canona (o tych przynajmniej tak słyszałem) tak mają niestety że zużywają tusz także w procesie czyszczenia głowicy. Stąd może wnikać znikanie nieużywanego tuszu.
Dużo zależy tu podobno od sposobu i częstotliwości wyłączania

Sam niedawno męczyłem się z pozasychaną głowicą do i9950 i ilość tuszu którą straciłem przy softwerowym czyszczeniu głowicy była przerażająca.

KuchateK
25-10-2005, 21:06
Nie tylko drukarki Canona uzywaja tuszu do czyszczenia glowicy, wiec nie ma co ubolewac. Powinniscie sie raczej cieszyc ze drukarka dobrze dba o glowice i nie trzeba jej wymieniac z kazdym tuszem jak w HP.

3eBK to zadna tajemnica. Jest to napewno tusz pigmentowy. To (bardzo upraszczajac) zawiesina podobna sadzy (czy tonera) w wodzie. Wiec?

Mamy przedewszystkim tani druk b&w. Przy prawie takiej samej cenie 3ebk ma ponad dwa razy wiecej tuszu jak 6BK (28 vs 13ml). Mozna go tez bez problemow zastapic tanszym odpowiednikiem nie tracac na jakosci foto.

A po co drugi czarny? Niestety 3ebk nie miesza sie za dobrze z kolorowymi tuszami gdzie barwnik jest rownomiernie rozpuszczony. Dlatego drukarka staje jak braknie 6BK, ktory wymagany jest do poprawnego oddania barw. Pamieta ktos stare drukarki produkujace burobrazowe cos udajace czern?

Teoretycznie mozna by wykorzystac 3eBK do grafik mono. Nie tak dawno zreszta drukarki z powodzeniem tak robily... Tyle ze produkowaly obraz za pomoca strasznie wielkich kropek z bardzo limitowana iloscia kolorow, a nam chodzi o jakosc. Chodzi o poprawne oddanie wszystkich szarosci pomiedzy czarnym i bialym i odpowiednia rozdzielczosc calego obrazu. Chodzi o dobre wnikanie atramentu w nie taki tani przeciez papier foto. Uzyskanie dobrych drukow z pigmentow o stosunkowo duzych czasteczkach jest problemem, czego dowodem sa mierne druki (kolorowe czy b&w) z drukarek laserowych i wiekszosci starszych atramentowek. Nie wszystko da sie zalatwic papierem.

Ja tam jestem zadowolony. Nie mam lasera w domu do drukowania mono. Fakt ze nie drukuje duzo tekstu, bo w pracy gratis a nawet sie jeszcze samo pozszywa ;) Wole jednak jak drukuje od czasu do czasu jak drukarka ma do tego ekstra tusz jak przejedzie mi calosc burobrazowa mazia marnujac kolory jak niektore HP nie tak dawno mialy w zwyczaju.

Tam dopiero bylo zagadka z czego bedzie drukowac, bo czarny oczywiscie mialy... Nie wiadomo tylko po co :)

Jurek Plieth
26-10-2005, 17:23
A po co drugi czarny? Niestety 3ebk nie miesza sie za dobrze z kolorowymi tuszami gdzie barwnik jest rownomiernie rozpuszczony. Dlatego drukarka staje jak braknie 6BK, ktory wymagany jest do poprawnego oddania barw...
Dzięki Kuchatek, to absolutnie wszystko tłumaczy!!!