PDA

Zobacz pełną wersję : 580ex II blysk stroboskopowy



ience
06-03-2010, 02:42
Na poczatek witam wszystkich.
Mam takie pytanie krotkie. Kupilem przedwczoraj lampke 580ex II i ogolnie mowiac jestem zachwycony. Z godziny na godzine siedzenia nad nia i instrukcja utwierdzam sie w przekonaniu ze warto bylo wydac tyle kasy.

Nie jestem w stanie tylko wyobrazic sobie do czego moze mi sie przydac blysk stroboskopowy. Kolega mi powiedzial ze do poruszajacych sie obiektow... Czyli powiedzmy jak stane sobie na ulicy i bede chcial cyknac zdjecie jakiemus przypadkowemu samochodzikowi tak zeby tlo bylo rozmazane to jak to poustawiac? Wiem ze tam mozna ustawic MOC, ILOSC i CZAS, tylko do tej pory jak robilem takie zdjecia to ustawialem sobie czas w aparacie ok 1/30 - 1/60 bez zadnej lampy i jakos to wychodzilo.
Jak mam to wszystko obliczyc? Bo takich rzeczy nie ma niestety w instrukcji :)

Za odpowiedz bylbym wdzieczny.

A skoro juz pisze tutaj to nie bede zakladal nowego tematu, napewno nie bedzie to problem. Mam jeszcze pytanie...
Czy z KITowym szklem jest sens isc do kosciola pstrykac? Zakupilem lampe poki co bo bez niej na pewno nie ma to sensu. Jezeli nie to jakie byscie polecili szkla? tak do 1500 zl?
We wrzesniu kolega sie chajta i chcial zebym mu zrobil zdjecia ze slubu i pozniej jeszcze plener, a ze nie chce nic spierniczyc to juz slecze nad tym tematem bo to bedzie moj debiut...

Dzieki z gory za wasze wypociny.

sebcio80
06-03-2010, 03:06
jeśli chodzi o szkło to Tamron 17-50 2.8

jesli chodzi o błysk stroboskopowy to podam Ci taki przykład:

ustaw Hz np na 20, moc błysku daj 1/64,
weż jakas pilke, np tenisowa,
aparat ustaw na statywie albo na stole, byle bylo stabilnie i bez ruchu
przelacz aparat na M, ustaw ISO 400 i przyslona F/5.6, czas daj 0,5 sekundy,

w kadrze uposci pilke na ziemie i rownoczesnie wcisnic spust aparatu, zadbaj aby w kadr byl nieco szerszy i bylo widac miejsce gdzie odbije sie pilka

dzik
06-03-2010, 13:56
blysk stroboskopowy nie sluzy do takiego celu, do tagiego efektu jest blysk pojedynczy na druga kurtyne

ience
07-03-2010, 02:54
jakoz e dopiero wrocilem z pracy i jutro znow musze smigac od rana zrobie ten test o ktorym wspomnial sebcio80 w poniedzialek. tak czy owak wiem juz o co chodzi mniej wiecej.

a dzik jakbys mi w skrocie powiedzial o co chodzi z tym blyskiem na druga kurtyne bylbym rad :)

sory ze jestem taki nieogarniety w temacie i pytam o totalne banaly zapewne ale.. trzeba sie uczyc nie? :D

dzieki

sebcio80
07-03-2010, 04:41
blysk stroboskopowy nie sluzy do takiego celu, do tagiego efektu jest blysk pojedynczy na druga kurtyne

nieprawda, jest tak jak napisalem, błysk stroboskowy słuzy do tego aby dany obiekt "łapać" w kadrze kilka razy podczas jednej ekspozycji

Tezet-gdynia
07-03-2010, 04:43
Ja Ci opisze ;) Tak w skrocie

Wybierasz sie np w nocy na jakas ulice, ustawiasz czas naswietlania np 5 sekund. Samochod zaczyna jechac. I teraz dwie opcje:

1 - blysk na pierwsza kurtyne - Najpierw nastepuje blysk - dopiero naswietlanie = wynik: ostry samochod + smugi swiatel idace dalej.
2 - blysk na druga kurtyne - Najpierw naswietlanie - dopiero blysk = wynik: smugi smugi + na koncu ostry samochod

Tak samo z np ludzmi. Dlugi czas + blysk

1 kurtyna - ostry czlowiek + mazy na nim
2 kurtyna - mazy + ostry czlowiek na nich

sebcio80
07-03-2010, 04:52
Ja Ci opisze ;) Tak w skrocie

Wybierasz sie np w nocy na jakas ulice, ustawiasz czas naswietlania np 5 sekund. Samochod zaczyna jechac. I teraz dwie opcje:

1 - blysk na pierwsza kurtyne - Najpierw nastepuje blysk - dopiero naswietlanie = wynik: ostry samochod + smugi swiatel idace dalej.
2 - blysk na druga kurtyne - Najpierw naswietlanie - dopiero blysk = wynik: smugi smugi + na koncu ostry samochod

Tak samo z np ludzmi. Dlugi czas + blysk

1 kurtyna - ostry czlowiek + mazy na nim
2 kurtyna - mazy + ostry czlowiek na nich

ale on pyta o błysk stoboskopowy przeciez a to zupelnie co innego

tu jest najlepszy przyklad uzycia takiego błysku:
http://www.youtube.com/watch?v=UwzTRAfwqo8

swoja droga fajna lampka i generator...

Tezet-gdynia
07-03-2010, 05:34
Ty odpowiedziales na to co chcial, a ja sie odnioslem do tego


... Czyli powiedzmy jak stane sobie na ulicy i bede chcial cyknac zdjecie jakiemus przypadkowemu samochodzikowi tak zeby tlo bylo rozmazane to jak to poustawiac? ...

Czyli tego co napisal dzik ;)

streaker
07-03-2010, 11:17
ale on pyta o błysk stoboskopowy przeciez a to zupelnie co innego

tu jest najlepszy przyklad uzycia takiego błysku:
http://www.youtube.com/watch?v=UwzTRAfwqo8

Przecież to żadne strobo, tylko zwykły tryb seryjny :P

...:::EDIT:::...
Ok, dopatrzałem do końca, mój błąd ;)

ience
08-03-2010, 02:48
kurde probuje probuje i mi nie wychodzi... najleszpy efekt jaki mi sie udalo uzyskac to 2 klatki ze tak sie wyraze i to praktycznie niedoswietlone wcale... lekki zarys dlugopisu ktorym targalem w dwoch miejscach.

efekt ten udalo mi sie uzyskac dopiero na 1/4 mocy lampy, ale niestety tylko 2 blyski z taka moca mozna zrobic dlatego mam 2 niedoswietlone klatki...

z ustawieniami ktore mi podal sebcio dlugopis w ogole sie nie narysowal, a to chyba nie ma roznicy czy uzywam dlugopisu czy pilki tenisowej nie?

probowalem tez manualem od aparatu i du## :(

cos pewnie robie zle jak myslicie? czy ta lampa za slaba ? :D

sebcio80
08-03-2010, 03:26
podalem przykladowe parametry, wiadomo ze trzeba je dopasowac to swiatla zastanego chociazby i innych czynnikow

micles
08-03-2010, 04:07
Strobo wg mnie jest używane do takiego czegoś : http://people.rit.edu/andpph/text-figures/stroboscopic-jumper-girl-9.jpg

Jest to robione w taki sposób, że aparat jest ustawiony na długi czas naświetlania (tyle ile nam potrzeba, by zarejestrować cały ruch)

Teraz jest kilka opcji :

1) Tło jest cholernie czarne, albo światło lampy na nie nie pada (suma wszystkich błysków nie może naświetlić zbytnio tła, bo wyjdzie nam duch-poświata na tle, a nie postać) i postać porusza się (na tyle szybko, żeby się nie nakładała jedna na drugą, chyba że taki nasz zamiar, ale wtedy musimy też uważać na przepały (znowu zasada sumy błysków))

2) To samo w pkt 1., ale postać stoi w miejscu, za to aparat się "porusza" (zazwyczaj stoi na statywie i ruchem jednostajnym wykonuje się panning od jednej strony kadru do drugiej (zaczynamy z postacią po lewej stronie kadru, kończymy wtedy, gdy postać znajdzie się po prawej)

3) Tło nie jest cholernie czarne, aparat stoi w miejscu, ale przed obiektywem jest czarna kartka (dla uproszczenia) z wyciętym otworem odpowiadającym wielkości obiektu który chcemy fotografować, postać przemieszcza się, a za nim wędruje "sztuczny kadr" zrobiony przez ten otwór.

ience
08-03-2010, 13:20
dobra spoko bede dalej eksperymentowal :) dziekuje panowie za odpowiedzi juz wiem o co chodzi :) zaje#### :D:D:D:D

dzik
08-03-2010, 14:06
nieprawda, jest tak jak napisalem, błysk stroboskowy słuzy do tego aby dany obiekt "łapać" w kadrze kilka razy podczas jednej ekspozycji

Wiem, tylko ze autor watku nie chce obiektu lapac kilka razy.

Aby uzyskac efekt rozmazania ktore ma symbolizowac ruch to trzeba dobrac tak czas naswietlania by byl odpowiedni dla swiatla zastanego, ev korekta -1EV, -2EV, ustawimy blysk na druga kurtyne (poczytac w intrukcji) i efekt gotowy.

ience
08-03-2010, 16:37
super sprawa. dziekuje wam bardzo za wszystkie odpowiedzi. przy okazji dowiedzialem sie do czego sluzy strobo w mojej lampie, blysk na druga i pierwsza kurtyne i w ogole :)
jestescie genialni wszyscy :D

dziekuje

espire
08-03-2010, 17:14
w temacie focenia w kościele to wcześniej poćwicz gdzieś bo są sytuacje których nie przewidzisz, naucz się sprzetu jak się aparat i lampa zachowuje w kosciele - ewentualne korekty, kiedy jednak wszystkie czujniki są lepsze niz tylko środkowy, jak operować światłem, kiedy błysk kiedy zastane i jak mieszać Odrobina doświadczenia i poradzisz sobie nawet z kitem. Oczywisćie bezwzględny pełny bacup czyli zapasowe szkło body i flash w torbie. Jakikolwiek przypadkowy trwały error w body i masz w pannie młodej wroga do końca życia nic że za darmo po koleżeńsku - brak fot ze ślubu - masz przechlapane.
Poczytaj poradniki np na optyczne, poszukaj literatury czy filmów na youtube, wyciagnij z tego coś dla siebie
pozdrawiam

ience
09-03-2010, 02:25
oooo wlasnie. krotko zwiezle i na temat.
ale wiesz... ja na aparat zbieralem prawie rok, o fleszu nie wspomne bo wzialem pozyczke od ojca :D nie ma mozliwosci zebym mial drugi zapasowy aparat w torbie :D hehe no nic...
nie ryzykujesz - nie zyjesz
tak sie mowi :D

wezme kompakt na wszelki wypadek ;]
a czytal bede sporo napewno bo na sama mysl sie stresuje :)
dzieki za podpowiedzi ;)

espire
09-03-2010, 07:37
wiem że posiadanie backup-u jest kosztowne ale nie myślałem o kupowaniu a o pozyczeniu od znajomego tylko po to aby leżał w torbie. Nawet analoga z 2 czy trzema rolkami filmów, które... pewnie nigdy się nie przydadzą.
Jeśli masz jakieś pytania to pisz na prv lub na maila

ience
09-03-2010, 23:15
no okej. skoro juz jestesmy w tej tematyce slubnej to napiszcie mi czy taki obiektyw sie nadaje do tego?

Canon EF 24-105mm f4 L

ogniskowych mi raczej powinno starczyc nie?
Ma calkiem niezle osiagi z tego co sie rozejrzalem no i powiedzmy ze byloby mnie stac na niego.
ok 3k moge poswiecic na ten szczytny cel...
czy moze cos innego?

micles
09-03-2010, 23:25
1) nie ten temat
2) http://canon-board.info/showthread.php?t=5085
3) f4 "troszku" ciemno do ślubów. Mi 2.8 i iso1600 jest często za ciemno... Polecam świętą trójcę semi-profi : 28 1.8, 50 1.4, 85 1.8, albo jak już musi być jedno szkło, to 24-70...