PDA

Zobacz pełną wersję : 580exII - Jak wyzwalać lampy studyjne?



migawkanatalia
05-03-2010, 10:38
Czy ktoś z Was może mi podpowiedzieć, jak skonfigurować eosa 50d i lampe speedlite 580exII aby w studio przy pomocy tej lampy wyzwalać lampy studyjne?

dinderi
05-03-2010, 10:42
Zapnij lampę na aparat, na lampach studyjnych włącz fotocele i już.

migawkanatalia
05-03-2010, 10:44
Ok. Dzięki :-)

Krzychu
05-03-2010, 11:30
Zapnij lampę na aparat, na lampach studyjnych włącz fotocele i już.

Średnio - zapomniałeś o wyłączeniu przedbłysku który będzie fotocele wyzwalał - lampę na manual bym jeszcze przestawił...

dinderi
05-03-2010, 11:41
Chciałem się dać rozwinąć tematowi. Twoja wypowiedź, równiez go nie wyczerpuje.

dark4blade
05-03-2010, 11:49
Jeszcze pozwolę sobie dodać taki myk. Jak mamy studyjne lampy z fotocelą i mamy lampę na aparat, to możemy synchronizować te lampy z krótkimi czasami. Wystarczy w lampie zewnętrznej ustawić tryb HSS :).

migawkanatalia
05-03-2010, 12:57
A jak wyłączyć przedbłysk?

dark4blade
05-03-2010, 13:16
Przejść na lampie w manual.

Krzychu
05-03-2010, 13:18
A jak wyłączyć przedbłysk?

Napisałem przecież - przełączyć 580 EX II na manual , dodatkowo możesz zmniejszyć moc jak nie chcesz żeby brała udział w ekspozycji (z reguły się nie chce).

dinderi
05-03-2010, 13:20
A jak wyłączyć przedbłysk?Jeśli przeczytasz instrukcję do lampy, będziesz mieć znacznie mniej wątpliwości.
Ja bym zaczął od tego, a dopiero później pytał na forum.

migawkanatalia
07-03-2010, 23:50
Przeczytałam instrukcje i niestety nadal moja lampa dziwnie się zachowuje wyzwalając lampy studyjne. Sądziłam, że podczas wyzwalania lamp studyjnych lampa 580exII założona na aparat nie będzie "wydawać" błysku... a okazuje się, że niestety jest inaczej.
Jeśli ktoś z Was mógłby poświęcić chwilę aby wytłumaczyć mi jak ustawić lampę założoną na aparacie aby wyzwalała inne studyjne lampy to będę bardzo wdzięczna...
Dodam, że nawet jak już moja lampa wyzwoli lampę studyjną to zdjęcie jest niedoświetlone. Sytuacja wraca do normy, kiedy założę chiński wyzwalacz zamiast tej niestety drogiej lampy:-(

sebcio80
08-03-2010, 00:03
no Twoja 580EX musi blyskac zeby wyzwolic lampy studyjne bo wyzwalanie odbywa sie wlasnie przez owy blysk,

zeby prawidlowo wyzwalac musisz przelaczyc 580EX na M (manual), ustaw tez sobie najmniejsza moc blysku 1/128

oczywiscie znacznie lepszym rozwiazaniem jest wyzwalanie lamp za pomoca chinskich radiowek

yogi-bear
08-03-2010, 00:12
Jeszcze pozwolę sobie dodać taki myk. Jak mamy studyjne lampy z fotocelą i mamy lampę na aparat, to możemy synchronizować te lampy z krótkimi czasami. Wystarczy w lampie zewnętrznej ustawić tryb HSS :).

Co prawda nie testowałem, nie mam aktualnie żadnej błyskotki żeby wyzwolić ale tak na zdrowy rozum to jest niemożliwe żeby zwykłe studyjne lampy działały jak HSS.

sebcio80
08-03-2010, 00:26
Co prawda nie testowałem, nie mam aktualnie żadnej błyskotki żeby wyzwolić ale tak na zdrowy rozum to jest niemożliwe żeby zwykłe studyjne lampy działały jak HSS.

bo nie dzialaja, blyskaja raz ale odpowiednio wczesniej

yogi-bear
08-03-2010, 00:35
bo nie dzialaja, blyskaja raz ale odpowiednio wczesniej

Studyjne oświetlą wtedy całą klatkę? No nie wierzę! :D

sebcio80
08-03-2010, 00:43
Studyjne oświetlą wtedy całą klatkę? No nie wierzę! :D

http://www.fototv.pl/wideo/poradniki/x-sync-1-8000.html

yogi-bear
08-03-2010, 00:50
http://www.fototv.pl/wideo/poradniki/x-sync-1-8000.html

Właśnie to oglądałem i wróciłem na CB żeby napisać WOW!!!1!11!!1!!! :D Dziękuję za tą informację!

migawkanatalia
08-03-2010, 06:24
A gdzie można kupić te chińskie radiówki i czy będą współgrać z lampami, które są w studio? Czy będę również musiała podpiąć jakiś odbiornik do lampy studyjnej aby rozpoznał moją radiówkę?

mor_feusz
08-03-2010, 14:40
eBay, allegro, np: http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=Wireless+Flash+Trigger&_sacat=0&_trksid=p4999.m270.l1313&_odkw=flash+wireless&_osacat=0&bkBtn=1 albo http://allegro.pl/listing/search.php?string=wyzwalacz+radiowy&from_showcat=1&category=0

migawkanatalia
08-03-2010, 20:47
A czy konieczne będzie zainstalowanie odbiornika, który jest dołączony do zestawu? Czy wyzwalacz "porozumie" się z odbiornikiem innej marki, który jest w studio?

sebcio80
08-03-2010, 21:38
A czy konieczne będzie zainstalowanie odbiornika, który jest dołączony do zestawu? Czy wyzwalacz "porozumie" się z odbiornikiem innej marki, który jest w studio?

raczej nie, najlepiej kupic komplet, nadajnik na body i odpowiednia ilosc odbiornikow na lampy

migawkanatalia
08-03-2010, 22:37
Szkoda... sądziłam, że w wyzwalaczu można jakoś te kanały poustawiać aby zsynchronizowały się ze "starym" odbiornikiem zainstalowanym w lampie... Czy najlepiej kupić komplet oraz zainstalować "nowy" odbiornik w lampie studyjnej tak?
A może jest jakiś wyzwalacz, który będzie współpracował z innym odbiornikiem?

sebcio80
08-03-2010, 22:46
lampy nie maja zainstalowanych zadnych odbiornikow, podlacza sie je kablem

migawkanatalia
08-03-2010, 22:50
W studio, gdzie mam okazję "fotografować" lampa ma zainstalowany odbiornik. Właścicielka upiera się, że jeśli kupie sobie swój wyzwalacz to bez problemu wyzwolę nim lampy studyjne mająca podłączony "obcy" odbiornik... zawiłe trochę co? ;)

sebcio80
08-03-2010, 23:05
W studio, gdzie mam okazję "fotografować" lampa ma zainstalowany odbiornik. Właścicielka upiera się, że jeśli kupie sobie swój wyzwalacz to bez problemu wyzwolę nim lampy studyjne mająca podłączony "obcy" odbiornik... zawiłe trochę co? ;)

nie zawile, po prostu dowiedz sie jakie to odbiornikii, jakiej firmy i juz, kupisz takie same i po problemie

migawkanatalia
08-03-2010, 23:30
Nie jestem pewna jakiej są marki. Widnieje na nich jednak logo ZZ lub coś podobnego

Patryk_mirek
09-03-2010, 12:17
Tak przeglądam Twoje wątki/posty i na myśl przychodzi mi jedno zdanie:
idź na kurs jakiś dziewczyno!

albo kurs fotograficzny, albo przynajmniej kurs obsługi wyszukiwarki internetowej typu google...


Co do wyzwalaczy radiowych:
będą ze sobą współpracować jeśli będą tego samego producenta i najlepiej ten sam model.
Jednak Moim subiektywnym zdaniem w warunkach studyjnych nie ma nic lepszego niż kabel. wpinasz w aparat, wpinasz w lampę i fotografujesz.

Vitez
09-03-2010, 22:34
Jednak Moim subiektywnym zdaniem w warunkach studyjnych nie ma nic lepszego niż kabel. wpinasz w aparat, wpinasz w lampę i fotografujesz.

Plącze się pod nogami, łatwo nadepnąć, pociągnąć i wywałka lampy gotowa. Położysz gdzieś aparat i znowu ktoś albo Ty nadepnie i albo aparat ląduje na ziemi albo lampa itd itp.
Ze względów bezpieczeństwa w studio i kosztów sprzętu ja zdecydowanie radzę - jak najmniej kabli, jak najmniej statywów (mocowanie sufitowe tła i lamp to ideał ale drogi i tylko do wysokich, przestronnych pomieszczeń).
Tym bardziej dziwi mnie radzenie osobie początkującej wyzwalanie kablem - spanikuje, nie ogarnie, zapomni o kablu, nadepnie/pociągnie w euforii robienia zdjęć i paręset/parę tysięcy zł w plecy jak lampa studyjna glebnie...

Patryk_mirek
10-03-2010, 11:26
Hm w sumie masz rację. Ja ostatnio głównie mniejsze i mniej ruchliwe przedmioty i nikt mi nie łazi, a całość mi się mieści na jakichś 2 metrach kwadratowych. Jak dla mnie (z tej perspektywy) kabel jest lepszym/wygodniejszym/tańszym rozwiązaniem.

missgruszka
10-04-2010, 21:16
Dopisze sie do tego wątku, bo wydaje mi się że porusza podobny temat do tego o co chciałabym zapytać...

Otóż mam możliwość porobienia zdjęć w studio... pierwszy raz w życiu. Dowiedziałam się o tym bardzo niedawno i jestem teraz trochę przerażona...;) A bardzo bym chciała skorzystać z tej okazji i czegoś się nauczyć...

Nadal mam 350d, nadal z kitem i 50 1.4 (aparat był dłuuuugo w naprawie.......), w studio będę miała do dyspozycji:

4x ELFO PRO 600Ws
softbox octagonalny 140 cm, 2x softbox 60x130 cm, 2x softbox 25x100 cm
4x czasza 60 PRO + plastry miodu
tubus, wrota, czasza 'beauty'
filtry barwne, parasolki, 2x blendy 5 w 1
4xtła kartonowe, autopole
8x statyw do lamp, 2x statyw do aparatu
ringlight
wentylatory
komputer

Ok, kupa fajnego sprzętu, tylko jak ja mam podłączyć i zsynchronizować swój aparat z lampami? Tak najprościej? Z reszta sobie poradzę, ale boję się ze mój aparat jest za słaby i nawet nie ruszę z miejsca z tymi lampami.

Jestem kompletnie zielona, pewnie mnie zjedziecie że powinnam użyć Google, czy forum ale ja nawet nie wiem od czego zacząć szukanie i na co zwracać uwagę... No, niby wiem, że może być kabel, czy wyzwalanie radiowe.. ale no ale muszę mieć pewność, że chociaż zrobię jedno zdjęcie, więc wolę się zapytać i zrobić wszystko ok... studio mam dostępne jutro po południu, mam czas ewentualnie coś dokupić.

Bardzo liczę na Waszą pomoc... po długiej przerwie of fotografowania (Żytnia...) chciałabym wykorzystać taką szansę i się czegoś nauczyć w tym studio skoro mam możliwość...

Z góry dzięki:)
Monika

dinderi
10-04-2010, 21:29
Wystarczy Ci jeden nadajnik i jeden odbiornik radiowy. Podłacz odbiornik do jednej lampy, a resztę lamp ustaw na fotocelę. Ustaw migawke aparatu na 1/200 i będzie działało.

Mellan
10-04-2010, 21:39
W tak wyposażonym studio jest wręcz niemożliwe, by nie było do dyspozycji radiowego wyzwalania. Aparat z całą pewnością "nie jest za słaby" :)
Zakładasz nadajnik na stopkę i już. Pamiętaj też o czasie, tak jak mówi dinderi.
Inna sprawa to właściwe poustawianie lamp i ich mocy w zależności od potrzeb sesji. Tu pierwszorzędne znaczenie ma praktyka, ale cóż... nie ma innej drogi jak po prostu zacząć.
Jeśli to pierwsze podejście studyjne, poproś właściciela studia o pomoc. Cudów zapewne nie pokaże, ale z pewnością pomoże.
Trzymam kciuki.

missgruszka
10-04-2010, 21:40
Dziękuję ślicznie!:)

Będę musiała wiec taki nadajnik i odbiornik kupić. Czy marka jest obojętna, czy to jakoś dopasowuje się do modelu aparatu czy lamp?

A już w ogóle byłabym bardzo szczęśliwa gdybyście mi polecili jakiś dobry produkt który by mi trochę posłużył... i który na pewno będzie mi działał z tym moim aparacikiem i lampami ze studia...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Mellan, bardzo dziękuję! Nie byłam nigdy w takim studio więc automatycznie nie wiem co tam mają jeszcze do dyspozycji:)

Będę musiała się szybko nauczyć w takim razie... pierwsze koty za płoty:)

dziękuję raz jeszcze.

dinderi
10-04-2010, 21:51
Ja polecam : http://cgi.ebay.com/RF602-RF-602-3-in-1-for-Canon-1000D-450D-400D-350D-300D_W0QQitemZ150431416707QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item2306694183

missgruszka
10-04-2010, 22:31
A mogę coś takiego kupić gdzieś w warszawie jutro?;)

mxw
10-04-2010, 23:20
imho nie trzeba żadnego wyzwalania radiowego - wystarczy kabelek na stopkę (tańszy i gorszy wariant) albo lampa systemowa, palnik w górę, tryb M, 1/128 mocy i wszystkie lampy studyjne ustawione na fotocelę.



poza tym to ten ktoś, kto udostępnia Tobie to studio powinien dokładnie powiedzieć i pokazać, jak masz podłączyć aparat i wyzwalać lampy. dla Twojego i swojego dobra ;)

Maver
11-04-2010, 00:24
Po jaka cholere robicie jej wode z mozgu? Jesli studio jest odpowiednio wyposazone, to albo ma wyzwalacze radiowe, albo zapniesz aparat po prostu kablem PC i tyle.
Radiowy wyzwalacz to jedynie komfort, nijak nie przeklada sie to na mozliwosc robienia zdjec w studio, zwlaszcza ze jak pisalas chcesz sobie pocwiczyc bo masz taka mozliwosc.

missgruszka
11-04-2010, 00:39
Haha, zdecydowanie czuję że teraz mam wodę zamiast mózgu;) Szczególnie, że jutro pewnie i tak żadnego sklepu ze sprzętem foto nie znajdę, bo wszystko zamknięte...

Czyli zostaje mi liczyć na fart, że w studio ma wyzwalacze radiowe? bo nie wiem czy mam kabel PC, a nawet jeśli mam to nie wiem ze to coś tak się nazywa i jak go używać... haha, nigdy nei czułam się bardziej blondynka niż teraz:D

owszem, chcę poćwiczyć, ale raczej tak, żeby nie tylko popstrykać - ale tez zrobić przynajmniej kilka fajnych ujęć....

Maver
11-04-2010, 01:17
Podpinasz do aparatu i tyle, lampy strzelaja.
Jak jest wyposazone studio to jest i mozliwosc podlaczenia aparatu, nie panikuj.

sebcio80
11-04-2010, 01:48
Radiowy wyzwalacz to jedynie komfort, nijak nie przeklada sie to na mozliwosc robienia zdjec w studio

komfort jest na drugim miejscu, na pierwszym miejscu jest bezpieczenstwo

podany wyzej i polecany wyzwalacz radiowy kupisz w Polsce tu:
http://www.mega-pixel.pl/product-pol-226-YongNuo-RF-602-3w1-Wyzwalacz-Radiowy-Lamp-Blyskowych-Studyjnych-oraz-Pilot-do-Canon-C3.html

oczywiscie jak koledzy wyzej pisali, kazde nawet najbardziej amatorskie studio powinno miec na wyposazeniu radio

dinderi
11-04-2010, 10:18
Missgruszka, jeśli masz jak podjechać do Raszyna, mogę ew. pożyczyć Yongnuo. Ale sprawdź najpierw to studio, bo też myslę, że dziwne byłoby, gdyby nie mieli wyzwalacza na stanie.

missgruszka
11-04-2010, 22:30
Wszystkim dziękuję za pomoc, sesja naaaawet sie udała:) Cały potrzebny sprzęt był w studio, więc niepotrzebnie zawracałam Wam głowę... Jeszcze raz dzięki!

BTW, bardzo mi się spodobało to studio i robienie w nim zdjęć.. na pewno tam jeszcze wrócę:) To wciąga:)

Hexen
12-04-2010, 15:13
Zapresentuj efekty. Napewno wiele osób jest ciekawych jak Ci to wyszło.
Ja na przykład, jestem bardzo ciekawy ;-)

missgruszka
12-04-2010, 17:37
oczywiście, ze zaprezentuję efekty:) Ale dopiero kiedy uda mi się wyciągnąć zdjecia z karty... Niestety mój kabelek przestał działać po wizycie aparatu na Żytniej i muszę kupić czytnik.