PDA

Zobacz pełną wersję : drukowanie zdjęcia



mela
02-03-2010, 23:51
witam. mam następujący problem: zdjęcie w wydruku na zwykłej kolorowej drukarce jest dużo ciemniejsze niż na monitorze. co może być przyczyną? http://1.1.1.5/bmi/canon-board.info/images/smilies/icon_rolleyes.gif

googlowałem ale nic nie znalazłem. jeśli ten wątek był gdzieś poruszany to sory, dajcie znać gdzie http://1.1.1.4/bmi/canon-board.info/images/smilies/icon_mrgreen.gif
dzięki

rekin
02-03-2010, 23:53
Kartka nie jest podświetlana-to jedyny powód.

dinderi
02-03-2010, 23:59
To wogóle nie jest powód.

Powodów jest cała masa. Od źle skalibrowanego monitora, przez niezgodność profili barwnych, niskiej jakości atramenty, po kiepskośc drukarki.

mela
02-03-2010, 23:59
co zrobić, żeby było mniej więcej, jak na monitorze?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
chodzi mi o jakiś podstawowy, najczęściej spotykany powód. jest to zwykłe, małe zdjęcie do przyklejenia na gazetkę ścienną w przedszkolu. drukuje się zbyt ciemne. nie chodzi mi o jakieś wierne odwzorowanie kolorów, bo nie chodzi o jakiś profesjonalny wydruk. :)

lukaszczecin
03-03-2010, 12:11
Najprościej przyciemnić monitor do takiego poziomu, aby wydrukowane zdjęcie było podobne do tego na monitorze. NIBY pomoże :)

Tezet-gdynia
03-03-2010, 16:53
No wlasnie - Niby. Bo jesli sciemni sie monitor, a pozniej rozjasni zdjecie do takiego poziomu zeby wygladalo dobrze, to raczej pojawia sie przepalenia w miejscach gdzie powinien byc detal. A z braku detalu drukarka nie wydrukuje czegos. Ja ostatnio probowalem drukowac na kiepskim papierze foto - opisywanym na forum - firma rainbow. Wydruk ciemny, bury, w ogole taki niemrawy, zeby przetestowac prawde o roznicy w papierze - wydrukowalem na zwyklej kartce a4 z bloku technicznego - jakie bylo moje zdziwienie gdy zdjecie nabralo jasnosci i kolorow. Wiec tak jak napisal dinderi - kalibracja/dobor skladnikow do siebie.

Moze napisz najpierw jaka drukarka :)

mela
03-03-2010, 17:24
drukarka biurowa - HP Color LaserJet CM2320, papier - zwykły, biurowy.

dinderi
03-03-2010, 17:31
Mela, jeśli to monitor w pracy, zrob chociaz tyle http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm. Zobaczysz, jaka jest odchyłka jasności monitora od własciwej.
Potem szukaj spektrofotometru do kalibracji.

mela
03-03-2010, 17:45
ale jeśli zdjęcie na trzech monitorach wygląda podobnie, to chyba to nie może być ta przyczyna? ciemne wychodzi dopiero po wydruku. ale ok, skalibruję go i odezwę się. dzięki

Tezet-gdynia
03-03-2010, 17:48
LCD czy kineskop ? Jesli kineskop to mozliwe ze wszystkie w pracy sa juz rowno wypalone ;) Albo poprostu gdzies jest dodany jakis profil monitora producentja, ktory nie jest uwzgledniany przez drukarke - tak mi sie wydaje - na tym akurat sie za duzo nie znam ;)

mela
03-03-2010, 18:20
monitory są lcd - dwa różne laptopy i stojący lcd - nowe są, więc chyba nie wypalone?:confused:

Tezet-gdynia
03-03-2010, 19:17
Wiec to raczej nie, pozostaje kalibracja chyba tylko

denver
04-03-2010, 10:43
Aby się zgadzało to dobry monitor z własnym profilem (Eizo) a jak nie to kupić kalibrator i zrobić profil. Można też na oko, przykłady jak to zrobić są opisane wcześniej. Następnie drukarka z oryginalnym tuszem i na zalecanym przez producenta papierze. W sterowniku drukarki powinieneś mieć sugerowane papiery i profile do nich. Powinno być Ok.
Zwykły papier to jest do druku na laserze mono. Niefirmowy papier i niefirmowy tusz zmusza do zrobienia profili icc dla twojej drukarki. Albo możesz liczyć na szczęście że uda ci się trafić tusz i papier które się zgrają :)
temat poprawnego druku to dłuuuugi temat, kiedyś sam też to przerabiałem.
A najprościej z fotkami to jest oddawać do dobrego labu - warunek poprwnie skalibrowany monitor.

rekin
04-03-2010, 17:49
Aby się zgadzało to dobry monitor z własnym profilem (Eizo) a jak nie to kupić kalibrator i zrobić profil.
To już taniej wyjdzie zanieść fotki do laboratorium.

denver
04-03-2010, 18:21
niby tak, tylko że jak laborant wprowadzi wlasne korekcje to nie zawsze musi się tobie podobać :)