PDA

Zobacz pełną wersję : Chrzest. Dylemat w wyborze obiektywu



77norbi
02-03-2010, 23:12
Witam, mam dylemat odnośnie wyboru obiektywu, którym miałbym udokumentować chrzest w rodzinie.
Do wyboru mam następujące opcje:
Canon 17-85 f/4-5.6
Canon 50 f/1.4
Sigma 25-60 f/2.8
Dodatkowo dysponuję lampą Nissin Di622.
Ciekaw jestem co polecacie do takiej uroczystości. Czasu niewiele bo impreza już w ten weekend.
Nadmienię, że kościół z niskim sufitem (sklepieniem) a impreza odbędzie się o godz. 17 więc o tej porze roku brak rewelacji. Aparat 50D.
Czekam na Wasze opinie.

x-mac
02-03-2010, 23:40
Ciekaw jestem co polecacie do takiej uroczystości. Czasu niewiele bo impreza już w ten weekend.
Polecam przejść się i sprawdzić +/- warunki panujące w kościele - jaka wychodzi ekspozycja, czy oświetlenie jest równomierne, zapoznanie się z proboszczem (czy nie ma awersji do błyskania podczas ceremonii), ewentualne odbijanie światła lampy od sklepienia, etc....
W drugiej kolejności zapoznanie się z istniejącymi wątkami:
http://canon-board.info/showthread.php?t=53542
oraz (mniej obowiązkowo;)):
http://canon-board.info/showthread.php?t=8415
http://canon-board.info/showthread.php?t=5085
Życzę udanych zdjęć!:)

arturs
02-03-2010, 23:42
trochę kicha 50ka na FF byłaby ok, na cropie już gorzej bo będzie wąsko, 17-85 to ciemnica na chrzest, sigmy nie znam i nie wiem co to.. jak pasują Ci tylko ciasne kadry to 50kę, z tą lampą za wiele nie powalczysz..
jakie masz jeszcze szkła? chociaż kita byś miał to coś porobisz..

rekin
02-03-2010, 23:48
Najlepsza jakość to Canon 50 f/1.4. Zdjęcia będą nieporuszone i ostre, a elementy nieporządne będą rozmazane. Nie trzeba będzie denerwować siebie i innych błyskając fleszem.

Matt_K-K
03-03-2010, 11:56
Ja mialem w listopadzie watpliwa przyjemnosc pojawic sie m.in. z 17-85, mialem tez Sigme 30 i lampe 430ex. 17-85 przy mocnym dopaleniu lampa i unikaniu najnizszych ogniskowych jako-tako sobie radzila, ale i tak musialem ustawiac bardzo wysokie iso zeby mialo szanse cos wyjsc [ kosciol byl ciemny i caly w srodku z ciemnego drewna ]. Sigma 30tka spokojnie dawala rade bez lampy, ale w tym ciasnym pomieszczeniu niekiedy bardzo brakowalo szerokosci. Skonczylo sie tak, ze juz pod koniec chcac zrobic szerokie kadry ganialem z ta 30tka, bo jakosc 17-85 byla mizerna.

Teraz gdybym mial zrobic zdjecia w tamtym miejscu, wzialbym 28/1.8 , jakis zoom, raczej szerszy niz posiadane 24-105, aczkolwiek mogloby mi wystarczyc [ ale dopalany mocno lampa zapewne ] + 85/1.8 wyciagany od czasu do czasu, raczej podczas samej mszy niz "chrztu wlasciwego" . Generalnie calosc dzieje sie szybciej niz slub, wiec bardziej kluczowe niz sam sprzet jest dobre ustawienie :)

Ew. taniej - mozna wziac np. 35/2.0 + kita 18-55 IS + lampa... jedna 50tka i nic wiecej moze nie wystarczyc.

elrond2000
03-03-2010, 15:09
ja robiłem chrzest chrześniaka (a raczej żona) 350-tką, 24-85 3,5-4,5 i lampką ex 550
moje sugestie:
1. dla kogo są skierowane zdjęcia (bo za to że ciotki wyjdą nie ostro możesz oberwać w rodzinie sporo ;)
2. ja z tym obiektywem jakos dawalem rade więc z 17-85 tez powinieneś dać - zoom w takich momentach jest nieodzowny - akcja zmienia się bardzo szybko ;)
3. ja używałem iso 400-800 (zazwyczaj 400), koniecznie RAW
4. ja nastawiałem żonę że lepiej trochę szerszy kadr bo da się wyciąć (zwłaszcza z 50d) niż ma czegoś zabraknąć
5. akumulatorki na zmiane !!! koniecznie
6. i nie przejmować się bo niewtajemniczona rodzina i tak zrozumie co jest nie tak na zdjeciu

dreamstorm
03-03-2010, 16:25
Canon 28 1.8 lub wyselekcjonowany egzemplarz Sigmy 30 1.4 byłby jak znalazł.
Zoom by się jakiś przydał. Może tamron 17-50 ? Zależy jak warunki, ale jeśli masz lampę, to mogłaby pomóc w łapaniu ostrości, bo AF w tamronie w ciężkich warunkach może nie dac rady. Jakieś jasne tele tez by sie przydało do sfocenia gości w kościele 85ka byłaby idealna.
Najlepiej to mieć każdy zakres ;) W każdym bądź razie nic ze światłem większym niż 2.8, bo przymknięcie do 4,5 + lampa = masakra zazwyczaj. (choć pewnie wiele osób napisze, że absolutnie nie i żebym się szedł uczyć zdjęć robić :D).

robgr85
03-03-2010, 16:32
Witam, mam dylemat odnośnie wyboru obiektywu, którym miałbym udokumentować chrzest w rodzinie.
Do wyboru mam następujące opcje:
Canon 17-85 f/4-5.6
Canon 50 f/1.4
Sigma 25-60 f/2.8
Dodatkowo dysponuję lampą Nissin Di622.
Ciekaw jestem co polecacie do takiej uroczystości. Czasu niewiele bo impreza już w ten weekend.
Nadmienię, że kościół z niskim sufitem (sklepieniem) a impreza odbędzie się o godz. 17 więc o tej porze roku brak rewelacji. Aparat 50D.
Czekam na Wasze opinie.

Nie mam pojęcia jak działa AF w twojej sigmie (skuteczność, szybkość), ale stałe światło 2.8 na zakresie 25-60 brzmi obiecująco + iso400/800 + lampa odbita od niskiego sufitu/sciany - powinno wystarczyć... no chyba że chcesz robić nie wiadomo jak duże odbitki, trzeba by wtedy niższe czułości, silniejszą lampę... z tym co teraz masz od biedy dasz radę, a nie musisz się bardzo przejmować bo chyba rodzina Ciebie do sądu nie poda jak zasadzisz kaszanę :) 17-85 sobie odpuść.

mateuszkaratysz
03-03-2010, 17:57
77norbi

każdym z tych obiektywów można zrobić zdjęcia chrzcin.

Powinieneś chyba zadać pytanie sobie czy posiadasz na tyle dużo umiejętności żeby zrezygnować z zooma i podjąć się robienia zdjęć stałką.

W końcu to nie żaden z nas tylko ty będziesz robił zdjęcia więc po co pytasz nas który byśmy wybrali ?

Jak stawiasz pierwsze kroki weź najjaśniejszego zooma i lampę będzie Ci najłatwiej.

77norbi
03-03-2010, 22:14
Dzięki za wszelkie sugestie.
Wiem, że z 50-ką może być trochę za wąsko a kościoła niestety nie znam gdyż znajduje się poza moim miejscem zamieszkania. Być może będzie możliwość pojawienia się nieco wcześniej aby zrobić kilka próbnych klatek.

77norbi

każdym z tych obiektywów można zrobić zdjęcia chrzcin.

Powinieneś chyba zadać pytanie sobie czy posiadasz na tyle dużo umiejętności żeby zrezygnować z zooma i podjąć się robienia zdjęć stałką.

W końcu to nie żaden z nas tylko ty będziesz robił zdjęcia więc po co pytasz nas który byśmy wybrali ?

Jak stawiasz pierwsze kroki weź najjaśniejszego zooma i lampę będzie Ci najłatwiej.
Jest sporo racji w tym co piszesz, ale nie pytałem co byście wybrali ;)
Nie szukam złotego środka i nie oczekuję gotowego rozwiązania. Chciałem poznać zdanie innych gdyż nigdy nie fotografowałem w kościele i oczekiwałem tylko sugestii na temat wyboru obiektywu.

robgr85
03-03-2010, 22:57
Chciałem poznać zdanie innych gdyż nigdy nie fotografowałem w kościele i oczekiwałem tylko sugestii na temat wyboru obiektywu.

wszystko zależy od kościoła, jeden do drugiego nie podobny.

Matt_K-K
04-03-2010, 09:41
Dzięki za wszelkie sugestie.
Wiem, że z 50-ką może być trochę za wąsko a kościoła niestety nie znam gdyż znajduje się poza moim miejscem zamieszkania. Być może będzie możliwość pojawienia się nieco wcześniej aby zrobić kilka próbnych klatek.

Jest sporo racji w tym co piszesz, ale nie pytałem co byście wybrali ;)
Nie szukam złotego środka i nie oczekuję gotowego rozwiązania. Chciałem poznać zdanie innych gdyż nigdy nie fotografowałem w kościele i oczekiwałem tylko sugestii na temat wyboru obiektywu.

W takim razie rada "uniwersalna" - jasne obiektywy i tylko jasne obiektywy. Swiatla zwykle lubi byc za malo :)

katharsis
04-03-2010, 13:13
Witam, mam dylemat odnośnie wyboru obiektywu, którym miałbym udokumentować chrzest w rodzinie.
Do wyboru mam następujące opcje:
Canon 17-85 f/4-5.6
Canon 50 f/1.4
Sigma 25-60 f/2.8
Dodatkowo dysponuję lampą Nissin Di622.
Ciekaw jestem co polecacie do takiej uroczystości. Czasu niewiele bo impreza już w ten weekend.
Nadmienię, że kościół z niskim sufitem (sklepieniem) a impreza odbędzie się o godz. 17 więc o tej porze roku brak rewelacji. Aparat 50D.
Czekam na Wasze opinie.

A nie masz przypadkiem możliwości pożyczenia od kogoś drugiego body na tę uroczystość? Bo akurat przy tego typu okolicznościowym reportażu zawsze doradza się pracę z zapasową puszką - na wszelki wypadek. Wtedy rozwiązanie nasuwa się samo: pożyczona puszka + Sigma 25-60 f/2.8 [której co prawda nie znam, ale zakładam, że dla Ciebie jest to już znany i sprawdzony obiektyw] + lampka, a na Twoje 50d + 50/1,4 i do tego wysoki iso = przyjemne ciasne portreciki w świetle zastanym.

Daj znać, jak Ci poszło!

WiatruMistrz
04-03-2010, 13:16
ja robiłem chrzest zarówno pożyczonym C 50/1.4 jak i kitem IS i da sie radę nawet na przysłonie 5.6 jak nie jest zbyt jasno...manual i czasy rzędu 1/60s.