PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 550 EX



DariuszM
25-02-2004, 17:19
Jako iż jestem w pewnych sprawach teoretycznie niedouczony, mam prośbe:
czy ktoś mógłby mi jasno i prosto opisać zalety lampy 550EX przy aparacie 300D, bez używania wulgranych słów typu "kompensacja błysku" itp, tylko jasno - czy lampa sama sobie dobierze moc błysku do zastanego światła w jakimś trybie auto, czy tylko będzie można sobie tą siłe regulować? czy przy czasie krótszym niż jakas tam wartość naświetlone będzie tylko pół kadru? i tym podobne wady zalety :) na razie używam lampy Metz za 200zł, problem z nia polega na tym że musze sie "wbłyskac w temat" żeby sprawdzić czy fotka nie będzie prześwietlona czy za ciemna....czy 550 coś ułatwi? :)

Vitez
25-02-2004, 23:47
na razie używam lampy Metz za 200zł, problem z nia polega na tym że musze sie "wbłyskac w temat" żeby sprawdzić czy fotka nie będzie prześwietlona czy za ciemna....czy 550 coś ułatwi? :)

Z 550 tez bedziesz musial sie wblyskiwac, bonus jej taki ze ma korekcje blysku w sobie i jak ci automatycznym pomiarem przeswietli/niedoswietli to mozesz to przyciskami na lampie skorygowac. Gdybys uzyl z 300D lampy takiej ktora nie posiada wlasnej korekcji sily blysku (np 420EX) to mialbys klopot jesli zdjecia by ci zle oswietlone wychodzily.

DariuszM
26-02-2004, 08:43
no po to sie "wbłyskuje" żeby dobre wychodziły :)
a czy będzie działac jak ta wbudowana - np w ciemnosci by zlapac focus, da serie małych błysków?

Vitez
26-02-2004, 17:58
no po to sie "wbłyskuje" żeby dobre wychodziły :)
a czy będzie działac jak ta wbudowana - np w ciemnosci by zlapac focus, da serie małych błysków?
Wspomaganie AF jest o wiele milsze w lampach EX - robi jeden ciut dluzszy "blysK ' -naswietlajac cel takim czerwonym, siatkowanym odblaskiem - krotsze, mniej zwraca uwage a cholernie skuteczne :) . Dziala tylko z lustrzankami, podlaczone do kompaktow (G3, G5 itp) lampy EX nie wspomagaja AF :( (ani nie dzialaja w trybie zdjec seryjnych).

Z tym wblyskiwaniem chodzilo mi o to ze w 550EX+300D jest wygodniej bo po zdjeciu probnym jak zauwazysz przypalenia to mozesz latwo zmienic sile blysku i sprobowac kolejne. Gdybys mial np 420EX to sily blysku nie mialbys jak zmienic i musialbys kombinowac z nastawami ekspozycji - czyli w trybach automatycznych/tematycznych korekcje ekspozycji (nie wiem czy by podzialalo - nie bawilem sie 300D 8) ).

Przemek Białek
27-06-2004, 17:10
ciekawa sparawa w Ex 550 jest to ze na moniterze lampa pokazuje ci odleglosc w metrach lub w stopach na jaka jest w stanie skutenie oswietlic ekspozycje dziala to 95% przypadków - ile tylko w warunkach swiatla dziennego np przu ev -3 jest w stanie oswietlic do odleglosci np 20m w swietle sztucznych dobrze jest ustawic na mniejszy zakres i blokowac blysk to daje swietne rezultaty, a jezeli lampa przepali lub niedoswietli to zwracajac uwage na histogram mozna dokonac korekcji ekspozycji!
- w swietle dzienym najlepiej jest stosować tryb Av , który to ustawia naswietlenie tla , a lampa mierzy pomiar na glowny motyw.
- w swietle sztucznym o ile jest to mozliwe radzilbym tez Av poniewarz zdjecia wygladaja bardziej realisytycznie, ale jezeli niepozwalaja na to warunki oswietleniowe dobrze sprawdza sie program P, oraz oczywiscie jesli jest na to czas manualne ustawienie w aparacie M.........

JaW
27-06-2004, 23:26
czy ktoś mógłby mi jasno i prosto opisać zalety lampy 550EX przy aparacie 300D, bez używania wulgranych słów typu "kompensacja błysku" itp

OK, sprobuje. Otoz z lampka 550EX zrobisz wszystko to, o czym tylko sobie zamarzysz (w dziedzinie blyskania ofkoz :D) Automat, manual, mnogosc funkcji, bajery... Proponuje sciagnac sobie instukcje PL i poczytac.

DariuszM
27-06-2004, 23:31
LOL dzieki
pytałem sie w lutym gdzies tak :D....lampe mam juz od 2 miesiacy gdzies :)
choc nadal wiele funkcji jest dla mnie tajemnicą...:)
jak mam ustawiony M - manual i błysk 1/1 to i tak jakoś dużo słabiej mi błyska niż na automacie....
nie rozszyfrowałem tez jeszcze błysku stroboskopowego...

aha - i jak pstrykac w trybie aparatu Av jak jest slabe swiatlo? aparat ustawia mi wtedy i tak dlugi czas naswietlania - wyjdzie wtedy rozmycie z zamrożeniem ekspozycji w jakies fazie...?

Vitez
28-06-2004, 08:40
aha - i jak pstrykac w trybie aparatu Av jak jest slabe swiatlo?

W 10D to jest specjalna Custom Function do tego - synchronizacja lampy albo na sile na 1/200 wtedy aparat dobiera czas naswietlania 1/200, ty dobierasz przyslone a lampa dopelnia swoim swiatlem brakujace oswietlenie (czyli bylska silnie, oswietlajac praktycznie tylko pierwszy plan - zalezy jeszcze jak masz ja ukierunkowana).


aparat ustawia mi wtedy i tak dlugi czas naswietlania - wyjdzie wtedy rozmycie z zamrożeniem ekspozycji w jakies fazie...?

Tak... a "faza" zalezy na ktora odslone migawki nastawisz lampe, dodatkowo tu mozesz blysk strobo zastosowac i zamrozic ekspozycje w kilku fazach.
Na przyklad czas naswietlania 1/10 sekundy vs strobo z czestotliwoscia 60Hz (1/60 sek) da ci 6 zamrozen o ile dobrze kojarze...
Fajna zabawa ale mi na tyle niepotrzebna ze na razie nie wydam 1500zl na to ;)

JaW
28-06-2004, 13:00
W 10D to jest specjalna Custom Function do tego - synchronizacja lampy albo na sile na 1/200

W 300D jest tak samo - firmware made in russia :D


Fajna zabawa ale mi na tyle niepotrzebna ze na razie nie wydam 1500zl na to ;)

550EX oprocz tych "bajerow" to jakby nie bylo najlepsza lampka do Canonow. Chcesz wydac 1000 zl na statyw a oszczedzasz na lampie - ale ja nigdy Cie nie bylem w stanie zrozumiec... :roll:

Vitez
28-06-2004, 13:11
Chcesz wydac 1000 zl na statyw a oszczedzasz na lampie - ale ja nigdy Cie nie bylem w stanie zrozumiec... :roll:

Lampe juz mam i jest zupelnie wystarczajaca do moich potrzeb - dobrze dziala z 10D, dobrze oswietla, kilka innych bajerow z 550 beda mi kiedys potrzebne, ale nie teraz. Statyw mam (Velbon CX 440 - do G3 byl akurat) ale jest zupelnie niewystarczajacy do moich potrzeb, a solidniejszy, stabilny statyw potrzebny mi jest juz teraz - bardziej niz kilka bajerow z 550EX vs 420EX. Wybor jest prosty :roll: .

Kazdy powinien dobierac sprzet i wydawac na niego pieniadze wg wlasnych, aktualnych potrzeb a nie "dlaczego nie wezmiesz najlepszej lampy, skoro kupujesz tak drogi statyw" :roll: .

Andy_
27-02-2010, 00:40
Nowy dział, więc może zacznę...

Nadarzyła mi się okazja zakupu lampy 550EX za około 600zł, nie zastanawiając się zbyt długo, kupiłem... lampa jest w dobrym stanie, palnik nie zażółcony zbytnio, w pełni sprawna i zadbana... mnogość funkcji, wysoka liczba przewodnia. Jak za taką cenę, jestem bardzo zadowolony, ot taki substytut 580 EX II, którą to chciałem zakupić, ale cena trochę boli.

Teraz pytanie do Was, mianowicie niewiele znalazłem o tej lampie, jeśli już to wątki kilkuletnie. Jak się rzeczona lampa ma do współczesności? Moim zdaniem, za 2/5 ceny ceny nowej 580 mk2 otrzymujemy niewiele słabszą, solidną lampę. Mam rację, czy też coś przeoczyłem?

lukaszlada
27-02-2010, 02:57
Na pewno nie ładuje się tak szybko jak 580 mkII, ma inną stopkę (zamiast szybko-złączki przestarzałą śrubę). 550 nie widzi z jakiej matrycy korzystasz (APS-C czy FF) bo jest projektowana pod analogi co za tym idzie nie będzie miała tak dokładnego pomiaru jak 430 czy 580. To już leciwa lampa, ale powiem Ci że daje radę ;)

sebcio80
27-02-2010, 10:22
sprawdzenie wielkosci matrycy nie ma nic wspolnego z pomiarem, jedynie zoom dziala mniej wydajnie i tyle ale to raczej mala wada

najwieksza wada tej lampa jest na pewno czas ladowania, ale jak ktos nie wali w serii to ujdzie

no i jeszcze jak dla mnie ogromna wada jest dwuprzciskowy system obracania palnika - strasznie upierdliwe

czerwiniak
27-02-2010, 11:58
no i jeszcze jak dla mnie ogromna wada jest dwuprzciskowy system obracania palnika - strasznie upierdliwe
I tu szam kolego rację. Posiadam 550ex, ale w najbliższym czasie mam zamiar ubrać się w 580 II.

myslidar
27-02-2010, 13:33
Można dokupić battery pack i będzie ładowała się szybciej.. A lampa bardzo fajna jak za taką cenę...

jacapa
27-02-2010, 13:35
Jak porównujesz 550 do nowej 580EX II to cena wydaje się atrakcyjna , ale ja kupiłem idealną 580 EX II na Allegro za 900zł. W takim porównaniu 600zł za 550 to już taka Ameryka nie jest , na początek ta lampa na pewno będzie wystarczająca.

Andy_
27-02-2010, 15:32
No w przyszłości pewnie kupię to nowe cudo, a 550 zostanie jako któraś z kolei, w kraju, w którym przebywam, używane 580 mk2 kosztują tyle co nowa w PL :) Do tego ta lampa wyzwala moją 430 bez problemów. Zdecydowanie wolę to niż jakiegoś nissina czy inny wynalazek.

mor_feusz
01-03-2010, 23:27
Ja rowniez ostatnio nabylem do mojej 580EX II uzywana 550 (za nieco mniej w stanie idealnym)
Wady (powtorze to co napisal lukaszlada)
- wolniej sie laduje niz 580 EX II (tak juz jest - stara lampa i tak byla zaprojektowana - 4 eneloop'y w srodku i jest spoko)
- stopka - przyzwyczilem sie do tej z 580
- brak przelacznika matrycy APS-C/FF (nie bylo wtedy APC-C tak wiec tak juz jest)
- klapka do bateri (wiadomo stara konstrukcja, jak nie strzelasz w eTTL, tylko M to Cie nie interesuje)
- brak zabezpieczen - stopka/lampa przeciw niesprzyjajacym warunkom pogodowym
Tyle zlego - teraz dobrze rzeczy
Zalety
- mocna - tak jak 580 EX II
- pancerna - naprawde
- sterowanie master/slave (sterowana 580 oraz sterownikiem ST-E2 dziala duper - steruje innymi tez)
- E-TTL (dziala niezle)
- dziala pieknie z 350D, 40D, 1D MK III, 1Ds MK III
- sterowanie moca od 1/1 do 1/128 mocy (jesli strzelasz na M to sie przydaje)
- jesli masz dodatkowy "battery pack" strzelasz ile wlezie i laduje sie szybko.
Odkad nabylem 550 to zabieram ja caly czas zamiast 580 jak moge cos uszkodzic i tak sobie, kiedy moge jej uzyc. Naprawde bardzo dobra lampa, polecam.

januszP.
03-03-2010, 20:31
Mam 550 kę. Próbowałem Nastawy C.Fn w Speedlite w 5Dmk2 i pokazuje mi, że lampa nie jest kompatybilna. Czy wynika to z tego, ze 550-ka nie ma ETTL II czy jakaś wada sprzętu?
Poza tym działa wyśmienicie. Jako główna,master, slave

mor_feusz
04-03-2010, 00:07
No i klania sie brak czytania instrukcji.
Sterowac lampa z poziomu body mozna tylko lampami EX II czyli 580 EX II oraz 430 EX II
Dzialac bedzie dzialala swietnie - poniewaz dobry to sprzet :)
Ja ze swojej jestem zadowolony.

josif
07-03-2010, 07:05
No i klania sie brak czytania instrukcji.
Sterowac lampa z poziomu body mozna tylko lampami EX II czyli 580 EX II oraz 430 EX II



chcesz powiedzeć że używając 420 EX i 270 EX nie steruję siłą błysku z body????

jas_r
25-12-2014, 23:14
W lampach jestem zielony a mam pilne pytanie: czy ta lampa będzie bez problemu współpracowała z 1D Mark IIn, na stopce, w ttl, i nie będę potrzebował dodatkowych wyzwalaczy tak jak w przypadku nowszych lamp? Help!

MAF
26-12-2014, 18:42
W lampach jestem zielony a mam pilne pytanie: czy ta lampa będzie bez problemu współpracowała z 1D Mark IIn, na stopce, w ttl, i nie będę potrzebował dodatkowych wyzwalaczy tak jak w przypadku nowszych lamp? Help!

Będzie pracowała poprawnie.
A z ciekawości to które nowsze lampy potrzebują dodatkowych wyzwalaczy?

O ile dobrze pamiętam to ze wszystkimi EOSami cyfrowymi poprawnie działają wszystkie lampy serii EX.

jas_r
26-12-2014, 21:41
Będzie pracowała poprawnie.
A z ciekawości to które nowsze lampy potrzebują dodatkowych wyzwalaczy?

O ile dobrze pamiętam to ze wszystkimi EOSami cyfrowymi poprawnie działają wszystkie lampy serii EX.

Dzięki, potrzebowałem potwierdzenia.

Nie wiem jak z nowszymi lampami Canona, ale np Yongnuo (również EX) w 1DIIn (i w 5Dc też) potrzebuje wyzwalacza na stopce pomiędzy aparatem a lampą, bo inaczej nie wyzwala błysku nawet w trybie manualnym, o ttl-u nie wspominając.

MAF
26-12-2014, 21:50
Dzięki, potrzebowałem potwierdzenia.

Nie wiem jak z nowszymi lampami Canona, ale np Yongnuo (również EX) w 1DIIn (i w 5Dc też) potrzebuje wyzwalacza na stopce pomiędzy aparatem a lampą, bo inaczej nie wyzwala błysku nawet w trybie manualnym, o ttl-u nie wspominając.

550EX to stara lampa, jeszcze z czasów analogowych. Co do Yongnuo to część modeli nie działa poprawnie ze starszymi aparatami (500EX np.), ale to powinno być do sprawdzenia w instrukcji. Canon EX to nie to samo co Yongnuo EX.

Ale fakt że są nawet lampy Canona które nie oferują wszystkich funkcji ze starszymi body, np. 90EX.

Przemek_PC
27-12-2014, 02:38
Z czasow analogowych to jest 540EZ i ona nie dziala poprawnie z dslr. 550EX to juz powoli czasy cyfrowego sprzetu premiera 1998 a w 2000 byly juz G1 i D30.

MAF
27-12-2014, 10:42
Z czasow analogowych to jest 540EZ i ona nie dziala poprawnie z dslr. 550EX to juz powoli czasy cyfrowego sprzetu premiera 1998 a w 2000 byly juz G1 i D30.

Seria EZ w ogóle nie wspiera E-TTL. Pracuje tylko w zwykłym TTL i A-TTL. Cyfrówki wymagają lamp wspierających E-TTL.

jas_r
31-12-2014, 16:37
550ex śmiga aż miło. Nie ma co się bawić w żadne yongnuo, wyzwalacze itd. Oryginał to oryginał.

jas_r
25-01-2015, 15:44
Faktycznie lampa dosyć długo się ładuje (na "zwykłych" bateriach). Czy eneloopy skrócą ten czas i jeśli tak, to w jakim stopniu? Nie chciałbym biegać z dodatkowym battery packiem.

r_m
25-01-2015, 16:01
Na jaki czas ładowania liczysz?

jas_r
25-01-2015, 16:03
Na jaki czas ładowania liczysz?
Najkrótszy jaki da się uzyskać z tej lampy (bez battery packa).

r_m
25-01-2015, 16:26
Białe, trochę leżały po naładowaniu, czas "od błysku do czerwonego" przy M i 1/1 to pomiędzy 5 i 6 sekund

live
26-01-2015, 00:29
Niestety lampa starszej generacji ale u mnie na "czarnych" eneloopach ładowała ok 1,5-2 sek bez battery paka a z battery pakiem mozna robić normalnie zdjęcia w serii