PDA

Zobacz pełną wersję : DPP 3.8 (z obracaniem obrazu) już jest



Robert Dy
26-02-2010, 20:53
DPP 3.8 (z obracaniem obrazu) już jest do pobrania:

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=139&modelid=19943#DownloadDetailAct

Merde
26-02-2010, 21:24
DPP 3.8 (z obracaniem obrazu) już jest do pobrania

Dzięki za info. A dziś rano sprawdzałem i nie było...

tombas
26-02-2010, 21:29
juz zassane. dzięki:-D

gwozdzt
26-02-2010, 23:54
Ja także sprawdzałem rano i nie było, więc również dziękuję za informacje :-)

Przy okazji wydzieliłem do osobnego wątku i przyznam, że obracanie to jest naprawdę milowy krok naprzód w rozwoju DPP :-)
Do pełni szczęścia brakuje jeszcze, aby działało dokowanie Tool palette w Main window :mrgreen:

Jaca9
27-02-2010, 00:05
Lub z Canon Europa
http://www.canon-europe.com/Support/software/dpp/

chrislab
27-02-2010, 00:16
no działa! suuuuper!

MMM
27-02-2010, 01:02
A co z tym "zaprzestaniem wsparcia 5D"? Na razie nie instalowałem nowej wersji, czy ktoś może potwierdzić że wersja 3.8 otwiera RAWy z 5D?

ZarJac
27-02-2010, 02:07
Bomba dla mnie, lubiącego nie dokręcić aparatu do pionu przy kadrach pionowych (jeszcze brak gripa). Obracanie zdjęcia dla „wypionowania” pionu lub „wypoziomowania” krzywego horyzontu działa naprawdę wspaniale. DPP 3.8 automatycznie wycina z obracanego zdjęcia, maksymalnej wielkości „zdrowy” poziomy albo pionowy prostokąt o zadanych proporcjach (Aspect ratio) długości boków. Jeżeli dodatkowo nie jest potrzebne silniejsze kadrowanie, jedną operacją (przesunięciem jednego suwaka) mamy wyprostowane krzywe zdjęcie.
Szkoda, że programiści nie wpadli na pomysł powiązania „wyjściowego” Aspect ratio wycinanego „zdrowego” obrazka, ze stosunkiem długości boków obrazu źródłowego. Obracasz/crop-ujesz obraz o proporcjach 3:2, crop startuje z Aspect ratio 3:2. Dopiero kiedy potrzeba inaczej - mamy wybór i zmieniamy. Jak dla mnie, docelowy wycinek/crop, najczęściej ma proporcje zgodne z obrazem źródłowym. Byłoby szybciej i wygodniej. Może w DPP 3.9.

Mellan
27-02-2010, 02:45
A co z tym "zaprzestaniem wsparcia 5D"? Na razie nie instalowałem nowej wersji, czy ktoś może potwierdzić że wersja 3.8 otwiera RAWy z 5D?

Otwiera.

Selena
27-02-2010, 11:21
Dzięki !!!
Chyba najbardziej tego brakowało w DPP, przynajmniej dla mnie - teraz jest super :-D

ewg
27-02-2010, 11:27
A co z tym "zaprzestaniem wsparcia 5D"? Na razie nie instalowałem nowej wersji, czy ktoś może potwierdzić że wersja 3.8 otwiera RAWy z 5D?
Dotyczy EOS Utility - nie DPP!

Merde
27-02-2010, 11:28
Przy okazji wydzieliłem do osobnego wątku i przyznam, że obracanie to jest naprawdę milowy krok naprzód w rozwoju DPP :-)

Przecież to jedna z podstawowych funkcji każdej wołaczki RAW. Dziwne, że dopiero teraz to dodali.
Ja tam czekam na lepszy algorytm ostrzenia, a nie w myśl zasady "wszystko równo, łącznie z szumem".


Do pełni szczęścia brakuje jeszcze, aby działało dokowanie Tool palette w Main window :mrgreen:

Hint: Edit image window.

gwozdzt
27-02-2010, 11:44
Przecież to jedna z podstawowych funkcji każdej wołaczki RAW...
Smiley'a nie zauważyłeś?
przecież nawet go zacytowałeś :lol:


Hint: Edit image window.
tu dokuje.

i wiem, że w preferencjach jest opcja"same for main window & Edit window", ale nawet po jej zaznaczeniu w Main window palety mi nie dokuje.

mgtan
27-02-2010, 12:08
co do tego wspracia, to Canon będzie otwierał niewspierane aparaty ale nie będzie już dodawał jakiś tam udoskonaleń i poprawek dedykowanych do wypisanych puszek.

ewg
27-02-2010, 12:32
Przecież to jedna z podstawowych funkcji każdej wołaczki RAW. Dziwne, że dopiero teraz to dodali.
Może i późno, ale to wymaga dość rewolucyjnego podejścia o ile wcześniej zakładało się, że pixel jest święty i nie ruszać. Chociaż zawsze miałem wątpliwości co do tego typu operacji (wbrew "prostokątności" pixela), to przyznaję, że dobrze to zrobili - sądząc po szumie jaki zostaje, który niewiele się zmniejsza.

Ja tam czekam na lepszy algorytm ostrzenia, a nie w myśl zasady "wszystko równo, łącznie z szumem".
A to można tak jednocześnie (odszumić i wyostrzyć)? :shock:

EDIT: Nie no trochę głupie pytanie zadałem. Jasne że można w kolejnych etapach albo jak program pozwala łączyć to w operację uruchamianą jednym kliknięciem. Ale nie bardzo widzę tutaj jakąś winę dpp...

tezmarek
27-02-2010, 12:42
...

A to można tak jednocześnie (odszumić i wyostrzyć)? :shock:

EDIT: Nie no trochę głupie pytanie zadałem. Jasne że można w kolejnych etapach albo jak program pozwala łączyć to w operację uruchamianą jednym kliknięciem. Ale nie bardzo widzę tutaj jakąś winę dpp...

Wina jest taka, że nie można okreslić np. promienia ostrzenia, nie mówiąc już o ostrzeniu fragmentów obrazu. Na razie wyostrzanie w DPP pięknie podkreśla szumy. Mało tego - wyostrzając obraz z takiego np. 50D w pełnej rozdzielczości na ISO >1600 można uzyskać odosobnione prawie białe piksele. Współczynniki ostrzenia powinny byc jakoś konfigurowalne przez użytkownika...
Oczywiście można ostrzyć na "zewnątrz" DPP, ale docelowo wolałbym ograniczyć używanie innych programów do minimum. Po prostu to zajmuje znacznie więcej czasu.

MMM
27-02-2010, 13:49
i wiem, że w preferencjach jest opcja"same for main window & Edit window", ale nawet po jej zaznaczeniu w Main window palety mi nie dokuje.
Dokładnie, to przestało działać z rok temu i do tej pory nie poprawili. Za to trochę przyśpieszyło otwieranie RAWów.

panmateusz
27-02-2010, 14:13
A na Maki nie ma? Czy jestem tylko ślepy?

dziobolek
27-02-2010, 14:27
A na Maki nie ma? Czy jestem tylko ślepy?

Hmm, DPP dla Mac'ówek (http://software.canon-europe.com/software/0029165.asp?model=) ;)
tyle że tu w wersji 3.4.1 jak narazie.
Nie wiem jak się to ma do zmian w stosunku do wersji na PC.

Pozdrówka!

Merde
27-02-2010, 14:31
A to można tak jednocześnie (odszumić i wyostrzyć)? :shock:

EDIT: Nie no trochę głupie pytanie zadałem. Jasne że można w kolejnych etapach albo jak program pozwala łączyć to w operację uruchamianą jednym kliknięciem. Ale nie bardzo widzę tutaj jakąś winę dpp...

Chyba nie zrozumiałeś, chodziło mi o wyostrzanie selektywne bez WZMACNIANIA szumu. Jak w Lightroomie/ACR przy użyciu suwaka Masking.

tezmarek
27-02-2010, 14:47
... Za to trochę przyśpieszyło otwieranie RAWów.

Mierzyłeś, czy oceniasz subiektywnie? Bo ja subiektywnie nie zauważyłem zmian szybkości otwierania (nie mierzyłem)...

MMM
27-02-2010, 14:57
Mierzyłeś, czy oceniasz subiektywnie? Bo ja subiektywnie nie zauważyłem zmian szybkości otwierania (nie mierzyłem)...
To się bierze z tego że pełnowymiarowy RAW jest przeliczany w tle od razu po otworzeniu pliku. W starszej wersji dopiero po przełączeniu na podgląd 100% tak było.

szwayko
27-02-2010, 18:39
Jakby ktos nie mial DPP i nie chcialoby mu sie schodzic do piwnicy zeby szukac w kartonach plytek, to na japonskiej stronie jest wciaz wersja 1.0 do pobrania. Reszta to wiadomo upgrady.
link:
http://web.canon.jp/imaging/sdl/data/dpp100-e.exe

ewg
27-02-2010, 21:43
Chyba nie zrozumiałeś, chodziło mi o wyostrzanie selektywne bez WZMACNIANIA szumu. Jak w Lightroomie/ACR przy użyciu suwaka Masking.
Aaa to... Rzeczywiście fajna sprawa. Ja zwykle wyostrzam dopiero jak odszumię całość do takiego stanu jak wychodzi z aparatu przy iso100, więc już się nie piórkam w maskowanie, nawet tak wygodne jak to w LR/ACR. No i odszumiam w programach "trzecich" - tak powyżej iso800, bo niżej to (z lenistwa) wystarcza mi dpp i nawet wolę zostawić trochę szumu mono niż dać dpp odszumić tak jak w aparacie.

To się bierze z tego że pełnowymiarowy RAW jest przeliczany w tle od razu po otworzeniu pliku. W starszej wersji dopiero po przełączeniu na podgląd 100% tak było.
To juz od wersji 3.7 tak śmiga! Więc i ci co mówią, że przyspieszyło jak i ci co wątpią - mają rację. ;)

panmateusz
27-02-2010, 21:46
Hmm, DPP dla Mac'ówek (http://software.canon-europe.com/software/0029165.asp?model=) ;)
tyle że tu w wersji 3.4.1 jak narazie.
Nie wiem jak się to ma do zmian w stosunku do wersji na PC.

Pozdrówka!

Oczywiście chodziło mi o wersję 3.8, z 3.4.1 aktualnie korzystam.

jacula
01-03-2010, 13:20
Lepiej późno niż wcale z tym obracaniem. Mogli by dodać jeszcze jakieś porządne shadows/highlights (choćby na wzór highlight recovery/fill light z lightrooma), bo to co jest teraz, jest kompletnie nieużywalne. Albo niech w puszce będzie odpowiednik DRO lub D-lighting.

Tezet-gdynia
01-03-2010, 19:43
A tak lopatologicznie - gdzie jest to obracanie ? :|

Merde
01-03-2010, 20:00
A tak lopatologicznie - gdzie jest to obracanie ? :|

Tam, gdzie kadrowanie - Alt+C

Tezet-gdynia
01-03-2010, 22:24
Ouu, rzeczywiscie! Tak to jest jak sie kadruje w programach zewnetrznych, ze wzgledu ze kadrowanie przed obracaniem to bezsens dla mnie, bo trzeba sobie zostawic jakis margines, a pozniej i tak dokadrowac ;) Teraz wyglada to juz caaalkiem niezle ! Jeszcze niech dodadza linie podzialu, jakas ogolna prostowaczke do zdjec (promien + procenty) niezaleznie od obiektywu, i w zasadzie nic wiecej mi nie potrzeba :)

mxw
03-03-2010, 00:28
DPP 3.8.0 - no wreszcie jest obracanie! :grin:
zawsze mi tego brakowało, czyżby canon zaczął słuchać użytkowników?? :lol:


no to została już ostatnia brakująca funkcja: dodawanie winety (nie korekcja szkła, tylko taka opcja ahtystyczna ;)) i w sumie można hurtowo obrabiać fotki praktycznie do końca tylko w DPP. 8-)

ewg
03-03-2010, 09:24
Zauważyłem, że naprawiono też działanie polecenia "Add thumbnail to image and save" nie działającego od kilku wersji 3.x.

Tzn teraz widać, że to nie "Add thumbnail..." nie działało tylko późniejsze wyświetlanie tych miniatur, bo fotki które zostały zapisane tym poleceniem jeszcze w starszej wersji dpp, w obecnej mają już prawdziwe i dokładne kolory miniatur.

Mortiis
06-03-2010, 23:41
Ja natomiast mam pytanie odnoście DPP 3.8.0.
Zauważyłem dopiero dzisiaj że nowa wersja DPP nie dodaje danych o korekcji obiektywu 70-200 f2.8 IS. Tzn. w miniaturkach RAWów nie ma tego obiektywiku w rogu i w odpowiednim miejscu w palecie narzędzi też nie widać żadnych informacji. Teraz nie wiem czy to zniknęło w nowej wersji czy w poprzedniej też już nie było. Chciałem nawet zainstalować poprzednią wersję żeby sprawdzić ale jakiś błąd wyskakuje (może nie da się downgradować :mrgreen:)

Co ciekawsze z obiektywu 17-40 widzi te dane i je stosuje ale w nie wszystkich plikach co jest już dla mnie totalną zagadką (ta sama puszka). Jak już pisałem nie zwróciłem na to uwagi wcześniej i za bardzo nie mam jak tego sprawdzić. Zatem może napiszcie jak to jest u was.

ZarJac
07-03-2010, 01:51
Mortiis – ikona obiektywu pojawia się jedynie obok miniaturek tych RAW-ów, na których dokonano choć jednej korekcji z zestawu Lens aberration correction (na zakładce NR/Lens/ALO w menu Tool). Podobnie ikonka korekcji jasności i inne. Miniaturki RAW-ów „nie ruszonych”, ikonek nie mają. To taka szybka informacja, że już coś z danym RAW-em zostało zrobione. Drugi powód (w sumie ten sam co pierwszy, ale inaczej) pojawiania się ikonki obiektywu obok miniaturki RAW-u, to włączenie w menu aparatu „korygowania jasności brzegów” (w polskim języku menu) dla określonego obiektywu. To, to samo Peripheral illumination z Lens aberration correction w narzędziach DPP, tyle tylko, że włączane automatycznie z poziomu body, dla określonego obiektywu. Najprawdopodobniej dla obiektywu EF 17-40... włączyłeś to, a dla EF 70-200… nie.

Paprochwbody
19-03-2010, 09:52
Jest już 3.8.1 na makówki.

gietrzy
22-03-2010, 08:21
DPP++ is a plugin-like program for DPP 3.8. It adds the following 3 functions to DPP :
1. Allows to adjust the rotation angle using a rule (such as the photoshop measure tool).
2. Allows to save the custom aspect ratios.
3. And now allows to display composition lines.


- 3 new checkboxes have been introduced in this version. These checkboxes allow to display composition lines in the trim tool : Gold lines / Rule of Third lines / Diagonals.
- Be aware that these new options may be process-consuming depending on the window size of the trim tool. The smaller the size of the trim tool window, the faster this feature will be.
- Also do not keep these options active if the trim tool is not the foreground (active) window.
- According to the first echos I receive, it seems that there is a compatibility problem with Windows 7/64 bits

System Req:
- Windows
- Canon DPP 3.8

http://digitol.free.fr/doku.php?id=dpppp:download

Jazzman
25-03-2010, 18:55
Mi straszliwie w Eos Utility przy użytkowaniu Live View, brakuje możliwości ustawiania linii pomocniczych, dowolnego przesuwania ich symetrycznie do siebie względem punktu centralnego.

MariuszJ
25-03-2010, 19:10
Coś mi się chrzani w nowym DPP na niektórych zdjęciach - po wrzuceniu korekcji obiektywu, DPP robi kaszanę w podglądzie ale i w jpegu, który ewentualnie byśmy po tym zrzucili. Kaszanę typu fragment kadru dobrze, reszta "rozmazy". Na razie to jest tylko lekko irytujące. Sprawdzajcie jpegi po wywołaniu "batch", czy są ok. Jeżeli któryś przypomina "Rąbanie lasu" Witkacego, trzeba RAW-a przejrzeć ręcznie - ciekawe że często po odwołaniu korekcji i wrzuceniu ich ponownie jest ok.

Może być to problem z obsługą w DPP matrycy 550d, wcześniej tego nie miałem.

W każdym razie czekam na aktualizację.

gietrzy
28-04-2010, 08:34
Changes for DPP 3.8.1 for Windows

Fixes a malfunction wherein RAW images and development results are displayed abnormally when the distortion correction function is enabled

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=139&modelid=19943#DownloadDetailAct

MariuszJ
28-04-2010, 09:02
Changes for DPP 3.8.1 for Windows

Fixes a malfunction wherein RAW images and development results are displayed abnormally when the distortion correction function is enabled

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=139&modelid=19943#DownloadDetailAct
Wreszcie, irytowało mnie to koszmarnie.

pietro.s
10-08-2010, 22:24
hej
Zainstalowałem DPP 3.8.1 na windows 7, po uruchomieniu klikając na nazwę folderu program nie pokazuje zawartości (zdjęć). W folderze znajdują się rawy i jpg z canona oraz jpeg z innych aparatów. nie widać żadnych. ale np przykładowe obrazy windowsa w innym folderze widzi i mogę je edytować.
Zainstalowałem canon raw codec i też nie pomaga.
Ktoś się spotkał z podobnym przypadkiem?

mxw
12-08-2010, 22:52
u mnie 3.8.1.0 na windows 7/64 pro działa bez problemu, choć ma faktycznie lekki przydum (kilka sekund) po kliknięciu na nazwę katalogu i przed zaczęciem wyświetlania jego zawartości. przydum (brak odpowiedzi) jest tym dłuższy, im więcej jest w katalogu zdjęć i im więcej jest wśród nich rawów.

4kwiatek
13-08-2010, 00:29
Hi...

hej
Zainstalowałem DPP 3.8.1 na windows 7, po uruchomieniu klikając na nazwę folderu program nie pokazuje zawartości (zdjęć). W folderze znajdują się rawy i jpg z canona oraz jpeg z innych aparatów. nie widać żadnych. ale np przykładowe obrazy windowsa w innym folderze widzi i mogę je edytować.
Zainstalowałem canon raw codec i też nie pomaga.
Ktoś się spotkał z podobnym przypadkiem?
W jakim folderze masz zdjęcia ? Bo mi nie widział jak wgrałem do głównego "Moje obrazy". W podkatalogach widział bez problemu. Przeniosłem i nie wnikałem co za pies. Tylko na W7Pro. Na XP i każdym innym widział.

Pozdrawiam...

Biperek
13-08-2010, 17:54
Mnie jako kompletnego amatora (a do takich kierowany jest chyba ten program) możliwość obracania przy kadrowaniu już na poziomie RAWa wprawia w zachwyt. Tego mi zawsze w tym programie brakowało.