PDA

Zobacz pełną wersję : Canon S50 czy Sony V1 ???



amatecki
19-07-2004, 10:59
Witam,

Po długiej analizie własnych porzeb i chęci dotyczących wyboru kompaktu (to będzie mój pierwszy cyfrak) w konfrontacji z dostępną ofertą aparatów spełniających moje kryteria pozostałem z alternatywą : Canon S50 lub Sony V1. Bardziej pasujący do moich potrzeb jest Canon - wystarczający dla mnie zestaw funkcji, wysokiej jakości zdjęcia, bogate tryby auto, tryb manualny, dobra optyka, przyzwoitej wielkości LCD, zasilanie, solidna obudowa, nie zamierzam korzystać z dodatkowej lampy i rozszerzeń optyki, to wszystko w połączeniu z dodatkową kartą pamięci 256MB i pokrowcem w cenie między 1900 a 2000 PLN sprawia, że ten aparat jest moim faworytem. Jednak do 2000 PLN można kupić Sony V1 bez dodatków, przy czym V1 oferuje lepszą optykę, jakość zdjęć (???) no i zdecydowanie większy zestaw funkcji (niekoniecznie niezbędnych) i ogólnie większe możliwości. Trochę psuje wrażenie mniejszy LCD w V1. Nie jestem pewien, czy V1 można przełaczyć całkowicie w tryb manual, tak jak Canona, a na manualu zależy mi tak samo jak na dobrym trybie auto. Do tej pory używałem lustrzanek analogowych i zależy mi na możliwości wyłączenia automatyki i przejęcia całkowitej kontroli nad aparatem. Pojawił się niedawno Sony W1, nad którym też się zastanawiam, jednak mam wrażenie że ten aparat nie udostępnia pełnego manuala, proszę o dokładniejsze informacje.
Zatem pytanie: S50 czy V1 ???
... i jak ma się do nich Sony W1 ?

dziękuję za wszelkie sugestie i wskazówki.
Adam

Vitez
19-07-2004, 18:26
Bardziej pasujący do moich potrzeb jest Canon

To dlaczego go nie bierzesz od razu? Jesli ci bardziej pasuje to znaczy ze juz wybrales... my tu za ciebie nie zdecydujemy ostatecznie - wine za ewentualny zly wybor bedziesz zwalal tylko na siebie nie na innych :twisted: .


nie zamierzam korzystać z dodatkowej lampy i rozszerzeń optyki, to wszystko w połączeniu z dodatkową kartą pamięci 256MB
Jesli na pewno to nie masz co sie zastanawiac... to sa jedne z kilku zalet V1 nad S50 tzn zewnetrzna lampa i mozliwosc mocowania adapterow, a za to wada Sony sa drogie Memory Sticks.


przy czym V1 oferuje lepszą optykę, jakość zdjęć (???)
Jestes pewien? Udowodnij :twisted: (zdjecia porownawcze, testowe, opinie uzytkownikow/testerow ktorzy mieli oba modele).


zdecydowanie większy zestaw funkcji (niekoniecznie niezbędnych) i ogólnie większe możliwości.

Wymien te funkcje i mozliwosci... szczegolnie te, ktore tobie moga byc bardziej przydatne.
Ze swojej strony wymienie kilka przewag V1 poza tymi juz wymienionymi wyzej:
Iso 800 (pewnie szumi jak cholera), zoom 4x , lepsza odleglosc ostrzenia, lepszy zakres migawki.
Przewagi S50: lepszy AF (???) , wiekszy bufor, RAW.


Nie jestem pewien, czy V1 można przełaczyć całkowicie w tryb manual

Mozna... widok na pokretlo trybow:
http://www.dpreview.com/reviews/SonyDSCV1/Images/topcontrols.jpg
I kompletny opis mozliwosci:
http://www.dpreview.com/reviews/sonydscv1



Pojawił się niedawno Sony W1
Zatem pytanie: S50 czy V1 ???
... i jak ma się do nich Sony W1 ?

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_s 50%2Csony_dscv1%2Csony_dscw1&show=all

amatecki
20-07-2004, 11:18
my tu za ciebie nie zdecydujemy ostatecznie - wine za ewentualny zly wybor bedziesz zwalal tylko na siebie nie na innych :twisted:

Nie spodziewam się sądu nad moim wyborem tylko opinii bardziej doświadczonych fotoamatorów lub użytkowników Tych aparatów, jak przystało na forum :wink: . Zabrzmiało to jakby zarzucano mi, że mam do wszystkich pretensje o to, że chcę kupić aparat - to nieporozumienie. To oczywiste, że pretensje o wybór mogę mieć tylko do siebie, a jeśli już dokonam zakupu, to moje pretensje nic nie zmienią. To byłoby niepoważne. Nie zamierzam sprawiać sobie przykrości kupnem aparatu :D Sugerujesz, że to forum jest czymś w rodzaju publicznego pręgierza ??? :shock:

ok, tak czy inaczej, chciałbym dowiedzieć się, czy warto doinwestować w V1. Czytałem wiele opinii na temat obu aparatów i zdecydowana większość była pochlebna zarówno dla S50 jak i V1. Ponieważ róznica w cenie jest nieduża a V1 kusi optyką Zeiss'a i fukcjami, których nie ma w S50, to chciałbym poznać preferencje forumowiczów i stąd moje pytanie. Nie zależy mi na tym, żeby aparat był "wypasiony" w funkcje, których być może nigdy nie użyję ale bardziej na jakości zdjęć i swobodzie kontroli nad wartościami ekspozycji.

Opisy funkcji i możliwości obu aparatów są dostępne od dawna i nic nie trzeba udowadniać, nie zamierzam przepisywać specyfikacji.


http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_s 50%2Csony_dscv1%2Csony_dscw1&show=all

wielkie dzięki

Pozdrawiam,
Adam

Vitez
20-07-2004, 15:43
Nie spodziewam się sądu nad moim wyborem tylko opinii bardziej doświadczonych fotoamatorów lub użytkowników Tych aparatów, jak przystało na forum :wink: .

To znaczy ze na forum Canona szukasz opinii uzytkownikow aparatu Sony V1 ? :shock:
Znajdziesz kilku uzytkownikow Canona S50 tutaj... jednak uzytkownicy Sony V1 to gdzie indziej mieszkaja.


Zabrzmiało to jakby zarzucano mi, że mam do wszystkich pretensje o to, że chcę kupić aparat - to nieporozumienie. To oczywiste, że pretensje o wybór mogę mieć tylko do siebie, a jeśli już dokonam zakupu, to moje pretensje nic nie zmienią. To byłoby niepoważne. Nie zamierzam sprawiać sobie przykrości kupnem aparatu :D Sugerujesz, że to forum jest czymś w rodzaju publicznego pręgierza ???

Twoj tekst "S50 czy V1" i jego historia zabrzmialy: "wybralem sobie Canona S50 ktory najbardziej mi odpowiada funkcjami ale zauwazylem rowniez Sony V1 - zdecydujcie za mnie ktory mam kupic".

Jesli juz wybrales sobie aparat ktory odpowiada ci funkcjami - to czemu pytasz o nastepny sugerujac ze nie wiesz ktory masz kupic i czekasz az ktos cie popchnie?

Jesli szukasz opinii uzytkownikow - to czemu tego nie napisales tego w pierwszym poscie?

I na zakonczenie jeszcze pare linkow:

http://groups.google.pl/groups?as_q=Sony%2bV1%2bopinie&ie=UTF-8&as_ugroup=pl.rec.foto.cyfrowa&lr=lang_pl&hl=pl

http://search.dpreview.com/forums/search.asp?query=DSC-V1&forum=1009

A opinii o S50 poszukaj tutaj :) (pomecz wlascicieli - popatrz po podpisach itp).

Przemek Białek
20-07-2004, 21:44
zobacz tytaj:

http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=1&lewa=3&tarch=1&nrarch=999

http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=1&arch=1&nrarch=863

a nad kupnem aparatu musisz zastanowic sie sam bo tak jak powiedzial Vitez bedzie to tylko wyloncznie twoja decyzja i odpowiedzialnosc za nia poniesiesz sam...

ale gdybym byl na twoim miejscu to bral bym canona, nie przez to ze jestem zwolennikiem tej firmy ale dlatego ze:
1. dluzsze czasy naswietlania - przydadza sie przy nocnych zdjecia przy mniejszych przeslonach
2. wiekszy wyswietlacz lcd - pozwalajacy na lepsze kadrowanie i podglad.
3. tansze karty pamieci - duzo tansze CF 1/2 ceny memory stick
4.Reczne ustawienie ostrosci.

Vitez
21-07-2004, 15:57
1. dluzsze czasy naswietlania - przydadza sie przy nocnych zdjecia przy mniejszych przeslonach

Canon S50 ma 15 sek, Sony V1 i W1 maja 30 sek :roll: .

Przemek Białek
21-07-2004, 22:18
on S50 ma 15 sek, Sony V1 i W1 maja 30 sek .

no fakt jakos to zle przeczytalem - pospiech

satriani
06-09-2004, 14:16
mnie od firmy sony przy całym szacunku do jej wyrobów, odstraszyła cena kart, nawet podróbki są droższe od CF o 100%

Krąży też plotka że obiektywy carl zeiss nie są robione przez właśnie tą firmę ale na licencji a to już chyba różnica , ale tak jak napisałem to plotka więc 100% pewnosci nie mam.

Tomasz Golinski
06-09-2004, 14:45
firmy sony nie polecam ze wzgledu na jej serwis. mam bardzo zle doswiadczenia z naprawa monitora i realizacja gwarancji -> od pol roku nie mam monitora, a serwis jest z siebie bardzo zadowolony.

satriani
06-09-2004, 15:30
a po jakim czasie padł ci monitor bo ja też mam soniaka i od miesiąca raz na kiedy coś mryga tak jakby sie rozmagnesywował ale to nie to /

Tomasz Golinski
06-09-2004, 15:45
po roku po raz pierwszy, po drugim po raz drugi. a tuz przed koncem gwarancji (3 lata) zaczal padac bez przerwy. 3 tyg. w serwisie, 1tydz. w domu i w kolko. Teraz nie odbieram, bo nalezy mi sie od dawna nowy, ale oni nie chca dac.

satriani
06-09-2004, 16:33
ale co konkretnie się działo?

a propos chyba nie ma już przepisu który gwarantował wymianę reklamowanego towaru na nowy sprzęt po np 14 dniach .

Tomasz Golinski
06-09-2004, 16:38
przestawal dzialac, zmienial kolory, psulo sie menu.

gwarancja mowi o wymianie sprzetu w sposob jasny.

satriani
06-09-2004, 17:17
no ale wiadomo jak to w Polskich warunkach wyglada.