PDA

Zobacz pełną wersję : dwie puszki, wymagania: video i ff



allxages
18-02-2010, 00:38
Hej,

ten post jest pisany gdzieś tam w chmurach, ale ostatnio zacząłem się troche nad tym zastanawiać, bo mam przeczucie, że jeszcze w tym roku będę miał rzeczywiście taki dylemat. Mimo wszystko, póki co, można sobie podyskutować miło ;)
Łatwiej dyskutuje się nad konkretnym przypadkiem, więc pozwoliłem sobie użyć tutaj mojej osoby i mojego aktualnego gearu ;)

Założenia są proste. Potrzeba puszke z video. Żadne tam amatorskie czy profesjonalne fimowanie. Powiedzmy do photocastów. Czyli różne wstawki itd. Możnaby pewnie taniej kupić jakąś kamerkę cyfrową, ale kupując drugą puszke - zyskujemy drugą puszkę. Proste.

dwie puszki z podstawowymi szkłami - 16-35 + 70-200.
Mam 1Dsmk2. Teoretycznie nie zależy mi na drugiej FF.
Do Ds wiadomo - 16-35.
Teraz coś na długi koniec, co posiada filmy. Aktualnie do dyspozycji jest: 5d2, 7d, 1D4 i nadchodzące 1Ds4/60D.

Ciekawe wariacje to:

1) 1Ds2 (UWA) + 7D (tele)

FF jako podstawa, do tego świetne filmy na 7D, do tele crop x1.6 niestraszny, mamy pewny AF i prace na wysokich ISO (jakby Ds miał za ciemno, to mozemy zapiąć UWA do siódemki i dalej działać), korpus uszczelniony (może nie jak jedynki, ale jest ok)

koszt - +/- 5k zł

2) 1Ds2 + 5d2

I tu pojawia się problem. Powiedzmy, że obrazek z obu puszek jest tak samo dobry. Nie wiem co podpiałbym na podstawe (czyli UWA), a co na drugą puszke.
plusy 1Ds2 - AF, pancerność, uszczelnienie
plusy 5d2 - low-light, lepszy LCD 8) (no po ostatniej pracy na d700 to jednak przekonałem się, ze duzy i czytelny LCD jest spoko)

Chyba znowu 1Ds2 na UWA i 5d2 na tele + w nocy jako podstawa

koszta - +/- 7k zł

3) 1D4 + 5d

Sprzedać Dsa, kupić nowoczesne D4 i starą piątke na potrzeby "obrazka".
Do 1D4 zapiąć UWA (i tak głównie jestem w okolicach 35mm więc przeżyje), do starej piątki zapiąć telaska, a jak będzie przeba na 16mm to wiadomo co :)

Plusy: podstawowe body zyskuje ISO, video, LCD, szybkość i mase innych bajerów
Minusy: podstawowe body traci magiczną plastyczność FF ;)

koszta - 8-10k zł? szczerze to mysle, ze za pół roku moze byc calkowicie inaczej tutaj

4) 1Ds4 + 40/50D/1D2 :)

Wiadomo co i jak. Nie ma co powtarzać. Koszt sądze będzie nie dużo większy niż opcji 3.

5) ....to miejsce czeka na Twoją rekla^H^H^H^H^Hpropozycje :)


Moim zdaniem patrząc na jakość najlepsza opcja to opcja nr 4. Jest to zarazem najdroższa opcja, ale zdecydowanie bardziej rozsądna niż np. opcja 3 i powiedzmy, że taka opcja starczyłaby na "na długo". Zresztą pewnie po roku cyz coś możnaby spokojnie wymienić drugie body na 7D czy co tam by trzeba było.

Ponieważ jest to jednak opcja dość droga, wartoby wprowadzić wariant jakość/cena. I tutaj wydaje mnie się, że opcja nr 1 jest najlepsza. Kosztuje połowe tego i też daje rade. Chociaż podstawowa pucha będzie się powoli starzeć i to akurat jest jakiś minus.


No, a Wy co sobie o tym myślicie? :)

PS. No jeszcze nie wiadomo co z naszym wyczekiwanym 3d ;)

justanimage
18-02-2010, 11:59
a czemu nie 550d do filmow?

PS Ile według ciebie bedzie kosztował nowy 1ds4?

MMM
18-02-2010, 12:37
Do "filmów" FF nie jest aż tak bardzo potrzebny, ruchomy obraz nawet przy trochę większej GO pięknie separuje tło od obiektów. Tak samo nie jest potrzebny dobry AF, bo w trybie video i tak działa to na zasadzie detekcji kontrastu albo MF. To samo z wizjerem, który przy filmowaniu nie jest zupełnie wykorzystywany. Jeśli 550D nie nadaje się z powodu rozmiaru i niewygody uchwytu to 60D będzie wypasem, a 7D to już za dużo.

allxages
18-02-2010, 16:08
Zgadzam się, że do filmów FF zupełnie nie jest potrzebny.
Zgadzam się też, że 550D do filmół jest spoko.

Ale jako drugie body do reporterki z telaskiem, to jednak 550D może nie dać rady. No myśle, że nadchodzące 60D może być strzałem w dziesiątke. Zobaczymy jak bardzo okroją 7D.

Cena 1Ds4? Myśle, że na dzień dobry będzie $8k.

mate00sh
18-02-2010, 16:20
Mam podobny dylemat, za niedługo chciałbym mieć możliwość kręcenia filmów, a docelowo pełną klatkę.
Myślałem o dokupieniu do 40D nowej piątki, ale chyba zrobię inaczej. Kupię 7D i a 40D zamienię na starą piątkę. Wyjdzie odrobinę taniej, a efekt będzie zbliżony (w nowej piątce wabiły mnie jedynie filmy).

Dzygit-Dublin
20-02-2010, 16:28
Witam

Nie kręcę filmów ale mam znajomego co to robi i ma rożne dziwne wynalazki do tego stworzone.
Mial 500d sprzedał i kupił po miesiącu 7D choć wzdycha do 5dmk2 i do 1dmk4 .
Bo filmowanie w każdym wymienionym modelu się jakoś rożni co wpływa na komfort pracy.
Wiec filmowanie opcja nie wygląda jednak tak samo w każdym modelu po jego wypowiedzi wnioskuje.
7D to chyba min jak chce się myśleć poważnie o robieniu filmów, aparat robi wrażenie.
Choć mogę się mylić.

Darek