PDA

Zobacz pełną wersję : Lampy Nikona do lustrzanek Canona- jak to działa?



Gumol
22-08-2009, 16:45
Jako, że to mój pierwszy post na forum chciałbym się przywitać :)

Od wczoraj jestem nabywcą canona 40D, jednakże wcześniej używałem hybrydy fuji do której miałem dokupioną lampę błyskową nikona Sb80-dx.

Mam do Was takie pytanie, jak wygląda współpraca canona z lampami nikona? Wiem że na automatyke nie mam co liczyć, jednak zależy mi na manualu?
Czy będzie wogóle współpracowała z body? Nie montowałem jej jeszcze do body, gdyż nie wiem jak wygląda sprawa ze stykami na body i w lampie? Boje się że coś może się zewrzeć itd. Używał kiedyś ktoś z Was w canonie lampki z nikona? Czy jest to bezpieczna operacja?:) Nie chce uwalić świeżo nabytego body.

Z góry wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Patryk_mirek
22-08-2009, 17:53
Będzie działać...
Podpinałem kiedyś pod swojego C 350D lampę bodajże sb900 (wyrwaną siłą znajomemu) i jakoś aparat nie wybuchł z tego co mi się wydaje to nawet lampa sama reagowała siłą błysku na przekręcenie/zmianę pozycji/kąta palnika...

Jednak obsługa TTL/ettl/ettl2 to juz inna para butów -jeśli nawet pozostałe (oprócz środkowego) styki pasują to wątpię żeby ładnie się komunikował aparat z lampą -zbyt wiele lat wszystkie firmy celowo wypracowywały niekompatybilne ze sobą standardy żeby działało...

Efekt masz taki sam jakbyś wygrzebał ze strychu lampę od zenita/praktiki/innego radzieckiego rupiecia i podłączył do aparatu -działać będzie, ale zero automatyki

Gumol
22-08-2009, 19:58
O automatyce nawet nie marze, jestem przyzwyczajony do niej, a raczej manualnej pracy na niej. Chodzilo mi bardziej o fakt bezkolizyjnej pracy z aparatem ( żeby ani aparat ani lampa się nie uszkodziły :) ) Sama w sobie lampka nawet na manualu jest fajna bo ma regulację siły błysku do 1/128.

Music Inside
17-02-2010, 22:44
Witam!
Chcę sobie zrobic cos w rodzaju mini studia i kupic sobie lampę z manualną regulacja mocy błysku. Z tego co zauważyłam, to pod tym wzgledem całkiem nieźle prezentuja sie lampy Nikona (tym bardziej, że często maja gniazdo synchro PC), tylko nie bardzo wiem, jak to faktycznie sie sprawdza, tzn. czy np. mogę podłączyc przez przewód jakąś starszą lampe np. SB 22 i czy ta lampa "nie spali" mi aparatu. Nie za bardzo tez wiem czy po podłączeniu takiej lampy bezpośrednio do aparatu będe nadal mogła ustawić moc błysku (ręcznie), czy nie bedę musiała np. zasłonić 4-rech styków na goracej stopce itp...
Czy ktos z was korzystał może z takich lamp- ewentualnie jak to się sprawdzało w praktyce?
Dodam, że pytam, bo interesuje mnie zakup TANIEJ lampy SB 27 do Canona 20D.

Ewentualnie moze ktos uzywał innych lamp z ręczną regulacja mocy błysku?

dawideem
21-02-2010, 02:06
kiedyś, na strobiście (nie mogę teraz tego znaleźć) David napisał, żeby uważać z nikonowskimi lampami i body Canona, bo można je sobie uszkodzić...

Jeszcze jak miałem Pentaxa używałem nikona sb-28, kolega używał jej z 5d dobrych kilka godzin bez żadnych problemów.
Tak więc myślę, że nie powinno być problemów, choć ja ze swoim używam jej tylko na wyzwalaczu... wolę nie ryzykować :)

mor_feusz
01-03-2010, 23:34
SB-28 jest super. Szukaj czegos "kolo" SB-28 (np - SB-27) SB-22 jest O.K. ale wieksze numery sa lepsze.
Teraz tak - nie zaklada sie tych lamp na aparat - musisz uzywac:
a) Pocket Wizzard
b) zdalne chinskie wyzwalacze
Na aparacie M, lampa na M i ustawienia tak zeby bylo dobrze.
SB-28 goraco polecam - lampka swietna.

Gumol
03-03-2010, 20:00
Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie można ich zakładać na body. Przynajmniej nie w całości :) Przez długi czas nie posiadałem lampy systemowej, a wyłącznie lampkę Nikona sb 80dx. Lampka wyśmienita, ale do rzeczy... Miałem ją założoną na body wiele razy i zawsze sprawowała się świetnie. Nie poczyniła żadnego spustoszenia w moich sprzętach :)

Najważniejsze jest napięcie lampy oraz jakie napięcie wytrzymuje body. W internecie można znaleźć tabele z takimi informacjami. Oczywiście wiele starych lamp może uszkodzić body także jak nie chce się mieć wydatków warto to sprawdzić. Od siebie z czystym sumieniem polecam sb 24, 26, 28 oraz 80dx oczywiście w odwrotnej kolejności.
Lampki naprawdę rewelacyjne szczególnie dla strobistów :)

gixxxer
03-03-2010, 20:40
Polecam Phottix'a PT-04 - proste, tanie. Używam od kilku miesięcy, tylko kilka razy lampa nie odpaliła, jestem zadowolony - prawie jak PW :mrgreen: ale na początek akurat. Aktualnie czekam na sb-24 :-D

grivel
03-03-2010, 21:25
Może ci to pomoże.
Jeszcze w czasach analogowych bez problemu używałem SB-24 i nowsze wersje czyli SB-25 i SB-26 do Canonów EOS 5 i EOS 3 .
Nie przypuszczam by w cyfrowych Canonach synchronizacja miała jakieś inne rozwiązania. Więc powinno pasować i do obecnych.
Oczywiście lampa tylko synchronizowała i pracowała w manualu.
Wszelkie TTL-e i inne dedykacje z wiadomych względów nie działały.

El_Chueco
16-01-2011, 19:58
Witam!
Czy ktoś z Was wyzwalał Canonem Nikona SB-900 założonego na stopce? Rozumiem, ze TTL nie ma prawa działać, ale czy sam błysk się wyzwoli w trybie manualnym?

Dla Ciekawskich - Speedlite 550EX działa na Nikonie D80 :]

MariuszJ
16-01-2011, 22:36
SB-600 działa bezproblemowo z np. LX5 (oczywiście w manualu).
Nie sądzę, żeby miała kłopoty z Canonem.
W końcu działać ma jedynie, przepraszam za ewentualne konotacje, zwieracz...

MacGyver
16-01-2011, 22:39
Zawsze, dla spokoju własnego sumienia, można zakleić styki TTL na lampie.

DonAlberto
16-01-2011, 22:56
Lampa SB25 działała bez problemu w manualu na Canonie więc i SB900 myślę że zadziała. Nie mam możliwości sprawdzenia bo dostępu do Canona nie mam.

dawideem
17-01-2011, 02:55
ostatnio kolega zakupił sb-27... zakłada na body 5d i jak na razie korpus cały ;)

manfred1
30-06-2011, 09:23
Taka ciekawostka. Zakładam nadajnik na pasek 602. Do tego zakładam odbiornik na sanki 602 na odbiornik jakąkolwiek lampę. Nadajnik z body łaczę kablem pc pc i mam pełny ... manual. Pozdrawiam

slawczyk11
02-01-2012, 14:02
Witam wszystkich jako że jest to mój pierwszy post na tym forum :)

Dla potomnych odgrzebuję temat:
Sb-900 działa z Canonem. TTL oczywiście nie współpracuje (miga lampka kontrolna na lampie), natomiast na pozostałych trybach aparat wyzwala lampę bez problemu. Po ustawieniu w lampie wszystkich parametrów czyli ISO, F/x oraz zoom lampa z reguły daje dobrą ekspozycję. Jak aparat (i lampa) przejdzie nam w stan uśpienia to podczas wzbudzenia body Sabinka nie wstaje, ale przy wyzwoleniu migawki błyska.
Po przekręceniu pokrętła na lampie w tryb Master - CLS działa bez problemów. Działa również SU-800 sterując innymi Sabinami.
Po podpięciu do body nic mi nie wybuchło nie zapaliło się itp, więc można śmiało podpinać :)

Mam dzieję, że się komuś przyda.

Pozdr.
Slawczyk