PDA

Zobacz pełną wersję : Nie potrafię ustawić ostrości "na oczy"



migawkanatalia
17-02-2010, 16:23
Kochani znowu muszę prosić Was o fachową poradę :-)
Załóżmy, że fotografuję dziecko siedzące w foteliku. Kadr zaplanowałam w ten sposób, że dziecko będzie z prawej strony a resztę kadru będą stanowić "pluszaki". Znajoma powiedziała mi abym pamiętała o ustawieniu ostrości na oczy. Ok. Ale teraz pytanie do Was. W jaki sposób mam ustawić ostrość (jak tryb pomiaru użyć) aby jednocześnie dziecko nie było w centrum kadru ale jego twarz była "ostra".

Loome
17-02-2010, 16:25
ustaw dziecko po środku, nastaw ostrosc, nastepnie każ mu przejsc krok w prawo.

preinwher
17-02-2010, 16:27
Użyj centralnego punktu autofokusa a później przekadruj.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

ustaw dziecko po środku, nastaw ostrosc, nastepnie każ mu przejsc krok w prawo.

:-d:-d:-d

piast9
17-02-2010, 16:46
A jaki aparat?

Najlepiej byłoby gdyby dało się wybrać pole AF leżące z boku kadru, mniej-wiecej na wysokości oczu, oraz by to pole AF miało przyzwoitą precyzję.

A jeśli to aparat kompaktowy to przekadrowanie spokojnie wchodzi w grę, głębia ostrości będzie na tyle duża, że ew. niedokładności nie będą miały wpływu na nic.

Peri Noid
17-02-2010, 16:49
Trzeba uważać przy zmianie kadru po złapaniu ostrości, żeby zmiana płaszczyzny ostrości nie popsuła ostrości.

migawkanatalia
17-02-2010, 17:03
Canon eos 50d

Chodzi o to, iz nie lubię ciasnych kadrów. Dlatego chcąc umieścić kogoś np. z prawej strony (rozmyte tło stanowi wtedy większą część kadru) na tle bajecznie kolorowych kwiatów muszę poradzić sobie jakoś z zachowaniem ostrości na "modelu". Czy ustawianie ostrości i blokowanie ekspozycji na twarzy modela i późniejsze przekadrowanie nie spowoduje utraty ostrości?

Loome
17-02-2010, 17:15
nie myl ekspozycji i ostrosci.
ostrosc mozesz zachowac na 2 sposoby z boku kadru:

1) tylko kiedy glebia ostrosci jest dość duża: ustawiasz ostrosc centralnym punktem na oczy modela. trzymajac wcisniety do polowy spust przesuwasz aparat do pożądanego kadru i dociskasz spust. model trafiony w oczy. przy przyslonach rzędu 1.8 i np 85mm ta metoda mi nie działała i ostrosc byla po przesunieciu kadru na nosie.

2) moja preferowana: otwierasz instrukcje, patrzysz jak wybrać sobie boczny punkt ostrości. po czym ustawiasz kadr taki jaki chcesz, wybierasz punkt ostrosci najblizej oczu. Dopasowujesz do oczu, ostrzysz i pstryk. ew niedoskonalosci kadru musisz przy obrobce poprawić

3) ew mozesz kazac temu modelowi chodzic:P:P

Kolaj
17-02-2010, 17:22
Czy ustawianie ostrości i blokowanie ekspozycji na twarzy modela i późniejsze przekadrowanie nie spowoduje utraty ostrości?Masz cyfrowy aparat. Spróbuj. To przecież nic nie kosztuje.

Przy dużych otworach oczy mogą wyjść z GO. Ale jak dobierzesz przysłonę tak, żeby się głowa zmieściła, to nie powinno być tego problemu.

Zbyszko666
17-02-2010, 17:26
przecież jest wielopunktowy af ,więc nie widzę większego problemu ,tak automat się pomylić zawsze moze. Ja zazwyczaj ustawiam modela i staram się łapać co chwilę ostrość dociskając spust do połowy. Tak robiłem przy tym zdjęciu:

https://canon-board.info/imgimported/2010/02/33z71j9-1.jpg
źródło (http://i49.tinypic.com/33z71j9.jpg)

i jestem zdania ,że ostrość jest tam gdzie trzeba.

focs
17-02-2010, 17:31
i jestem zdania ,że ostrość jest tam gdzie trzeba.

czyli na kolnierzyku koszulki ?

Zbyszko666
17-02-2010, 17:39
czyli na kolnierzyku koszulki ?
na pierwszy rzut tak nie wygląda aczkolwiek masz rację.. :mrgreen:

Loome
17-02-2010, 18:03
na pierwszy rzut tak nie wygląda aczkolwiek masz rację.. :mrgreen:

Od razu widać ze oczy nieostre.

More86
18-02-2010, 20:11
przecież jest wielopunktowy af ,więc nie widzę większego problemu ,tak automat się pomylić zawsze moze. Ja zazwyczaj ustawiam modela i staram się łapać co chwilę ostrość dociskając spust do połowy. Tak robiłem przy tym zdjęciu:

https://canon-board.info/imgimported/2010/02/33z71j9-1.jpg
źródło (http://i49.tinypic.com/33z71j9.jpg)

i jestem zdania ,że ostrość jest tam gdzie trzeba.

chyba masz FF:)
Oczy w PSie podostrzone nie pomogą, lepiej przybluruj kołnierz i mów że to efekt był zamierzony:)

Sergiusz
18-02-2010, 20:24
Nie masz funkcji wykrywania twarzy? :-D

Maver
18-02-2010, 22:52
na pierwszy rzut tak nie wygląda aczkolwiek masz rację.. :mrgreen:

Niestety widac na pierwszy rzut oka, choc na pierwszy rzut oka mialem wrazenie po prostu ze zdjecie jest poruszone, albo maluch ruszyl ci glowa w momecie kiedy je pstrykales.