PDA

Zobacz pełną wersję : 300D + obiektyw M42 + lampa



gabor
11-10-2005, 00:39
Witam szacowne grono (atoli to mój debiut)
Mam pytanie do wszystkich znających się na rzeczy i doświadczonych:
Po podłączeniu obiektywu M42 na wyświetlaczu pojawia się 00 tam gdzie ma być wartość przysłony i żaden sposób nie wiem jak zmusić aparat do zrobienia poprawnie naświetlonego zdjęcia z lampą (tą wbudowaną bo puki co innej nie posiadam). Zarówno w manual, AV, P bez lampy nie ma problemu - wszystko OK.
Po włączeniu lampy. Byłyska i ... zdjęcie niedoświetlone i co więcej nie ma znaczenia z jakiej odległości i jakie ISO ustawię. Zupełnie tak jakby błyskała minimalną mocą.
No i czy tak ma być i już, czy też popełniam jakiś błąd, lub czegoś nie wiem.
Poradźcie proszę.

Tomasz Golinski
11-10-2005, 01:08
Jakoś tak jest, że wbudowana lampa głupieje bez obiektywu. Jeśli masz wgrany ruski soft (wasia) to możesz zwiększyć siłę lampy i to trochę pomaga - nie do końca, ale efekt jest znośny.

Nie wiem, jak wygląda sytuacja z dedykowanymi lampami EX canona, ale z lampami działającymi w trybie manual nie ma problemu.

bogunow
11-10-2005, 11:41
Jakoś tak jest, że wbudowana lampa głupieje bez obiektywu. Jeśli masz wgrany ruski soft (wasia) to możesz zwiększyć siłę lampy i to trochę pomaga - nie do końca, ale efekt jest znośny.

Nie wiem, jak wygląda sytuacja z dedykowanymi lampami EX canona, ale z lampami działającymi w trybie manual nie ma problemu.

Ja zauważyłem, że przy podłączeniu M42 nie działa ruski FEC w aparacie. Lampa błyska tak samo bez względu na to ile damy na "+". Co innego z lampą zewnętrzną (sprawdzałem z 580EX) , błysk regulujemy korekcją siły błysku w lampie i wtedy jest OK.

Tomasz Golinski
11-10-2005, 14:40
U mnie działało jakoś. Na 0 miałem zdjęcie całkiem ciemne, a na +2 już coś było widać.

gabor
11-10-2005, 14:49
Wniosek jeden. Od ruskiego softu zacząć trzeba (choć to może wielu zdziwi, że go jeszcze nie mam). Zainstaluję, popróbuję i opowiem co z tego wyszło.
A co z tym "nie ruskim" softem. Wie ktoś jak z nim "w temacie" 300D +M42 + lampa?

Tomasz Golinski
11-10-2005, 15:02
Z nieruskim nie masz w ogóle żadnego manewru.

gabor
11-10-2005, 17:21
Dzięki. Wgrywam ruski i próbuję.

krs76
11-10-2005, 18:25
Ja mam i ruski soft i dalej zdjęcia są niedoswietlone .Obiektywy M42 wspaniale sprawdzają się przy świetle zastanym ,natomiast przy zastosowaniu flesza w moim przypadku 420EX zdjęcie jest niedoświetlone