PDA

Zobacz pełną wersję : ColorChecker Passport



witold68
12-02-2010, 20:58
Czy jest mozliwe sciągnąc skąs plik RAW z wzornikiem ColorChecker Passport, lub moze ktos posiada bylbym wdzieczny...

More86
12-02-2010, 21:08
Chyba nie znajdziesz, poza tym z samym wzornikiem nic nie zdziałasz.
Potrzebujesz foty wzornika w danych warunkach oświetleniowych żeby ustawić WB w swoich fotach.

janmar
12-02-2010, 21:15
Chyba nie znajdziesz, poza tym z samym wzornikiem nic nie zdziałasz.
Potrzebujesz foty wzornika w danych warunkach oświetleniowych żeby ustawić WB w swoich fotach.

No,i program niezbędny do pewnych innych wykorzystań, który jest na załączonej do wzornika płytce.Wszystko jest wyjaśnione w tutkach "Janusza B", W dziale Tipsy Tricki.Polecam. :-)[Sam wzornik to po prostu mała tablica Gretagha]

witold68
12-02-2010, 21:21
ok, dziekuje, myslalem ze jak bede mial plik RAW wzornika przy dziennym swietle to mi cos da....

Janusz Body
12-02-2010, 21:34
Potrzebujesz fotografii wzornika z Twojego aparatu w danych warunkach oświetleniowych. Cudze fotki nadają sie tylko do oglądania ale zwykle mało ciekawe są ;-)

Trzeba kupić lub pożyczyć wzornik i program. Dla przeciętnych warunków 3-4 profile wystarczą a korzyści z robienia profili przy każdej sesji są minimalne. Natomiast sam profil warto zrobić. Aparaty jednak odbiegają od "sredniej" zrobionej przez Adobe w ACR. Dotychczas robiłem profile w kilkunastu aparatach. Wszędzie różnice były znaczne. Najmniejsze, o dziwo, w G11 - profil Adobe praktycznie niczym się nie różnił (niuanse ale bardzo drobne). Tyle, że bez zrobienia profilu nikt nie jest w stanie powiedzieć czy dany egzemplarz jest choćby zbliżony. Dwa różne aparaty dają dwa różne profile - nawet jeśli oba to 1Ds3 i oba robione w idealnie tych samych warunkach.

witold68
12-02-2010, 21:53
Potrzebujesz fotografii wzornika z Twojego aparatu w danych warunkach oświetleniowych. Cudze fotki nadają sie tylko do oglądania ale zwykle mało ciekawe są ;-)

Trzeba kupić lub pożyczyć wzornik i program. Dla przeciętnych warunków 3-4 profile wystarczą a korzyści z robienia profili przy każdej sesji są minimalne. Natomiast sam profil warto zrobić. Aparaty jednak odbiegają od "sredniej" zrobionej przez Adobe w ACR. Dotychczas robiłem profile w kilkunastu aparatach. Wszędzie różnice były znaczne. Najmniejsze, o dziwo, w G11 - profil Adobe praktycznie niczym się nie różnił (niuanse ale bardzo drobne). Tyle, że bez zrobienia profilu nikt nie jest w stanie powiedzieć czy dany egzemplarz jest choćby zbliżony. Dwa różne aparaty dają dwa różne profile - nawet jeśli oba to 1Ds3 i oba robione w idealnie tych samych warunkach.

....Dziekuje bardzo, czyli juz wiem o co chodzi, niestety na razie nie stac mnie na zakup, ale bede o tym myslal.....pozdrawiam serdecznie

More86
12-02-2010, 22:07
Chodzi o pełny profil czy jedynie o poprawę balansu bieli?

witold68
12-02-2010, 22:10
Chodzi o pełny profil czy jedynie o poprawę balansu bieli?

Profil byloby chyba najlepiej, ale bardzo mi zalezy na poprawie balansu bieli, tez by bylo swietnie...

janmar
12-02-2010, 22:11
....Dziekuje bardzo, czyli juz wiem o co chodzi, niestety na razie nie stac mnie na zakup, ale bede o tym myslal.....pozdrawiam serdecznie

To Kolego nie tak jak piszesz ,zupełnie nie tak.Poczytaj jak sugerowałem tutki Janusza Body.Jak zrozumiesz proste o fotografii prawdy tam zawarte,no i popracujesz :-) to :zanim postarzejesz się i będziesz miał pieniądze na zakupy :smile:
będziesz robił świetne zdjęcia czymkolwiek.Nie martw się o pieniądze,poczytaj,zrozum,fotografuj..Będzie ok.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Chodzi o pełny profil czy jedynie o poprawę balansu bieli?

Qrczaki, a może poświęcisz dwie min. na obejrzenie czegoś na co inni stracili wiele godz. tworząc materiał w Tips Tricks? <.?":IIIIIIrwa
Widzisz nie wiem gdzie mieszkasz .Ja w pobliżu Bydgoszczy [!600 m.] Jesli mógłbym w czymś pomóc to nie ma sprawy.Odezwij się na priv.Swoją drogą to Ludzie no ,podawajcie choćby "województwo",please [jak mówią rosjanie]

More86
12-02-2010, 22:20
Są inne tańsze produkty, przeznaczone głównie do poprawy WB. ColorChecker to w pierwszej linii narzędzie własnie do profilowania.

http://allegro.pl/item916725832_szara_kartka_gray_panel_eazybalance_ 30cm_pokrowiec.html
http://allegro.pl/item913060393_prodisk_filtr_wb_karta_kolorow_szara _kartka.html

To tylko przykłady. Nie znam tych produktów, ani nie używałem, ale maja swoje grono wielbicieli.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!



Qrczaki, a może poświęcisz dwie min. na obejrzenie czegoś na co inni stracili wiele godz. tworząc materiał w Tips Tricks? <.?":IIIIIIrwa

Nie do końca rozumiem o co chodzi

janmar
12-02-2010, 22:38
Są inne tańsze produkty, przeznaczone głównie do poprawy WB. ColorChecker to w pierwszej linii narzędzie własnie do profilowania.

http://allegro.pl/item916725832_szara_kartka_gray_panel_eazybalance_ 30cm_pokrowiec.html
http://allegro.pl/item913060393_prodisk_filtr_wb_karta_kolorow_szara _kartka.html

To tylko przykłady. Nie znam tych produktów, ani nie używałem, ale maja swoje grono wielbicieli.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Nie do końca rozumiem o co chodzi

Rozumiem że nie rozumiesz,W ww.dziale jest cykl tutoriali do których parametry podałem.Proszę o zapoznanie sie z nimi.Potem na priv. jezeli chcesz Kolego utrzymać ww. sprawie kontakt.Pozdrawiam

More86
12-02-2010, 22:44
Rozumiem że nie rozumiesz,W ww.dziale jest cykl tutoriali do których parametry podałem.Proszę o zapoznanie sie z nimi.Potem na priv. jezeli chcesz Kolego utrzymać ww. sprawie kontakt.Pozdrawiam

I proszę o wskazanie miejsca w którym moja wypowiedź jest z nimi sprzeczna.

janmar
15-02-2010, 16:01
I proszę o wskazanie miejsca w którym moja wypowiedź jest z nimi sprzeczna.

Wszystko jest względne. :smile: Stwierdzenie że coś jest droższe lub tańsze ma [IMHO], sens jeśli przedmioty są takie same lub choćby porównywalne.System Colorchecker różni się możliwościami oraz jakością znacznie od proponowanych w linkach Kolegi wzorników .Dlatego sugerowałem dokładniejsze wczytanie się w "tutki" Janusza Body.

[Cytuję] To tylko przykłady. Nie znam tych produktów, ani nie używałem, ale mają swoje grono wielbicieli.[Quote]

Mam Colorchecker i szara kartę Quantuum [O'key w studio ww. karta] Dla mnie EOT.Pozdrawiam

More86
15-02-2010, 19:18
Qrczaki, a może poświęcisz dwie min. na obejrzenie czegoś na co inni stracili wiele godz. tworząc materiał w Tips Tricks? <.?":IIIIIIrwa
rosjanie]

Zacznę od tego że zwrócił mi Pan uwagę w dość nieciekawy sposób (słowo "****a", zamaskowane chodźby nie wiem jak solidnie o czymś świadczy). Założył Pan z góry że mam podstawowe braki w w wiedzy na omawiany temat (bo jestem młodszy, lub mam mniej postów?) zwracając przy tym uwagę, iż proponuje osobie, najwyraźniej nie do końca zaznajomionej z tematem, zapoznanie się z innymi, tańszymi alternatywami (których w sumie jak Pan sam przyznał jest w posiadaniu). I gdzie tu logika? Sam Pan zacytował:
"To tylko przykłady."<--chyba nie wymaga to komentarza.
Proponuję przeczytać dwa razy zanim założy Pan co autor miał na myśli.


Z proponowaną literaturą zapoznałem się dawno temu, zresztą nie tylko z tą pozycją.
ColorChecker Passport jest solidnym narzędziem (sam niestety nie posiadam i tu akurat ma Pan nade mną przewagę) ale jest także mało użyteczny bez odpowiedniego oprogramowania, lub przynajmniej wyposażonego w curves dla poszczególnych kanałów.

Ogólnie wolałbym abyśmy oboje potraktowali całą ta sytuację jako niepotrzebne nieporozumienie, bo temat można niepotrzebnie drążyć w nieskończoność.
Pozdrawiam

Janusz Body
15-02-2010, 19:51
Profil byloby chyba najlepiej, ale bardzo mi zalezy na poprawie balansu bieli, tez by bylo swietnie...


Balans bieli to wystarczy kawałek papieru fotograficznego. Nie trzeba żadnych cudów za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Weź sobie kartkę papieru (wystarczy najmniejsza), zrób jej zdjęcie w danym miejscu - ważne, żeby było poprawnie naświetlone i ustawiaj WB dla całej serii zdjęć z tego miejsca. (Zakładam, że robisz w RAWach). Jeśli robisz w jpegach to ta sama kartka - no może ciut większa i postępowanie zgodnie z instrukcją aparatu. Ważne, żeby to był papier foto a nie kserograficzny no i żeby nie był za stary i przyżółcony bo zdjęcia wyjdą oziębione.

Naprawdę działa wystarczająco dobrze. Zupełnie nie wiem czemu najprostsze rozwiązania nie są używane. Czyżby jak tanio to musi być źle i "bylejak" ? :-)


EDIT: Wszelkiej maści "szare karty" do WB nadają się średnio. Większość jest robiona głównie w celu pomiaru światła i WB na nie jest jedynie "przy okazji" - niekoniecznie najlepiej.

dinderi
15-02-2010, 20:02
Wiesiek, w swoim filmiku o profilowaniu aparatu w PS pokazujesz zdjęcia z tablicą Gretaga. Niestety jest ona droga. Czy miałeś doczynienia z linkowaną wczesniej tablicą ProDisk?
http://allegro.pl/item913060393_prodisk_filtr_wb_karta_kolorow_szara _kartka.html
Czy mógłbyś polecić dobrą alternatywę do Gretag Macbeth® Color Checker® ?

Janusz Body
15-02-2010, 20:19
Nie znam tego czegoś z linku więc.... Z jednej rzeczy musimy zdac sobie sprawę. Nie da się zrobić profilu aparatu bazując na 6 kolorach + biały i czarny. Do tego potrzebna jest conajmniej 24 polowa tablica gretaga. Conajmniej i to jest raczej minimum. Te kolorowe kwadraciki na tablicy gretaga (Passporta też) są/muszą być zrobione precyzyjnie i poprawnie. To niestety kosztuje. Tablice Gretaga - ta dużą formatu A4 powinno się wymieniac co ok dwa lata bo płowieje.

http://www.cyfrowaciemnia.pl/index.php/product/show/id/465 - to jest jedyna alternatywa za nieduże pieniądze. Mam takie coś ponad dwa lata i jeszcze działa. Wada - brak oprogramowania do tworzenia profilu do ACR/LR jakiegokolwiek innego odrawiacza. Ma jakiś programik do jpegów ale... użyłem dwa razy i odpusiciłem - ja po prostu w jpega nie pstrykam. :-)



EDIT: Najtańsza tablica Gretaga w wersji mikro :-) http://www.cyfrowaciemnia.pl/index.php/product/show/id/591 niestety to też bez oprogramowania więc niewiele daje. Jedyne co ewentualnie można by używać to darmowy Adobe DNG profile editor.


EDIT2: http://www.qpcard.se/BizPart.aspx?tabId=43&tci=94 software do QPCard.

dinderi
15-02-2010, 20:29
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie, zaoszczędziłem 130 PLN ;)


Wada - brak oprogramowania do tworzenia profilu do ACR/LR jakiegokolwiek innego odrawiacza.
Nie bardzo zrozumiałem to zdanie. Czy nie ma oprogramowanie "do tworzenia profilu do ACR/LR"? Czy ma, ale tylko do ACR/LR i do żadnych innych odrawiaczy?

More86
15-02-2010, 20:44
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie, zaoszczędziłem 130 PLN ;)


Nie bardzo zrozumiałem to zdanie. Czy nie ma oprogramowanie "do tworzenia profilu do ACR/LR"? Czy ma, ale tylko do ACR/LR i do żadnych innych odrawiaczy?

Chyba miało być "czy" innego odrawiacza....


Balans bieli to wystarczy kawałek papieru fotograficznego. Nie trzeba żadnych cudów za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Weź sobie kartkę papieru (wystarczy najmniejsza), zrób jej zdjęcie w danym miejscu - ważne, żeby było poprawnie naświetlone i ustawiaj WB dla całej serii zdjęć z tego miejsca. (Zakładam, że robisz w RAWach). Jeśli robisz w jpegach to ta sama kartka - no może ciut większa i postępowanie zgodnie z instrukcją aparatu. Ważne, żeby to był papier foto a nie kserograficzny no i żeby nie był za stary i przyżółcony bo zdjęcia wyjdą oziębione.

Naprawdę działa wystarczająco dobrze. Zupełnie nie wiem czemu najprostsze rozwiązania nie są używane. Czyżby jak tanio to musi być źle i "bylejak" ? :-)


EDIT: Wszelkiej maści "szare karty" do WB nadają się średnio. Większość jest robiona głównie w celu pomiaru światła i WB na nie jest jedynie "przy okazji" - niekoniecznie najlepiej.

Z jednej strony się zgodzę, bo prawdę mówiąc to szkoda mi pieniędzy gdyż mam czas i wystarczy mi na mój użytek korekta "na oko".

Z drugiej strony oglądałem ostatnio co takiego:
http://allegro.pl/item925502070_szara_karta_kontrolna_zestaw_kart_5_ 9cm_warszawa.html

i podejrzewam, że byłoby to dokładniejsze i poręczniejsze niż papier foto cena nie jest aż taka odstraszająca no i mamy aż 3 punkty pomiarowe:]

Janusz Body
15-02-2010, 20:58
Chyba miało być "czy" innego odrawiacza....

Tak.




Z drugiej strony oglądałem ostatnio co takiego:
http://allegro.pl/item925502070_szara_karta_kontrolna_zestaw_kart_5_ 9cm_warszawa.html

i podejrzewam, że byłoby to dokładniejsze i poręczniejsze niż papier foto cena nie jest aż taka odstraszająca no i mamy aż 3 punkty pomiarowe:]


Nie. Nic dokładniejsze raczej nie będzie. Papier foto można se przyciąć do rozmiaru karty kredytowej i też wystarczy a nawet będzie lepszy niż te kawałki plastiku.

"Wzorzec", jakikolwiek by nie był, musi być prawidłowo oświetlony. Papier ma tu przewagę bo łatwiej "złapie" odblaski co będzie oznaczało złe oświetlenie. Kiedyś na WhiBal naklejali takie paski odblaskowe w tym właśnie celu.

Matryca zapisuje liniowo. Środek zapisu, "środek matrycy" leży równo 1EV od góry, od prawej strony histogramu. Balans bieli zawsze jest obarczony jakimś błędem i nie jest dokłądnie liniowy. Najmniejszych odchyleń możemy się spodziewać odnosząc WB do czegoś o 1EV "od góry" histogramu.

http://canon-board.info/showthread.php?t=12704.html
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632

oba tematy mocno się z sobą zazębiają. Balans bieli właściwie powinniśmy ustawiać w 8-mej strefie Adamsa a szara karta to strefa 5. Powiedzmy strefa 7 będzie jeszcze akceptowalna - dalej w dól to ryzyko błędu rośnie :-)

sporo na ten temat jest też tu: http://canon-board.info/showthread.php?t=19896.html

czornyj
15-02-2010, 21:13
Hmmm, szara karta z Passporta nada się jednak lepiej niż papier foto - ma równomierną odpowiedź spektralną i jest optymalizowana pod kątem aparatów cyfrowych (użyto waloru Munsell #8, który jest znacznie jaśniejszy od tradycyjnej karty szarej 18%)

janmar
15-02-2010, 21:40
Zacznę od tego że zwrócił mi Pan uwagę w dość nieciekawy sposób (słowo "****a", zamaskowane chodźby nie wiem jak solidnie o czymś świadczy). Założył Pan z góry że mam podstawowe braki w w wiedzy na omawiany temat (bo jestem młodszy, lub mam mniej postów?) zwracając przy tym uwagę, iż proponuje osobie, najwyraźniej nie do końca zaznajomionej z tematem, zapoznanie się z innymi, tańszymi alternatywami (których w sumie jak Pan sam przyznał jest w posiadaniu). I gdzie tu logika? Sam Pan zacytował:
"To tylko przykłady."<--chyba nie wymaga to komentarza.
Proponuję przeczytać dwa razy zanim założy Pan co autor miał na myśli.


Z proponowaną literaturą zapoznałem się dawno temu, zresztą nie tylko z tą pozycją.
ColorChecker Passport jest solidnym narzędziem (sam niestety nie posiadam i tu akurat ma Pan nade mną przewagę) ale jest także mało użyteczny bez odpowiedniego oprogramowania, lub przynajmniej wyposażonego w curves dla poszczególnych kanałów.

Ogólnie wolałbym abyśmy oboje potraktowali całą ta sytuację jako niepotrzebne nieporozumienie, bo temat można niepotrzebnie drążyć w nieskończoność.
Pozdrawiam

ColorChecker Passport jest sprzedawany jako zestaw: wzornik plus oprogramowanie.I to powoduje zapewne wzrost ceny . Naprawdę nie wiem czy jest Pan młodszy, zakładałem że nie :lol: .Żeby uciec od dyskusji i emocji zupełnie mi niepotrzebnych pozwoliłem sobie wpisać Pana do listy Ignore. Pozdrawiam

witold68
17-02-2010, 21:30
Balans bieli to wystarczy kawałek papieru fotograficznego. Nie trzeba żadnych cudów za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Weź sobie kartkę papieru (wystarczy najmniejsza), zrób jej zdjęcie w danym miejscu - ważne, żeby było poprawnie naświetlone i ustawiaj WB dla całej serii zdjęć z tego miejsca. (Zakładam, że robisz w RAWach). Jeśli robisz w jpegach to ta sama kartka - no może ciut większa i postępowanie zgodnie z instrukcją aparatu. Ważne, żeby to był papier foto a nie kserograficzny no i żeby nie był za stary i przyżółcony bo zdjęcia wyjdą oziębione.
Naprawdę działa wystarczająco dobrze. Zupełnie nie wiem czemu najprostsze rozwiązania nie są używane. Czyżby jak tanio to musi być źle i "bylejak" ? :-)
EDIT: Wszelkiej maści "szare karty" do WB nadają się średnio. Większość jest robiona głównie w celu pomiaru światła i WB na nie jest jedynie "przy okazji" - niekoniecznie najlepiej.
-----------------------------------------------------------
Sposób z szarą kartą znam, lecz z szary z ColorChecker Passport jest inny, chodzilo mi o zwykle przetestowanie - efektu koncowego zdjecia...pozdrawiam

rOOmak
27-04-2010, 23:21
Zamówiłem ColorChecker Passport i mam pytanie.
Czy ta szara karta różni się od szarej Kodaka?
Z kodakiem też nie miałem jeszcze do czynienia. Do tej pory ufałem automatyce i oku przy wywoływaniu RAWow.

czornyj
27-04-2010, 23:38
Zamówiłem ColorChecker Passport i mam pytanie.
Czy ta szara karta różni się od szarej Kodaka?
Z kodakiem też nie miałem jeszcze do czynienia. Do tej pory ufałem automatyce i oku przy wywoływaniu RAWow.

Różni się - szara karta Kodaka nie była szara i była ciemniejsza. CC jest szary, a w dodatku jasnoszary, co jest optymalne w przypadku aparatów cyfrowych, które rejestrują światło liniowo.

rOOmak
27-04-2010, 23:56
A jak to się ma w praktyce? Działa lepiej, gorzej inaczej? Powinienem brać pod uwagę zakup Kodaka?

czornyj
28-04-2010, 00:00
Pewnie, że lepiej. Daj sobie spokój z Kodakiem.

rOOmak
28-04-2010, 00:10
OK. Dzięki.

3Head
14-05-2010, 02:58
Polecam z calego serca szara karte Kodaka ! Ja ze swojej zrobilem bardzo fajne podkladki na kubek z kawa.. Poza tym, fajnie jest mowic ludziom, ile pieniedzy kosztowal ten szary kartonik..

Ale jesli chodzi o balans bieli, to moj kot jest w stanie goprecyzyjniej go ustawic niz karta Kodaka. Jest kiepsko wykonana, powierzchnia nie jest jednolita, i ma straszliwe tendencje do "zafiolecania" obrazu.

Szara karte mozemy tez wykorzystac do tego, by nakleic na nia kartke fotograficznego papieru w celu usztywnienia.

Tomek67
15-05-2010, 14:08
Potrzebujesz fotografii wzornika z Twojego aparatu w danych warunkach oświetleniowych. Cudze fotki nadają sie tylko do oglądania ale zwykle mało ciekawe są ;-)
Trzeba kupić lub pożyczyć wzornik i program. Dla przeciętnych warunków 3-4 profile wystarczą a korzyści z robienia profili przy każdej sesji są minimalne. Natomiast sam profil warto zrobić. Aparaty jednak odbiegają od "sredniej" zrobionej przez Adobe w ACR.
Mi się wydaje, że obecne oprogramowanie Adobe wcale nie nie miało dawać bardzo wiernych kolorów.
Kalibrowałem Olympusa E-420 wzornikiem i utworzony profil daje bardzo bliskie kolory do starego profilu ACR 4.5, obecny profil Adobe daje odczuwalnie inne.
Pewnie twórcy chcieli uzyskać ładne kolory a niekoniecznie wierne.
Aha i profil z kalibracji za pomocą X-rite Password daje nieco inne kolory niż z DNG Profile Editor.

czornyj
15-05-2010, 16:07
Mi się wydaje, że obecne oprogramowanie Adobe wcale nie nie miało dawać bardzo wiernych kolorów.
Kalibrowałem Olympusa E-420 wzornikiem i utworzony profil daje bardzo bliskie kolory do starego profilu ACR 4.5, obecny profil Adobe daje odczuwalnie inne.
Pewnie twórcy chcieli uzyskać ładne kolory a niekoniecznie wierne.
Aha i profil z kalibracji za pomocą X-rite Password daje nieco inne kolory niż z DNG Profile Editor.

Kolory zdjęć ex definiendi nie mogą być wierne - mogą być tylko przekłamane w taki sposób, by w efekcie wydały nam się akceptowalne.

arturs
05-08-2010, 23:35
szybkie pytanie - na ostatnim weselu miałem kamerzystę, który rozstawił na sali tak ze sześć halogenów z castoramy i oczywiście świecił nimi prawie całe przyjęcie - modyfikując tylko ilość - bo czasem niektóre gasił..
szlag mnie teraz trafia z poustawianiem prawidłowych kolorów.. czy ColorChecker Passport na takie coś będzie chociaż trochę pomocny - nie problem jest parę fotek z taką tablicą cyknąć na weselu czy w kościele.. tylko czy to ma sens.. koszt tego ustrojstwa - wbrew temu co koledzy piszą - nie jest taki duży jak policzę sobie czas który spędzam (któraś z kolei impreza z halogenami w tle) nad przywróceniem fotek do właściwej (a przynajmniej akceptowalnej dla mnie) kolorystyki..

gietrzy
06-08-2010, 09:00
czy ColorChecker Passport na takie coś będzie chociaż trochę pomocny

Nie, nie, nie.
Większość z nas zapomina o tym by nie mieszać źródeł światła, to podstawa by potem ładnie wszystko hulało w ACR.
Skoro pan kamerun rozstawił kilka halogenów musiałbyś mieć tyle paszportów ile źródeł światła... i wybierać sobie pipetką najbardziej pasujący tobie odcień bieli ;)
Generalnie sytuacja którą opisałeś to najgorszy koszmar osoby obrabiającej rawy.

Trzeba zainwestować w kamerę i wyeliminować kameruna z castoramy ;)
Nie zapominaj także, że paszport = dng a to nie hula z DPP

Janusz Body
06-08-2010, 09:12
DNG Converter jest darmowy. Profile działają tylko pod LR i/lub ACR.

Użyteczność Passporta na weselu jest trochę wątpliwa a na pewno upierdliwa. Trzeba by pstrykać sporo fotek Passporta w różnych miejscach bo proporcje oświetlenia cameruna z pozostałym będą się zmieniać w zależności od miejsca.

Passport oczywiście wystarczy jeden, trzeba tylko popstrykać go w różnych miejscach. Z camerunem i tak nie wygrasz. Włączy Ci lampę i będzie z nią łaził więc bedziesz miał zmienne oświetlenie. :-)

Ogólnie to toto jest bardzo pomocne ale bardziej się sprawdza przy statycznych ujęciach albo w miejscach gdzie oświetlenie nie zmienia się za dużo.

arturs
06-08-2010, 12:29
DNG Converter jest darmowy. Profile działają tylko pod LR i/lub ACR.

Użyteczność Passporta na weselu jest trochę wątpliwa a na pewno upierdliwa. Trzeba by pstrykać sporo fotek Passporta w różnych miejscach bo proporcje oświetlenia cameruna z pozostałym będą się zmieniać w zależności od miejsca.

Passport oczywiście wystarczy jeden, trzeba tylko popstrykać go w różnych miejscach. Z camerunem i tak nie wygrasz. Włączy Ci lampę i będzie z nią łaził więc bedziesz miał zmienne oświetlenie. :-)

Ogólnie to toto jest bardzo pomocne ale bardziej się sprawdza przy statycznych ujęciach albo w miejscach gdzie oświetlenie nie zmienia się za dużo.

no tu oświetlenie też się nie zmienia - żółte 5000 W jest stałe ;)

a co do dpp to nie używam - używam LR, co do upierdliwości to wolę co blok cyknąć fotkę testową niż potem się wkurzać przy obróbce.. a kameruni albo mają na kamerze dodatkową lampę albo nie - ten miał ale w tłumie nie używał jej więc oświetlenie tylko z castoramy było..
bo w sumie zacząłem się zastanawiać co by było jakbym rozstawił ze 2-4 lampki po 600Ws.. obniżyć iso do minimum i lecieć na błyskowym ...

gietrzy
11-08-2010, 07:46
http://tinyurl.com/29fmyho

gietrzy
16-08-2010, 09:25
http://www.alstor.com.pl/pl/katalog:produkt/ip=0/ic=1533/it=6632

Kolaj
16-08-2010, 09:39
http://www.alstor.com.pl/pl/katalog:produkt/ip=0/ic=1533/it=6632Error 404.

gietrzy
16-08-2010, 09:43
Paszport za 340 zł.

Katalog produktów, Color Management, Wzorce barwne.

maxon52
16-08-2010, 10:09
Paszport za 340 zł.

Katalog produktów, Color Management, Wzorce barwne.

Do tej ceny trza doliczyć jeszcze WAT

gietrzy
16-08-2010, 11:01
Do tej ceny trza doliczyć jeszcze WAT

Zakładam, że ci co tego potrzebują znajdą automagiczny sposób by go sobie odebrać.

dinderi
16-08-2010, 13:47
Zakładam, że ci co tego potrzebują znajdą automagiczny sposób by go sobie odebrać.
W USA jest bez Vat, a kupujac z innego stanu rowneiz bez podatku stanowego. Za 99 USD i FREE SHIPPING USA. Można poprosić znajomego, żeby przywiózł, przy okazji.
Ew. za 112 USD jest z freeshipping z HK http://cgi.ebay.com/X-Rite-ColorChecker-Passport-Digital-Camera-Calibrator-/250612282261?pt=Digital_Camera_Accessories

KarolJ
16-08-2010, 20:04
Mógłby ktoś wrzucić porównanie, ew. najlepiej trzy fotki w DNG + profil kolorów od puchy... :confused::mrgreen: