PDA

Zobacz pełną wersję : jaki akumulator do lampy studyjnej Quantuum ?



Wojtek500
12-02-2010, 16:34
Witajcie,
chodzi mi o
http://quantuum.pl/detal.php?id=1583&lang=pl&curr=PLN
z racji tego, ze jest tam dosyc ograniczona liczba blysków (90, a pewnie w praktyce moze to byc jeszcze mniej) mysle o dodatkowym aku.
dodatkowy baterypack to slabe wyjscie chyba- bo kosztuje sporo a wcale nie ma tak duzej pojemnosci.

ktos gdzies pisal, ze spokojnie mozna podpiac pod cos takiego zwykly akumulator żelowy co daje duuuuzo wiekszą pojemnosc.
teraz pytanie jaki: 6V czy 12V ? Wolalbym 6 (bo maly) np cos takiego:
http://allegro.pl/item907951885_akumulator_zelowy_6v_12ah_zabawki_sk uter_gw_12msc.html
ale czy to podejdzie?- to nie mam pojecia :)
prosze o rade bardziej wtajemniczonych.
no i drugie pytanie: co potrzeba aby to podpiąc w taki partyzancki sposob :) ?

deeppy
12-02-2010, 16:41
Te 90 błysków, to przy pełnej mocy.

magart
12-02-2010, 17:11
Masz gotową odpowiedź w instrukcji batterypack:

"Aby podłączyć lampę do zasilania z gniazdka zapalniczki samochodowej
(12V) należy podłączyć kabel zasilający, a następnie przestawić
przełącznik w pozycję CAR. W tym trybie pracy batterypack nie jest
ładowany a jedynie przekazuje zasilanie bezpośrednio z samochodu do
lampy. UWAGA nie zaleca się długotrwałej pracy w trybie
samochodowym z wyłączonym silnikiem, aby nie rozładować
akumulatora."

I w sumie fajna sprawa, że możesz używać bezpośrednio na tych zewnętrznych 12v bo nie wszystkie sprzety na baterie tak działają.
Jeśli chcesz sobie pobłyskać to szkoda się bawić w małe żelowe akumulatory.
Są w sprzedaży akumulatory nadające się do głębokiego rozładowania. Sam takiego używam do zasilania laptopa. W przyszłości zamierzam sobie coś skonstruować dodatkowo z przetwornicą do zasilania lamp na 220V. Trzeba tu zaznaczyć że zwykłe akumulatory rozruchowe niszczą się przy dłuższych okresach rozładowania (np. zasiarczają się ogniwa). Natomiast te do głębokiego rozładowania maja dużo mniejszy prąd (rozruchowy) ale są trwalsze. Kupuje się je do wózków akumulatorowych na łodzie, do domków kempingowych. Są 30% droższe ale chyba się opłaca.

Wadą takiego aku jest jego ciężar i trzeba uważać żeby był cały czas w pionie. Ale za to ma rączkę i starczy na dużo dłużej :)
Poza tym do żelowe aku potrzebują elektronicznej ładowarki, która sama pilnuje ładowania i sama kończy ładowanie. W kwasowych wystarczy prosta ładowarka (prostownik najlepiej z regulacją prądu), trzeba tylko przypilnować prąd i samemu wyłączyć po naładowaniu.

traphezz
12-02-2010, 19:21
Ten batterypack z quantuuma ma wbudowana przetwornice 12V na 230V ?

Wojtek500
12-02-2010, 20:22
no ciekawe jak to sie sprawdzi w praktyce, moze bedzie to 200 blyskow a to juz by mi starczalo na plener. bo to faktycznie- 90 ale przy pelnej mocy.
rozumiem ze jesli aku no to 12 V, dzieki

traphezz
15-02-2010, 12:13
Ponawiam pytanie: Ten batterypack z quantuuma ma wbudowana przetwornice 12V na 230V ?

wrzos
29-03-2010, 22:25
Nie nie ma przetwornicy wystarczy odrobinę poczytać...

traphezz
30-03-2010, 18:37
Czytam, zastanawiam sie tylko jak lampy na 220V korzystaja z 12V zapalniczki samochodowej/akumulatora bez przetwornicy

aligator16
30-03-2010, 23:36
Zapewne przetwornica jest wbudowana w lampie po prostu ;]

chuba
31-03-2010, 08:53
Hmm a może jest w batterypacku wbudowana przetwornica? Bo z tego co wyczytałem, to z zapalniczki korzysta się przez batterypacka. I chyba te quantuumy zwykłe (nie dual power) nie mogą być zasilane z zapalniczki.

Tezet-gdynia
31-03-2010, 16:05
Wczoraj z nudow ze znajomym liczylismy ile AH jest w tych akumulatorach od quantuma ;) Wyszlo ze parametry tego aku oryginalnego, tym battery packu to 12V i ok 1,2Ah. Wiec reszte mozna przeliczyc sobie dalej ;) Ten 12Ah z allegro wystarczy na 10 razy wiecej blyskow, czyli nie 90, a ok 900 ;) Tak w teorii. Przeliczalismy to na wszystkie mozliwe sposoby jakie sie dalo dla roznych lamp i zawsze wychodzilo to samo ;)

Mellan
31-03-2010, 18:37
... I chyba te quantuumy zwykłe (nie dual power) nie mogą być zasilane z zapalniczki.

Quantuumy zwykłe (nie dual power) mają włącznik dwubiegunowy on-off i nie mają opcji zasilania prądem stałym.
Duale w opcji DC nie zasilają żarówki modelującej tylko sam żarnik.
Zakres regulacji mocy błysku w dualach jest do 1/16, a nie-dualach do 1/32.
Takie coś za coś, żeby ludziska mieli dylematy :-D

aligator16
31-03-2010, 19:05
Teraz właśnie poprawili duale i jest regulacja do 1/32, nawet sam się przekonałem na targach foto ;)

sebcio80
31-03-2010, 19:23
zawsze mozna kupic zwykla lampe + akumulator 12V + przetwornica :)

aligator16
31-03-2010, 19:33
Nie będzie działało. Sprawdzone już przez wiele osób ;) Chyba że ma się bardzo dobrą (drogą) przetwornice, ale to się mija z celem, a i tak nie wiadomo czy to będzie działało.

lukasz.bera
31-03-2010, 19:36
Sebcio80 - też wydaję mi się, że takie rozwiązanie nigdy nie będzie działać (oparte na przetwornicach, ups`ach itp) ponieważ tego typu urządzenia nie maja pełnej sinusoidy oraz za mały prąd rozruchowy. Ostatnio zobaczyłem taki zasilacz plenerowy - http://www.studyjne.com/product_info.php?products_id=17 jest tez test na forum nikona - http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=138514 podobno to bliźniacza konstrukcja do Fomei Power Star2 i Power Star1. Czy kos z Was miał już okazję używać tego urządzenia?

aligator16
31-03-2010, 19:38
Na lepszych ups'ach właśnie będzie działało ;)

lukasz.bera
31-03-2010, 19:41
A nie będą takie rozwiązania kosztowały 'milion złoty'? :)

aligator16
31-03-2010, 19:44
Nie nie będzie tyle kosztować, na pewno mniej niż ten zasilacz plenerowy, ale wiadomo że takiej wydajności nie będą miały :)

lukasz.bera
31-03-2010, 19:59
A to jak zwykle upsy kosztują kolo 7 stów, jeśli komputer ciągnie na takim 5 minut to szczerze powątpiewam w jego 'wydajność', ale jak możesz podesłać jakiegoś linka oraz w miarę określić ilość błysków jak w praktyce wyglądała to mi to rozjaśni sytuację :)

aligator16
31-03-2010, 21:04
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=126614
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=92890

Tak komp może ciągnie 5 minut, ale on ciągle pobiera np. 500W a lampy tylko podczas ładowania czyli ok. 3s
Ale fakt wydawać 700 stów na ups mija się z celem, za 3 krotność tego mamy co jak co ale sprzęt dedykowany do tego typu osprzętu.

r_m
31-03-2010, 21:08
UPS dobrej klasy (np. APC Smart UPS 700) ma 2x12V/7Ah, Tronix Explorer XT ma 2x12V/7Ah i 350W mocy ciągłej, jak to wygląda w porównaniu do UPSa? ;)
http://www.innovatronix.com/detailpage.asp?categoryid=42&productid=366&categoryname=Products%20and%20Services
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Różnica może być w tolerancji na przeciążenia, słabszy UPS potraktuje ładowanie pustego kondensatora lampy jako zwarcie i się wyłączy, ten zasilacz poczeka z wyłączeniem chwilę dłużej.

sebcio80
31-03-2010, 21:34
ja nie pisalem o UPSie, tylko o akumulatorze zelowym + dobra przetwornica -12V - ~230V

skoro lampa Quantuuma ma wbudowaną jakąś przetwornice i dziala to przy takiej kombinacji tez powinno smigac?

Zasilacz Fomei zbudowany jest właśnie na takiej zasadzie, aku 12V i przetwornica i dziala to z każda lampa: http://fotozakupy.pl/generatory-i-zasilacze/fomei-zasilacz-fomei-power-star-2,10572s

aligator16
31-03-2010, 22:08
Dobrze może tak: zestaw aku+przetwornica+lampa ogólnie będzie działał, problem w tym czy jesteś w stanie kupić/zrobić tą przetwornicę? Bo zwykłe z allegro są tak zrobione, że przy pierwszym ładowaniu lampa pobiera bardzo dużo prądu, a przetwornica uznaje to jako zwarcie i się wyłącza.
Ta w fomei czy w quantuum'ach musi być na pewno specjalnie zaprojektowana do krótkotrwałego dużego poboru prądu.

sebcio80
31-03-2010, 22:14
mysle ze wymiana bezpiecznika na mocniejszy zalatwila by sprawe

aligator16
31-03-2010, 22:26
No właśnie prawdopodobnie to nie bezpiecznik tylko jakiś układ co odłącza prąd, i załącza się ponownie po resecie.. ale próbować można :)
Tutaj filmik co pokazuje właśnie że taki zestaw działa z tym że lampy i przetwornica nie są na 230V tylko na 110V (USA) :/
http://www.youtube.com/watch?v=wKoaQZSAryQ&feature=channel

sebcio80
31-03-2010, 22:30
to może jakiś wyłącznik różnicoprądowy, trzeba by było obbadać przetwornice, mam jakąs ale to raczej tandeta,

zreszta jezeli już to myslalem żeby do lamp kupić coś naprawdnę porządnego, trzeba by bylo znać prąd pobierany przez lampe przy ładowaniu i dobrac przetwornice

mysle o tym dosc mocno bo chce kupic jakas lampe w plener jednak, tylko ze interesuja mnie tylko 1200Ws
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tak po obliczeniach w pamieci, wychodzi ze lampa 1200 Ws ktora ładuje się 2 sekundy (trochę tak na wyrost) pobiera 2,6 A

oznacza to ze przetwornica 600W powinna dac rade, na wszelki wypadak 800W i styknie,

jak coś zle obliczylem niech mnie ktos poprawi
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
na filmie koleś uzywa lampy o mocy 320 Ws (realna) i 800Ws efektywna - cokolwiek to znaczy i przetwornicy 300W, wiec musi dzialac

obliczajac dalej akumulator żelowy 12V i 7Ah (2,3 kg i cena 41 zł), da przy lampe 1200WS przy pelnej mocy lampy jakies 500 błyskow

r_m
01-04-2010, 11:45
Filmik,47sekunda, wyraźnie widoczny napis "sine wave", i tego trzeba poszukać, np.:
http://wolewygodniej.pl/ld.php/system/ware/view.php?tem=war.php&w=13916&sl=26
Pisałeś, że pobiera 2.6A - lepiej sprawdzić początkowy prąd ładowania, a nie zakładać liniowego poboru.

j_szczygiel
02-04-2010, 15:50
Jako, ze ktos podlinkowal sprzet ktorym sie zajmuje, pozwole sobie odpowiedziec :)

sebcio - nie osiagniesz 500 blyskow z lampa 1200Ws na takim akumulatorku - zapomnij o tym. Zapewniam tez, ze przetwornica 600, 800 czy nawet 1000W z pelna sinusoida nic tu nie zdziala. Polecam zalinkowany przez Aligatora watek na forum Nikona - Jacek_Z juz probowal z 2000W, niewiele z tego wyszlo.
aha, kazda lampa ma wbudowana przetwornice ;) Fomei Power Star 2 to blizniaczy produkt Explorera XT. Jego cena wynosi ok 3400 PLN brutto, a jedyne czym rozni sie od Tronixa XT to mozliwosc wymiany wbudowanego akumulatora. Wydajnosc blyskowa jest jednakowa, Tronix XT obsluguje lampy do 2400Ws - roznice w cenie pozostawiam do Waszej oceny :)

r_m - Jedyne parametry jakie porownales miedzy Explorerem a UPSem to akumulatory i ich pojemnosc - a to nie wszystko :) Mozliwe ze przetwornica z linku zdalaby egzamin, ale nadal nie jest to kompletne rozwiazanie - brak akumulatorow, ukladu ich ladowania, platanina kabli, ryzyko, ze cos moze sie stac itd. Wchodzisz w koszty, za ktore mozna kupic gotowe urzadzenie. Dodatkowo do Tronixa XT masz mozliwosc podpiecia zewnetrznego battery packa. Na standardowym modelu b. packa z 2 lampami 300Ws na pelnej mocy uzyskasz bez problemu 600 blyskow. W sprzedazy bedzie rowniez battery pack o wiele wiekszej pojemnosci - ale dopiero za jakis czas ;) Nie porównuj rowniez UPSa do tego typu zasilacza - to urzadzenia zaprojektowane kompletnie do innych zastosowan i pracujace w inny sposob.

Jesli macie jakies pytania - piszcie smialo.

Tezet-gdynia
02-04-2010, 16:52
Wiec ja mam pytanie - jaki siedzi akumulator (ile Ah) oryginalnie w tej wersji z mozliwoscia wymiany, i jak to ma sie do ilosci blyskow na np lampach 600 albo 1200 Ws na pelnej mocy ;)

sebcio80
02-04-2010, 16:56
Wiec ja mam pytanie - jaki siedzi akumulator (ile Ah) oryginalnie w tej wersji z mozliwoscia wymiany, i jak to ma sie do ilosci blyskow na np lampach 600 albo 1200 Ws na pelnej mocy ;)

tylko Fomei ma mozliowość łatwiej i szybkiej wymiany, siedzi w nim akumulator 12V/12 Ah

chociaż też interesuje mnie co siedzi w tym Tronix Explorer XT ?

j_szczygiel
02-04-2010, 17:50
W Explorerze XT mamy 2x 12V/7Ah, co daje 14Ah i napiecie 24V. Dzieki temu zasilacz moze pracowac z lampami do 2400Ws. W Explorerze 1200 znajduje sie aku 12V/12Ah i ten model zasilaczy Tronix najbardziej odpowiada produktowi Fomeia pod wzgledem budowym i wlasciwosci technicznych.

Tezet - na stronie Medikonu znajdziesz informacje nt. wydajnosci Fomeia. Na 2 lampach 300Ws na pelnej mocy z Explorerem XT robie ok 300 zdjec (jedno za 2, takze raczej nie sluzy to wydajnosci zasilacza :)). Na jednej lampie 300Ws, w zaleznosci od typu, powinienes zrobic ok 600, na 400tce ok 450-550,

sebcio80
02-04-2010, 18:10
[QUOTE=j_szczygiel;797230]W Explorerze XT mamy 2x 12V/7Ah, co daje 14Ah i napiecie 24V. QUOTE]

albo sumujesz napięcie albo pojemność,
więc albo ma 12V 14Ah albo 24V 7Ah


napalilem sie na jakas lampe 1200Ws ale chyba bedzie trzeba celowac jednak w tego Quantuuma 600Ws z batery packiem + aku dodatkowe 12V 12Ah

to chyba najbardziej wydajna, najbardziej tania i najbardziej przenosna kombinacja

j_szczygiel
02-04-2010, 18:22
W bp Quantuuma sa akumulatory Ni-MH - nie wiem, czy battery pack bedzie dzialac z SLA, ale sprawdzic zawsze warto :) 600Ws w pewnych warunkach jest jednak niewystarczajace.

Liczba blyskow na obu Explorerach jest taka sama, niestety nie odpowiem Ci w tym momencie czy akumulatory w XT sa szeregowo czy rownolegle.

sebcio80
02-04-2010, 19:08
W bp Quantuuma sa akumulatory Ni-MH - nie wiem, czy battery pack bedzie dzialac z SLA, ale sprawdzic zawsze warto :) 600Ws w pewnych warunkach jest jednak niewystarczajace.

w specyfikacji podaja ze mozna przelaczyc batery packa i zasilac lampe tylko z osobnego zrodla zasilania przez gniazdko zapalniczki, wiec po prostu 12V DC, musi dzialac z kazdym akku, bo niby dlaczego nie?

Podejrzewam ze mozna isc dalej i zrobic bezposredni przewod do polaczenia klem akumulatora z lampa bez paterry packa

aligator16
02-04-2010, 19:53
Podejrzewam ze mozna isc dalej i zrobic bezposredni przewod do polaczenia klem akumulatora z lampa bez paterry packa

Na pewno się da, z tym że na pewno tracimy gwarancje ;)

sebcio80
02-04-2010, 20:24
Na pewno się da, z tym że na pewno tracimy gwarancje ;)

ale niby dlaczego? przeciez w zaden sposob nie ingerujesz w sprzet

aligator16
02-04-2010, 20:48
A jakbyś podłączył urządzenie 110V pod 230V to też gwarancja nadal jest? Bo nie ingerujesz także w sprzęt :)
Podobno nawet jak podłączy się aku bezpośrednio pod battery pack (nie poprzez zapalniczkę) to już gwarancja leci ;)

Tezet-gdynia
02-04-2010, 22:12
To mozna miec przejscie klemy - gniazdo zapalniczki na 10cm kablu przy aku :P

sebcio80
02-04-2010, 22:24
A jakbyś podłączył urządzenie 110V pod 230V to też gwarancja nadal jest? Bo nie ingerujesz także w sprzęt :)
Podobno nawet jak podłączy się aku bezpośrednio pod battery pack (nie poprzez zapalniczkę) to już gwarancja leci ;)

110V a 230V to raczej malo trafny przyklad, to niezgodne ze specyfikacja, natomiast laczac nawet bezposrednio przewod z akku do lampy nic niezgodnego ze specyfikacja nie robie, a ze producent podaje swoje widzimisie ze tak nie mozna i trace gwarancje to inna sprawa, za samo uzycie na pewno gwarancji sie nie traci, traci sie ja wtedy gdy podczas takiego polaczenia nastapi awaria, oczywiscie najpierw trzeba to udowodnic a wlasciwie jest to nie do udowodnienia

mnie jeszcze jedna sprawa interesuje, jak ma sie szybkosc ladowania lampy przy takim zewnetrznym akumulatorze, bo przy oryginalnym battery packu ten czas to ponad 5 sekund, troche dlugo...

r_m
03-04-2010, 10:09
j_szczygiel - tak w skrócie: nie ja wpadłem na pomysł akumulator+przetwornica (mamy 3 skrzynki+kable między nimi, a nie jedno zgrabne pudełko z torbą, 3-bo jest jeszcze ładowarka do żelowych), na forum Nikona była testowana zwykła przetwornica, nie "sinus", kolega od kilku lat ma Tronix Explorer, nie narzeka :), UPS - wspominałem o różnych założeniach technicznych


Podejrzewam ze mozna isc dalej i zrobic bezposredni przewod do polaczenia klem akumulatora z lampa bez paterry packa
Podejrzewam, że battery pack ma w sobie przetwornicę DC/DC, więc ominięcie go raczej nie będzie możliwe

j_szczygiel
03-04-2010, 12:41
Z ciekawosci przeszukalem allegro pod katem przetwornic z sinusem - niby wszystkie posiadaja sinus, duza moc, ale jakos rozstrzal cenowy jest miedzy nimi ogromny ;) Sadze, ze skusze sie na sprawdzenie ktorejs z tych lepszych.

chyrus
03-04-2010, 12:58
To mozna miec przejscie klemy - gniazdo zapalniczki na 10cm kablu przy aku :P

To rozwiązanie stosuję w praktyce z aku żelowym.

aligator16
03-04-2010, 15:47
To rozwiązanie stosuję w praktyce z aku żelowym.

No i jak się to sprawuje? Ile błysków, jaki aku, czas ładowania?

magart
05-04-2010, 15:04
Na allegro są też przetwornice z sinusem polskiej produkcji. Nie są najtańsze, ale wydają mi się solidne i w razie czego jest do nich serwis. Z chińskimi bym sobie dał spokój tym bardziej, że szwagier miał jako awaryjne zasilanie do pieca i jak się to uszkodziło to musiał kupić nowe.
Ja z pewnością złoże kiedyś taki zestaw: Akumulator kwasowy do głębokiego rozładowania (mam 65Ah :) , przetwornica sinus. Wszystko wpakuję w jakieś fajne pudło albo walizkę i będę niezależny z jaką chcę ilością błysków :) Lampki Elinchroma z wbudowanymi skyportami i jest w miarę wygoda, bo kable mają dość długie.
Po powrocie z pleneru podłączę to pod dobry prostownik i znowu można się bawić.

j_szczygiel
06-04-2010, 17:52
Podejrzewam, że battery pack ma w sobie przetwornicę DC/DC, więc ominięcie go raczej nie będzie możliwe

Jestem podobnego zdania, choc ciekaw jestem czy ktos juz sprawdzal czy takie rozwiazanie jest mozliwe?

Dodam, ze oba modele zasilaczy Tronix Explorer posiadaja gniazda do ladowania napieciem 12-14V DC (czyli z gniazdka zapalniczki) - wnioski mozecie wyciagnac sami :)

sebcio80
06-04-2010, 19:15
Jestem podobnego zdania, choc ciekaw jestem czy ktos juz sprawdzal czy takie rozwiazanie jest mozliwe?

Dodam, ze oba modele zasilaczy Tronix Explorer posiadaja gniazda do ladowania napieciem 12-14V DC (czyli z gniazdka zapalniczki) - wnioski mozecie wyciagnac sami :)

mowa byla o battery packu Quantuuma, a tu przetwornica (chyba) jest w lampie, bo po co bylby osobny wlacznik na lampie do -12V i ~230V

j_szczygiel
06-04-2010, 19:17
mowa byla o battery packu Quantuuma, a tu przetwornica (chyba) jest w lampie, bo po co bylby osobny wlacznik na lampie do -12V i ~230V

Jak upewnisz sie co do tego, mozna zastanowic sie nad mozliwosciami poprawienia wydajnosci battery packa ;)

sebcio80
06-04-2010, 19:34
Jak upewnisz sie co do tego, mozna zastanowic sie nad mozliwosciami poprawienia wydajnosci battery packa ;)

wydajnosc i tak latwo poprawic bo wystarczy drugi akku podlaczyc do oryginalnego, przelaczamy przelacznik i energia brana jest tylko z dodatkowego akku z pominieciem oryginalnego,

magart
06-04-2010, 22:07
Dokładnie to co napisałem w 3 poście tego tematu. Odnośnie Quantuuma sprawa poprawienia wydajności JEST OCZYWISTA.

sebcio80
06-04-2010, 22:10
Dokładnie to co napisałem w 3 poście tego tematu. Odnośnie Quantuuma sprawa poprawienia wydajności JEST OCZYWISTA.

rozumiem, ze uzywasz? powiedz jak jak wyglada sprawa z czasem ładowania na dodatkowym akku? bo na tym w zestawie te 5,5 s to troche dlugo...

magart
06-04-2010, 22:35
Nie używam. Odniosłem się do faktu użycia dodatkowego akumulatora do ww lampy, który znacząco dodaje ilość błysków. I nie trzeba się zastanawiać czy traci się gwarancję, czy będzie działać i jaki akku użyć (a taki jaki chcemy oby 12V).
Szybkość ładowania zależy od źródła energii bo jak pracuje na zwykłych słabych akumulatorach to nie może szybko ładować. Zależy też od przetwornicy, która im szybsza tym bardziej się grzeje więc to już ograniczenie sprzętowe.

chyrus
06-04-2010, 22:38
Mam akumulator dodatkowy 20Ah (żelowy, taki za stówkę na allegro). Nie jestem w stanie powiedzieć ile już na nim zrobiłem zdjęć i przy jakiej średniej mocy (lampy z aku po 600Ws), bo jeszcze się nie wyczerpał ;)
PS. Akumulator dodatkowy mam podpięty przez gniazdo zapalniczki w akumulatorze dedykowanym.

sebcio80
06-04-2010, 22:48
Mam akumulator dodatkowy 20Ah (żelowy, taki za stówkę na allegro). Nie jestem w stanie powiedzieć ile już na nim zrobiłem zdjęć i przy jakiej średniej mocy (lampy z aku po 600Ws), bo jeszcze się nie wyczerpał ;)

co masz do ladowania tego akku żelowego?

chyrus
06-04-2010, 22:53
co masz do ladowania tego akku żelowego?

Kolega ma jakąś dość leciwą, polskiej produkcji, przetwornicę, którą bez problemów ładuje się ten akumulator. Niestety, parametrów jej nie znam, może przy następnym ładowaniu sprawdzę.

magart
07-04-2010, 00:40
Kolega ma jakąś dość leciwą, polskiej produkcji, przetwornicę, którą bez problemów ładuje się ten akumulator. Niestety, parametrów jej nie znam, może przy następnym ładowaniu sprawdzę.

Do ładowania akku żelowych potrzebna jest elektroniczna ładowarka, która w odpowiednim czasie wyłączy ładowanie. Wpływa to w znacznej mierze na żywotność takiego akumulatora.

morafi
12-04-2010, 23:27
Panowie takich aku zelowych czesto uzywa sie do lampek oswietleniowych np przy filmowaniu. Musisz np do takiego aku dorobic mocowanie samochodowe i ładujesz tym oto urzadzankiem:
http://foton.kalisz.pl/pl/sklep/b/30/do-akumulatorow-zelowych.html

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (/foton.kalisz.pl/upload/products/gallery/921/1124-ladowarka-l1921.jpg)
Sa na 12 i 6V

Na stronce tego sklepu sa rowniez akumulatorki zelowe do wyboru, juz z zainstalowanym gniazdem samochodowym:
http://foton.kalisz.pl/pl/sklep/b/59/zelowe.html

j_szczygiel
16-04-2010, 10:48
Z tego co pamietam r_m pisal o przetwornicy z sinusem - jedyna przystepna cenowo dostepna na naszym rynku AZO IPS-2000 nie bedzie dzialac ze sprzetem studyjnym - info od producenta. Ceny lepszych zaczynaja sie od 1300 w gore - czy bedzie dzialac, nie wiadomo ;)

Tezet-gdynia
19-04-2010, 19:40
To ze nie bedzie dzialac ze sprzetem studyjnym - info od producenta - to jest info od producenta przetwornicy czy sprzetu studyjnego ? Bo jak sprzetu studyjnego to wiadomo ile takie info moze byc warte...

j_szczygiel
19-04-2010, 19:42
Oczywiscie przetwornicy.

Tezet-gdynia
19-04-2010, 19:48
To rzeczywiscie lipa, ale ciekawe ile w tym jest prawdy a ile belkotu zabezpieczajacego producenta przed potencjalnym dziwnym klientem, ktoremu raptem cos nie dziala. Ja ostatnio z nudow, zrobilem przetwornice kosztem 9zl, taka testowa czy w ogole cos ruszy. I co ciekawe, lampka 100Ws sie normalnie ladowala i wyzwalala z 12v. Problemem tylko była wydajnosc ze wzgledu na czestotliwosc - bralem to pod uwage - przez co lampa ladowala sie ok 35 sekund ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Dodam tylko ze to przetwornica i lampa wg wlasnego projektu ;)

j_szczygiel
19-04-2010, 20:46
Obawiam sie, ze jednak prawda. Poza tym kontaktowalem sie z nimi jako potencjalny dziwny klient ;)

micles
10-05-2010, 17:16
To co, dowiemy się w końcu jak z wydajnością przykładowego zestawu aku - batterypack - quantuum?

Noegoarka
26-05-2010, 15:08
Czytałem kiedyś o stosowaniu UPS-ów komputerowych jako zasilania lamp studyjnych w terenie. I podobno są modele które potrafią wygenerować 200-300 błysków nawet przy dwóch lampach.
Było to chyba w gazecie ZOOM

aligator16
26-05-2010, 16:43
Wszystko zależy jaka moc lamp/pojemność aku, ale ogólnie ups'y nie są do tego stworzone.

MaciekH
26-05-2010, 18:11
UPS z akumulatorem np. 9Ah kosztuje ok 460zł, za tyle kupisz motocyklowy akumulator żelowy 12V 20Ah i przetwornice 12-220V

aligator16
27-05-2010, 02:06
akumulator żelowy 12V 20Ah i przetwornice 12-220V

Przetwornica nie będzie działała z lampami.
Co najwyżej podpięcie tego aku 12V bezpośrednio pod batterypack quantuum.

MaciekH
27-05-2010, 02:42
Przetwornica nie będzie działała z lampami.

Bo...?

aligator16
27-05-2010, 10:13
Bo...?

Bo już było to sprawdzane przez parę osób:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=126614

Ewentualnie może by działało z jakąś lepszą przetwornicą, ale takie niestety kosztują i mija się to z celem, no i zawsze pozostaje to "może" ;)

MaciekH
27-05-2010, 12:44
Przeczytałem wątek, o takim rozwiązaniu raptem kilka wypowiedzi, niektóre faktycznie na nie ale są tam też linki do YT gdzie jest dokładnie opisany taki zestaw i jakoś działa. Nie mówie, że każda przetwornica się do tego nada, ale na pewno jest to do zrobienia, zwłaszcza, że taki battery pack Quantuuma czy inny to też nic innego jak akku i przetwornica, tyle że ładnie opakowany...

szuler
27-05-2010, 12:51
nie wiem, czy to takie samo rozwiązanie jak w moich MARKO FLASH, ale lampy są zasilane tylko napięciem 12V nie ma opcji 220V bezpośrednio z sieci

aligator16
27-05-2010, 13:12
Przeczytałem wątek, o takim rozwiązaniu raptem kilka wypowiedzi, niektóre faktycznie na nie ale są tam też linki do YT gdzie jest dokładnie opisany taki zestaw i jakoś działa. Nie mówie, że każda przetwornica się do tego nada, ale na pewno jest to do zrobienia, zwłaszcza, że taki battery pack Quantuuma czy inny to też nic innego jak akku i przetwornica, tyle że ładnie opakowany...


Możesz podać te linki?
Bo ja też znalazłem takie filmiki, ale to były lampy w USA na 110V, więc w ogóle inna sprawa.

micles
27-05-2010, 13:23
nie wiem, czy to takie samo rozwiązanie jak w moich MARKO FLASH, ale lampy są zasilane tylko napięciem 12V nie ma opcji 220V bezpośrednio z sieciQuantuumy są jak sama nazwa mówi "Dual power".

szuler
27-05-2010, 14:59
moja też jest, ale zawsze dostaje 12V z aku lub ze specjalnej przetwornicy, która jest jednocześnie ładowarka do aku
nie ma jako tako gniazda do sieci

j_szczygiel
02-06-2010, 18:49
MaciekH - po co chcesz podlaczac aku zelowy przez przetwornice? Przebieg prady z takiej taniej przetwornicy moze Ci uniemozliwic prace. Sadze, ze łatwiej podlaczyc akumulator zelowy pod dedykowane wejscie zasilania z gniazdka zapalniczki - taniej i bezpieczniej.
Dodam jeszcze, ze oba Explorery maja gniazdka do ladowania z gniazdka zapalniczki (pomijajac gniazdo battery packa w XT SE) - mozna z nimi zrobic dokladnie to samo, co planujesz z battery packiem quantuuma ;] A battery pack do XT SE mozna zrobic samemu w baardzo latwy sposob :) http://www.youtube.com/watch?v=7lTongZ3d_Y&feature=related

MaciekH
03-06-2010, 01:59
MaciekH - po co chcesz podlaczac aku zelowy przez przetwornice?
Aaa, tak dla fanu... Nie jest to dla Ciebie oczywiste, że po to by zasilić lampę studyjną tam gdzie nie ma dostępu do gniazdka? A żelowy dlatego, że taki jest lepszy przy takim zastosowaniu...


Przebieg prady z takiej taniej przetwornicy moze Ci uniemozliwic prace. Sadze, ze łatwiej podlaczyc akumulator zelowy pod dedykowane wejscie zasilania z gniazdka zapalniczki - taniej i bezpieczniej.
Jeśli wybiorę odpowiednią (sinusoidalną) przetwornicę nie widzę powodu dla którego praca z czymś takim była by niemożliwa... A nie każda lampa ma wejście zasilania z gniazda zapalniczki... Właściwie, to nie znam takich lamp, może mnie uświadomisz?

aligator16, tutaj masz przykład http://www.youtube.com/watch?v=7g17KuAGexM
różnica jest taka, że w europie potrzebny jest inwerter z 12V na 230V a nie na 110V tak jak na tym filmik, a plus tego taki, że u nas taka przetwornica będzie tańsza;)

j_szczygiel
03-06-2010, 12:43
Pisalem w kontekscie zasilania dual powerow - jesli podlaczac do nich akumulator zelowy to bezposrednio do gniazdka zapalniczki battery packa. O zasilaniu lamp przetwornica bylo juz sporo.
Dla funu okaze sie, ze zakupiles przetwornice ktora nie bedzie dzialac - koszt DOBREJ przetwornicy z pelnym sinusem to ok 1500 PLN i wiecej. Przetwornice z 'sinusem' za kwoty 600 pln mozesz odpuscic. Dla potwierdzenia proponuje abys porozmawial z projektantami np. w AZO, albo zakupil takie urzadzenie i sie przekonal.

MaciekH
03-06-2010, 13:34
Gosciu na w/w filmiku na YT używa inwertera "pure sine" za 99$ i działa, więc nie uważam, za konieczne kupowania jakiś hi-endowych urządzeń, za x k pln...

r_m
05-06-2010, 11:15
Kup, sprawdź, jak zadziała, będziesz miał wielu wdzięcznych naśladowców :)

Arkadiusz
12-10-2010, 21:00
Pisalem w kontekscie zasilania dual powerow - jesli podlaczac do nich akumulator zelowy to bezposrednio do gniazdka zapalniczki battery packa. O zasilaniu lamp przetwornica bylo juz sporo.
Dla funu okaze sie, ze zakupiles przetwornice ktora nie bedzie dzialac - koszt DOBREJ przetwornicy z pelnym sinusem to ok 1500 PLN i wiecej. Przetwornice z 'sinusem' za kwoty 600 pln mozesz odpuscic. Dla potwierdzenia proponuje abys porozmawial z projektantami np. w AZO, albo zakupil takie urzadzenie i sie przekonal.

a ja bym polecał sprawdzić samemu przed zakupem.
Sprawdziłem na AZO 2000S pure sine. Działa. Mam Bowensa 750Pro. Co prawda podczas ładowania lampa sygnalizuje błąd (power out of range) ale lampa się ładuje i działa. Inwerter kosztuje 600 zł.
Tak czy inaczej polecam każdorazowo sprawdzić gdyż zanim trafiłem na markę AZO sprawdziłem ok. 10 innych przetwornic - bez rezultatu.