PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EF 100-300mm f/5.6



kanarek
10-02-2010, 19:34
Witam,
Dostalem dzis obiektyw Canon EF 100-300mm f/5.6 z funkcja macro.
Niestety nie dziala. Przelezal u kogos w szpargalach zapewne cale lata.
Czy ktos wie cos o tym szkle? Niewiele informacji o nim. Wiem ze doczekal sie siostrzanej L-ki oraz wersji f 4.5/5.6
Czy ktos go uzywal? Ile moze byc warty? Pytam, gdyz zastanawiam sie czy warto oddac go do do serwisu.
Pozdrawiam
M.

tombas
10-02-2010, 21:08
Nie działa, to trochę mało precyzyjne:-D, szkło z połowy lat 80 ubiegłego wieku, wieć jeśli cos powaznego to może byc "nienaprawialne" jak stwierdził kiedys spec w Krakowie kiedy pytałem o naprawe 50mm mkI

MacGyver
10-02-2010, 21:20
Witam,
Czy ktos wie cos o tym szkle? Niewiele informacji o nim. Wiem ze doczekal sie siostrzanej L-ki...
http://www.canon.com/camera-museum/camera/lens/ef/data/telephoto_zoom/ef_100~300_56l.html
http://www.canon.com/camera-museum/camera/lens/ef/data/telephoto_zoom/ef_100~300_56.html
Od eLki różni się jedną soczewką mniej, mocowaniem osłony i brakiem czerwonego paska.

...oraz wersji f 4.5/5.6
To już zupełne inna bajka, poza średnicą filtra i zakresem ogniskowych nc tych szkieł nie łączy.

Ile może być warty? Pytam, gdyż zastanawiam sie czy warto oddać go do do serwisu.

We Wrocławiu sprzedawcy krzyczą za niego od 500 do 800 zł. Faktyczna wartość jest bliższa tej niższej kwoty.
Czy warto go napawać ? Zależy co nie działa. Na pewno nie są już dostępne części do niego, trudno powiedzieć czy da się go odratować.

kanarek
10-02-2010, 23:59
Wielkie dzieki za informacje.
Canon museum oczywiscie sprawdzilem, ale tam sie nie dowiem co to szklo jest warte.
Oczywiscie, ze wiem ze wartosc naprawy zalezy od usterki, ale wiedzac ze obiektyw jest wart 500 zl. wiem ze moj budzet na naprawe jest niewielki.
Co z nim nie tak? Nie przenosi elektroniki. Aparat zglasza error i radzi przeczyscic styki. Oczywiscie zrobilem to i nic.
Przejde sie jutro na Czapskich aby sie zorientowac, a jak nie pomoga to wysle na Zytnia do wyceny naprawy.

dolomity
11-02-2010, 00:14
Wielkie dzieki za informacje.
Canon museum oczywiscie sprawdzilem, ale tam sie nie dowiem co to szklo jest warte.
Oczywiscie, ze wiem ze wartosc naprawy zalezy od usterki, ale wiedzac ze obiektyw jest wart 500 zl. wiem ze moj budzet na naprawe jest niewielki.
Co z nim nie tak? Nie przenosi elektroniki. Aparat zglasza error i radzi przeczyscic styki. Oczywiscie zrobilem to i nic.
Przejde sie jutro na Czapskich aby sie zorientowac, a jak nie pomoga to wysle na Zytnia do wyceny naprawy.

Z jakim aparatem tak się zachowuje? Analogowym czy DSLR-em?

kanarek
11-02-2010, 00:21
DSLR, ale znalazlem zdjecia na necie z 300D z tym szklem wiec chyba powinno dzialac

dolomity
11-02-2010, 00:27
DSLR, ale znalazlem zdjecia na necie z 300D z tym szklem wiec chyba powinno dzialac

Jeśli możesz, to sprawdź z jakimś starszym modelem, analogowym.

kanarek
11-02-2010, 00:37
Nie mam niestety takiego. Najstarszy do 20d. Ale albo bedzie dzialal z DSLR albo nie potrzebuje go.

jajurek
11-02-2010, 10:32
Miałem kiedyś ten obiektyw, sprzedałem go, kiedy zdobyłem wersję L (mam ją do dzisiaj). Optycznie oceniam go lepiej niż 75-300. Używałem go z 400D oraz analogami, bez żadnych kłopotów.

MacGyver
11-02-2010, 10:40
Jeśli możesz, to sprawdź z jakimś starszym modelem, analogowym.

Z jakim aparatem tak się zachowuje? Analogowym czy DSLR-em?
A po co ? To nie Sigma ani Tokina. Każdy obiektyw Canon EF współpracuje z każdym body Canon EOS (pomijając niuanse przy współpracy nowych szkieł z IS z analogowymi body z pierwszych lat systemu EOS). Jeśli nie działa znaczy że jest trachnięty.

Przemas-Glasgow
11-02-2010, 12:25
Używam tego szkła z 500D i działa wysmienicie.
Czy error wyskakuje po wlaczeniu aparatu czy po nacisnieciu spustu migawki?

kanarek
11-02-2010, 17:30
Generalnie to tak jakby nie znajdowal elektroniki. Po podlaczeniu do aparatu na wyswietlaczu wyskakuje wartosc przslony 00
Po nacisnieciu migawki slychac jej dzwiek, ale wyskakuje error a obraz nie zostaje zapisany.
Poniewaz jestem z Krakowa, przespacerowalem sie dzis na Czapskich. Tam stwierdzili ze nie da sie z tym nic zrobic bo to problem z elektronika a czesci do tego modelu juz nie ma. Na moje 5 wizyt tam, tylko raz w mojej historii udalo im sie naprawic usterke (moze mam pecha). Mysle ze wysle go na Zytnia. A jak tam nie poradza to trudno, trafi do domowego muzeum.

tombas
11-02-2010, 17:34
a byłes na św anny? (idąc od rynku po lewej stronie jakieś 200m w bramie komis foto) jeszcze 2 lata temu tam był:-D zapytaj, gośc znał sie na rzeczy

kanarek
11-02-2010, 18:23
Nie bylem, komis znam, ale nie wiedzialem ze tam tez naprawiaja sprzet

tombas
11-02-2010, 18:27
Nie bylem, komis znam, ale nie wiedzialem ze tam tez naprawiaja sprzet
raczej hobbystycznie, ale naprawiaja/naprawiali i to własnie sprzet starszej generacji

MacGyver
11-02-2010, 18:35
Mysle ze wysle go na Zytnia.
Najpierw zadzwoń, być może szkoda kasy na przesyłkę.

kanarek
12-02-2010, 12:40
Juz dzwonilem, ale nikt nie wyceni naprawy przez telefon. spoko, nie spieszy mi sie. Podam przez znajomych. Dzieki wszystkim za informacje i rady.

qb4hkm
12-02-2010, 12:57
jak coś to jest na allegro facet który robi elektronikę do obiektywów i jest w tym prawdziwym fachowcem... Znajomy kupił za jakieś grosze obiektyw minolty 200/2.8(wyśmienite szkiełko, ceny używanych grubo ponad 2K a czasem więcej) mocno uszkodzony, brakowało m.in. części elektroniki i ten facet wsadził tam jakieś swoje patenty i szkiełko działa jak nowe :-)