PDA

Zobacz pełną wersję : "masowa" zmiana z raw na jpg



Metus
09-10-2005, 11:30
Czesc!
Mam mały problem... zrobiłem ok 500zdjęć w RAW i musze je jakoś przebrac... co do wywalenia a co do poprawki... Denerwuje mnie, że RAW'ow nie można oglądać w przeglądarce.... (tak jak jpg) zastanawiam się jak można by je masowo zamienić na jpg i zapisać np w innym katalogu. Nie bardzo fajnie by było zamieniać każde zdjęcie z osobna samemu... trwało by to zbyt długo.... :( a czasu mam stanowczo zbyt mało.. grrrr

Dobrze by było, aby była taka możliwość w PS... cos jak wsadowa zmiana nazwy... tak wsadowa zmiana (kompresja) do jpg

ps może ktoś wie gdzie można kupić troche czasu?? (hehe żart) ;)

dfilip
09-10-2005, 12:50
I za to lubie RAW bo zmusza do myslenia juz nie pstrykam zdjec bez sensu zanim zrobie zastanawiam sie...

Tomasz Golinski
09-10-2005, 13:28
można oglądać w przeglądarce: choćby irfanview.

mozna masowo zamienić na jpgi, choćby krótki skrypcik z dcrawem. można wyciągnąć zaszyte jpgi.

Metus
09-10-2005, 14:19
I za to lubie RAW bo zmusza do myslenia juz nie pstrykam zdjec bez sensu zanim zrobie zastanawiam sie...


są to zdjęcia ślubne. zawsze robie dużo aby było co wybrać. Przy tego tupu zdjęciach nie zawsze jest czas na namysły. Kiedy chce się uchwycić chwilę, która za momencik pryśnie jak bańka... nie ma możliwości przygotować się do zdjęcia...

Również polubiłem RAW ale... czy RAW zmusza do myślenia?? pozatym sorry ale z Twojej odpowiedzi nic nie wynika...



mozna masowo zamienić na jpgi, choćby krótki skrypcik z dcrawem. można wyciągnąć zaszyte jpgi


Tomek nie znam się na skryptach... moge liczyć na Twoją pomoc??

stdanielo
09-10-2005, 15:23
W PS OTWORZ WSZYSTKIE POTEM SLECT ALL I W OKNIE OBROBKI RAW ZAMIAST OPEN KLIKNIJ SAVE PODASZ KATALOG I WSIO, TYLKO TROCHE TO POTRWA. ACHA NO I POZOSTAJE DARMOWY IRFAN + DARMOWE PLUGINY http://www.irfanview.com/

p13ka
09-10-2005, 15:46
Mam mały problem... zrobiłem ok 500zdjęć w RAW i musze je jakoś przebrac... co do wywalenia a co do poprawki...
Uruchom Adobe Bridge jeżeli masz PS. Dokonaj w nim pierwszej selekcji RAWów. To co zostanie zaznacz i otwórz w ACR do dalszej obróbki.

Tomasz Golinski
09-10-2005, 15:57
Tomek nie znam się na skryptach... moge liczyć na Twoją pomoc??
Łatwo, mogę ci napisać, jak pod win to powinno wyglądać.

mxw
09-10-2005, 16:03
w Windows XP pliki RAW normalnie widać w exploratorze jako miniaturki, można je też przeglądać microsoftowym MS RAW Viewer.

poza tym najnowszy DPP ma narzędzie Quick Check Tool w którym szybciutko można przejrzeć i pomarkować w fullscreen wszystkie RAWy (a potem wywołać).

rysiaczek
09-10-2005, 19:03
w Windows XP pliki RAW normalnie widać w exploratorze jako miniaturki, można je też przeglądać microsoftowym MS RAW Viewer.

poza tym najnowszy DPP ma narzędzie Quick Check Tool w którym szybciutko można przejrzeć i pomarkować w fullscreen wszystkie RAWy (a potem wywołać).

Zapomniałeś dopisać, co należy doinstalować do XP, aby było tak, jak piszesz...:rolleyes:

Przemek Białek
09-10-2005, 19:36
dokaldnie to ze strony misrosoftu

MS RAW Viewer.!!! i oczywiscie service pack 2.0 (jak sie nie myle)

Vitez
09-10-2005, 19:46
Ja masowe ilosci RAWow zawsze przegladam, przerzucam pomiedzy katalogami i ewentualnie wywoluje wgladowki (rowniez masowo) - BreezeBrowser Pro. Pare zl kosztuje ale szybkosc i skutecznosc dzialania - bardzo dla mnie zadowalajaca.
Kiedys to byl moj podstawowy program do konwertowania RAW a od czasu jak am CS2 nadal jest to moj podstawowy program do przegladaia i selekcji. JPG rowniez oczywiscie czyta i mozliwia ich skuteczne zrzadzanie, zaznaczanie, sortowanie, selekcje itp.

mxw
09-10-2005, 20:59
Zapomniałeś dopisać, co należy doinstalować do XP, aby było tak, jak piszesz...:rolleyes:
było już tu na forum kilka razy, ale wpisz RAW Viewer w google, to od razu cię wrzuci na własciwą stronę microsoftu.

problem polega tylko na tym, że o ile sam pakiet (viewer + podgląd ikonek) ma "tylko" 6 MB, to żeby go zainstalować, trzeba mieć wcześniej zainstalowane .NET Framework :? (ponad 40 MB)

Metus
09-10-2005, 21:41
ACHA NO I POZOSTAJE DARMOWY IRFAN + DARMOWE PLUGINY http://www.irfanview.com/

Dzieki!! to działa :)

ps nie moge znaleźc opcji obracania zdjęć wg np exifa... aby obracał zdjęcia pionowe... bo po zgraniu na dysk zdjęć z aparatu zdjęcia pionowe "leżą" Czy infran Viver ma taką opcję??

Tomasz Golinski
09-10-2005, 21:49
ma. poklikaj w opcjach. chyba na viewing. nie pamietam dokladnie

GoTo
09-10-2005, 22:47
bo po zgraniu na dysk zdjęć z aparatu zdjęcia pionowe "leżą" A czym zgrywasz, że leżą? Wydaje mi się że soft Canona (ZoomBrowser bodaj) potrafi obracać, ale nie używam, więc nie jestem pewien. Natomiast fajny jest Breeze Downloader - nie tylko obraca, ale i zmienia nazwy, umieszcza w wybranych katalogach i różne podobne fikołki ;)

Czy infran Viver ma taką opcję??
Ma, w ustawieniach (or Preferences, language depends ;)) pierwsza zakładka:JPG/PCD/GIF, pierwszy box.

A RAWy pięknie pokazuje taki np. FotoAlbum Pro (http://www.fototime.com/pages/features_fotoalbum_pro) - też nie za darmo, ale dużo tańszy od BreezeBrowsera

rysiaczek
10-10-2005, 00:06
było już tu na forum kilka razy, ale wpisz RAW Viewer w google, to od razu cię wrzuci na własciwą stronę microsoftu.

problem polega tylko na tym, że o ile sam pakiet (viewer + podgląd ikonek) ma "tylko" 6 MB, to żeby go zainstalować, trzeba mieć wcześniej zainstalowane .NET Framework :? (ponad 40 MB)


Heh, nie zrozumielismy się... ja to wiem, ale autor wątku nie wiedział...;)

mxw
10-10-2005, 01:48
Heh, nie zrozumielismy się... ja to wiem, ale autor wątku nie wiedział...;)
no to już wie ;)

Metus
10-10-2005, 19:40
Dzięki GoTo