PDA

Zobacz pełną wersję : Stabilizacja Canon 24-105 F4.0



Hubi75
09-02-2010, 01:14
Jestem tu nowy i nie do końca jeszcze wiem czy piszę w dobrym miejscu więc proszę o wyrozumiałość. Być może temat już był ale nie znalazłem nic o tym.
Kupiłem niedawno 24-105 i odnoszę wrażenie że stabilizacja działa jedynie w trybie Video ( Canon 7d )
Objawy są takie :
Tryb Video - włączenie stabilizacji skutkuje charakterystycznym trzaskiem i w trakcie pracy ewidentnie słychać pracę żyroskopu.
Tryb foto - przełączenie nie skutkuje już takim dźwiękiem, żyroskopu nie słychać, nie odnoszę też wrażenia że na dłuższych czasach zdjęcia są mniej poruszone przy włączonej stabilizacji.

Czy posiadacze tego obiektywu mogli by napisać czy u nich praca stabilizatora jest słyszalna? A do użytkowników 7d prośba także o info czy też widzą taką różnicę w pracy stabilizacji w tych dwóch trybach.
Wydaje mi się to trochę dziwne więc prośba o podpowiedzi jak sprawdzić czy stabilizacja w trybie foto faktycznie działa bo odnoszę wrażenie że nie działa.
Dodam jeszcze że na Żytniej po ok 15s oględzin stwierdzono że jest ok :roll:

mssk
09-02-2010, 01:56
Przepraszam, że nie odpowiem na Twoje pytanie, ale nie mam 24-105. Mam natomiast pytanie do Ciebie. Czy ten słyszalnie pracujący żyroskop w trybie video nie przeszkadza w nagraniu dźwięku? Skoro przy niektórych obiektywach słychać jak kręci się silnik, to ten żyroskop też może przeszkadzać.

akustyk
09-02-2010, 02:25
Kupiłem niedawno 24-105 i odnoszę wrażenie że stabilizacja działa jedynie w trybie Video ( Canon 7d )
Objawy są takie :
Tryb Video - włączenie stabilizacji skutkuje charakterystycznym trzaskiem i w trakcie pracy ewidentnie słychać pracę żyroskopu.
Tryb foto - przełączenie nie skutkuje już takim dźwiękiem, żyroskopu nie słychać, nie odnoszę też wrażenia że na dłuższych czasach zdjęcia są mniej poruszone przy włączonej stabilizacji.

zyroskop powinien byc slyszalny juz w momencie, kiedy przyciskasz spust do polowy. zarowno w trybie foto jak i wideo.

zeby sprawdzic czy dziala proponuje wlaczyc, wycelowac aparat, lekko ruszyc nim w prawo i potem w miare zdecydowanie szarpnac w lewo. powinno byc odczuwalne wrazenie, ze obraz "zostal" i ze nie jest taki "sztywny" w wizjerze, jak w lensie bez stabilizacji.

Hubi75
09-02-2010, 08:15
zyroskop powinien byc slyszalny juz w momencie, kiedy przyciskasz spust do polowy. zarowno w trybie foto jak i wideo.

zeby sprawdzic czy dziala proponuje wlaczyc, wycelowac aparat, lekko ruszyc nim w prawo i potem w miare zdecydowanie szarpnac w lewo. powinno byc odczuwalne wrazenie, ze obraz "zostal" i ze nie jest taki "sztywny" w wizjerze, jak w lensie bez stabilizacji.

Dzięki za info. Zrobiłem zgodnie z instrukcją ale niestety nie widzę objawu zamrożenia obrazu na wizjerze w trybie foto. Żyroskopu też nie słychać po wciśnięciu spustu do połowy.
W sumie to nie wiem co o tym myśleć bo nie brałem pod uwagę, że stabilizacja może tylko częściowo nie działać.
Ewentualnie brak mi doświadczenia by to ocenić a być może wszystko jest ok.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Przepraszam, że nie odpowiem na Twoje pytanie, ale nie mam 24-105. Mam natomiast pytanie do Ciebie. Czy ten słyszalnie pracujący żyroskop w trybie video nie przeszkadza w nagraniu dźwięku? Skoro przy niektórych obiektywach słychać jak kręci się silnik, to ten żyroskop też może przeszkadzać.

Instrukcja wyraźnie mówi że w trybie wideo nagrywane są też dźwięki związane z pracą aparatu. Być może mikrofon ściąga też ten dźwięk ale prawdę mówiąc wbudowany mikrofonik jest tak wątły że on ledwo co nagrywa cokolwiek.
Po podłączeniu zewnętrznego mikrofonu jest z pewnością lepiej a myślę że jeśli chce się korzystać z trybu video w 7d to nie ma co się bawić wbudowanym mikrofonikiem.

siudym
09-02-2010, 10:11
Dlaczego "wątły" ? Nie bawilem sie 7D, ale 5d2 i 500D maja raczej te same mic. i sa naprawde ok. Poza tym, ze sa kiepskie na wietrze i w mono. Jednak sciagaja naprawde wszystko ok, niestety dzwiek IS to u nich norma.

http://www.youtube.com/watch?v=mDEMca22Yp0

PawelB
09-02-2010, 12:16
Mam 24-105 i stabilizacja normalnie działa. Po lekkim przyciśnięciu spustu ustawia ostrość i słychać pracujący żyroskop.

Janusz Body
09-02-2010, 12:30
Z tą słyszalnością żyroskopu to może być różnie. W moim nie było słychać.

Ustaw aparat na statywie albo podpórka łokcia na parapecie. Delikatne próby poruszenia aparatem i wyraźnie obraz nieco "zostaje". Na statywie obraz może zataczać kółka.

Maroos
09-02-2010, 13:09
U mnie podobnie - delikatnie słychać pracę stabilizacji, jednak mam jedną uwagę. Ten obiektyw to konstrukcja już raczej wiekowa, a przynajmniej z czasów kiedy Canon nie myślał o opcji nagrywaniu filmów w puszkach.

Hubi75
09-02-2010, 13:22
U mnie podobnie - delikatnie słychać pracę stabilizacji, jednak mam jedną uwagę. Ten obiektyw to konstrukcja już raczej wiekowa, a przynajmniej z czasów kiedy Canon nie myślał o opcji nagrywaniu filmów w puszkach.

Konstrukcja jest z 2005 roku ale u mnie problem jest inny, akurat w trybie video nie ma najmniejszej wątpliwości że stabilizacja działa a w trybie foto nie ma ku temu żadnych przesłanek.
Dlatego chętnie umówiłbym się z kimś kto ma taki słoik by porównać efekty dźwiękowe pracy żyroskopu i efektywność pracy stabilizatora. Chodzi mi o doświadczoną osobę, która umie to zdiagnozować.
Na żytniej spuścili mnie na drzewo informując że technik sprawdził i jest dobrze i że nie ma sensu go zostawiać na 2 tyg w serwisie bo już wszystko wiadomo.
Chciałbym mieć pewność co do uszkodzenia zanim pozbędę się na 2 tyg jedynego na chwilę obecną szkła.

cobra MC
09-02-2010, 14:04
... technik sprawdził i jest dobrze i że nie ma sensu go zostawiać na 2 tyg w serwisie bo już wszystko wiadomo...

no to już masz opinie kogoś doświadczonego

Hubi75
09-02-2010, 19:02
no to już masz opinie kogoś doświadczonego

tiaaa...

agaikarol
20-08-2012, 22:03
Mam 24-105 i efekt zostawania obrazu jest widoczny. poprzednio miałem 17-85 IS i było tak samo.

TomekM
21-08-2012, 18:29
Nie mam trybu wideo w C50D, więc nie mogę porównać (i ciężko zrozumieć, czemu miałby nie działać przy foto, skoro działa przy wideo), ale działa u mnie dokładnie tak, jak opisali koledzy: lekki szum po wciśnięciu spustu do połowy i "zostawanie" obrazu, widoczne przy lekkim ruchu. Sprawdzałeś z inną puszką?

janmar
21-08-2012, 18:44
Zrób na ogniskowej @105 z czasem 1/15 sek z ręki, dwa zdjęcia statycznego obiektu [doniczka z kwiatem np.,. ] raz z włączonym IS a raz z wyłączonym.
Obejrzyj......

jac+
23-08-2012, 13:07
U mnie żyroskop chodzi niemal niesłyszalnie. Muszę przyłożyć ucho do obiektywu :) . Przy normalnym użytkowaniu wręcz brak dźwięku jego pracy. Przy uruchomieniu IS - brak znanego mi z 28-135 efektu "szarpnięcia" obrazu we wizjerze. Czyli mówiąc krótko: miód, malina.

Yarus
23-08-2012, 22:03
Masz zapewne pomieszane w ustawieniach C.Fn.
Sprawdź C.FnIV-1 (lub je wyzeruj, jest tam taka opcja). Masz tam ikonkę z symbolem przysłony i ikonkę LENS. Jeżeli któraś ma ustawioną "łapkę" to start stabilizacji następuje tylko po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Np. jak masz to ustawione przy symbolu przysłony to stabilizator wystartuje po naciśnięciu przycisku podglądu głębi ostrości.