PDA

Zobacz pełną wersję : wizjer z extenderem EP-EX15



mirhon
07-10-2005, 20:25
Czy oprócz tego że nie walę nosem w body to widać lepiej z czy bez. W opisie na www.bhphotovideo.com wyczytałem że zmniejsza obraz o 30%. Jeśli tak jest, to chyba patent jest do bani, co innego gdyby powiększał o 30%. Jak jest z tym extenderam ma to sens czy nie (jeśli sie nie nosi okularów)?

mirhon
10-10-2005, 10:23
Skoro nikt sie nie odzywa to zakładam że extender jest do bani.

eMILz
10-10-2005, 10:41
ja tez jakis czas myslalem nad tym urzadzeniem i od razu pisze ze nie mialem go w reku ale sporo czytalem, fakt pomniejsza obraz no ale jednoczesnie ulatwia zagladanie jednak dla mnie w 10ce wizjer jest na tyle maly ze nie zdecydowalem sie na epex15.

a.z
10-10-2005, 21:00
mam tą nakładkę i używam ją stale , pozwala okularnikom widzieć całe pole wizjera z dolnym paskiem ustawień . Zaznaczam jednak ,że przesiadłem się "dopiero co" po latach nieużywania , z innych aparatów na lustrzankę typu 350d i stwierdzam , że wizjery w Canonach (nie tylko w 350 ) są do bani . marzę o cyfrowym podglądzie , miałem okazję robić fotki Olimpusem 8080 , praca na takim podgladzie bardzo przypomina pracę średnim formatem z matówką , a to z kolei powoduje zupełnie inną pracę nad kadrem . Zaznaczam , że mówię o zastosowaniach studyjnych a nie o reportarzu . A co do wizjerka to jak po przewie zajżałem co Mamyi 23 , ale co tam do starego kijewa 88 , tam to jest fajnie .

p.s. w tym extenderze więcej niż normalnie nie zobaczysz , raczej mniej ale za to wszystko obejmiesz łatwiej okiem , taka ramka do syntezy

akustyk
10-10-2005, 21:06
taniej mozna kupic lupke celownicza od Pentacona, przerobiona na muszle Canona. tez zmniejsza obraz, ale w zamian pozwala patrzec z gory (no... nie do konca w zamian, bo to nie zawsze jest alternatywa) i z boku

p13ka
11-10-2005, 09:32
Mam i stosuję EP-EX15 od dawna. Noszę też okulary i muszę powiedzieć że extender mi niczego pod tym względem nie poprawia. W jednym się sprawdza i chyba takie jest jego zadanie - odsuwa trochę mój nos od LCD dzięki czemu nie muszę nazbyt przekręcać głowy gdy przykładam oko do wizjera :)
Okulary i tak się brudzą od gumy muszli ocznej Eb, którą nakłada się na extender.
Wypracowałem sobie inną metodę na tę uciążliwość. Ponieważ mam wadę -2 dioptrie to ustawiłem sobie kółeczko na -2 przy wizjerze puszki, dokupiłem sobie za 5 zł. rzemyk na okulary i tyle. Gdy ide na spacer focić to, przed strzałem, okularki zawieszam na szyi na rzemyku i pstryk :)
Spróbujcie okularnicy takiej metody. Szybko, wygodnie i soczewki okularowe czyste!

Jurek Plieth
11-10-2005, 09:36
taniej mozna kupic lupke celownicza od Pentacona, przerobiona na muszle Canona.
Zdaje się, że jej generalną wadą jest to, że jest pioruńsko ciemna?

akustyk
11-10-2005, 11:03
Zdaje się, że jej generalną wadą jest to, że jest pioruńsko ciemna?
czy piorunsko to nie wiem, ale subiektywne wrazenie jest, ze owszem. choc to moze byc pochodna samego faktu zmniejszania widoku, przez co oku wydaje sie automatycznie, ze jest ciemniej.

APS-C z celownikiem Pentacona daje naprawde miniaturowy wglad sceny (i nawet tunelik D70 jest w tym momencie lepszy). tak ze nie jest to rozwiazanie specjalnie uniwersalne. ale do strzalow z niskiej perspektywy, lub w sytuacji gdy do celownika rozstawionego na statywie aparatu brakuje kilku cm a lepiej nie wyciagac glowicy statywu - to bardzo dobre rozwiazanie.

oxeno
24-05-2006, 13:48
Czy stosując tą nakładke na wizjer obraz nie będzie taki tunelowy jak to ma miejsce w 300D a w szczególności w 350D ? Jak się zachowuje? Używał ktoś już?
Pozdrawiam :)

Rpoto
24-05-2006, 19:02
Jest tunelowoeliptyczny.
Gyby nie twoje pytanie, to bym na to nie zwrócił uwagi.
Mi to nie przeszkadza.
Przestałem nosem wciskać guziki, a głownie to mnie wkurzało.
Czyli jak ktoś ma nos jak gaśnicę lub wzrok ze wspomaganiem, to się przydaje EP-EX15.

PatriX
29-01-2007, 15:44
Też właśnie zastanawiam się nad zakupem tego gadżetu ... Noszę okulary i się zastanawiam czy mi to ułatwi pracę ... Możecie coś napisać na ten temat?

trampek
29-01-2007, 16:03
ja psiadealem ten gadzet wraz z rebelem xt. juz nigdy nie chce tego widziec. przede wszystkim pomiejsza i przyciemnie obraz jakze juz ciemny i maly bez niego , a tunel jest taki jak pod canalem la manche...

Pogonus
31-01-2007, 23:28
ja psiadealem ten gadzet wraz z rebelem xt. juz nigdy nie chce tego widziec. przede wszystkim pomiejsza i przyciemnie obraz jakze juz ciemny i maly bez niego , a tunel jest taki jak pod canalem la manche...

Potwierdzam spostrzeżenia, ale jednocześnie muszę powiedzieć, że w zamyśle konstruktorów Extender taki właśnie miał być (pomniejszenie obrazu matówki i oddalenie go od tylnej ścianki aparatu)! Przydatny czy nie, to już inna sprawa, przede wszystkim przyzwyczajeń. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem (bardziej przydatnym, szczególnie dla „makrofotografów”) byłby wziernik powiększający lub ze zmiennym powiększeniem obrazu matówki (coś podobnego do wziernika kątowego, lecz bez odgięcia toru optycznego o 90 stopni), ale takiego na razie Canon nie oferuje...

karakan
01-02-2007, 09:01
Ale taki lekko powiekszajacy robi konkurencja - Nikon DK-21M. Podobno pasuje do Canona.
np tu
http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/4516

Łukasz Unterschuetz
01-02-2007, 10:18
ktoś może potwierdzić, że pasuje?

karakan
01-02-2007, 14:04
np http://canon-board.info/showthread.php?t=14705&highlight=dk-21m
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1031&message=21666465

Kolekcjoner
01-02-2007, 15:10
ktoś może potwierdzić, że pasuje?

Nawet gdzieś na forum Nikona gość pisał, że to ma i kolega podpinał do 350-tki z dobrym skutkiem.

tdfoto
01-02-2007, 15:18
Jest tunelowoeliptyczny.
Gyby nie twoje pytanie, to bym na to nie zwrócił uwagi.
Mi to nie przeszkadza.
Przestałem nosem wciskać guziki, a głownie to mnie wkurzało.
Czyli jak ktoś ma nos jak gaśnicę lub wzrok ze wspomaganiem, to się przydaje EP-EX15.



Tak jak Rpoto napisał .... nosem nie wciskam klawiszy w aparacie i widze caly kadr bez myszkowania...

Pogonus
05-02-2007, 15:40
Pisałem, że Canon nie produkuje extendera powiększającego! O ty, że można taki produkowany przez konkurencję podpiąć pod 5D to wiem, bo sam używam :lol: .

piotr.szewczuk
10-09-2008, 11:40
Witam,

Ponieważ oprócz szkieł przy aparacie noszę także swoje szkła na nosie :razz: i mam pewne utrudnienia w wykorzystywaniu celownika (kontakt między okularami a wizjerem).
Pogooglałem troszkę i trafiłem na informację, że w takich przypadkach pomocna może być mała nasadka na wizjer.
Dokładnie coś takiego:

http://www.pstryk.pl/details:250/canon+finder+extender+ep+ex15

Czy któryś z szanownych forumowiczów używał może takiego "wynalazku" :grin: i może podzielić się doświadczeniami czy faktycznie te małe "coś" pomaga osobom noszącym swoje własne szkła ;-)

Pozdrawiam,
Piotr

Da__FreaK
09-02-2010, 09:05
W nawiazaniu do topicu ktory mi zamkneli, chcialbym zauwazyc ze nie potrzebuje extendera powiekszajacego. Potrzebuje cos co zwiekszy odleglosc miedzu nosem ( foce lewym okiem bez okularow ) a wizjerem, zeby go ciagle nie mazac :) Stad pomysl zakupienia owego extendera :)
Zatem, niech sie ktos wypowie co tego uzywa :)

dziobolek
09-02-2010, 18:49
Też mi taki wynalazek chodzi po głowie.
Z tego co tu piszą to nie dosyć że niespecjalnie zwiększa dystans,
to jeszcze ponoć pomniejsza pole widzenia.
Jak dla mnie to taki dyngs odpada.

Pozdrówka!

sebcio80
09-02-2010, 19:02
http://www.allegro.pl/item913058997_nowosc_konwerter_1_35x_na_wizjer_mus zla_oczna.html a takie cos? uzywal ktos?

Da__FreaK
09-02-2010, 19:55
To juz wyglada calkiem ciekawie :D tylko cena nieciekawa :P

akustyk
09-02-2010, 20:18
podepne sie pod temat. czy ktos znalazl fajny odpowiednik takiej muszli do 5D:
http://www.allegro.pl/item901250290_muszla_oczna_canon_450d_500d_40d_50d _5d_18mm_w_wa.html

taka jak w aukcji mam, uzywalem z 30D ale w 5D sie nie nadaje (punkt oczny 5-tki jest nizszy). a bardzo sobie chwalilem.

bog zaplac za pomoc!

pan.kolega
11-02-2010, 10:02
Właśnie odnalazłem mój Eyepiece Extender EP-EX15, który nabyłem parę lat temu w Japonii bo jeny kosztowały za dużo dolarów a nic tańszego ( jedne 1600 ¥ ) w sklepie nie było poza dekielkami na obiektywy i szmatkami do czyszczenia szkieł .

Teraz spróbowałem założyć go na 500D i jakos nie do końca wchodzi, tak jakby ciasny. Okazuje się, że do 500D i 7D nie pasuje.
Prawie, prawie, ale nie całkiem.

I za to kocham Canona. Innowacyjna firma, więc ciągle ulepsza nowe wyroby. Niby na oko identyczny wizjer jak w 450D, a jednak...o te dziesiąte milimetra zoptymalizowali.

Uznanie należy się rownież za nową baterię do 550D.

A tak w ogóle to ten extender jest do bani. (sprzedam za 1¥ plus S&H ).