PDA

Zobacz pełną wersję : pierscien ostrosci manualnej 50/1.4



roshuu
05-02-2010, 12:19
Mam pytanko. Czy pierscien ostrosci MF w tym szkielku powinien krecic sie dookola obiektywu, nawet gdy skoncza sie dzialki odleglosci? U mnie kreci sie 360% i mozna sobie tak krecic.. Wszystko dziala ok - manual bez problemow.
Czy tak powinno byc?

gixxxer
05-02-2010, 12:29
też mam ten obiektyw, też kręci się dookoła - mam pytanie: czy konieczne jest przełączenie na MF przy ręcznym ustawianiu ostrości czy na AF mogę kręcić pierścieniem bez ryzyka uszkodzenia USM :confused:

Kolaj
05-02-2010, 12:35
Tak. Ma się kręcić dookoła. To jest wspólna cecha wszystkich obiektywów z napędem USM i pokrewnymi.

Nie ma potrzeby przełączania na MF. Jeśli USM się uszkodzi (a w tym szkle to dość częsta usterka), to z pewnością nie z tego powodu :)

roshuu
05-02-2010, 12:39
eśli USM się uszkodzi (a w tym szkle to dość częsta usterka), no z pewnością nie z tego powodu :)

to zes mnie teraz przestraszyl! Jaki procent tych usterek jest? Jak padnie USM, to jak bedzie z ostrzeniem - zostaje manual?

airhead
05-02-2010, 12:43
to zes mnie teraz przestraszyl! Jaki procent tych usterek jest? Jak padnie USM, to jak bedzie z ostrzeniem - zostaje manual?
procentów to pewnie nikt nie liczył, ale się zdarza... u mnie już coś jakby plastikowego pękło

to, co opisujecie to funkcja Full time manual (it's not a bug, it's a fearture)

Kolaj
05-02-2010, 12:47
Jaki procent tych usterek jest?Takich statystyk to ja nie znam, ale moje szkło odwiedzało serwis już 2-krotnie.

roshuu
05-02-2010, 12:48
procentów to pewnie nikt nie liczył, ale się zdarza... u mnie już coś jakby plastikowego pękło

to, co opisujecie to funkcja Full time manual (it's not a bug, it's a fearture)

a jak jest z tym FTM w innych Canonach np. 55-250? Albo w Tamronach? Tez mozna krecic bez przelaczania na MF? W sumie to juz kilka razy krecilem ale jakos tak dziwnie sie czulem slyszac brzeczenie kolek zebatych pod palcami..
A i jeszcze jedno - trzymajac spust migawki i krecac na AF recznie w sumie "walczymy" z silnikiem - ja wole przelaczac na MF.. Boje sie ze sie rozleci..

Kolaj
05-02-2010, 12:49
a jak jest z tym FTM w innych Canonach np. 55-250? Albo w Tamronach? Już pisałem. To jest cecha silnika USM. Jak szkło ma USM, to ma i FTM. Proste.

roshuu
05-02-2010, 13:01
Już pisałem. To jest cecha silnika USM. Jak szkło ma USM, to ma i FTM. Proste.

aha i wszystko jasne. Dzieki za odp.

liquidsound
05-02-2010, 15:10
Walczules z silnikiem? Pierscien ostrosci powinien lekko chodzic...

roshuu
05-02-2010, 15:17
Walczules z silnikiem? Pierscien ostrosci powinien lekko chodzic...

ale to bylo w tamronie na af :)

Kolaj
05-02-2010, 15:21
A i jeszcze jedno - trzymajac spust migawki i krecac na AF recznie w sumie "walczymy" z silnikiem - ja wole przelaczac na MF.. Boje sie ze sie rozleci..Z niczym nie walczymy. Nic się z tego powodu nie rozleci. Prędzej już Ci się rozleci przełącznik AF/MF od ciągłego przełączania.

voriax
05-02-2010, 15:41
ale to bylo w tamronie na af :)

hej!

jeśli walczyłeś z silnikiem AF próbując ręcznie doostrzać na tamronie 17-50 to gratuluję modelu z FTM, ja nigdzie ustrzelic takowego nie umiałem...
działa ci w tym tamim jeszcze AF po takiej walce?

Marcin.

szandor
05-02-2010, 16:08
to zes mnie teraz przestraszyl! Jaki procent tych usterek jest? Jak padnie USM, to jak bedzie z ostrzeniem - zostaje manual?

Chyba jest to niezbyt rzadka przypadłość tego obiektywu, mój padł po roku.

roshuu
05-02-2010, 16:44
hej!

jeśli walczyłeś z silnikiem AF próbując ręcznie doostrzać na tamronie 17-50 to gratuluję modelu z FTM, ja nigdzie ustrzelic takowego nie umiałem...
działa ci w tym tamim jeszcze AF po takiej walce?

Marcin.

wiesz co taka sytuacja zdarzyla sie 2 moze 3 razy, w ciezkich warunkach oswietleniowych gdzie musialem na szybko zlapac obiekt i cyknac fotke (przy okazji bylem nieco zdenerwowany :P).
Wszystko dziala jak nalezy z Tamim. Minal rok od tamtych sytaucji i ze szkielkiem nie ma najmniejszego probemu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Chyba jest to niezbyt rzadka przypadłość tego obiektywu, mój padł po roku.

Naprawiles go? Jesli tak to ile cos takiego kosztuje?

Kolaj
05-02-2010, 16:48
Naprawiles go? Jesli tak to ile cos takiego kosztuje?
Wymiana modułu AF - bodaj 450zł jak mnie pamięć nie myli.

szandor
06-02-2010, 21:28
Naprawiles go? Jesli tak to ile cos takiego kosztuje?

Jeszcze nie naprawiłem, zbieram się do wysłania na Żytnią, zresztą nie przepadam za tym szkłem, po naprawie pozbędę się go.

roshuu
07-02-2010, 18:50
zresztą nie przepadam za tym szkłem, po naprawie pozbędę się go.

dlaczego? Przeciez w tym zakresie i z tym swiatlem nie ma nic innego? 50L kosztuje 4x drozej.

mxw
11-02-2010, 03:48
Takich statystyk to ja nie znam, ale moje szkło odwiedzało serwis już 2-krotnie.
a moje miesięczne jedzie właśnie do serwisu po raz pierwszy.
awaria AF - działa, ale dość mocno skrzypi i warczy przy pracy.




mam nadzieję, że mi to naprawią (gwarancja) :twisted:

Kolaj
11-02-2010, 07:00
mam nadzieję, że mi to naprawią (gwarancja) :twisted:Nie powinno być problemu. Pierwsza usterka w moim szkle była naprawiana w ramach gwarancji. Druga już się niestety na okres gwarancyjny nie załapała.

Polecam do tego szkła dokupić sobie osłonę przeciwsłoneczną. Zamiennik kosztuje grosze a w dużym stopniu zabezpiecza mechanicznie delikatną konstrukcję obiektywu. Ja tak zrobiłem po drugiej naprawie i w ogóle tej osłony nie zdejmuję.

galekeg
11-02-2010, 09:48
Polecam do tego szkła dokupić sobie osłonę przeciwsłoneczną. Zamiennik kosztuje grosze a w dużym stopniu zabezpiecza mechanicznie delikatną konstrukcję obiektywu. Ja tak zrobiłem po drugiej naprawie i w ogóle tej osłony nie zdejmuję.
Osłona dla tego szkła to podstawa, mocno siedzi, zabezpiecza mordkę przed przygodami i zajmuje niewiele miejsca. Ja mam założoną na stałe i nie odwracam, a pierścień jak pierścień, kręci się.

roshuu
11-02-2010, 22:12
mam oslone :)

mxw
17-02-2010, 17:55
Nie powinno być problemu. Pierwsza usterka w moim szkle była naprawiana w ramach gwarancji.
no i już się zaczyna: dziś telefon z żytniej: wszystko działa, nic nie skrzypi, nic nie naprawią ani nie skalibrują :lol:

na razie wysłałem im filmik z komórki jak zachowywało sie to szkło. jak to nie pomoże, to chyba będzie trzeba dopisać się do wątku o żytniej... i osobno pewnie do wątku o sprzedawcy tego szkiełka ;)

Kolaj
17-02-2010, 17:59
i osobno pewnie do wątku o sprzedawcy tego szkiełka ;)O sprzedawcy? Kowal zawinił, Cygana powiesili.

mxw
17-02-2010, 18:12
O sprzedawcy? Kowal zawinił, Cygana powiesili.
szkło ma teraz półtora miesiąca, a od początku miało spory FF, o czym sprzedawca wiedział. w sumie mógł wymienić na inną sztukę, ale nie zrobił tego. to, że AF zaczął dodatkowo skrzypieć, to faktycznie nie jego wina.

roshuu
17-02-2010, 23:07
szkło ma teraz półtora miesiąca, a od początku miało spory FF, o czym sprzedawca wiedział. w sumie mógł wymienić na inną sztukę, ale nie zrobił tego. to, że AF zaczął dodatkowo skrzypieć, to faktycznie nie jego wina.

chyba widzialem aukcje z takim szklem, ktore bylo jeszcze na gwarancji. Cos kolo 3tyg temu.. Zastanawialem sie nad tym skrzypkiem ale ostatecznie zrezygnowalem.

Kurde przerazaja mnie te wypowiedzi o obsludze na Zytniej :(
Daj Boze zebym nigdy tam nie trafil :)

mxw
18-02-2010, 00:18
chyba widzialem aukcje z takim szklem, ktore bylo jeszcze na gwarancji. Cos kolo 3tyg temu.. Zastanawialem sie nad tym skrzypkiem ale ostatecznie zrezygnowalem.
oo, a jesteś w stanie znaleźć tę aukcję? przeszukałem całe allegro do połowy grudnia i jakoś nic takiego mi się nie rzuciło w oczy...

ciekaw jestem jaka może być wartość takiego skrzypka?
w sumie obiektyw faktycznie działa dobrze (będzie "ekspertyza" z żytniej :lol:) - jedyna wada to ciche popiskiwanie AF.

roshuu
18-02-2010, 10:39
oo, a jesteś w stanie znaleźć tę aukcję? przeszukałem całe allegro do połowy grudnia i jakoś nic takiego mi się nie rzuciło w oczy...

ciekaw jestem jaka może być wartość takiego skrzypka?
w sumie obiektyw faktycznie działa dobrze (będzie "ekspertyza" z żytniej :lol:) - jedyna wada to ciche popiskiwanie AF.

oczywiscie, prosze bardzo:
http://www.allegro.pl/item906127637_canon_50_1_4_usm_jak_nowy_gwarancja_ 9_miesiecy.html

mxw
18-02-2010, 12:44
oczywiscie, prosze bardzo:
http://www.allegro.pl/item906127637_canon_50_1_4_usm_jak_nowy_gwarancja_ 9_miesiecy.html
a dziękuję bardzo :smile:

widzę "sprzedaż odwołana, obiektyw poszedł do serwisu" - czyli nie chciał się sprzedać nawet za 500 zł?? :roll:
no to fajnie.

ale dziś już była lepsza rozmowa z żytnią: wymienią "profilaktycznie" (wow! :cool:) mechanizm AF i pierścień ostrości, zamówili części, tyle tylko, że trzeba na te części czekać 10 dni. cóż, jak trzeba to trzeba (dziwne, że do tak podstawowego szkła nie mają części na miejscu).

a dodatkowo chyba im doślę za tydzień body do kalibracji z tym szkłem po naprawie - tak mi teraz to przyszło do głowy po dłuższej wymianie zdań z technikiem na temat kalibracji. pan ostatecznie zgodził się, że to co jest dostępne dla usera jako 'mikroadjustacja AF' w najnowszych puszkach to jest pic na wodę fotomontaż i pozwala na korektę raptem jednego parametru z kilkunastu dostępnych i kalibrowanych w serwisie... więcej mi nie chciał powiedzieć (ponoć tajemnica ;))

(albo sam nie wiedział :lol:)

niemniej jednak zgadzałoby się to z moim punktem widzenia :roll:

roshuu
18-02-2010, 12:56
a dziękuję bardzo :smile:

widzę "sprzedaż odwołana, obiektyw poszedł do serwisu" - czyli nie chciał się sprzedać nawet za 500 zł?? :roll:
no to fajnie.

moze zwyczajnie chcial sprzedac naprawiony, a wycofujac aukcje licznik zatrzymal sie na 500zl, nie wiadomo ile dni do konca aukcji wtedy zostalo.

mxw
18-02-2010, 15:04
moze zwyczajnie chcial sprzedac naprawiony, a wycofujac aukcje licznik zatrzymal sie na 500zl, nie wiadomo ile dni do konca aukcji wtedy zostalo.
dokładnie.
nic nie wiadomo, jedynie to że sprzedający doszedł do wniosku, że nie opłaca się sprzedawać lekko popiskującego obiektywu i lepiej go naprawić, a potem wystawić jako 'stan idealny'. tylko co zrobić, jeżeli serwis nie zechce naprawić? :twisted:

dlatego pytanie pozostaje pytaniem - czy ktoś dałby np. 1000 zł za takie popiskujące szkło, czy lepiej dać te 1400-1500 za nowe?

(choć ja właśnie z tego powodu kupiłem nowe i ... dostałem piszczące :lol:)



swoją drogą na tym allegro - jak tak teraz przeglądałem aukcje - to z używanych 50/1.4 są same idealne, trafiające w punkt, żadnych FF/BF, cichutkie, szybciutkie, igiełki nieśmigane, nieużywane, leżące w szafie, od urodzenia z filtrem i osłoną itp. itd. jedyne 'ale' to co najwyżej nieistotny pyłek albo rysa na obudowie albo gwincie. ;)

a jak się czyta to forum..... :roll:
oj, już lepiej nie czytać.

roshuu
18-02-2010, 15:12
swoją drogą na tym allegro - jak tak teraz przeglądałem aukcje - to z używanych 50/1.4 są same idealne, trafiające w punkt, żadnych FF/BF, cichutkie, szybciutkie, igiełki nieśmigane, nieużywane, leżące w szafie, od urodzenia z filtrem i osłoną itp. itd. jedyne 'ale' to co najwyżej nieistotny pyłek albo rysa na obudowie albo gwincie. ;)

a jak się czyta to forum..... :roll:
oj, już lepiej nie czytać.

no wiesz.. ja widzialem sie z 3ma sprzedajacymi i faktycznie szkla byly w stanie idealnym. Wybralem oczywisce jednego :)
Swoja droga to za 1000zl piskliwy hmm.. widzialem idealy tez po 950zl :)
No nie wiem.. Wydaje mi sie ze ma 50/50% szansy na sprzedanie w tej cenie "skrzypka". Ciekawe czy kupujacy wiedza o pospolitym juz problemie psujacego sie AF? Ja osobiscie dowiedzialem sie po zakupie ale mam nadzieje, ze nie bede mial tego porblemu :)