PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 40D - "wibrujące" lustro



kobonk
04-02-2010, 13:55
Witam,

zanim przejdę do sedna - szukałem podobnych tematów na forum, ale nie znalazłem. Jeśli dubluję temat - przepraszam.

A teraz do rzeczy: w moim canonie od pewnego czasu zauważam dziwny objaw: lustro zaczyna wibrować. Czasem dzieje się tak przy zmianie kadru z poziomego na pionowy, innym razem bez powodu, zawsze w momencie wciśnięcia spustu do połowy. Wibracje czuję na całym body, no i obraz jest w tym momencie oczywiście zamazany. Po chwili wibracje ustają, ale kadr często przez to umyka.

Robię zdjęcia przede wszystkim na koncertach i sprzęt jest cały czas narażony na działanie niskich częstotliwości. Mam wrażenie, że duże natężenie basów też wpływa na pojawianie się owych wibracji.

I jeszcze drugi temat: od pewnego czasu na małym panelu lcd wskaźnik ekspozycji zaczyna pokazywać niedoświetlenie, mimo że ekspozycja jest prawidłowa.

Czy macie jakieś pomysły, co jest powodem tego problemu?

Merde
04-02-2010, 14:12
Może to są pozytywne wibracje? :mrgreen:

gietrzy
04-02-2010, 14:23
A teraz do rzeczy: w moim canonie od pewnego czasu zauważam dziwny objaw: lustro zaczyna wibrować. Czasem dzieje się tak przy zmianie kadru z poziomego na pionowy, innym razem bez powodu, zawsze w momencie wciśnięcia spustu do połowy.

Stabilizacja w szkle jest ;)


Wibracje czuję na całym body

Kup 1Dynki, tam wibracji nie czuć "na body".

Merde
04-02-2010, 14:32
Stabilizacja w szkle jest ;)

Też przez chwilę pomyślałem o tym, że to może być stabilizacja, ale ona nie jest odczuwalnie przenoszona na korpus (co chyba sugerujesz).

kobonk
04-02-2010, 14:37
To nie stabilizacja, tylko usterka aparatu. Niestety serwis tego nie naprawil, wiec pomyslalem, ze moze forumowi mądrale coś poradzą.

Vitez
04-02-2010, 16:44
To nie stabilizacja, tylko usterka aparatu. Niestety serwis tego nie naprawil, wiec pomyslalem, ze moze forumowi mądrale coś poradzą.

Chyba przeceniasz forumowiczów. W co trudniejszych problemach to my odsyłamy ludzi do serwisu.. a nie na odwrót :roll: .

RedWine
04-02-2010, 20:43
Nie ma co się śmiać , może coś koledze faktycznie rezonuje w tej puszce ??

Trzeba koledze jakoś pomóc , może to nie usterka tylko a tak ma być ??

Weźmy np. sytuację : w trakcie ostrzenia, ( moze AFC ma właczone ), zaleci odpowiednim basem, i fala dzwiekowa wprawi rezonans elementy ktorego z mikro napędów , powodując moment odczuwalny , jak tu kolega opisał ? a w przypadku zmiany pozycji .

Z tego co pamietam , moment siły powstaje w zależności od o kierunku przyłozenia x wektor siły ??

ktoś ma dalsze pomysły , co może dawać taki moment, bo nie rozkręcałem jeszcze swojej 40 tki ...

piast9
04-02-2010, 20:46
Znaczy bez obiektywu albo z różnymi obiektywami jest tak samo?

kobonk
04-02-2010, 22:24
@ RedWine, piast9 - uzywam dwoch podstawowych szkiel - 17-55 2.8 IS i 70-200 2.8 IS i z kazdym z nich problem sie pojawia. Ten defekt w ogole mam od niedawna, wczesniej problemow raczej nie bylo, poza sporadycznymi problemami na stykach: krotki obiektyw-aparat.
Aha, aparat jest dosc mocno eksploatowany, mam go ponad 2 lata, robie srednio jakies 1000 zdjec tygodniowo, wiec nie zdziwie sie, jesli po prostu ktorys z elementow sie wyrobil. Niebawem kupuje 5DMkII, ale chcialbym, zeby to body mi sluzylo, jako backup.
@Vitez - tak, jak pisalem - aparat byl w serwisie. Nie na Zytniej, ale w BT Foto. Problem sie zmniejszyl (lustro rzadziej wibruje), ale caly czas istnieje. Stad moje pytanie na forum, z nadzieja ze moze ktos mial podobny problem i go rozwiazal. Ostatecznie moze faktycznie oddam go na Zytnia i tam mi cos poradza.

GhostRider
04-02-2010, 22:34
Problem raczej dziwny ;)
Obydwa szkła masz z IS, podpinałeś jakieś bez IS?

liquidsound
04-02-2010, 22:40
A moze czyszczenie matrycy ci sie samo wlacza?

sandr
04-02-2010, 23:19
Zrób próbę z wyłączonym IS w obiektywie. Kiedyś tak miałem z 24-105.

Vitez
05-02-2010, 12:44
@Vitez - tak, jak pisalem - aparat byl w serwisie. Nie na Zytniej, ale w BT Foto.

Serwis serwisowi nierówny.


Ostatecznie moze faktycznie oddam go na Zytnia i tam mi cos poradza.

Oficjalne serwisy od nieoficjalnych różnią się głównie dostępem do materiałów serwisowo-szkoleniowych, a więc wyszkoleniem pracowników, oraz dostępem do części zamiennych. Tak więc kierunek Żytnia/Berlin wydaje się być całkiem słuszny.

Kronos
05-02-2010, 14:19
Podobnie jak Koledzy proponuje zrobić próbę z wyłączoną stabilizacją, wyłączoną opcją "odkurzacza" i sprawdzić jak zachowuje się lustro z funkcją MLU - być może to wina naciągu mechanizmu migawki która tylko przenosi "wibracje" na lustro (Pisałeś, że sprzęt mocno eksploatowany).