PDA

Zobacz pełną wersję : canon 500d ir podczerwień fotografia w odczerwieni problem



leonidas1985
29-01-2010, 13:51
Witam. Wybaczcie jeśli w złym miejscu zadaje te pytanie. Kupiłem canon 500d mam obiektyw sigma 24-70mm EX DG MACRO F2.8 kupiłemfiltr podczerwieni tpu cokin link do allegro
http://allegro.pl/item885096819_filtr_ir_do_podczerwieni_infrared_za m_cokin_p007.html

i nie daje rady robić zdjęć w podczerwieni. jedyne co udaje mi sie zarejestrować do bliki kombinuje z różnymi ustawieniami i jakoś nie daje rady. Na tej stronie widzę że jednak wbudowany filtr przed matrycą nie przeszkadza jeśli ktoś dał rade jak widać na tej stronie http://www.flickr.com/photos/refried_confusion/3673281224/
Nie wiem gdzie tkwi problem w złym filtrze?? czy z filtrem na matrycy>?>?
wiem jak się powinno ustawić aparat do fotografii ir długi czas odpowiedni WB ale nie pomaga... proszę o pomoc
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
proszę o odpowiedź na forum lub gg 6691870 za wszelką pomoc bardzo dziękuję

punky
29-01-2010, 15:10
Jak długo naświetlasz zdjęcie? O naświetlaniu wg światłomierza zapomnij, trzeba na czuja.

Ja kiedyś probowałem z tym samym filtrem na 30D i 40D, efekty były słabe.
W słoneczny letni dzień okolo 30 sek naświetlania, a potem jeszcze obróbka zdjęcia żeby uzyskać taki efekt jak na tym zdjęciu z flickra.
Na tym forum jest już wątek o fotografii w IR poszukaj i poczytaj.
Poza tym filtrem Hoya łatwiej uzyskać wyjściowy materiał do obróbki.
Tak samo obiektyw którego używasz może się nie nadawać - niektóre mają tzw Hot Spot.

link z sąsiedniego forum:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=26556

leonidas1985
29-01-2010, 15:24
dzięki za odpowiedź. Ja testowałem z wszystkimi możliwymi czasami naświetlania , przysłonami itp. Również słyszałem że poprzednie modele radziły sobie z fotografią ir.... ale obawiam się że filtr zamontowany przy matrycy popsuje mi zabawę. szukałem sporo na temat ir ale nie słyszałem aby ktoś robił najnowszym canonem 500d jeśli ktoś ma jeszcze ciekawe spostrzeżenia proszę pisać dziękuję

fyrste
29-01-2010, 15:37
ISO 200, f 6.3, 30 sekund i w dzień na zewnątrz MUSI Ci coś wyjść. Tak próbowałeś?

leonidas1985
29-01-2010, 15:47
wszystkie możliwe iso i wartości przysłony i czasu kombinowanie ..... same bliki może to wina kiepskiej jakości filtru?? sam nie wiem myślałem że filtr będzie szklany ... ale to plastiko podobe tworzywo...

iso
29-01-2010, 16:34
ktoś kiedyś z czarnych płyt do playstation bodajze robił filtr ir, więc tak jest to wyrób plastikopodobny.

leonidas1985
29-01-2010, 16:44
ok zmieniłem obiektyw na 50mm canon f1.8 jest zdjęcie.... widać ale jakość masakra
w porównaniu z tym co można znaleźć na forach jak wygląda zdjęcie z innych aparatów... u mnie jest bieda... ale przemiele przez photoshopa i sie zobaczy ale generalnie chyba pomyśle nad filtrem kołowym co myślicie?? bo ja mam podróbkę filtru cokin to nie jest oryginał.... dzięki za wszelkie rady

Kolaj
29-01-2010, 16:58
Nie bawię się w IR ale wydaje mi się, że filtr typu Cokin nie będzie się do tego typu fotografii zbyt dobrze nadawał ze względu na to, że obiektyw będzie łapał zwykłe światło odbite od tylnej ścianki filtra. I to światło może zdominować to, które wpada przez filtr. spróbuj z filtrem nakręcanym na obiektyw.

piotrekok
29-01-2010, 17:10
Problem leży dokładnie w tym co napisał Kolaj! Aparat łapie światło wpadające pomiędzy filtrem a obiektywem. Trochę może pomóc uszczelnienie boków czarnym materiałem ale nie zasłonisz niestety całkowicie chociaż spróbować możesz. Generalnie Cokin IR to bubel z założenia. Ja mam problem odbić już na filtrach ND 1.2 a co dopiero IR. Wtedy światło boczne znacznie przekracza to które pada bezpośrednio.

leonidas1985
29-01-2010, 17:41
aaaaaa no tak kołaj i piotrekok myśle że mają sporo racji. Całe szczęście że chociaż na podstawie mojego filtra przekonałem się iż 500d również może robić zdjęcia w podczerwieni. Teraz tak oddam filtr i co dalej/?? mam 4 obiektywy 50mm canona 75- 300 sigme 24-70 EX DG F 2.8 no i mojego ulubieńca zenitar. każdy z tych obiektywów ma inną średnice... na szerokim koncie chciałbym poklikać ale ceny za filtr powyżej 70mm zwalają z nóg... a na 50 mm canona jak założe przy 500d mamy crop... i tak nie za ciekawie... jakieś rady w tej kwestii??

piotrekok
29-01-2010, 18:05
Tak jak pisałem spróbuj zasłonić czarnym materiałem dwa największe otwory od strony z której wkłada się filtry. Przetestuj wszystkie obiektywy i sprawdź który nadaje się do IR bo pewnie nie wszystkie będą (Niektóre dają stałe refleksy i rozjaśnienia, których nie da się usunąć) i do odpowiednich dokup filtr IR na gwint. Chyba że efekt z osłonami materiałowymi będzie odpowiedni:)

sebcio80
29-01-2010, 18:13
zawsze mozna kupic filtr wkrecany najwiekszej srednicy jaki ma sie obiektyw a na mniejsze srednice kupic redukcje

ja tak mam z polarem, jeden filtr i dwie redykcje na mniejsze srednice

jaś
29-01-2010, 18:55
filtr jest typu cokin wydaje się że słowo "typu" jest tu słowem kluczem cena jak na chińczyka też niezła (znaczy wysoka), cokin puszcza więcej widzialnego niż hoya720 ale "typu cokin" to już nie wiadomo, hoya jest szklana przynajmniej tak się wydaje, światło boczne w cokinie będzie problemem. nie zdziwiłbym się jakby sigma nie robiła IR i to co widzisz to wielki hotspot spróbuj poszukać czy ktoś tym robi IRy ale wydaje się że canony są bezpieczniejsze pod tym względem chociaż bywają wyjątki np. 16-35L i można się naciąć, 50 canona (przynajmniej jedna z nich) powinna robić przyzwoite zdjęcia.

radioel
01-02-2010, 15:30
Moi drodzy a ja uważam iż to światło odbite które dostaje sję z boków nie jest w stanie aż tak zepsuć fotki jak tutaj wyolbrzymiacie. Główny problem tkwi w filtrem wycinającym IR przed matrycą. Robiłem testy tego filtra Nikonem D70s oraz Canonem 30D. I tak w nikonie mam czasy ok pół sekundy do 3s przy ISO 400 i przysłonie 5,6 w słońcu oczywiście... w Canonie niestety przy tych samych parametrach czas 30 !!! sekund. Refleksy pojawiają się wtedy gdy słonko zagląda gdzieś z boku ale zawsze możemy zasłonić aparat ciałem i słonko już nie robi blików...

piotrekok
01-02-2010, 17:40
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.piotrekok.home.pl/Test/sample/aaa.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.piotrekok.home.pl/Test/sample/bbb.jpg)
Powyżej dwa przykłady jak wyglądają refleksy powstałe przez światło wpadające pomiędzy filtr a obiektyw (szeroki kąt). Dodam, że filtr to ND 1.2 czyli bardzo słaby w porównaniu do IR oraz światło tylko rozproszone od chmur jak zresztą widać na zdjęciach. Dodam, że jeśli światło jest mocniejsze (słońce, śnieg) to wzorki są bardzo mocne i kolorowe ale te zdjęcia niestety pokasowałem.

peterb12
09-02-2010, 17:36
Posiadam canon 500d obiektyw standardowy 18-55+filtr hoya 72 do zdjęć w podczerwieni.jestem początkujący może jakieś rady. Jakich użyć ustawień aparatu aby wyszły najlepsze fotki? Jakie iso i czas naświetlania?jaka wartość przesłony? Na którym z programów?proszę o rady,będę wdzięczny.

jaś
09-02-2010, 18:03
ja to bym na początek poszukał w sieci czy 18-55 się nadaje tzn. nie ma hotspota. rzuciłem okiem wygląda zę będzie hot spot. ale jak już fitr masz to testuj to nic nie kosztuje.

dziobolek
09-02-2010, 18:37
Boys, pamiętajcie że holdery Cokin posiadają jeszcze slot,
dla filtrów obracanych typu polar lub gwiazdka.
Jeśli tam umieścić filtr prostokątny, to nie ma żadnych prześwitów.
Jeden warunek - grubość.
Standardowe Cokiny wchodzą ciasno ale bez problemów.

Pozdrówka!

jaś
09-02-2010, 18:49
iry cokina są już okrągłe od dłuższego czasu, podobne do polarów cokina.

dziobolek
09-02-2010, 19:09
iry cokina są już okrągłe od dłuższego czasu, podobne do polarów cokina.

No to tym bardziej nie powinno być problemów z prześwitami.

Marylka
19-03-2010, 21:01
Z kwadratowego Cokina IR można zrobić okrągłego. Kupujesz najtańszą UV stosownie do średnicy, wyciągasz, i z kwadratowego Cokina obrabiasz do okrągłego. Pamiętać trzeba że nie zrobi sie tego u szklarza ponieważ filtr ten zrobiony jest z żywicy. Ja osobiście dorobiłam u pana co klucze dorabia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=12129&highlight=%AFYCIA+COKINA