PDA

Zobacz pełną wersję : [all-bert] Boeing 767



all-bert
28-01-2010, 15:48
Witam. Po przeczytaniu wielu wykładów/lekcji na forum, postanowiłem coś z tego wynieść. Oto mój pierwszy RAW.

1.
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img37.imageshack.us/img37/3756/mg1778a.jpg)

Krzychu
28-01-2010, 15:56
No jakby Ci to powiedziec - jedno z miliarda zdjęć 767 w sieci...

pank
28-01-2010, 16:01
Mało wyniosłeś, oczywiste, nudne centralne kadrowanie, kiepska obróbka, bałagan w dole kadru, brak jakiegokolwiek kontekstu, po prostu pstryknąłeś samolot.

Kolaj
28-01-2010, 16:11
Po przeczytaniu wielu wykładów/lekcji na forum, postanowiłem coś z tego wynieść
Do jakich konkretnie wskazówek się zastosowałeś? Podaj chociaż jedną.

Chris_11
28-01-2010, 16:12
Jeszcze więcej agresji to szybko się pozbędziemy nowego Kolegi z forum.

Kolaj
28-01-2010, 16:16
Jeszcze więcej agresji to szybko się pozbędziemy nowego Kolegi z forum.
Jaką agresję masz na myśli? Która z powyższych wypowiedzi jest agresywna?

Krzychu
28-01-2010, 16:28
Jaką agresję masz na myśli? Która z powyższych wypowiedzi jest agresywna?

Właśnie ? Samolotowi - szczególnie cywilnemu, nie łatwo jest zrobić zdjęcie które fotograficznie będzie ciekawe - takich zdjęć 767 z boku jest miliardy i jest takie same jak każde inne - żeby np. trafić do top of 24 hrs na airlinersach czy photographer's choice to musi być znacznie więcej niż pstryknięty z boku samolot.
Ja rozumiem że 767 LY w EPKK zdarza się raz na rok, ale to niespecjalnie wpływa na czysto fotograficzny odbiór tego zdjęcia...

Bahrd
28-01-2010, 18:08
Z pewnością każdy bardziej skorzysta z tej - wielce trafnej - uwagi:

Samolotowi - szczególnie cywilnemu, nie łatwo jest zrobić zdjęcie które fotograficznie będzie ciekawe - takich zdjęć 767 z boku jest miliardy i jest takie same jak każde inne - żeby np. trafić do top of 24 hrs na airlinersach czy photographer's choice to musi być znacznie więcej niż pstryknięty z boku samolot.
Ja rozumiem że 767 LY w EPKK zdarza się raz na rok, ale to niespecjalnie wpływa na czysto fotograficzny odbiór tego zdjęcia...
Niż z tego prychnięcia (choć równie trafnego):

Mało wyniosłeś, oczywiste, nudne centralne kadrowanie, kiepska obróbka, bałagan w dole kadru, brak jakiegokolwiek kontekstu, po prostu pstryknąłeś samolot.

leopold
28-01-2010, 18:19
Chłopak napisał:
"Oto mój pierwszy RAW"
a ja odpowiem: SUPER. Balans bieli zrobiłeś całkiem poprawny, a w dodatku nie odrąbałeś mu ani nosa, ani ogona. Można by ewentualnie popracować nad kontrastem i innymi dyrdymałami ale... na to przyjdzie czas, a od czegoś trzeba zacząć.
Pozdrawia przyjacielsko Leopold :-P

pank
28-01-2010, 18:23
Niż z tego prychnięcia (choć równie trafnego):

Wymieniłem po prostu czemu to zdjęcie mi się nie podoba, przepraszam że nie napisałem elaboratu, minimum formy, maksimum treści, żadnego prychania. Niektórym widać brakuje odrobiny dystansu jak każdą lakoniczną, neutralną emocjonalnie wypowiedź traktują jak wycieczkę osobistą.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Balans bieli zrobiłeś całkiem poprawny

Czy ja wiem, nie było mnie na miejscu ale przypuszczam że ten samolot był bardziej biały niż żółty.

Bahrd
28-01-2010, 18:34
Wymieniłem po prostu czemu to zdjęcie mi się nie podoba, przepraszam że nie napisałem elaboratu, minimum formy, maksimum treści, żadnego prychania. Niektórym widać brakuje odrobiny dystansu jak każdą lakoniczną, neutralną emocjonalnie wypowiedź traktują jak wycieczkę osobistą.

Nic osobistego - sądzę tylko, że dbałość o formę w fotografii nie wzięła się z przypadku i ma te same korzenie, co dbałość o formę w wypowiedzi.
PS I
Miałem już poprzednio napisać o celowo użytym onomatopeicznym podobieństwie "prychnięcie - pstryknięcie" - piszę teraz ;)

PS II
Przyznaję - mam słabość do samolotów - i stąd zasadniczo każde ich zdjęcie mi się podoba.

leopold
28-01-2010, 19:12
Czy ja wiem, nie było mnie na miejscu ale przypuszczam że ten samolot był bardziej biały niż żółty.

Taaa, takie one są, białe z niebieskim paseczkiem. No, chyba, że to był jakiś ohydny mutant :)
Pozdrawia Leopold

PS. A poza tym załóżmy, że na zdjęciu był prawie biały :)

all-bert
28-01-2010, 19:31
Szczerze mówiąc to nie spodziewałem się takiego odzewu. Zdaję sobie sprawę, że kadr jest dość prosty (mam dużo ciekawszych zdjęć), ale mnie chodziło przede wszystkim, jak ocenicie obróbkę, ponieważ był to mój pierwszy raw.
Czego się nauczyłem? Żeby się zbytnio nie przejmować ustawianiem WB (custom), ponieważ korekty można wprowadzić na komputerze, dokładnie to na monitorze, który powinien być kalibrowany co ok 3 tygodnie. Do tego, warto uczyć się patrzenia na świat jak matryca, w skalach szarości (system strefowy-jeśli się nie mylę, gdzie najważniejsze są strefy 3-5-7). Wyczytałem to z tego forum. Dlatego postanowiłem zacząć robić w rawach, które nie są skompresowane tak jak jpegi.
Zdjęcie wybrałem pod tym właśnie względem - nie dlatego, że jest to mój szczyt marzeń i umiejętności.

pozdrawiam

Kolaj
28-01-2010, 19:51
Szczerze mówiąc to nie spodziewałem się takiego odzewu. Zdaję sobie sprawę, że kadr jest dość prosty (mam dużo ciekawszych zdjęć), ale mnie chodziło przede wszystkim, jak ocenicie obróbkę, ponieważ był to mój pierwszy raw.
Czego się nauczyłem? Żeby się zbytnio nie przejmować ustawianiem WB (custom), ponieważ korekty można wprowadzić na komputerze, dokładnie to na monitorze, który powinien być kalibrowany co ok 3 tygodnie. Do tego, warto uczyć się patrzenia na świat jak matryca, w skalach szarości (system strefowy-jeśli się nie mylę, gdzie najważniejsze są strefy 3-5-7). Wyczytałem to z tego forum. Dlatego postanowiłem zacząć robić w rawach, które nie są skompresowane tak jak jpegi.
Zdjęcie wybrałem pod tym właśnie względem - nie dlatego, że jest to mój szczyt marzeń i umiejętności.

pozdrawiamOk, zatem, jeśli chodzi o same stricte techniczne aspekty związane z ekspozycją oraz z wołaniem pliku raw, to moim zdaniem jest prawidłowo. Wcześniej przypuszczałem, że miałeś na myśli wskazówki odnoszące się do fotografowania samolotów.

trothlik
18-02-2010, 21:10
To i ja się dorzucę...
Jak dla mnie trochę ciasnawo... więcej miejsca z przodu i tyłu by się przydało, to moje subiektywne odczucie. Poza tym ten dół.
P.S
Jak ja kiedyś robiłem zdjęcia samolotów pod lotniskiem to w ciągu 2 minut miałem 6 radiowozów wokół siebie i stałem z rekami w górze...Ot taka przygoda