PDA

Zobacz pełną wersję : jaki obiektyw do panoram



djkonio
28-01-2010, 13:33
jaki według was jest najlepszy?? mam 40d i mysle o jakims obiektywie typu rybie oko lub np. 10-22 króry sie lepiej sprawdzi?

Janusz Body
28-01-2010, 13:38
jaki według was jest najlepszy?? mam 40d i mysle o jakims obiektywie typu rybie oko lub np. 10-22 króry sie lepiej sprawdzi?

Jaki rodzaj panoram chcesz robić? Inaczej do QTVR inaczej do "płaskich", cylindrycznych. To nie jest to samo. Do QTVR fish - na APS-C raczej Sigma 8mm z odwzorowaniem kołowym. Do płaskich, cylindrycznych znowu zależy jaką rozdzielczość chcesz uzyskać. Można robić nawet 500mm.

gadget_zary
28-01-2010, 13:39
Najpierw pomyśl o użyciu wyszukiwarki i wpisz " obiektyw szerokokątny" albo szeroki kąt, panorama, fisheye gwarantuje że dostaniesz wiele wyników odpowiadających twojemu problemowi

np:

http://www.google.pl/search?num=100&q=obiektyw+szerokok%C4%85tny+site%3Acanon-board.info&tbs=&tbo=1

http://www.google.pl/search?num=100&q=uwa+site%3Acanon-board.info&tbs=&tbo=1

http://www.google.pl/search?num=100&q=szeroki+k%C4%85t+site%3Acanon-board.info&tbs=&tbo=1

http://canon-board.info/archive/index.php/t-34015.html

elrond2000
28-01-2010, 13:40
Co do fisza - chyba nie kazde zdjecie chcesz miec pokrecone ??
z dwoch osobiscie bralbym 10-22 (jesli nie bedzie przesiadki na FF)

choc nowy samyang 14mm pewnie bedzie kusil cena:) jezeli szklo tylko do panoram to ja, jako kompletny amator wybrałbym:
stałkę z zakresu 14-20mm (na cropa oczywiscie)
autofokus nie jest priorytetem
najważniejsze:
abberacja, praca pod światło i możliwość użycia filtrów (Photoshop czy Gimp wszystkiego nie załatwi)
ale to tylko takie myśli luźne związane z tematem.

djkonio
28-01-2010, 13:42
Jaki rodzaj panoram chcesz robić? Inaczej do QTVR inaczej do "płaskich", cylindrycznych. To nie jest to samo. Do QTVR fish - na APS-C raczej Sigma 8mm z odwzorowaniem kołowym. Do płaskich, cylindrycznych znowu zależy jaką rozdzielczość chcesz uzyskać. Można robić nawet 500mm.


moze powiem tak. chciałbym isc np na rynek w moim miescie i stojąc w jednym miejscu zrobic panoram 360 stopni

Janusz Body
28-01-2010, 14:09
moze powiem tak. chciałbym isc np na rynek w moim miescie i stojąc w jednym miejscu zrobic panoram 360 stopni....

Czyli QTVR (Quick Time Virtual Reality). Na APS-C to trochę problem. Najlepszy będzie fish kołowy typu Sigma 8mm. Fish Canona 15mm niby też się da ale więcej zdjęć trzeba pstryknąć. Takie zdjęcia obecnie robi się właściwie tylko jako HDRy (dawniej się tak nie robiło bo moc obliczeniowa kompów była zbyt mała). Na FF do pełnej panoramy trzeba zwykle 36 klatek (fish canonowski) i HDR "na trzy" klatki każdy. Na APS-C pewnie ok. 48 klatek będzie minimum. Program do składania PTGui Pro (sam używam) albo AutodeskStitcher. Przydaje się też Pano2VR choć oba wymienione dają radę same.

**róznica pomiędzy tym co nazywam fish kołowy a fish jest taka że fish kołowy na FF daje w wyniku pełne kółko 180° w każdym kierunku (pozostała część klatki jest czarna) a fish canonowski (też odwzorowanie kołowe) ale na FF jest jedynie wycinek koła a 180° jest tylko po przekątnej.


EDIT: Rozwiązania tanie to ruskie Zenitary i podobne ale... jak się trafi dobry egzemplarz to OK. 90% tego co na allegro to... lepiej nie mówić.

djkonio
28-01-2010, 14:13
Rozwiązania tanie to ruskie Zenitary i podobne ale... jak się trafi dobry egzemplarz to OK. 90% tego co na allegro to... lepiej nie mówić.[/QUOTE]


CZYLI NAJLEPIEJ SZUKAC SIGMY??

HuleLam
28-01-2010, 14:26
Tokina 10-17 Fisheye
Samyang 8mm Fisheye
Sigma 4.5mm Circular Fisheye
Sigma 10mm Diagonal Fisheye

raczej NIE Sigma 8mm / Peleng 8 / Zenitar 16
zdRAWki
PS szeroki obiektyw rektilinearny (10-22) to jedno z najgorzych rozwiązań do panoram 360, ze względu na złożoną dystorsję. Kup go i tak, ale nie do panoram.

Janusz Body
28-01-2010, 14:26
CZYLI NAJLEPIEJ SZUKAC SIGMY??

Nie trzeba szukać. Kupić w sklepie. Ok 3500 zł i to obiektyw TYLKO do panoram. :-) Za to można robić panoramy we wnętrzach.

Dodaj sobie kolejny wydatek. Głowica do statywu do panoram. Dobra to 2400zł. przyzwoita ok 1300 zł. Bez głowicy to katorga i tego się nie da zrobić dobrze.

http://www.sklepfotograficzny.pl/obiektywy-akcesoria/obiektywy/Sigma/Sigma-8mm-f-3,5-EX-DG-CIRCULAR-FISHEYE/

Znam ludzi którzy mają tą Sigme, robią panoramy QTVR i baaaaardzo toto chwalą. Sam robię Canonowskim fishem 15mm.

djkonio
28-01-2010, 14:30
Bardzo dziekuje za pomoc

Janusz Body
28-01-2010, 14:49
(2 MB) : http://webinarium.karolczyk.az.pl/Pano.mov
(0.8 MB) : http://webinarium.karolczyk.az.pl/Pano.jpg

Masz przykład z Canonowskiego fisha. Własnie zrobiony - między pierwszym a ostatnim postem :-) Trochę na szybko i trochę bylejak. Dyskusja mnie sprowokowała. :-)


EDIT: Na systemach 64 bit trzeba albo otwierać pod IE (Mozilla nie daje rady) albo download DeavalVR playera, download panoramy i można oglądać. QuickTime nie działa na systemach 64 bit z tego typu obrazami. Bug Apple ale ponieważ Apple nie posiada systemu 64 bit więc.....

EDIT2: Zdjęcie jest wycinkiem (ok 160°) tejże panoramy poskładanej jako cylindryczna. To wszystko fish.

JerzyC
28-01-2010, 16:07
raczej NIE Sigma 8mm / Peleng 8 / Zenitar 16
zdRAWki
PS szeroki obiektyw rektilinearny (10-22) to jedno z najgorzych rozwiązań do panoram 360, ze względu na złożoną dystorsję. Kup go i tak, ale nie do panoram.

Wydaje mi się że tylko teoretyzujesz. Robię panoramy jednym i drugim obiektywem i nie narzekam.
Peleng 8 mm jest bardzo ostry, ostrzejszy od sigmy 8 mm, jego wadą są bliki przy panoramach robionych w słońcu, do panoram wnętrz nadaje się znakomicie. Robię nim panoramy 360x180.
Obiektywem 10-22 robię panoramy cylindryczne i jest w tym bardzo dobry.
Obiektywów tych używam do panoram od kilku lat i na razie nie mam potrzeby zmieniać.
Więcej o tych obiektywach i nie tylko można poczytać na Panoforum.

HuleLam
28-01-2010, 16:39
Wydaje mi się że tylko teoretyzujesz. Robię panoramy jednym i drugim obiektywem i nie narzekam.
Mam tylko Tośkę, więc o innych w sumie tak ;-) Za link dzięki!
zdRAWki

djkonio
28-01-2010, 19:08
jeszcze raz dzieki

kanon
28-01-2010, 20:33
uwazam ze nie ma sensu kupowac sigme 8mm, sam mialem ten dylemat jakis czas temu i kupilem tansza sigme 10 fisheye ....druga sprawa to glowica ..uzywalem kupionej na allegro za ok. 300 zl ....dla poczatkujacych moze byc ale prawdziwa zabawa zaczela sie po nabyciu manfrotto 303sph ...fakt droga - 1900 zl - ale warto jak ktos sie tym chce zajmowac zawodowo a w szczegolnosci panoramowac male pomieszczenia.

przyklad panoramy z sigma 10 http://audiozakupy.pl/flash/sala/qtvr.html

p.s.
stara glowica lezy u mnie, zakupilem jak ponad rok temu w qtvrheads.pl
jezeli jest ktos zainteresowany moge odsprzedac :)

model
29-01-2010, 16:52
Chciałbym zapytać, czy do robienia QTVR z 5d dobry będzie zwykły szeroki kąt (np. C17-40)? Czy jednak lepiej coś jeszcze szerszego np. samyang 14? Nie chciałbym kupować fisha tylko do panoram, bo jednak jest mało uniwersalny. Rozumiem że im węższy obiektyw tym więcej klatek trzeba złożyć, ale czy to jedyna niedogodność? Bo jeśli tak - to w sumie żaden problem dla mnie :)

JerzyC
29-01-2010, 17:36
Chciałbym zapytać, czy do robienia QTVR z 5d dobry będzie zwykły szeroki kąt (np. C17-40)?


Można robić nawet najtańszym kitem. dużo zależy też jakim programem będziesz to składał.
Pobierz demo APP i spróbuj złożyć panoramę z tego obiektwu.

yooli
29-01-2010, 18:50
Sporo tu o sigmach, canonach i innych bajerach... Próbował ktoś robić qtvr samyangiem 8mm? Z tego co wiem całkiem przyzwoite szkło... Ostre, pozbawione większych wpadek a przede wszystkim tanie. Przymierzam się do niego (właśnie ze względu na cenę) i ciekawi mnie jak on się sprawuje w zastosowaniach qtvr :)

JerzyC
29-01-2010, 18:57
Próbował ktoś robić qtvr samyangiem 8mm? Z tego co wiem całkiem przyzwoite szkło...

Już całkiem sporo panoramistów używa tego obiektywu, jedni chwalą, innym nie podoba się. Wydaje mi się że dużo zależy od egzemplarza.
Obiektyw ten ma specyficzną budowę i nie każdy program złoży z niego przyzwoitą panoramę sferyczną.
Problem z tym obiektywem był szeroko omawiany na Panoforum.

kanon
29-01-2010, 20:57
Chciałbym zapytać, czy do robienia QTVR z 5d dobry będzie zwykły szeroki kąt (np. C17-40)?

http://www.vrwave.com/panoramic/photography/lens_database.html

yooli
30-01-2010, 00:31
Problem z tym obiektywem był szeroko omawiany na Panoforum.

Dzięki, rozglądnę się ;-)

Tak na logikę biorąc - sigma 8mm i samyang 8mm różnią się sposobem deformacji jak rozumiem? Stąd jak wnioskuję pojawiają się problemy z samyangiem?

Alde
30-01-2010, 00:34
sigma 8mm i samyang 8mm różnią się sposobem deformacji jak rozumiem? Stąd jak wnioskuję pojawiają się problemy z samyangiem?

Sigma jest na FF Samyang na cropa

HuleLam
30-01-2010, 13:56
Dzięki, rozglądnę się ;-)

Tak na logikę biorąc - sigma 8mm i samyang 8mm różnią się sposobem deformacji jak rozumiem? Stąd jak wnioskuję pojawiają się problemy z samyangiem?

Wszystkim się różnią ;)
1. Pokryciem kadru - FF / APS
2. Sigma to ryba kołowa, Samyang - diagonalna
3. Sposobem projekcji, o czym JerzyC pisał - większość obiektywów typu "rybie oko diagonalne" dla APS-C ma ogniskową ok.10mm, dla FF - 15-16mm. Samyang, ze względu na inny sposób projekcji ("zakrzywiania") ma 8mm i pełne diagonalne pokrycie 180st. To właśnie powoduje problemy z robieniem panoram - nie wszystkie programy są w stanie poprawnie odwrócić projekcję Samyanga.
zdRAWki

Alde
31-01-2010, 04:37
Prosto mówiąc programy do składania panoram "lubią" rybie oko kołowe.

yooli
31-01-2010, 17:10
Prosto mówiąc programy do składania panoram "lubią" rybie oko kołowe.

A PTGui "lubi"?:grin: Jak PTGui lubi i składa bdb panoramy z tego obiektywu to go biorę!:)

Janusz Body
31-01-2010, 17:16
A PTGui "lubi"?:grin: Jak PTGui lubi i składa bdb panoramy z tego obiektywu to go biorę!:)


PTGui jest wręcz stworzony do fisha. Nie wiem jak z Samyangiem bo to dość specyficzny obiektyw.

JerzyC
31-01-2010, 19:42
PTGui jest wręcz stworzony do fisha. Nie wiem jak z Samyangiem bo to dość specyficzny obiektyw.


Ja jednak wolę APP. Ten program jest bardziej "dla fotografów" a PTGui jest "inżynierski'
Poza tym app wybacza więcej błędów i składa poprawnie panoramy ze zdjęć, z którymi PTGui ma poważne problemy.
APP z Samyanga składa panoramy bez problemów, PTGui chyba też.

Janusz Body
31-01-2010, 20:12
Ja jednak wolę APP. Ten program jest bardziej "dla fotografów" a PTGui jest "inżynierski'
Poza tym app wybacza więcej błędów i składa poprawnie panoramy ze zdjęć, z którymi PTGui ma poważne problemy.
APP z Samyanga składa panoramy bez problemów, PTGui chyba też.

10 ludzi składających panoramy wymieni 20 programów - każdy najlepszy. Najczęściej rzecz w tym do którego z programów jesteśmy przyzwyczajeni i który potrafimy dobrze obsługiwać i wykorzystać. Gadanie o tym, że ten jest "dla fotografów" a tamten "inżynierski" można spokojnie między bajki włożyć.

Używałem chyba 5 różnych a ostatnio ponownie testowałem m.in:

- AutoPano Giga 64 bit
- AutoPano Pro 64 bit
- Panowavera 6 Pro
- Autodesk Stichera
- PT Assembler
- PTGui

Tylko PTGui potrafił wykorzystać wszystkie 8 rdzeni i całe 16GB pamięci. Czas składania panoram różnił się dość znacznie. Do swojego testu użyłem 32 RAWów z 1Ds3 pstrykanych jako HDRy (po 3 dla każdego kadru) - programy "puszczane" na defaultowych ustawieniach czyli tak jak zwykle puszcza początkujący. To co APP składał ponad godzinę w PTGui miałem po ok. 3 minutach. Dla mnie to jest wykładnik użyteczności poszczególnych programów. Na dodatek APP wyłożył się totalnie na poskładaniu kadrów. Panowaver ślimaczył jeszcze bardziej. Najbliżej PTGui wyszedł Autodesk Sticher choć też duuuużo wolniejszy.

Oczywiście dopuszczam sytuację, że dobrze znam PTGui bo go używam ponad 5 lat a pozostałe sprawdzałem na zasadzie - co słychać w temacie u "konkurencji". APP nie adresował pamięci powyżej 3.8 GB a obserwowanie napisu "renderuję warstwe" jakoś mało mnie bawi.

EDIT: Na dodatek APP używa mocno przestarzałego algorytmu blendingu - smartblend jest smart tylko z nazwy niestety. Już samo patrzenie na pasek postępu może doprowadzić do furii... :-)

JerzyC
31-01-2010, 20:52
PTGui używałem niedługo i nie spodobał mi się może dlatego że niezbyt starannie fotografowałem. Od ponad roku używam APP i jestem z niego zadowolony. To prawda że są zwolennicy jednego lub drugiego, każdemu co innego pasuje, i dobrze że mamy taki wybór.
Panorama w max. rozdzielczości składa mi nie się dłużej jak 5 minut, 6 zdjęć plus zenit i nadir. APP 64 bit.

Janusz Body
31-01-2010, 21:09
....rozdzielczości składa mi nie się dłużej jak 5 minut, 6 zdjęć plus zenit i nadir. APP 64 bit.

Mój test to 36 zdjęć (źle napisałem poprzednio, że 32 - ma być 36) - dwa pasy po 6 w HDR z 3 naświetleniami każdego kadru. PTGui składa to do QTVR w ok. 1.5 minuty. PTGui składa to samo do panoramy cylindrycznej z max rozdzielczością 14064x7032 w ok. 3 min. APP mielił mi to PONAD godzinę. Mnie naprawdę mało interesuje obsługa głowic z full automatyką i silnikami a bardziej czas oczekiwania na wynik. APP gubi się na panoramach z HDR a bez HDR to się dobrze naświetlić nie da jak z jednej strony słońce w kadrze a z drugiej coś tam w cieniu budynku. PTGui składa mi panoramy z HDRów po 5 albo 7 naświetleń kadru czyli 60 lub 84 RAWy w czasie "jednej kawy". I to TYLKO dlatego, że wykorzystuje całe 16GB RAMu plus używa znacznie szybszych (nowocześniejszych) algorytmów do blendingu. Z "mozaikami" to samo. Tu różnice są jeszcze większe.

6 zdjęć plus zenit i nadir to... mam w ok. 15 sekund :-) co jest bardzo dobre do testowego poskładania przed puszczeniem dużego zadania z HDR.

JerzyC
02-02-2010, 12:23
Jak chcę HDR to składam przed puszczeniem w APP. Jednak takie składanki wolę robić ręcznie.

Janusz Body
02-02-2010, 13:32
Jak chcę HDR to składam przed puszczeniem w APP. Jednak takie składanki wolę robić ręcznie.

To jest właśnie ułomność APP. Sądzisz, że ręcznie poskładasz 80 klatek lepiej niż automat? W jakim czasie? Ręcznie (przerzucanie do Photomatixa czy PS to ręczna robótka) HDR, ręcznie składać klatki, ręcznie wołać RAWy. Po co to wszystko? Przecież to kilka dni pracy żeby poskładac jedno zdjęcie. Masochizm. :-)

Automat wywołuje zupełnie przyzwoicie. Poniżej masz przykład - mocno zmniejszony - HDRa i panoramki pomieszczenia (pomieszczenia robi się trudniej niż krajobrazy) poskładane w automacie. Czas od momentu zrzucenia 60 zdjęć z karty do kompa do zakończenia pracy ok 6 minut. Zdjęcie jest obcięte z nadiru i zenitu - w oryginale była składana całość. Gwoli wyjaśnienia zwykle robię fishem dwa "paski" z pokłonem -30 i +30° czyli set 12 zdjęć (po 6 na "kółko") To tylko 4 kadry więcej niż 6 dookoła plus zenit i nadir ale właśnie niczego nie muszą poprawiać ręcznie. W nadirze mam statyw.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img502.imageshack.us/i/c6f8034panorama.jpg/)

PS. Aha powyższy przykład puszczałem w APP na tym samym komputerze - po dwóch godzinach odpuściłem.

EDIT: Rozpiętość sceny ok. 14EV. Może nawet trochę więcej bo w naturze cień pod biurkiem jest dość głęboki.

yooli
05-02-2010, 10:50
Łał! Rewelacja taki HDR :)

Ostatnio zastanawiałem się odnośnie fotografii we wnętrzach (również panoram). Czyli jak zrobić taki ładny, naturalny i nie walący po oczach HDR... Wiem, że w PTGui jest opcja eksportu jako pliku HDR a potem importu tego w jakimś programie, ale okropnie nie podobaja mi sie efekty tejże zabawy - pewnie ze wzgledu że nie potrafię ich robić z takim skutkiem jak ten przykład powyżej..

Zacząłem więc robić 3 różne panoramy - identyczne, w PTGui ze skokiem +2 i -2 EV po czym PS, warstwy gumka albo maski i do roboty.

Teraz widzę, że HDR to świetna technika, bo ręcznie w życiu czegoś takiego nie wyciągnę - pytanie tylko jakim programem to robić i w jaki sposób :D Janusz Body jakbyś mógł podsunąć drobną podpowiedź byłbym niezmiernie wdzięczny :)

Jeśli Photomatixem, to ja chyba jakiś ułomny jestem, bo wielokrotnie próbowałem i zawsze wychodzi kaszana :(

teo5ooD
08-09-2010, 15:11
Witajcie.

Mam zamiar cobie robic takie bpanoramu 360 stopni. Ale dokładnie nie wiem jaki by się zdał obiektyw. Czytałem wasze wypowiedzi i dalej nie znam odpowiedzi.

Moją wizją są Canon 10-22mm i Canon 15mm Fish

Posiadam Głowice panoramiczna.

Co wy na to?

Może jakieś podpowiedzi. Mam Canona 500D.

Janusz Body
08-09-2010, 15:23
Witajcie.

Mam zamiar cobie robic takie bpanoramu 360 stopni. Ale dokładnie nie wiem jaki by się zdał obiektyw. Czytałem wasze wypowiedzi i dalej nie znam odpowiedzi.

Moją wizją są Canon 10-22mm i Canon 15mm Fish

Posiadam Głowice panoramiczna.

Co wy na to?

Może jakieś podpowiedzi. Mam Canona 500D.

Na cropie to chyba Sigma 8mm fish będzie naj...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
.
UWAGA: To circular fish czyli rogi klatki będą czarne. Na FF będzie tylko kółko obrazka w srodku klatki.

teo5ooD
08-09-2010, 15:41
Na cropie to chyba Sigma 8mm fish będzie naj...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
.
UWAGA: To circular fish czyli rogi klatki będą czarne. Na FF będzie tylko kółko obrazka w srodku klatki.

O tym myślisz?
http://ecyfrowe.pl/sigma-8-16mm-f_4-5-5-6-dc-hsm-canon-p-16281.html

Janusz Body
08-09-2010, 17:28
Nie. O tym:

http://www.sigmaphoto.com/shop/8mm-f35-ex-dg-circular-fisheye-sigma

Pierwszym i głównym zastosowaniem fisha są właśnie pano QTVR (Quick Time Virtual Reality). Cilcular Fish "widzi" pełne 180° w klatce FF. Bardzo teoretycznie wystarczyły by 2 zdjęcia żeby zrobić pełną kulę. Tak naprawdę trzeba ich min. 3 bo muszą zachodzić na siebie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nieznacznie drożej niż ten z Twojego linku:

http://www.redcoon.pl/index.php/cmd/shop/a/ProductDetail/pid/B226877/cid/35001/refId/ceneo/

teo5ooD
09-09-2010, 10:31
Nie. O tym:

http://www.sigmaphoto.com/shop/8mm-f35-ex-dg-circular-fisheye-sigma

Pierwszym i głównym zastosowaniem fisha są właśnie pano QTVR (Quick Time Virtual Reality). Cilcular Fish "widzi" pełne 180° w klatce FF. Bardzo teoretycznie wystarczyły by 2 zdjęcia żeby zrobić pełną kulę. Tak naprawdę trzeba ich min. 3 bo muszą zachodzić na siebie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nieznacznie drożej niż ten z Twojego linku:

http://www.redcoon.pl/index.php/cmd/shop/a/ProductDetail/pid/B226877/cid/35001/refId/ceneo/

A tak, też później mi wpadł w oko na www. To Polecasz ten, a np programy do łączenia w 360 poradzą sobie z tym czarnym miejscem?

Janusz Body
09-09-2010, 10:34
A tak, też później mi wpadł w oko na www. To Polecasz ten, a np programy do łączenia w 360 poradzą sobie z tym czarnym miejscem?


One są do tego stworzone. Próbowałem wielu. Używam PTGui Pro.

latant
09-09-2010, 10:50
Pod cropa dużo tańszy jest Samyang 8mm fish, bez problemu można robić panoramy i nie ma czarnych miejsc, PTGui ładnie składa panoramy robione tym obiektywem

teo5ooD
09-09-2010, 10:57
Pod cropa dużo tańszy jest Samyang 8mm fish, bez problemu można robić panoramy i nie ma czarnych miejsc, PTGui ładnie składa panoramy robione tym obiektywem

W tym przypadku cena nie gra roli :) Ale dziękuje za pomoc :)

Janusz Body
09-09-2010, 11:24
Pod cropa dużo tańszy jest Samyang 8mm fish, bez problemu można robić panoramy i nie ma czarnych miejsc,....

Fish-eye daje obraz kołowy (ortograficzny). W zależności od ogniskowej to koło może być "wpisane" w klatkę (zwykle ogniskowa ok. 8mm) bądź "opisane" na prostokącie matrycy full frame (zwykle ogniskowa ok.15mm). Na cropie ten "wpisany" da coś pośredniego.

Do panoram te "czarne miejsca" to akurat zaleta a nie wada. Do panoram QTVR stosuje się fish-eye m.in z powodów rachunkowych. Dużo łatwiej poskładać takie zdjęcia niż ze "zwykłych" obiektywów rectilinearnych. W tych obiektywach zawsze jest dystorsja (beczka lub poduszka) z którą program składający musi sobie najpierw poradzić.

teo5ooD
09-09-2010, 12:39
To mam jeszcze 1 pytanie. Jaki statyw byście polecili do wykonywania pano 360?

Janusz Body
09-09-2010, 12:52
Stabilny. :-)

Statyw każdy stabilny będzie dobry. Im bardziej stabilny tym lepiej. Głowica jest najbardziej istotna.

teo5ooD
09-09-2010, 12:59
Taka mam głowice. http://www.qtvrheads.pl/glowica.htm#01 DOBAS-01

Janusz Body
09-09-2010, 13:09
Nie wiem co to za zwirz. Masz rotator? Bez tego to zawracanie głowy. Albo głowica kulowa z obrotową górną płytą (taki double panning) albo taka specjalna wkładka poziomująca. Bez tych rzeczy też można ale.... katorga.

teo5ooD
09-09-2010, 13:12
Nie wiem co to za zwirz. Masz rotator? Bez tego to zawracanie głowy. Albo głowica kulowa z obrotową górną płytą (taki double panning) albo taka specjalna wkładka poziomująca. Bez tych rzeczy też można ale.... katorga.

Powiem ci ze robie na tej glowicy tylko i na chwiejnym statywie i sa bardzo dobre pomimi 1 wady 18-55 ;]

Raczej nie widze potrzeby rotatoa itp, moze jedynie wkladka poziomująca :) by sie przydała nieraz

Janusz Body
09-09-2010, 13:28
A Ty przypadkiem tych głowic nie sprzedajesz? Jakoś marka mi się to źle kojarzy spamem sprzed roku czy dwóch tu na CB.

Można robić i bez głowicy i bez statywu. Też się da. Gwoździe można wbijać ręką i młotkiem. W panoramach głowica ma wręcz kapitalne znaczenie. Niestety dobra kosztuje. Dobre (choć nie mercedesy) to Nodal Ninja 5, Kaidan, Manfrotto. Przemyślane pod robienie panoram. Ta ze zdjęć, aczkolwiek nie wygląda najgorzej, to tak trochę cinko-cienko. Zapewne adekwatnie do ceny. Jakoś brak mi ciągłości logicznej w Twoich postach. Najpierw piszesz, że cena obiektywu nie gra roli, potem pokazujesz tanią głowicę. Hmmmm....

teo5ooD
09-09-2010, 13:37
A Ty przypadkiem tych głowic nie sprzedajesz? Jakoś marka mi się to źle kojarzy spamem sprzed roku czy dwóch tu na CB.

Można robić i bez głowicy i bez statywu. Też się da. Gwoździe można wbijać ręką i młotkiem. W panoramach głowica ma wręcz kapitalne znaczenie. Niestety dobra kosztuje. Dobre (choć nie mercedesy) to Nodal Ninja 5, Kaidan, Manfrotto. Przemyślane pod robienie panoram. Ta ze zdjęć, aczkolwiek nie wygląda najgorzej, to tak trochę cinko-cienko. Zapewne adekwatnie do ceny. Jakoś brak mi ciągłości logicznej w Twoich postach. Najpierw piszesz, że cena obiektywu nie gra roli, potem pokazujesz tanią głowicę. Hmmmm....

Nie, nie sprzedaje ich i nie są moje. Taką kupiłem. Głowice które wymieniłeś to drogie i są ale nie widzę różnicy w ich działaniu :)
Czasami wystarczy być dobrze poinformowanym człowiekiem by na obiektyw mieć kase z dotacji, a głowica zakupiona była sporo wcześniej ;] Łapiesz logike już :)
Cieńko bo jak pisałem 18-55 nie da sie zrobić perfekcyjnej 360-tki ;]

Janusz Body
09-09-2010, 13:51
....Głowice które wymieniłeś to drogie i są ale nie widzę różnicy w ich działaniu :) ....

Skoro nie widzisz różnicy w działaniu i robisz na chwiejnym statywie to po co pytasz o statyw?

Gitzo GT3541LS + ArcaSwiss Monoball Z double panning + Nodal Ninja 5. Głowica kulowa może być zastąpiona EZ-Levelerem ale wymaga precyzyjniejszego ustawiania statywu. :twisted:

teo5ooD
09-09-2010, 14:05
Skoro nie widzisz różnicy w działaniu i robisz na chwiejnym statywie to po co pytasz o statyw?

Gitzo GT3541LS + ArcaSwiss Monoball Z double panning + Nodal Ninja 5. Głowica kulowa może być zastąpiona EZ-Levelerem ale wymaga precyzyjniejszego ustawiania statywu. :twisted:

Pytam o statyw, bo skoro masz wiedzę na ten temat to mi doradzisz dobry statyw do tego typu fotografii :)

A "ArcaSwiss Monoball Z double panning" ma służyć do porwanego wypoziomowania tak?

Janusz Body
09-09-2010, 14:08
....
A "ArcaSwiss Monoball Z double panning" ma służyć do porwanego wypoziomowania tak?

Tak. Do szybkiego wypoziomowania głowicy. Róznego rodzaju levelery kiepsko się sprawdają w terenie na nierównym podłożu.

tormentor
09-09-2010, 14:19
Fish-eye daje obraz kołowy (ortograficzny). W zależności od ogniskowej to koło może być "wpisane" w klatkę (zwykle ogniskowa ok. 8mm) bądź "opisane" na prostokącie matrycy full frame (zwykle ogniskowa ok.15mm). Na cropie ten "wpisany" da coś pośredniego.


A nie jest tak, że w tym Samyangu 8 mm obraz kołowy jest opisany na matrycy APS-C?

Swoją drogą posiadam go i też za jego pomocą robiłem panoramy QTVR, też z pomocą PTGUI. Swoją drogą testowałem też AutoPano Pro i po ręcznym ustawieniu ogniskowej również dobrze radził sobie z tym obiektywem.

latant
09-09-2010, 15:47
Również używam głowicy Dobas-1 (nie jestem w żaden sposób związany z dystrybucją i produkcją) i wychodzą pełne panoramy, po ustawieniu punktu nodalnego (chyba tak się to określa) obraz nie rochodzi się, a widziałem jednego takiego na tym forum, który chwalił się profi-panoramami a obraz nie łączył się. Głowica niedroga a spełnia rolę do jakiej jest stworzona, aparat dobrze się trzyma, nie zmienia położenia, montaż na statywie poprzez zwykłą głowicę nie nastręczna problemów.

teo5ooD
09-09-2010, 15:58
Również używam głowicy Dobas-1 (nie jestem w żaden sposób związany z dystrybucją i produkcją) i wychodzą pełne panoramy, po ustawieniu punktu nodalnego (chyba tak się to określa) obraz nie rochodzi się, a widziałem jednego takiego na tym forum, który chwalił się profi-panoramami a obraz nie łączył się. Głowica niedroga a spełnia rolę do jakiej jest stworzona, aparat dobrze się trzyma, nie zmienia położenia, montaż na statywie poprzez zwykłą głowicę nie nastręczna problemów.

Popieram kolegę :) tańsze nie znaczy lepsze :) Do tego dobry statyw z głowicą kulkową i jest bomba :)

Polecam Panoweaver 7 Professional Edition dobry jest nie powiem. PTgui też jest ok.
Co do Autopano to nie podszedł mi w ogóle.

latant
09-09-2010, 16:43
tańsze nie znaczy lepsze ...

tańsze nie znaczy gorsze :-D

akurat używam głowicy nie kulkowej tylko zwykłej ale też jest dobrze. Może przemontuję z monopadu i zobaczę jak to jest, może będzie jeszcze lepiej. :-D