PDA

Zobacz pełną wersję : polar a osłona przeciw słoneczna



Metus
05-10-2005, 20:11
Hey..
nie wiem czy było czy nie ale ja nie znalazlem.. :(

Otóż kupilem filtr polaryzacyjny do mojego zooma ale mam pewnien problem...

Jak kręcić filtrem polaryzacyjnym jeśli założona jest osłona?? przecież osłona jest na tyle długa że nie ma możliwości zakręcić filtrem... zdejmować osłonę kręcić a potem zakładać ją znów to troszke nie bardzawo... zresztą nawet przy szerokim kącie 17-40 gdzie osłona nie jest wcale głęboka jest problem...

albo ja jestem bardzo zmęczony, albo qrna tępy...albo cos jest nie tak...

z pewnością macie na to swoje sposoby... więc jesli to nie tajemnica... byłbym wdzięczny

jharv
05-10-2005, 21:35
niestety chyba nie ma na to rady ! Ja nie wpadłem na nic sensownego, albo osłona albo kręcenie.

Vitez
06-10-2005, 18:14
Moje paluchy nie sa zbyt grube wiec jakos sobie radze choc czasem zostawiam odcisk na polarze ;)

Adoks
07-10-2005, 13:54
Hey..
z pewnością macie na to swoje sposoby... więc jesli to nie tajemnica... byłbym wdzięczny

no ja tez mialem ten problem a rozwiazanie jest banalnie proste ;-)) Kub sobie zwykla oslone gumowa i wkrec ja do filtra. Ja osobiscie mam dwie takie. Jedna uzywam z 17-40 - jest bardzo szeroka a druga uzywam od 24mm w gore. Zakladam takie cos na obiektyw i krece oslona zamiast filtrem - duzo wygodniejsze niz krecenie samym filtrem nawet bez oslony. Gdyby cos winietowalo to zawsze mozna taka oslone zlozyc. Druga zaleta tego rozwiazania jest to, ze przestalem nosic ze soba orginalne oslony, ktore sa duze i nieporeczne, a taka gumowa mozna sobie zlozyc i nie zajmuje wiele miejsca :-)

Scaramanga
15-10-2005, 15:09
Moje paluchy nie sa zbyt grube wiec jakos sobie radze choc czasem zostawiam odcisk na polarze ;)

Podobno srodkowy palec(sloneczny)jest analogiczny dlugoscia meskiemu przyrodzeniu.Tak przynajmniej twierdzi moja kumpela.Ja nie mam z tym problemow podobnie jak Vitez.;)Zewnetrzny pierscien z gwintem w filtrze spilowalem do powierzchni szkla,wiec mam wieksza powierzchnie "styku" dla opuszka ale niestety rowniez wieksza droge dla palca w oslonie 100-400 L...

Vitez
16-10-2005, 03:33
Do teleszkla (ktore ma dosc dluga oslone) jeszcze nie zdarzylo mi sie polara zakladac to nie wiem jakbym sobie poradzil :roll: .

Scaramanga
16-10-2005, 16:04
Do teleszkla (ktore ma dosc dluga oslone) jeszcze nie zdarzylo mi sie polara zakladac to nie wiem

Polecam,polecam.Niebo bedzie jeszcze bardziej niebieskie niz woda w "Le grand bleu" Bessona...;)

Metus
17-10-2005, 18:59
to, że ktoś ma palce długie czy krótkie nie znaczy, że nie postawi "palca" na filtrze... heh :/ częste czyszczenie filtra też nie jest fajne :| jeszcze nie wiem co... ale z pewnością cos wykombinuję... :>

krs76
23-10-2005, 12:19
Podobno srodkowy palec(sloneczny)jest analogiczny dlugoscia meskiemu przyrodzeniu.Tak przynajmniej twierdzi moja kumpela.Ja nie mam z tym problemow podobnie jak Vitez.;)Zewnetrzny pierscien z gwintem w filtrze spilowalem do powierzchni szkla,wiec mam wieksza powierzchnie "styku" dla opuszka ale niestety rowniez wieksza droge dla palca w oslonie 100-400 L...

Niestety Twoja kumpela jest w dużym błędzie .... :) co do analogii między palcem a przyrodzeniem :)

Robson01
23-10-2005, 14:15
Tylko współczuć takiemu co ma przyrodzenie analogicznej długości jak palec środkowy :lol:

Janusz Body
01-11-2005, 18:48
Hey..
...Jak kręcić filtrem polaryzacyjnym jeśli założona jest osłona?? przecież osłona jest na tyle długa że nie ma możliwości zakręcić filtrem...

Rozwiązanie to system Cokin'a - ma dużo zalet, jednym polarem można obsłużyć wiekszość obiektywów, daje się kręcić razem z osłoną (też Cokina). W sumie przy 3-4 obiektywach o różnych srednicach wychodzi najtaniej.

Janusz

bartolomic
26-02-2007, 12:58
Potrzebuję porady - jak używać filtra CPL w zestawieniu z 70-200L z założoną osłoną przeciwsłoneczną.. trochę ciężko wsadzać tam rękę, żeby mu mordkę przekręcić, a rezygnowanie z osłony tez nie jest najlepszym rozwiązaniem :confused:

I czy przy fotografii lotniczej będzie się to wogóle sprawdzało??

gwozdzt
26-02-2007, 13:02
Potrzebuję porady - jak używać filtra CPL w zestawieniu (z dowolnym dluższym obiektywem) z założoną osłoną przeciwsłoneczną.. trochę ciężko wsadzać tam rękę, żeby mu mordkę przekręcić, a rezygnowanie z osłony tez nie jest najlepszym rozwiązaniem :confused:
Problem jest stary.
Rozwiązania jeszcze nie spotkałem i w związku z tym przyłączam się pytania :-)

Peri Noid
26-02-2007, 13:07
Rozwiązaniem byłaby nieoryginalna osłona mocowana na gwint, którą można wkręcić w polar. Do 70-200 nie jest to i tak tulipan (jeśli się nie mylę), więc można nią swobodnie kręcić. Na Allegro zdaje się można znaleźć takowe. To taka pierwsza myśl.

Avadra_K
26-02-2007, 14:40
Tego się niestety nie da zrobić (przy uzyciu standartowego zestawu). Cięzko włozyć rękę/palce i przekręcić w dowolną stronę. Rozwiązanie Peri Noid`a wydaje się być OK - pod warunkiem że masz możliwoąć wkręcenia osłony w filtr. Np. czarna Hoya slim nie ma w wewnątrz gwintu i tu już przytoczone rozwiązanie nie zda egzaminu. Ano niestety trzeba się męczyć i kombinować.

szycho
26-02-2007, 15:36
Kiedyś czytałem o takim małym "patencie": chyba Sony. Przy osłonie typu tulipan, na "dole" znajdowała się taka mała otwierana klapka pozwalająca na manewrowanie filtrem polaryzacyjnym bez zdejmowania osłony. Nie jestem pewien czy to było Sony czy cóś tam, ale sam pomysł na taki dostęp do filtra wydaje się ok:)


...Rozwiązanie Peri Noid`a wydaje się być OK - pod warunkiem że masz możliwoąć wkręcenia osłony w filtr. Np. czarna Hoya slim nie ma w wewnątrz gwintu i tu już przytoczone rozwiązanie nie zda egzaminu...
Hoya nie, ale MARUMI CPL DHG już taki gwint ma. Więc jak jeszcze nie zakupiliśmy filtra, to osobiście polecam Marumi.

scooter
26-02-2007, 15:45
Wyrzeźbić małą dziurkę od spodu ...

rolaj
26-02-2007, 17:27
Rozwiązaniem byłaby nieoryginalna osłona mocowana na gwint, którą można wkręcić w polar. Do 70-200 nie jest to i tak tulipan (jeśli się nie mylę), więc można nią swobodnie kręcić. Na Allegro zdaje się można znaleźć takowe. To taka pierwsza myśl.
To jest dobry pomysł! Trzeba tylko znaleźć wkręcaną osłonę. Btw. do 70-200/2,8 to jest tulipan, ale bartolomic ma chyba "czwórkę". Do 2,8 zapewne też da się coś dopasować.

gwozdzt
08-10-2007, 13:49
no i przypadkiem znalazło się rozwiązanie na allegro - ktoś se dziure wydłubał :lol:

http://www.allegro.pl/item252917342.html

3528

sniper88
08-10-2007, 14:26
no i przypadkiem znalazło się rozwiązanie na allegro - ktoś se dziure wydłubał :lol:

W sony i pentaxie jest cos takiego od dawna, ale masz zamiast dziury profesjonalna zasowke:p