PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z funkcją wyboru punktu AF - 40D



sebptp
24-01-2010, 01:54
Jako że to mój pierwszy post, powinienem się przywitać, glupio trochę i podle, że piszę dopiero jak coś się zepsuło, jak napotkal mnie problem, ale cóż, tak czasem bywa. Prawdę mówiąc, nie pisałem wcześniej bo jakoś tak śmiałości zabrakło, wiedzą i doświadczeniem nie dorastam do pięt nawet początkujacym tutaj więc nie chciałem się wychylać. Do rzeczy jednak. Niedawno kupiłem używanego 40d, w stanie rzec można malinowym, do niego dokupiłem na szybko stałkę 50 1,8, wiem, wiem, podłe szkiełko, ale nabyłem je calkiem swiadomie, na moje żadne umiejętności jest aż za dobre, a przynajmniej przekonam się czego najwięcej będę fotografował i jakie docelowe szkła kupić. Póki co uczę się, i jeszcze wiele wody upłynie zanim będę myślał że umiem, a jeszcze więcej zanim naprawdę będę umiał robić takie zdjęcia jakbym chciał, choć liczę się z tym że ten moment może nigdy nie nadejść :smile: Wracając do mojego problemu, chodzi o to że dopóki nie wybieralem punktu w którym aparat lapie ostrość, wszystko było ok, wszystkie funkcje działały tak jak powinny, wszystkie "pokrętła" rownież. Bylem święcie przekonany że tak ma być i koniec, ze to aparat wybiera w którym miejscu łapie ostrość, a nie ja, wczoraj dokopałem się do tego że jestem w błędzie. Postanowiłem więc z owej funkcji wyboru punktu AF skorzystać, no i skorzystałem, z instrukcją w ręku jak Bozia przykazała oczywiście, no i tutaj zaczęły się schody, może wypiszę w punktach, będzie czytelniej;
1. punkt AF mogę wybrać wyłącznie kółkiem z tyłu korpusu (tym dużym), a nie jak mówi instrukcja również kólkiem przy spuście czy też dżojstikiem
2. aparat jakby zablokował się na funkcji wyboru AF, ponieważ nie jestem w stanie tej funkcji wyłączyć, kręcąc kolkiem z tyłu body w celu np. zmiany wartości przesłony nie zmienia się ona, tylko zmienia się punkt AF
3. według instrukcji punkt AF powinien wyświetlać się również na wyświetlaczu, a tak się nie dzieje, mogę go wybrać wyłącznie patrząc przez wizjer
4. nie mogę zmienić wartości przesłony, mogę to zrobić wylącznie w trybie LV, po wylączeniu tego trybu wartość przesłony pozostaje taka jaka ostatnio została ustawiona właśnie w tym trybie, kółko z tylu korpusu zmienia wyłącznie punkt AF, mimo że tej funkcji nie uruchamiam.

To chyba już wszystko. Nie wiem czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem, mam nadzieję że jego rozwiązanie jest banalnie proste i da się uniknać wizyty w serwisie, choć jeśli to będzie konieczne to trudno. Instrukcję jak już wcześniej napisałem przewertowałem, z szukajką również się zapoznałem dość mocno, ale nie natknałem się na problem który byłby choć trochę podobny do mojego. Jeśli ktoś z Was znajdzie chwilkę czasu i odrobinę chęci to bardzo proszę o jakąkolwiek wskazówkę ktora choćby naprowadzi mnie na rozwiązanie tego problemu i pozwoli go uniknąć w przyszłości.


Pozdrawiam
seb

_igi
24-01-2010, 02:03
Polecam popatrzeć na fukcję CF-N III - 3. Polecam opcję nr.2, wtedy podczas robienia zdjęć po prostu ruszasz wybierakiem, i zmienia ci punkty AF'a. Po przesiadce z 400D, też byłem "przerażony", jak tak można "spartolić" wybieranie AF'a. Do momentu, aż wyczytałem o tej funkcji ;P
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

4. nie mogę zmienić wartości przesłony, mogę to zrobić wylącznie w trybie LV, po wylączeniu tego trybu wartość przesłony pozostaje taka jaka ostatnio została ustawiona właśnie w tym trybie, kółko z tylu korpusu zmienia wyłącznie punkt AF, mimo że tej funkcji nie uruchamiam.
seb

C. Fn III - 3 - 3. I wszystko jasne ;)

sebptp
24-01-2010, 02:53
Bingo! Bardzo, ale to bardzo Ci dziękuję:-P sam nie wiem jak, ale musialem to pewnie przestawić przypadkiem, bo rozmyślnie nie tykam funkcji w Menu, których nie znam i nie rozumiem póki co. W instrukcji pewnie również to przeczytałem, tylko po prostu nie wiedziałem o co chodzi:???: No ale cóż, miłe że są ludzie którym się chce pomóc, mimo ze nikt im za to nie płaci... Dzięki raz jeszcze, może kiedyś w jakiś sposób się odwdzięczę:)


Pozdrawiam
seb