PDA

Zobacz pełną wersję : Canon SX120 IS dla początkującego... (?)



Akar
23-01-2010, 17:30
Witam wszystkich użytkowników Canona! :)

Jest to mój pierwszy post na tym forum, ale mam nadzieję, że nie ostatni ;) otóż nie jestem z fotografią za pan brat, ale mam zamiar to zmienić. W sumie to można powiedzieć, że jestem laikiem w tej dziedzinie. Od dłuższego czasu chciałem się trochę pobawić aparatami, ale jakoś nigdy do tego nie doszło... Niedawno postanowiłem, że kupię aparat, przy którym będę mógł się trochę nauczyć. Nie chcę lustrzanki, bo to trochę za droga zabawka dla mnie póki co, a i dobre obiektywy do tanich nie należą... Ale nie mam też zamiaru kupować zwykłego kompaktu i cykać fotek na auto ;) Jako że Canon jest swego rodzaju "Rolexem" wśród aparatów pomyślałem, że kupię właśnie Canona :) i tu pytanie...

Czy uważacie, że Canon SX120 IS jest dobrym aparatem dla początkującego? Chcę się trochę pobawić manualnie i łyknąć nieco wiedzy co do ustawień, itd. Miałbym okazję kupić nowego SX120 IS za ok 600zł (może nawet troszkę mniej, ale to się okaże, bo jeszcze nie wiem jak dużą obniżkę dostane :P )

Czy może mielibyście jakąś inna propozycję?

Z góry dziękuję za pomoc,
Marek :)

siudym
23-01-2010, 18:05
Bawilem sie tym aparatem. Na poczatek bedzie idealny, masz dosyc spory zakres 36-360mm, niestety moglby sie zaczynac od 28mm... No ale jest jak jest. Posiada pelna automatyke i takze pelen tryb manualny, wiec mozesz sie pobawic i pokombinowac ustawieniami. No i wiedza z manuala przyda Ci sie w przyszlosci w lustrze :)

Akar
24-01-2010, 10:55
Widać siudym Twoja opinia jest jedyną i chyba niepodważalną :) dzięki za wypowiedzenie się w tej sprawie ;) najprawdopodobniej już jutro będę go mieć, tak więc z pewnością opiszę pierwsze wrażenie, ale i z pewnością zadam pierwsze pytania :P

siudym
24-01-2010, 11:24
Cala seria SX100,110,120 byla przeze mnie testowana :) Wiec wiem, ze to dobry aparat jak na rozmiar i kompaktowosc. Ma manuala, wiec kazdy znajdzie cos dla siebie w nim. Niech w SX130 dadza juz ogniskowa od 28mm, bo 36 to juz naprawde nie te czasy ;)

Akar
25-01-2010, 14:59
Aparat już leży na biurku :) chętnie bym się już nim pobawił, ale niestety nie mam czasu za bardzo, bo sesja akurat jest... ale w przerwach w nauce będę odkrywał tajemnice jego funkcji :P instrukcje już ściągnąłem, tak więc chyba sobie jakoś poradzę :D jeżeli będę miał pytania to z pewnością napiszę ;) (a pytań na pewno sporo będzie)... :P

pozdrawiam!

More86
10-02-2010, 16:55
Wybrałem ten aparat dla rodziców, sklep również go zaproponował jako jeden z dwóch modeli, ich znajomy polecił 110. Jak widać seria cieszy się pozytywnymi opiniami;]

rtrobert
20-02-2010, 10:22
Mam ten aparat od stycznia 2010. Jestem amatorem. Wczesniej kupilem FujiFilm 2000- beznadzieny, ale wygladem przypomina aparat fotog. Zamienilem go i to szybko na Canona. I wiecie co, juz nie zmienie marki. Canon to jest firma ktora robi prawdziwe aparaty fotograficzne a nie atrapy. Kiedys za mlodu uzywalem Druch- a, Zorka, Zenit. To byly aparaty do robienia fotografi. Mysle ze 90% dzisiejszych tzw aparatow fotograficznych nie dorownuje Druchowi, a co dopiero Zenit czy Ptaktica.
A tu probka zdjec z SX120IS http://www.cig.canon-europe.com/p?p=EdTWFkTtW7x

Akar
13-04-2010, 19:55
dlugo mnie nie bylo, wrecz bardzo dlugo :D studia i dziewczyna zostawiaja mi niewiele czasu na zabawe aparatem:P w kazdym badz razie cos tam juz "pstryklem". ogolnie jestem bardzo zadowolony z aparatu :) tutaj pare zdjec:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img717.imageshack.us/i/img0007ny.jpg/)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img641.imageshack.us/i/img0114pi.jpg/)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img6.imageshack.us/i/img0100mo.jpg/)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img195.imageshack.us/i/img0030aeb.jpg/)

moze jakies rady dla laika? bylbym wdzieczny za jakies ciekawostki zwiazane z robieniem zdjec moim aparatem ;)

pozdrawiam!

smigaczka
19-04-2010, 18:14
Piesek na smyczy uroczy :)
Fajnie wyszedł :)
I jak ci się sprawuje ten canon?
W sumie to szału z manualnymi ustawieniami w nim za bardzo nie ma.
Na początek mogłeś dołożyć trochę i Nikona COOLPIX L100 (http://winmar.pl/p5092,Aparat_cyfrowy_NIKON_COOLPIX_L100_czarny.htm l)
Różnica w cenie 400zł (sporo), ale szybko uświadomiłbyś sobie, że się opłacało.
Ja na poczatek wybrałam właśnie tego typu hybrydę.

A co do zdjęć twych jeszcze.
Skoro dziewczyna zajmuje ci czas, to dlaczego dwóch pasji ze sobą nie połączyć?
Fotografuj po prostu dziewczynę :mrgreen: a nie jakieś psiaki :P

Akar
19-04-2010, 19:05
Piesek na smyczy uroczy :)
Fajnie wyszedł :)
I jak ci się sprawuje ten canon?
W sumie to szału z manualnymi ustawieniami w nim za bardzo nie ma.
Na początek mogłeś dołożyć trochę i Nikona COOLPIX L100 (http://winmar.pl/p5092,Aparat_cyfrowy_NIKON_COOLPIX_L100_czarny.htm l)
Różnica w cenie 400zł (sporo), ale szybko uświadomiłbyś sobie, że się opłacało.
Ja na poczatek wybrałam właśnie tego typu hybrydę.

a dziekuje, pies kumpla :P domyslam sie, ze szalu nie bedzie, ale moze jednak cos sie da zrobic? :D zastanawialem sie na poczatku nad nikonem, ale potem jakos zboczylem na droge canona i jestem bardzo zadowolony :) tylko, ze mimo tego, iz aparat ten jakiegos wypasionego manuala nie ma to ja i tak jeszcze w pelni go nie potrafie wykorzystac :D dlatego pytam czy ktos ma jakies ciekawe propozycje odnosnie ustawien ;) w ogole to nie orientuje sie w parametrach za bardzo... chocby np. o co chodzi z ta ogniskowa? w sensie jak wplywa to na aparat? czy stanowi duza roznice to, ze ogniskowa zaczyna sie od 36mm a nie 28?


A co do zdjęć twych jeszcze.
Skoro dziewczyna zajmuje ci czas, to dlaczego dwóch pasji ze sobą nie połączyć?
Fotografuj po prostu dziewczynę :mrgreen: a nie jakieś psiaki :P

co prawda to prawda ;) jakies zdjecia juz mam :) czekam na dobra pogode, bo co zjezdzam ze studiow do domu to deszcz krzyzuje plany... a wtedy z pewnoscia kolekcja zdjec mojej Slicznotki sie powiekszy ;)

sprocket73
20-04-2010, 13:41
o co chodzi z ta ogniskowa? w sensie jak wplywa to na aparat? czy stanowi duza roznice to, ze ogniskowa zaczyna sie od 36mm a nie 28?

To dość spora i zauważalna różnica. W praktyce wygląda to tak, że jak będziesz chciał sfotografować np. dom jednorodzinny i staniesz w odległości 10 metrów od niego, to przy ogniskowej 28mm dom cały Ci się zmieści w kadrze, a przy 36mm obetnie dach. W tym wypadku możesz odejśc jeszcze parę metrów w tył i problem znika, ale jeżeli fotografowanym obiektem jest znajdująca się kilka kilometrów przed Tobą góra, to może się nie dać odsunąć kilometr w tył. Tak samo może być problem w pomieszczeniach - ogniskowa 28mm złapie grupę ludzi przy stole, a 36mm już nie.

Wracając do aparatu SX120, moim zdaniem to bardzo rozsądny kompromis pomiędzy jakością zdjęć, wielkością aparatu ceną i możliwościami. Właśnie zamówiłem taki dla Ukochanej, po kilku dniach porównywania i czytania w necie. Mam nadzieję, że bedzie zadowolona.

Akar
20-04-2010, 19:37
wielkie dzieki za wytlumaczenie :) teraz juz chociaz troche wiem :D teraz mi sie przypomnialo... a o co chodzi z ISO? co sie dzieje kiedy jest wieksze a kiedy mniejsze?

sprocket73
20-04-2010, 20:41
W największym uproszczeniu im większe ISO tym szybciej naświetli się zdjęcie. Ma to znaczenie w ciemnych pomieszczeniach lub kiedy zapada zmrok. Wtedy czas naświetlania zdjecia wydłuża się na tyle, że nie jesteś w stanie nieruchomo utrzymać aparatu, zdjęcie robi się poruszone, lub obiekty na zdjeciu będące w ruchu robią się rozmazane. Lekarstwem na to jest zwiększenie ISO. Niestety skutkiem ubocznym zwiększania ISO jest ziarno/szum (kolorowe małe kropki na zdjeciach).

Akar
24-04-2010, 12:31
dziekuje :) znowu jestem troszke madrzejszy :D jest i kolejne pytanie... otoz na manualu moge zmieniac jasnosc... jednym z tych sposobow jest zmienianie parametrow typu: 1/500 1/600 natomiast innym sposobem jest: F3.2 F4.0 itd... Czym jeden od drugiego sie rozni? To jest zwiazanie z czasem naswietlania czy cos takiego, prawda?

Jacol29
13-09-2010, 13:47
To i ja o coś spytam, może ktoś coś podpowie.
Pojawił się następca 120 czyli "sx130 is" i ogniskową ma 28 awięc fajnie ale takie coś jak "maxymalny otwór przysłony" ma "f/3,4 - f/5,6" a sx120 ma "f/2,8 - f/4,3"

Czy to chodzi o to że starszy model ma jaśniejszy obiektyw czy coś kręcę ? Apartu będę uzywal do m. in. focenia zwierząt w ruchu wiec chyba przyda mi się ten ktory jest jasniejszy, czy tak ?
Sorry ale nie znam się aż tak, dlatego kupuję kompakta. Jakby ktoś pomógł to będę wdzięczny

Myślałem tez nad dołozeniem funduszu i zakupem SX20 ale to juz chyba będzie zbyt skomplikowany sprzęt na poczatek, co ?

agrest123
21-10-2010, 09:22
A ja również dorzucę pytanko. widzialem kiedys w akcji SX 110 IS. Kolega który go uzywal byl zadowolony bardzo. Potem wyszedl model 120 IS . teraz slysze o modelu 130 IS ktory ma gorsze swiatlo w porownaniu z 120.
Jest jeszcze model 210 IS z "zoomem opt" 14x. Który z nich wybrać. Ja skłaniałbym się do 120tki z w miare dobrym światłem.

Mylę się?

sprocket73
21-10-2010, 10:26
Oczywiście, że im jasniejszy obiektyw tym lepiej. Ale też im szerszy, tym też lepiej. Kiedyś wszystkie kompakty zaczynały sie od 35-38mm, potem zaczęły się pojawiać szersze, od 24-28mm i były szeroko reklamowane jako 'szerokokątne'. Teraz canon widocznie uznał, że 28mm to minimum i dał to kosztem światła, na które dla masowych użytkowników kompaktów ma mniejsze znaczenie.

Więc wybór pomiędzy sx120 a sx130 powinien być świadomy. Trzeba odpowiedziec sobie na pytanie co ważniejsze, czy szerszy kąt, czy światło. Jeżeli główny użytek to fotki wycieczkowe na powietrzu, to brałbym szerszy kąt. Ale jeżli zwierzęta w ruchu, to światła nigdy za mało.

Seria sx200/sx210 wypada słabo optycznie we wszystkich testach. Tam postawiono nacisk na większy zoom, mniejsze wymiary. Aparat wyglada gadżeciarsko, ale jeżeli prioryterem są zdjęcia, a nie tzw. lans, to bym go nie kupił.

agrest123
21-10-2010, 10:34
Oczywiście, że im jasniejszy obiektyw tym lepiej. Ale też im szerszy, tym też lepiej. Kiedyś wszystkie kompakty zaczynały sie od 35-38mm, potem zaczęły się pojawiać szersze, od 24-28mm i były szeroko reklamowane jako 'szerokokątne'. Teraz canon widocznie uznał, że 28mm to minimum i dał to kosztem światła, na które dla masowych użytkowników kompaktów ma mniejsze znaczenie.

Więc wybór pomiędzy sx120 a sx130 powinien być świadomy. Trzeba odpowiedziec sobie na pytanie co ważniejsze, czy szerszy kąt, czy światło. Jeżeli główny użytek to fotki wycieczkowe na powietrzu, to brałbym szerszy kąt. Ale jeżli zwierzęta w ruchu, to światła nigdy za mało.

Seria sx200/sx210 wypada słabo optycznie we wszystkich testach. Tam postawiono nacisk na większy zoom, mniejsze wymiary. Aparat wyglada gadżeciarsko, ale jeżeli prioryterem są zdjęcia, a nie tzw. lans, to bym go nie kupił.

Dzieki za info.
Skłaniam się do modelu 120-tki... Masz rację. 210 to gadget. Jednak światło ma znaczenie.
Co mnie przekonuje do tego wyboru to ciągle zmniejszająca się cena. Teraz juz za 530zl mozna to dostac.

To oczywiscie drugi aparat. Jako pierwszy wybieram Canona 550D z optyka 18-200mm. Ale to spory koszt. Paracia akutalnie nie mam na nie. A i tak chce jakis kompakt na szybkiego do robienia fotek. w miare dobry.
Bo lustro wiadomo ze sluzy do innych opcji.