PDA

Zobacz pełną wersję : Czego brakuje Ci w ACR, Bridge, LR?



allxages
22-01-2010, 18:55
O PS nie ma co mówić, bo i tak żaden inny program nie ma takich możliwości.

Ja LR nie używam za bardzo więc się nie wypowiem, ale to czego mi brakuje a jest kosmetycznymi sprawami w pozostałych produktach to:

ACR:
- grid przy cropowaniu (LR to posiada)
- prostowanie zdjec z zawsze z wyprostowanej plaszczyzny (tak jak w LR)

Bridge:
- brak podgladu histogramu
- skrót klawiszowy do powiekszenia 100% (rolka mnie denerwuje, przewaznie wrzucam na 200% przypadkiem)


A może coś co nas denerwuje, jest dostępne tylko o tym nie wiemy? :)

Janusz Body
22-01-2010, 19:06
...
ACR:
- grid przy cropowaniu (LR to posiada)
- prostowanie zdjec z zawsze z wyprostowanej plaszczyzny (tak jak w LR)

Prostowanie jest. Trochę inaczej niż w LR ale jest




Bridge:
- brak podgladu histogramu
- skrót klawiszowy do powiekszenia 100% (rolka mnie denerwuje, przewaznie wrzucam na 200% przypadkiem)
....)

Kup PhotoMechanic (160$). Będziesz miał histogram, zero możliwości obróbki, szybki podgląd i.... fatalny rendering w cieniach. Nawet bardzo fatalny z wycięciem szczegółów.

allxages
22-01-2010, 19:14
Prostowanie jest. Trochę inaczej niż w LR ale jest

no właśnie trochę inaczej. Mi zdecydowanie wygodniej oglądać zdjęcie nie przekrzywione o kilka stopni. Zdecydowanie w LR jest to wygodniejsze z tego powodu.




Kup PhotoMechanic (160$). Będziesz miał histogram, zero możliwości obróbki, szybki podgląd i.... fatalny rendering w cieniach. Nawet bardzo fatalny z wycięciem szczegółów.

używam Geeqie do szybkiego podglądu + histogramu. Do wstępnej selekcji jest super. Później jednak przydałoby się w Bridge rzucić okiem na histogram. Oczywiście można zawsze otworzyć ACR, ale nie jest to aż tak wygodne jednak.

Janusz Body
22-01-2010, 19:30
używam Geeqie do szybkiego podglądu + histogramu. Do wstępnej selekcji jest super.....

Geeqie to na Unixa/Linuxa chyba tylko jest. Czyżbyś miał też Bridge'a pod Unixem?

allxages
22-01-2010, 19:54
produkty Adobe odpalam pod Unixem za pomocą VirtualBoxa i integracji systemowej.

iREM
22-01-2010, 20:14
Dodanie kadrowania do presetu

allxages
22-01-2010, 20:48
W sensie cropa? Ma to jakiś większy sens? Zawsze można walnąć synchro...

iREM
22-01-2010, 22:06
W sensie cropa? Ma to jakiś większy sens? Zawsze można walnąć synchro...

Mam sporo znajomych którym to przeszkadza.

Jak dla mnie - poważnie brakuje możliwości dołączenia muzyki do wyeksportowanego do PDFa pokazu slajdów i widzę że w becie trójki dalej nie ma takiej możliwości :-(

quail
23-01-2010, 15:51
A mi brakuje w LR dobrego Slideshow. To co jest teraz, generuje zdjęcia średniej, żeby nie powiedzieć nędznej jakości. Prędkość działania LR też mogłaby być większa.

akustyk
23-01-2010, 17:43
uzywam tylko LR. z rzeczy, ktorych mi brakuje:


1. inteligentne odplamkowanie. dlatego ze to co teraz jest, to rzezbienie w gownie i robienie recznie rzeczy, ktore spokojnie moglyby byc zautomatyzowane

w sensie:
a. to nie jest fizyka jadrowa, zeby dojsc do wniosku, ze normalna plamka na takiej i takiej matrycy przy dziurce f/8 ma taka i tak wielkosc, wiec jesli tym samym aparatem zrobione jest zdjecie przy f/11 to ta plamka bedzie odpowiednio mniejsza. wiec to mozna automatycznie skorygowac
b. to rowniez nie jest trudne, zeby zauwazyc, ze odplamkowanie robi sie tylko na wzglednie jednolitym tle, najczesciej jasnym. to tez mozna przykopiowaniu ustawien odplamkowania, automatycznie uwzglednic
c. rowniez nie widze trudnosci w dodaniu czegos w rodzaju lassa do zaznaczania obszarow, z ktorych maja byc usuniete punkty odplamkowania
d. prosty skrot klawiszowy do wlaczenia maksymalnego kontrastu we wskazanym obszarze (w sensie: naciskam jakies Ctrl-klawisz i klikam myszka na niebie/wodzie a LR dobiera do danej jasnosci i kanalu krzywa kontrastu).
e. automat wykrywajacy plamki. nie oszukujmy sie, plamka to jest w 99% przypadkow kwestia znalezienia kola na niemonochromatycznym tle. ja sie zdeklaruje nawet dla firmy Adobe wyszukac prace naukowe pokazujace odpowiednie algorytmy. bo jak widac dla Adobe to za trudne :(

obecna implementacja odplamkowywania (LR 2.5) to katorga. a to mozna znacznie prosciej robic.


2. juz jest w LR3 ale: proporcje bokow jako metapole przy wyszukiwaniu/filtrowaniu.

3. presety do tagowania: kraj, region (jest standaryzacja tych oznaczen), nazwa lokalizacji, pora roku, warunki pogodowo-oswietleniowe.

4. jakies sensowne zwijanie listy katalogow. w 2009 mam chyba ze 150 podkatalogow i znalezienie na tej liscie poszukiwanego to mordega. a jak jeszcze rozwine 2008 to juz w ogole przewijania i przewijania. proste rozwiazanie: pole wyszukiwania do wpisania fragmentu nazwy. to nie jest takie trudne, nawet Microsoft to opanowal :)

5. sensowne presety do filtrow polowkowych. w sensie: mam podefiniowany preset ND 0,5EV, ND 1EV, Blue 0,5 EV i sobie je przeciagam, wskazuje kierunek i jest z glowy. w tej chwili zmiana barwy czy sily krycia to durne klepanie cyferek, co nijak ma sie do spojnosci workflow z innymi operacjami LR.

6. mowiac o polowkach: dodac je w okienku wyboru przy kopiowaniu ustawien (Ctrl-Shift-C). kolejna niespojnosc koncepcyjna w LR

7. dodac w widoku Grid foldery i na nich miniatury zdjec (tak jak to w Windowsie normalnie dziala). zastosowanie: klikam rok 2009 w katalogu i widze w widoku Grid liste podfolderow z miniaturkami zdjec w nich. jako ze kazdy podfolder to u mnie plener, to taki podglad zdjec ulatwia znalezienie wlasciwych zdjec. po samej nazwie nie zawsze skojarze, bo zdarza mi sie wracac w jeden plener 2-3 razy w ciagu tygodnia.


wiecej grzechow nie pamietam. zasadniczo, to co mi najbardziej dokucza to efektywne przegladanie katalogy gdy jest w nim duzo pozycji, a po drugie obsluga odplamkowywania i filtrow polowkowych, ktora w LR2 wyglada jak proteza a nie normalne, pelnoprawne rozwiazanie.

Vitez
23-01-2010, 21:16
w sensie:
a. to nie jest fizyka jadrowa, zeby dojsc do wniosku, ze normalna plamka na takiej i takiej matrycy przy dziurce f/8 ma taka i tak wielkosc

Ano to raczej jest trudne. Bo weź tu zdefiniuj "normalna plamka" ? By to działało w automacie to program nie morze mieć zdefiniowane "normalna plamka przy f8" a konkretną średniće + feather (rozmycie plamki na krawędzi).
Wg mnie nie da się tego odgórnie zdefiniować. Ale gdyby mieć możliwość podania na początku obróbki jakiejś konkretnej plamki jako źródłowej to mogłoby zadziałać...

airhead
23-01-2010, 22:16
mi brakuje regulacji geometrii tj. usuwania dystorsji i udawania shifta

akustyk
24-01-2010, 00:39
Ano to raczej jest trudne. Bo weź tu zdefiniuj "normalna plamka" ? By to działało w automacie to program nie morze mieć zdefiniowane "normalna plamka przy f8" a konkretną średniće + feather (rozmycie plamki na krawędzi).
Wg mnie nie da się tego odgórnie zdefiniować. Ale gdyby mieć możliwość podania na początku obróbki jakiejś konkretnej plamki jako źródłowej to mogłoby zadziałać...
mysle, ze sie da z jednej prostej przyczyny: 99% plamek, ktore czyszcze przy f/11 jest jednakowej wielkosci. moga byc mniej lub bardziej ciemne ale rozmiar jest, z dokladnoscia doslownie do kilku pikseli, identyczny. podobnie przy f/8 chociaz tu plamki sa oczywiscie kapke wieksze i ten +/- moze tez byc, co do wartosci bezwzglednej, wiekszy. roznice mozna dostrzec na poziomie f/16 ale wtedy plamki sa juz na tyle male, ze tak czy siak trzeba by dla nich brac jakis epsilon nadmiaru ;)

zeby podac przyklad optymizmu - zdjecie sprzed ostatniego czyszczenia matrycy. maksymalna dziurka jakiej uzywam (f/16).

duze

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szmaragd.im.pwr.wroc.pl/~akustyk/temp/cb/IMG_9411.jpg)

crop:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szmaragd.im.pwr.wroc.pl/~akustyk/temp/cb/IMG_9411-2.jpg)

Vitez
24-01-2010, 01:35
mysle, ze sie da z jednej prostej przyczyny: 99% plamek, ktore czyszcze przy f/11 jest jednakowej wielkosci.

Czyli zakładasz że każdy na świecie będzie miał identycznej wielkości plamki jak Ty. Ciekawe... ale wydaje mi się że błędne założenie...

akustyk
24-01-2010, 01:47
Czyli zakładasz że każdy na świecie będzie miał identycznej wielkości plamki jak Ty. Ciekawe... ale wydaje mi się że błędne założenie...

tak, uwazam, ze dla danej matrycy (rozmiaru fizycznego matrycy, jej ilosci megapikseli i grubosci filtra) przy zadanej przeslonie (za wyjatkiem moze ekstremalnych f/22 czy f/32) to beda w 90% plamki dokladnie tego rozmiaru. biorac odrobine wieksza (procentowo) srednice takiego pola odplamkowywania mozna uzyskac jeszcze kolejne 9% sytuacji.

2marekm
24-01-2010, 10:05
Mi brakuje w LR, takiego prozaicznego "przycisku" jak podgląd, który jest w ACR.

akustyk
24-01-2010, 13:51
Mi brakuje w LR, takiego prozaicznego "przycisku" jak podgląd, który jest w ACR.

w Library/Grid: Spacja
w Develop: dwukrotnie Ctrl +. powrot do ekranowki: dwukrotnie Ctrl -. tak jak zoom okienka w zwyklej szopce

swoja droga: w google'ach mozna znalezc liste skrotow klawiszowych do LR2. polecam, bo bardzo przydatna rzecz

Kolaj
24-01-2010, 14:08
Mi w ACR brakuje właściwie tylko jednej rzeczy:

- Lokalnej korekty balansu bieli. Chciałbym mieć możliwość ustawienia różnego WB dla poszczególnych fragmentów zdjęcia.

Sempoo
24-01-2010, 14:33
1. usuwanie dystorsji obiektywów, tak jak to genialnie robi DxO - na bazie danych do każdego obiektywu / aparatu (np. kompakty z RAW)

2. korekcja perspektywy - np. do fot architektury

3. ulepszenie algorytmów obróbki:
a) highlights recovery - obecnie działa to tak, że gdy choć jeden kanał nie został przepalony, to z niego pobierana jest informacja o luminancji i wtedy światła są rekonstruowane, ALE w trybie szarości! jednak przed rekonstruowaniem, gdy wiadomo, że np. kanały R i G clipują, to kolor obszaru zrekonstruowanego powinien być żółty, powinien nadto bazować na kolorze swojego otoczenia - np. gdy niebo się w pewnym miejscu przepala, to przecież wiadomo, że chodzi o kanał B - zatem wystarczy 'inteligentnie' nadać mu kolor bazując na niebieskościach, dodatkowo bacząc na otoczenie obszaru
b) blacks - tutaj powstaje pewien problem, gdy zdjęcie wymaga silnego przesunięcia tego suwaka - bo działa on i w domenie luminancji i w domenie koloru, przeto gdy mocno dopalamy czernie, to gwałtownie wzrasta saturacja kolorów bliskich czerni, które przed korekcją miały jakiś, nawet słaby - kolor, inny od czystej szarości; w PS można to łatwo ominąć, stosując warstwę Levels / Curves w trybie mieszania 'lightness' - wtedy saturacja nie ulega zmianie
c) contrast - tutaj problem jest analogiczny, jak przy blacks - zwiększając kontrast saturacja również się zwiększa

po prostu trzeba by oddzielić luminancję od koloru

4. wbudowane presety z profilami do danego aparatu przy różnych balansach bieli

2marekm
24-01-2010, 14:39
w Library/Grid: Spacja
w Develop: dwukrotnie Ctrl +. powrot do ekranowki: dwukrotnie Ctrl -. tak jak zoom okienka w zwyklej szopce

swoja droga: w google'ach mozna znalezc liste skrotow klawiszowych do LR2. polecam, bo bardzo przydatna rzecz

Nie rozumiem. Możesz to wyjaśnić bardziej "łopatologicznie" ?

spoon
24-01-2010, 17:42
w Library/Grid: Spacja
w Develop: dwukrotnie Ctrl +. powrot do ekranowki: dwukrotnie Ctrl -. tak jak zoom okienka w zwyklej szopce

Nie rozumiem. Możesz to wyjaśnić bardziej "łopatologicznie" ?


Akustyk nie zrozumial o co Ci chodzi ;) Twoj problem rozwiaze przycisk \ na klawiaturze (globalne przelaczanie miedzy zdjeciem przed i po korektach) :mrgreen:


swoja droga: w google'ach mozna znalezc liste skrotow klawiszowych do LR2. polecam, bo bardzo przydatna rzecz

tu Akustyk ma calkowita racje


PS no chyba ze chcesz podglad dla danych czesci modulu develop (krzywe, sharpnening, etc.) osobno - wtedy musisz klikac te male kwadraciki w odpowiadajacych im okienkach ;)

akustyk
24-01-2010, 20:25
Nie rozumiem. Możesz to wyjaśnić bardziej "łopatologicznie" ?

skroty ktore podalem sa do powiekszenia wgladowki ekranowej i obejrzenia wysokiej jakosci gotowego RAW-a w rozmiarze 1:1 (albo nawet 3:1 jak ktos chce).

allxages
24-01-2010, 20:35
A właśnie. Jak już o powiększaniu to troche denerwuje mnie Bridge na pomniejszonych zdjęciach. Strasznie zmiekcza fotki. Czesto musze sprawdzic na 100% czy ten obiekt to jest jednak ostry czy nie;)

allxages
25-01-2010, 22:21
A, szkoda, że nie można w Bridge zobaczyć zdjęcia bez poprawek wprowadzonych w XMP. Oczywiście XMP na chwile usunąć, ale dodanie jednego checkmark byłoby zdecydowanie poręczniejsze.