PDA

Zobacz pełną wersję : Problem w trybie Av



prrzemek
20-01-2010, 19:58
Witam,

jestem baardzo poczatkujacy jezeli chodzi o fotografie i moze ja cos zle robie. Mianowicie jest taki problem, gdy robie zdjecie na P z lampa aparat dobieraa jakies tam ustawienia, ale gdy Av chce zrobic zdjecie to juz jest np inny czas (jakby w ogole nie uwzglednial ze jest lampa wlaczona)

P
http://myslovitz.info/IMG_0235m.jpg

Av
http://myslovitz.info/IMG_0234m.jpg

wszystkie ustawienia te same, czemu tak sie dzieje??

Z gory dziekuje za pomoc

Merde
20-01-2010, 20:00
czemu tak sie dzieje??

Bo nie przeczytałeś instrukcji.

prrzemek
20-01-2010, 20:02
przeczytalem, ale moze niezbyt dokladnie :P
jakas wskazowka??

Merde
20-01-2010, 20:07
jakas wskazowka??

Tak, doczytaj jak działa lampa w trybie Av :)
Hint: błysk wypełniający

milcze
20-01-2010, 20:09
(jakby w ogole nie uwzglednial ze jest lampa wlaczona)


bo nie uwzględnia

nie kontrolujesz parametrów

jest taka zakładka w CFN która jeśli korzystasz z lampy blokuje czas na "sztywno" 1/200

tylko to bezsensu bo można zrobić 1/50 i złapać 4 X więcej zastanego

myslidar
20-01-2010, 21:10
Rozwiązanie jest proste, zmień na tryb M i sobie dopasuj tak jak chcesz :)

mor_feusz
20-01-2010, 22:22
Poniewaz jak robisz z lampa w AV to aparat postara Ci sie dobrac czasy z zakresu 1/60 do 1/200 + blysk. W "Custom Functions" mozesz jak napisal milcze ustawic zeby byla 1/200 (i wtedy powinny byc zdjecia nieporuszone, albo kombinowac. Mi na poczatku z lampa nie wychodzily zdjecia, ja uwazam ze jak sie z lampa robi zdjecia to tylko M. tam sobie kontrolujesz wszystko. Ja uzywam 2 trybow AV - caly czas, M lampa (czasmi jesli robie panoramowanie to TV - ale to 10-15 zdjec w roku).
Najlepsze wyniki robienia zdjec z lampa wyjda Ci na M. Po pewnym czasie juz mechanicznie (w niezbyt jasnych miejscach Ci wchodzi ISO 400, f4, 1/60 + lapma i "trzepiesz wszystko jak wejdzie :)).
Sproboj M.

milcze
20-01-2010, 22:56
Poniewaz jak robisz z lampa w AV to aparat postara Ci sie dobrac czasy z zakresu 1/60 do 1/200 + blysk..


masz racje ale tak nie zachowuje sie AV

to co opisujesz jest na zielonym. i byc moze też na innym trybie - nie używam innych

na AV czas dobierany jest do iso i F. powiedzmy że jest to 2 sek. wyrzucenie kukułki/dopięcie lampy powoduje skrócenie czasu o 1 działke. czyli w tym wypadku będzie 1 sek

co do tybu M - tu nie mam nic do dodania

ewentualnie majac ciemny obiektyw mozna korzystac z TV i nie przejmowac sie migającym wskażnikiem przysłony

daje nam to pewną rezerwe jak nagle wyskoczymy na jakąś jasna scene. aparat zachowa nam cas ale urauje nam tylek przymykając przyslone

dla początkujących polecam ten tryb. ale jak pisałem tylko z ciemnym obiektywam bo z 50/1.4 nie ma sensu bo ci aparat zjedzie na 1.4