PDA

Zobacz pełną wersję : PIERWSZE STUDIO - proszę o pomoc



kochel11
19-01-2010, 14:40
Witam.
Moje pytania pewnie wydadzą się "głupkowate", no ale cóż...nie wiem, to pytam i proszę o rady :)
Więc sprawa wygląda tak, że planuję stworzyć sobie studio, otworzyć działalność i starać się o dofinansowanie na tą działalność. Przy staraniu się o dofinansowanie konieczne jest jednak wypisanie sprzętu, na który planuję wydać pieniążki.
Więc tutaj mam troszkę pod górkę...
Fotografią zajmuję się od jakiegoś czasu, mój sprzęt to Canon 5d, zestaw obiektywów do tego lampka i to tyle...do tej pory tym robiłam zdjęcia. Studio znane jest mi jedynie z kursu fotograficznego na którym kiedyś tam byłam, oraz z internetowych lektur ;)
Wiem, że w trakcie robienia zdjęć samemu się dochodzi co by się jeszcze przydało dokupić :) Ale tutaj zanim zacznę działać i się zorientuję co i jak, to już muszę wypisać sprzęt który planuję zakupić..toteż mam mieszane uczucia i trochę czuję się zagubiona w tym wszystkim sprzęcie który oferują różne firmy. Chciałabym Was prosić o pomoc w nakierowaniu mnie co do takiego studia mogłoby się przydać?
Na ostatnich targach foto w Łodzi, najbardziej do swojej oferty lamp przekonał mnie Pan z Elfo i raczej zdecydowana jesten to zakupu tego zestawu:
http://www.elfo.com.pl/index.php?men...id=0&prodid=18

Ponadto się zastanawiam co jeszcze do tego? Chociażby takie pierdoły, jak stojak pod blendę? Czy światłomierz? Korcą mnie też wrota...i jeszcze zestaw teł.
Czy macie może jakieś propozycje co jeszcze mogłabym wypisać/znaleźć z takich najpotrzebniejszych rzeczy?
Wiem, wątek śmiesznym typu "skoro się nie znasz to po co się za to zabierasz"...no ale...chcę spróbować skoro mam okazję :)

Pozdrawiam i dziękuję :)

coca
19-01-2010, 16:11
Witam.

Więc sprawa wygląda tak, że planuję stworzyć sobie studio, otworzyć działalność i starać się o dofinansowanie na tą działalność. Przy staraniu się o dofinansowanie konieczne jest jednak wypisanie sprzętu, na który planuję wydać pieniążki.

...

Studio znane jest mi jedynie z kursu fotograficznego na którym kiedyś tam byłam, oraz z internetowych lektur ;)

...

Wiem, wątek śmiesznym typu "skoro się nie znasz to po co się za to zabierasz"...no ale...chcę spróbować skoro mam okazję :)

Pozdrawiam i dziękuję :)

Z calym szacunkiem i podziwem za odwage ale chcesz otworzyc dzialalnosc ( z ktorej bedziesz zyc), zrobic studio choc jest Ci tylko znane z kursu i internetu? Rozumiem, ze dofinansowanie z UP jest? WOW BRAWA.

kochel11
19-01-2010, 16:28
hmm...prosiłam tylko o pomoc w podpowiedzeniu co do dobrania sprzętu...a nie o ocenianie, no ale cóż...

aligator16
19-01-2010, 16:29
Za coca :)

Ogólnie studio sobie możesz założyć, ale żeby żyć z tego trzeba mieć jakiś klientów, a klient nie pójdzie na to "że ja się dopiero uczę/początkujący jestem"

No ale co kto woli ;)

Co do sprzętu - nie lubię elfo - głownie przez mocowanie końcówek, najlepiej wybierz coś z mocowaniem bowens'a - jest tego dosyć duży wybór.

Światłomierz na początek?? - jeżeli używasz anologa to rozumiem jak nie to po co robić dodatkowe koszta...

Zestaw teł raczej musisz mieć (czarne, białe, szare to podstawa)

Ale ogólnie powodzenia :)

checiu
19-01-2010, 16:30
jakże bardzo cenna uwaga.. po prostu brak słów. Lepiej byś coś poradził a nie tylko krytykował - właśnie może koleżanka ma odwagę by coś w swoim życiu zmienić i zacząć robić to co chce robić - jeszcze dostając za to pieniądze - dlaczego uważasz, że jest to niemożliwe?
Niestety ten link mi nie pokazał żadnego konkretnego produktu tylko stronę główną elfo.
A co do tego co będziesz musiała / chciała kupić to pamiętaj, że nie tylko lampy są potrzebne, ale też kupę dodatkowych gratów - pytanie czy będziesz wynajmowała jakieś miejsce czy raczej coś w rodzaju przenośnego studia gdzie będziesz się rozstawiała w miejscu sesji u Klienta - bo to na pewno będzie miało wpływ na to co kupisz.
Na pewno musisz wziąć pod uwagę snoot'y, softboxy, parasolki i te wszystkie akcesoria które są potrzebne.
Przede wszystkim zastanów się co chcesz fotografować w tym studio, by móc odpowiednio je wyposażyć - czy to ma być do portretowania ludzi, przedmiotów?
Inny sprzęt jest potrzebny do różnych potrzeb. Lepiej się w czymś specjalizować niż próbować robić wszystko po trochu...
Nie podałaś żadnych szczegółów. Wydaje mi się, że po jakimś czasie możesz stwierdzić, że czegoś brakuje - ale niech brakuje w miarę najtańszych. Kup jakieś 2 porządne lampy - resztę można dokupować z czasem za zarobione pieniądze - urządzanie takiego studio to niezłe przedsięwzięcie. Ja trzymam kciuki.

Jak to bez światłomierza? Akurat kolego wierz mi że to się przydaje, żeby lepiej zmierzyć padające światło od lamp - ułatwia pracę - o ile chcesz już to zrobić z prawdziwego zdarzenia.

Choć z drugiej strony - możesz sobie ustawić jakiś zestaw ustawień i potem trzaskać wg schematu - ale jak wszystko będzie często rearanżowane to może być problem z opracowaniem zestawu najlepszych ustawień.
pozdrawiam

coca
19-01-2010, 16:37
hmm...prosiłam tylko o pomoc w podpowiedzeniu co do dobrania sprzętu...a nie o ocenianie, no ale cóż...

chcialem pomoc w duchu i zyczyc powodzenia i szacun za odwage :) a ze sprzetu hmm mozesz polatac po stronach gdzie reklamuja sie studia foto i popatrzec na liste sprzetu jakie maja do dyspozycji. Po przejrzeniu kilku stron mniej wiecej mozesz zobaczyc na jakich lampach pracuja, co i ile maja w studio. Nie piszesz ile kasy masz do wydania itp. Pozdrawiam i powodzenia.

aligator16
19-01-2010, 16:50
jakże bardzo cenna uwaga.. po prostu brak słów. Lepiej byś coś poradził a nie tylko krytykował - właśnie może koleżanka ma odwagę by coś w swoim życiu zmienić i zacząć robić to co chce robić - jeszcze dostając za to pieniądze - dlaczego uważasz, że jest to niemożliwe?

Jak to bez światłomierza? Akurat kolego wierz mi że to się przydaje, żeby lepiej zmierzyć padające światło od lamp - ułatwia pracę - o ile chcesz już to zrobić z prawdziwego zdarzenia.



Oczywiście może to robić, nawet szczerze jej życzę żeby się udało, ale zarabianie to inna sprawa, dla mnie jeżeli miałbym tak z miejsca zacząć zarabiać na zdjęciach - nie pakowałbym się w to po prostu. Fakt że żeby wyjść na zero z dofinansowaniem nie jest trudno, ale ryzyka też są.

Sam powoli myślę o budowie studia, ale o życiu z tego nawet nie marzę bo wiem że nie jest łatwo.

Jasne światłomierz super sprawa, ale mówimy o początkach - o wiele lepiej wydać te pieniądze na dodatkową lampę, pocket wizard czy cokolwiek innego, no chyba że nie ma na co wydać pieniędzy z dofinansowania ;)

coca
19-01-2010, 16:53
a moze kolezanka pochwali sie jakimis swoimi fotami ?:)

kochel11
19-01-2010, 17:00
dzięki za odpowiedzi...
Do tej pory robiłam zdjęcia i nadal robię fotki ślubne (pracuję u fotografa ślubnego i dla niego wykonuję reportaże), dodatkowo mam od jakiegoś czasu chętne dziewczyny na zdjęcia. A cała moja przygoda z fotografią zaczęła się w zasadzie od zdjęć przedmiotów do sklepów internetowych. Mam kilka osób, które przynoszą mi co jakiś czas przedmioty do fotografowania, w fotografowaniu ludzi, też czuję się świetnie. Sprawia mi to ogromną przyjemność. I chciałabym spróbować swoich sił w studio, więc wszystkiego można się nauczyć, tym bardziej jeśli się chce i się to lubi.. A skoro tyle co skończyłam studia, w końcu mogłam się zarejestrować jako bezrobotna, postarać się o dofinansowanie, to czemuż by nie spróbować swoich sił? Każdy kto zakładał swoje studio miał od razu wszystko w jednym palcu? hmm..
Nie stać było mnie wcześniej na zakup lamp itp, a teraz jest szansa...
Co do "studia", to chce je urządzić w swoim domu, po wyprowadzce siostry mam wolne dwa pokoje, więc zlikwiduje ściankę działową i powstanie pomieszczenie mniej więcej o gabarytach 35-40m2. Do tej pory robiłam zdjęcia u siebie w piwnicy, więc warunki niezbyt atrakcyjne..ale chcę to zmienić i się rozwijać dalej, a jak się rozwijać skoro nie ma się sprzętu by sobie ten rozwój zapewnić...
Więc wracając do tematu...Sprzęt do przedmiotów już mam, więc raczej chciałabym się skupić na zakupie czegoś co nadawałoby się teraz dla ludzi ;)
A zestaw z tego linku obejmuje:
- 2 x QUANT 500
- 2 x statyw AST-3R
- 2 x softboks 50 x 90 cm
- 1 x przewód synchronizacyjny
- 2 x przewód zasilający

Więc są to tylko takie dwa światełka...a chciałabym sobie właśnie dokupić te wrota z filtrami, czyli do tego też trzeba będzie kupić dodatkową lampę. Czy powinna być ona takiej samej mocy jak te z zestawu? Czy może być słabsza?

Vitez
19-01-2010, 19:27
Wystarczy przeszukać forum pod kątem słowa 'studio' ( http://canon-board.info/announcement.php?f=11&a=20 ) i ewentualnie dopisać się ze swoimi pytaniami do jakiegoś ciekawego, znalezionego wątku, by nie łamać 3. Punktu Regulaminu: http://canon-board.info/announcement.php?f=11&a=3