PDA

Zobacz pełną wersję : Kolory w C1, PS a IrfanView etc



Michal_II
14-01-2010, 23:37
Witam.

Zauważyłem, iż plik wywołany do Jpg (sRGB oraz Adobe) oglądany w Irfan posiada widoczny, (choć nie aż tak bardzo), czerwony/różowy zafarb w porównaniu do tego co widzę w C1 przed wywołaniem. Wydaje mi się, że zafarbu do dnia dzisiejszego nie miałem (choć głowy nie dam). Ten sam plik jpg (sRGB i Adobe) oglądany np w FactPicture Viewer (włączona opcja dotycząca wsparcia zarządzania kolorami z wybranym profilem Adobe bądź z fabrycznym profilem Eizo S2231 WD6) , PS 3 nie ma zafarbu dla jpg (zarówno dla sRGB jak i Adobe). W Windowsie XP (o ile ma to jakiekolwiek znaczenie dla Irfan) we właściwościach mam ustawiony profil S2231 WD6 dostarczany przez Eizo na cd. Włączenie albo wyłączenie opcji zarządzania kolorem w Irfan, nie ma znaczenia dla zniknięcia zafarbu w pliku jpg dla przestrzeni sRGB, w przestrzeni Adobe pojawia się zafarb po włączeniu zarządzania kolorem. Usunięcie profilu s2231 WD6 we właściwościach monitora nic nie wnosi.

Podejrzewam, że problem dotyczy wyboru profilu. Jeżeli to możliwe proszę o wskazówki.

Janusz Body
15-01-2010, 10:18
Witam.

Zauważyłem, iż plik wywołany do Jpg (sRGB oraz Adobe) oglądany w Irfan posiada widoczny, (choć nie aż tak bardzo), czerwony/różowy zafarb w porównaniu do tego co widzę w C1 przed wywołaniem. Wydaje mi się, że zafarbu do dnia dzisiejszego nie miałem (choć głowy nie dam). Ten sam plik jpg (sRGB i Adobe) oglądany np w FactPicture Viewer (włączona opcja dotycząca wsparcia zarządzania kolorami z wybranym profilem Adobe bądź z fabrycznym profilem Eizo S2231 WD6) , PS 3 nie ma zafarbu dla jpg (zarówno dla sRGB jak i Adobe). W Windowsie XP (o ile ma to jakiekolwiek znaczenie dla Irfan) we właściwościach mam ustawiony profil S2231 WD6 dostarczany przez Eizo na cd. Włączenie albo wyłączenie opcji zarządzania kolorem w Irfan, nie ma znaczenia dla zniknięcia zafarbu w pliku jpg dla przestrzeni sRGB, w przestrzeni Adobe pojawia się zafarb po włączeniu zarządzania kolorem. Usunięcie profilu s2231 WD6 we właściwościach monitora nic nie wnosi.

Podejrzewam, że problem dotyczy wyboru profilu. Jeżeli to możliwe proszę o wskazówki.


Problem raczej w przeglądarkach. Eizo używa (chyba) ICC v4 (FastStone sobie z v4 nie radzi)

http://www.color.org/version4html.xalter


Co to jest ten "wybrany profil Adobe"? - ne ma czegoś takiego jak profil monitora Adobe. Jest przestrzen AdobeRGB ale tonie jest to samo. Ustawianie w monitorze jakiegoś AdobeRGB wydaje się mało sensowne.

Profil "fabryczny" jest zwykle o kant.... serdecznie polecam oprofilowanie monitora jakimś przyrządem.


EDIT: Temat BYŁ wałkowany na forum milion i trzystapięćdziesiąsześć razy.

Michal_II
17-01-2010, 23:44
Zanim Janusz odpowiedział poradziłem sobie z "problemem". Wystarczyła instalacja najnowszej wersji Irfan (4.25). W opcjach zarządzania kolorem została dodana możliwość wyboru profilu. Wybrałem S2231wd6 i wszystko jest OK.

Janusz napisał o Fast Stone tyle tylko, że odnosiłem się do Fast Picture Viewer, a to zdaje się inne przeglądarki, a z FPV, tak jak pisałem nie mam problemu z prawidłowym wyświetlaniem barw.

Co do fabrycznego profilu, cóż skalibrowanie mam w planach od dłuższego czasu, a jak pamiętam czornyj chyba stwierdził w jakimś wątku, że lepszy fabryczny, niż żaden.

Zanim zadałem pytanie szukałem i szukałem i jakoś nie znalazłem odpowiedzi na podobne pytanie co do Irfana (w innych przeglądarkach zafarbu nie miałem)

Krzychu
18-01-2010, 07:17
Zanim Janusz odpowiedział poradziłem sobie z "problemem". Wystarczyła instalacja najnowszej wersji Irfan (4.25). W opcjach zarządzania kolorem została dodana możliwość wyboru profilu. Wybrałem S2231wd6 i wszystko jest OK.


Nic nie jest OK - Irfan defaultowo się ustawia na current monitor profile i gdybyś wszystko było OK to to by wystarczyło i nie byłoby żadnej różnicy w stosunku do "wybrania" profilu - masz źle skonfigurowany system - profil monitora się podpina tylko w systemie i nigdzie więcej już nie trzeba...

roofman
18-01-2010, 09:29
Nic nie jest OK - Irfan defaultowo się ustawia na current monitor profile i gdybyś wszystko było OK to to by wystarczyło i nie byłoby żadnej różnicy w stosunku do "wybrania" profilu - masz źle skonfigurowany system - profil monitora się podpina tylko w systemie i nigdzie więcej już nie trzeba...
Ale autor napisał że po instalacji irfana w ostatniej wersji 'się naprawiło'. :mrgreen:
Jak mnie pamięć nie myli Irfan profile poprawnie obsługuje dopiero od 2 wersji wstecz - być może autor miał jeszcze starszą wersję która owych profili zwyczajnie nie obsługiwała poprawnie.

Michal_II
18-01-2010, 10:15
Krzychu, do czego służy w aktualnej wersji Irfan opcja wyboru pomiędzy "current monitor profile" a "custom monitor ICC (...)"? I skoro we właściwościach monitora jako domyślny wybrany jest ten sam profil co w "custom monitor ICC (...)" to myślę sobie, że zaznaczenie czy to "current monitor" czy "custom monitor" w Irfan da ten sam efekt, i co więcej tak jest, bo różnicy moje oczy nie widzą (z tym, że ja prosty chłop jestem więc mogę się mylić a i okularów czasami użyć muszę). Skoro mam źle skonfigurowany system (opisałem w pierwszym poście jak to wygląda) to możesz napiszesz cóż jest nie tak? Z drugiej strony skoro jest źle skonfigurowany, to dlaczego np FPV wyświetlał i nadal wyświetla poprawnie tak jak to wygląda w C1 przed "wywołaniem"?

Krzychu
18-01-2010, 10:25
Krzychu, do czego służy w aktualnej wersji Irfan opcja wyboru pomiędzy "current monitor profile" a "custom monitor ICC (...)"? I skoro we właściwościach monitora jako domyślny wybrany jest ten sam profil co w "custom monitor ICC (...)" to myślę sobie, że zaznaczenie czy to "current monitor" czy "custom monitor" w Irfan da ten sam efekt, i co więcej tak jest, bo różnicy moje oczy nie widzą (z tym, że ja prosty chłop jestem więc mogę się mylić a i okularów czasami użyć muszę).


Dokładnie tak powinno być..



Skoro mam źle skonfigurowany system (opisałem w pierwszym poście jak to wygląda) to możesz napiszesz cóż jest nie tak?

Jeżeli jest tak jak powyżej to wszystko gra - ja zrozumiałem że używałeś wcześniej wersji Irfana obsługującej CMS a wszystko zaczęło dobrze wyglądać jak podpiąłeś profil w "Custom" (co by wskazywało że nie był podpięty we właściwościach monitora), natomiast jeżeli to był starszy Irfan to wszystko gra.

Janusz Body
18-01-2010, 10:33
....
Co do fabrycznego profilu, cóż skalibrowanie mam w planach od dłuższego czasu, a jak pamiętam czornyj chyba stwierdził w jakimś wątku, że lepszy fabryczny, niż żaden.....


Fabryczny profil jest "lepszy niż żaden" pod wieloma warunkami m.in jeśli monitor zbytnio nie odbiega od średniej. NIC NIE ZASTĄPI profilowania ustrojstwem do tego celu - kolorymetr lub spektrofotometr.

Przejrzyj forum - ogromną ilośc razy fabryczny profil był źródłem kłopotów. Oczywiście część tych kłopotów spowodowana była bałaganem w CMS windows "wykonanym" przez usera. To naprawdę pierwszy profil do wywalenia z systemu jeśli coś nagle zaczyna być nie tak.

ICC ma kilka standardów. Problem w tym, że niektóre przeglądarki nie radzą sobie z ICC v4 ( http://www.color.org/version4html.xalter ) i niestety nie ma reguły, które są dobre a które złe. Mozilla jest tego najlepszym przykładem. Wersja 3.0.16 sobie ładnie z tym radzi a nowsza 3.5.x już niestety nie.


....masz źle skonfigurowany system - profil monitora się podpina tylko w systemie i nigdzie więcej już nie trzeba...

Nic dodać nic ująć. Wszystko święta prawda.

Michal_II
18-01-2010, 10:41
OK. Czy jest jakieś wytłumaczenie na to, iż wcześniej (ta wersja Irfana nie miała możliwości wyboru "custom monitor ICC (...)" co jak sądzę nie ma znaczenia, bo i tak powinien korzystać z domyślnego profilu wybranego we właściwościach) pojawiał się różowy/czerwony zafarb? Tego zafarbu nie było np w FPV (i tak jak pisałem wyżej, odnoszę wrażenie, że i w Irfan "pojawił się" nagle).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Januszu, nie neguję, iż profilowanie monitora szczególnie spektrofotometrem (z tego co napisali Tom i czornyj) nie jest konieczne i rozumiem, że powinno być wykonane. Tak jak napisałem, zamierzam to uczynić z naciskiem na zamierzam. Cóż wątki na ten temat czytam i na tym i innych forach. Może się mylę, ale skoro w FPV problemu nie było i nie ma i w Irfan wcześniej raczej także nie (i obecnie także nie ma, tak wiem po oprofilowaniu może być pewnie tylko lepiej), to zakładam, że powód tkwił w Irfan?

Januszu, skoro jest nadal źle skonfigurowany to napisz co jest nie tak (pomijam teraz oprofilowanie przy pomocy kolorymetru/spektrofotometru)?

Janusz Body
18-01-2010, 13:18
.....
Januszu, skoro jest nadal źle skonfigurowany to napisz co jest nie tak (pomijam teraz oprofilowanie przy pomocy kolorymetru/spektrofotometru)?

Nie wiem co masz poustawiane w swoim kompie i bez "real & live" dostępu do niego mam marne szanse się dowiedzieć. Szklana kula niestety odmawia współpracy. ;-)

99% userów narzekających na CMS grzebało (w różny sposób) w ustawieniach i potem dojście co i gdzie "nagrzebali" bywa trudne.

Ogólnie to:
- profil producenta wgrywa się z płytki i można zapomnieć, że istnieje. Wszystkie ustawienia dokonują się "same" (w Windows)
- profil "wyprodukowany" przez kalibrator - jak wyżej
- Adobe Gamma i inne profilery "na oko" - NIE UŻYWAĆ na LCD - jeśli były zainstalowane to wyrzucić z autostartu

- Przestrzeń robocza w programach do obróbki zdjęć - zwykle, w większości monitorów nieszerokogamutowych wystarcza AdobeRGB. Ustawianie ProPhoto RGB zwykle nie daje znaczących korzyści.

- Obróbkę, zwłaszcza intensywną, powinno się robić w conajmniej AdobeRGB ale przed wysłąniem zdjęc do sieci lub labu należy zrobić konwersję*** do sRGB lub profilu labu (jeśli takowy jest dostępny). Oddawanie plików do labu w AdobeRGB to zły pomysł. Oddawanie w ProPhotoRGB to pomysł jeszcze gorszy.


***Konwersję a nie przypisanie - to ważne.