PDA

Zobacz pełną wersję : kalibracja again .



nocka
14-01-2010, 18:00
Witam jestem posiadaczką canona 450d i obiektywu 50/1.8
mój problem polega na tym że często nie łapie ostrosci, pomyślałam wiec o kalibracji, tyle ze ze jak czytałam wątek o kalibarcji dokładnie obejrzałam swoje body i niestety nie znalazłam tam tej "dziurki" gdzie wkłada się klucz. Czy np jeśli wyslę do serwisu body wraz z obiektywem skalibrują mi to i to ? jesli tak to nie bedzie potem problemy jak będę chciała zalożyc inny obiektyw ?

szymekgd
14-01-2010, 18:24
Kalibracja przydaje sie w przypadku jak obiektyw lapie ostrosc przed lub za fotografowanym obiektem, moze najpierw sprawdz obiektyw na innym body?

wiktor2323
14-01-2010, 18:26
Ale nie łąpie Ci ostrości w jakich warunkach?

nocka
14-01-2010, 18:31
nie mam możlwisoci takiego sprawdzenia.
w jakich warunkach ? dom podwórko czyli wszędzie, ale nie to że cały czas tylko przypuścmy na 10 zdjec wyjdzie 5-6 ostrych reszta lezy i kwiczy , demoytwuje mnie to bardzo

sirgerwazy
14-01-2010, 18:34
pamiętaj ze nawet światło o rożnej temp barwowej może powodować efekt który opisałeś.
prawda jest taka ze jeżeli na statywie w dobrym oświetleniu łapie ostrość na czymś kontrastowym to kalibracja nic tu nie pomoże.
pozdrawiam

sebcio80
14-01-2010, 18:52
nie mam możlwisoci takiego sprawdzenia.
w jakich warunkach ? dom podwórko czyli wszędzie, ale nie to że cały czas tylko przypuścmy na 10 zdjec wyjdzie 5-6 ostrych reszta lezy i kwiczy , demoytwuje mnie to bardzo

jesli prawie polowa zdjec jest ostrych to kalibracja nic nie da, 50 1.8 to raczej szklo z marnym AF i trzeba sie pogodzic ze procent trafionych zdjec jest dosc maly i przyzwyczajac sie, bo GO jest malutka i maly ruch reka po wyostrzeniu konczy sie nieostrym zdjeciem

nocka
14-01-2010, 18:58
kurczę nie dobrze, a jak to się sprawuje u 55-250 ? a jakis zastepczy do 50 ?

robgr85
14-01-2010, 19:13
Witam jestem posiadaczką canona 450d i obiektywu 50/1.8
mój problem polega na tym że często nie łapie ostrosci
AF 50 1.8 ma to do siebie, że w gorszych warunkach oświetleniowych może sobie nie radzić... kolejną sprawą jest poprawne korzystanie z punktów ostrości czyli ustawianie ich na kontrastowych krawędziach... dopiero potem jakikolwiek serwis, jeśli szkło dobrze ostrzy w jasny słoneczny dzień na kontrastowych punktach to wszystko jest ok.

ds74
14-01-2010, 19:44
Kiedyś wysłałem podobne pytanie na Żytnią i to co uzyskałem w odpowiedzi:
"Najlepiej byłoby przesłać zestaw. Jednak jeśli chodzi o 50 1,8 to sprawa z regulacją tego obiektywu nie jest taka prosta. Obiektywy te posiadają dużą rozbieżność między mechanika a optyką. Uniemożliwia to regulację i jedynie co możemy zrobić to zawęzić poziom błędu"
Więc sprawa chyba jasna.

roshuu
14-01-2010, 20:22
Czyli jedym slowem - jesli nie ma ff lub bf i w dzien szkielko sotrzy dobrze a w kiepskich warunkach oswietleniowych z duzym iso ostrosc jest kiepska (bez lampy) to to raczej wina warunkwo niz szkla czy puchy?

Adamek13
14-01-2010, 21:30
nocka a na jakiej przysłonie są te nieostre zdjęcia? Bo powszechnie wiadomo, że na f1.8 jest słabiutko. Sam się przekonałem jak przedwczoraj testowałem swoją świeżo zakupioną 50/1.8. Po domknięciu do f2.8 jest bardzo przyzwoicie.

madc0w
14-01-2010, 21:47
od 2.2 juz daje radę :)

roshuu
14-01-2010, 21:56
nocka a na jakiej przysłonie są te nieostre zdjęcia? Bo powszechnie wiadomo, że na f1.8 jest słabiutko. Sam się przekonałem jak przedwczoraj testowałem swoją świeżo zakupioną 50/1.8. Po domknięciu do f2.8 jest bardzo przyzwoicie.

Testy pokojowe, ostrosc na regal z ksiazkami, przyslona 2.8. Walka 350d vs 30d ze sloikiem T17-50. 30d przegralo :P No ale to raczej nie wina kalibracji tylko swiatla, prawda? Aha czasy 1/60 i 1/100

nocka
14-01-2010, 22:16
własnie zazwyczaj własnie na 1.8 :P no więc zobaczymy jak to będzie z tym od 2.2 :) dzięki ;)

Adamek13
14-01-2010, 23:15
Testy pokojowe, ostrosc na regal z ksiazkami, przyslona 2.8. Walka 350d vs 30d ze sloikiem T17-50. 30d przegralo :P No ale to raczej nie wina kalibracji tylko swiatla, prawda? Aha czasy 1/60 i 1/100

Prawda, dlatego uważam że testy w pokoju, przy świetle żarowym, nie powinny skutkować zawiezieniem obiektywu do kalibracji. Warto go najpierw sprawdzić w optymalnych warunkach. Co do 50/1.8, to myślę, że za niecałe 400 zł będę miał z niego dużo pociechy na początku przygody z lustrzanką. Pzdr

roshuu
15-01-2010, 09:33
Prawda, dlatego uważam że testy w pokoju, przy świetle żarowym, nie powinny skutkować zawiezieniem obiektywu do kalibracji. Warto go najpierw sprawdzić w optymalnych warunkach. Co do 50/1.8, to myślę, że za niecałe 400 zł będę miał z niego dużo pociechy na początku przygody z lustrzanką. Pzdr

Fakt szkielko fajne ale jak zapewne wiesz ma tendencje do rozpadania sie.
Kolega po 4 miesiacach zabawy oddal sloik na Zytnia - wypad pierscien ostrosci (M).
Zycze Ci trafienia na mk1 w dobrej cenie :)

marekb
15-01-2010, 09:35
co tanie to drogie, zaraz trzeba sprzedać i kupić /1.4

patricko
15-01-2010, 16:07
50 1,8 mk1 mnie tez nie lapalo ostrosci przy swietle dziennym ale w 350d ktory ma gorszy af i to w swietle dziennym dosc intensywnym; kalibracja chyba nie wiele da ( na zytniej kalibruja softem i sprzetem nie srubkami pod lustrem) aczkolwiek mozna to sprawdzic bo pewnosci nie mam; pomoc moze zmiena puszki na lepsza :P

robgr85
15-01-2010, 21:34
Czyli jedym slowem - jesli nie ma ff lub bf i w dzien szkielko sotrzy dobrze a w kiepskich warunkach oswietleniowych z duzym iso ostrosc jest kiepska (bez lampy) to to raczej wina warunkwo niz szkla czy puchy?

Jeśli w dobrych warunkach oświetleniowych (np pozwalających focić na czasach ok 1/200 przy iso100 np f8) wszystko jest OK, to szkło jest ok. Wiadomo że lepsze puszki lepiej ostrzą - lepsze algorytmy, procesory itp (no bo jak tu porównywać np AF 350D do 7D).

Zwiększanie ISO nie poprawia warunków oświetleniowych z którymi musi radzić sobie AF. Pozwala jedynie zmniejszyć czas naświetlania kosztem utraty szczegółów (przez zaszumienie zdjęcia).




nocka a na jakiej przysłonie są te nieostre zdjęcia? Bo powszechnie wiadomo, że na f1.8 jest słabiutko. Sam się przekonałem jak przedwczoraj testowałem swoją świeżo zakupioną 50/1.8. Po domknięciu do f2.8 jest bardzo przyzwoicie.


BF/FF jeśli istnieje to będzie miał miejsce niezależnie od przysłony - obiektyw zawsze ostrzy przy całkowicie otwartej przysłonie, przymykanie jej może zwiększyć GO widoczne na zdjęciu niwelując rzucającą się w oczy wadę typu BF/FF. Autorka pisze, że obiektyw ma problemy z ostrzeniem, myślę że nie chodzi o spadek rozdzielczości przy w pełni otwartej przysłonie o którym piszesz...



co tanie to drogie, zaraz trzeba sprzedać i kupić /1.4


pewnie prędzej czy później do tego dochodzi, ale ja np dobrze trafiłem z 50tką w tematowej wersji i do tej pory z niej korzystam - ostrzy tak jak trzeba, może wolno (to nie usm :D), ale zadziwiająco skutecznie trafia :)