PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja obiektywu



elrond2000
14-01-2010, 11:44
Chciałbym kupić obiektyw Sigmy

Jeżeli będzie potrzebował regulacji do udaję się wtedy do serwisu Sigmy czy Canona??
i ile zapłacę jak np. ma jeszcze rok gwarancji (ale kupiony przez I właściciela)
a ile kiedy tej gwarancji brak
pozdrawiam wiedzących więcej

Matt_K-K
14-01-2010, 11:52
Do serwisu Sigmy oczywiscie. Wyglada to tak, ze pakujesz obiektyw wraz ze swoim korpusem, dzwonisz do serwisu i po rozmowie zamawiasz kuriera na ich koszt. Kalibracja na gwarancji jest bezplatna. Na Twoj koszt obiektyw wraz z korpusem jest odsylany.

Ile kosztuje kalibracja po gwarancji, tego nie wiem, ale podejrzewam ze porownywalnie do cen w serwisie Canona [ jest tu watek o tym na forum ]. Podejrzewam ze przy najbardziej skomplikowanych obiektywach w 150 zl sie zamknie, w popularnych typu 17-70 powinno byc taniej, no ale tego juz nie wiem, nigdy nie kalibrowalem u nich sprzetu..

x-mac
14-01-2010, 11:53
http://canon-board.info/showthread.php?t=22308

Tomsarz
14-01-2010, 14:16
A jak taka kalibracja ma się gdy mam kilka obiektywów. Jak w serwisie skalibrują do jednego obiektywu to inny może się rozjechać?

sebcio80
14-01-2010, 14:20
A jak taka kalibracja ma się gdy mam kilka obiektywów. Jak w serwisie skalibrują do jednego obiektywu to inny może się rozjechać?

Sigma kalibruje tylko swoje obiektywy, puszek nie rusza

myslidar
14-01-2010, 14:26
O ile sobie poradzi z kalibracją, u mnie się nie udało do dwóch sztuk obiektywów (mam 7D).

sebcio80
14-01-2010, 14:53
O ile sobie poradzi z kalibracją, u mnie się nie udało do dwóch sztuk obiektywów (mam 7D).

ciekawe jak z innymi nowszymi puszkami, moze Canon cos nakombinowal

myslidar
14-01-2010, 14:59
No na to wygląda. Już ściągali niby 3 czy 4 z rzędu firmware, ale w końcu zrezygnowałem (jeżeli w ciągu miesiąca sobie nie poradzą to można zażądać zwrotu gotówki). Miesiąc bez body, które się dopiero kupiło to nie jest wesoła sprawa..

Generalnie jestem rozczarowany załatwianiem tego, teraz czekam na ekspertyzę z serwisu, z którą będę musiał iść do sklepu i tak pewnie też będzie kwitło z 2 tygodnie, więc w sumie 2 miesiące bez obiektywu. No i wcale nie jestem pewien, czy to tak bezboleśnie zostanie załatwione.

Jak coś kupujesz to latają koło Ciebie wszyscy, a jak się okazuje, że teraz mają coś oddać, zwrócić to mają Cie zupełnie w dupie..

Dodatkowo zmartwiło mnie to, że z innym obiektywem był podobny problem, wychodzi na to, że z dużą dozą ostrożności muszę patrzeć na produkty Sigmy, albo ew. kupować wysyłkowo i w razie czego zwrócić do 10 dni.

roshuu
14-01-2010, 15:03
a wlasnie - czy kalibracja obiektywu oddanego z body np. na Zytnia polega rowniez na kalibracji aparatu dla spojnosci z tym szklem, czy podkrecaja tylko sloik?

sebcio80
14-01-2010, 15:05
Generalnie jestem rozczarowany załatwianiem tego, teraz czekam na ekspertyzę z serwisu, z którą będę musiał iść do sklepu i tak pewnie też będzie kwitło z 2 tygodnie, więc w sumie 2 miesiące bez obiektywu. No i wcale nie jestem pewien, czy to tak bezboleśnie zostanie załatwione.

chetnie podepne moje Sigmy do Twojej puszki i zobaczymy jak beda dzialac, 70-200 nie uzywalem juz chyba poltora roku

co do Twojej sprawy to powiem Ci ze to bezposrednio z Sigmy powinnienes dostac zwrot kasy, tylko ile teraz kosztuje to nowe szklo

wplatywanie w to sklepu jest bezsesnowne i czasochlonne, i jak sklep uzna to beda Ci wciskac na sile inna sztuke tego obiektywu, ktory nie wiadomo jak bedzie dzialal, no i przy zwrocie kasy bedzie ci to sie oplacac? sklep odda Ci tyle ile placiles


a wlasnie - czy kalibracja obiektywu oddanego z body np. na Zytnia polega rowniez na kalibracji aparatu dla spojnosci z tym szklem, czy podkrecaja tylko sloik?

jak sobie zazyczysz

myslidar
14-01-2010, 15:12
Nie wiem, generalnie jest to logiczne, że zwrot dostanę tam gdzie go kupiłem, bo sklep przecież dołożył jakąś marżę.
Z nimi po prostu nie wygrasz, już się wykłócałem bo w reklamacji piszą, że 30 dni obowiązuje jak mają sprowadzić jakaś "część" (chciałem już zwrot po 14 dniach, w końcu wysłałem tylko do kalibracji!), a firmware to przecież oprogramowanie, które można wysłać mailem. A oni na każde z kolei czekali po 2 tyg. wiec chyba ktoś je pisał po prostu, sam już nie wiem co o tym myśleć. Pisałem do dystrybutora i kompletna zlewka, dodzwonić się do Sigmy to czasem trzeba z 2 godziny telefonować non stop, żeby ktoś odebrał. Generalnie zlewka.

Zgadamy się to podepniemy Twoje obiektywy, pisz na PW w razie czego.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

no i przy zwrocie kasy bedzie ci to sie oplacac? sklep odda Ci tyle ile placilesKupiłem go w czerwcu, więc cena teraz jest podobna, a może i nawet coś na tym zarobię w stosunku do tego co jest teraz :)

Ale generalnie stracę, bo co teraz kupić? Tylko L-ka pozostaje..

luckat
14-01-2010, 15:26
Zadzwoń do Rzecznika Praw Konsumenta i po sprawie, naprwdę wystarczy tylko telefon, siostra tak załatwiała ostatnio reklamację w sklepie, zwodzili ją zwodzili, a po telefonie rzecznika dostała na drugi dzień wiadomość że ma się zgłosic po kase

roshuu
14-01-2010, 15:32
jak sobie zazyczysz

A jakie sa roznice, bo nie lapie? Przeciez nastrajajac szklo juz nie trzeba kaliborwac aparatru lub dowrotnie? Czy sie myle?

W sumie to zabawa troche niebezpieczna. Pozniej przy sprzedazy moze sie okazac, ze szklo nie ostrzy na puszcze klienta..

myslidar
14-01-2010, 15:34
No chyba najpewniej wysłać wszystko w jednaj paczce, skalibrować body do wzorca, a potem ew. obiektywy.

sebcio80
14-01-2010, 15:35
A jakie sa roznice, bo nie lapie? Przeciez nastrajajac szklo juz nie trzeba kaliborwac aparatru lub dowrotnie? Czy sie myle?

W sumie to zabawa troche niebezpieczna. Pozniej przy sprzedazy moze sie okazac, ze szklo nie ostrzy na puszcze klienta..

no zapytales, to Ci tylko odpisalem, ze mozesz sobie zaczyczyc kalibracje bodu i obiektywu, np do wzorca


No chyba najpewniej wysłać wszystko w jednaj paczce, skalibrować body do wzorca, a potem ew. obiektywy.

no co jak co ale ja nie polecam nigdy kalibracji do zadnych wzorcow, przypadek Dawida znasz z Canonem 70-200 i ich wzrocami...

roshuu
14-01-2010, 15:44
jaka jest roznica w kalibracji obiektywu a puszki?

sebcio80
14-01-2010, 15:45
jaka jest roznica w kalibracji obiektywu a puszki?

jak masz jedno body i jeden obiektyw to zadna, reszta roznic wynikajaca z wiekszej ilosci sprzetu jest dosc oczywista

roshuu
14-01-2010, 15:48
czyli kalibracje sloika chyba sobie odpuszcze.
Moze podjade na Zytnia z 30tka i zrobie przeglad techniczny dla sw. spokoju i ew. poprosze o poprawienie AF.

myslidar
14-01-2010, 16:00
Seba ja zupełnie nie rozumiem sytuacji w której wydajesz kilkanaście tysięcy i może coś nie grać. Hipotetycznie spotykasz się teraz z kumplem, który o fotografii wie niewiele, albo umie robić zdjęcia, ale dopiero teraz chce kupić coś z wyższej półki i opowiadasz mu:
"No wiesz, wydasz te kilkanaście tysięcy, ale czy to będzie dobrze działać to pewności nie ma".

Nie rozumie dlaczego np. Sigma nie dodaje do swojego sprzętu oprogramowania do domowej kalibracji, albo dlaczego Canon nie daje w tym wypadku większych możliwości kalibracji (zależność od ogniskowej, odległości). Bo co wynika z tej kalibracji, która jest w Canonie? W moim przypadku niewiele, bo jak mam rozjechane szkło to i tak jest różnica na różnych ogniskowych, a jak w przypadku Sigmy różnica była w stosunku do odległości ostrzenia. Można oczywiście stwierdzić, że trzeba kupować tylko obiektywy Canona, ale jak wiadomo to wcale nie jest gwarancją, że wszystko będzie grało w 100%.

Ja już sam nie wiem czy mam takiego pecha, czy tak to po prostu jest.. Więcej się ostatnio denerwuje niż mam przyjemności z fotografii, a przecież za sprzęt zapłaciłem niemałe pieniądze..

Jak coś kupujesz w sklepie to wszyscy koło Ciebie skaczą, a jeżeli masz już problem i chcesz aby pomogli Ci go rozwiązać, to dostajesz w odpowiedzi łagodne "bujaj się". Dlatego zaczynam być zwolennikiem zakupów on-line, przynajmniej dostajesz 10 dni na testy, a na żadne serwisy już się namówić nie dam..

JaBlam
14-01-2010, 16:19
Najlepiej kupowac obiektywy tak, zeby ich potem nie trzeba bylo kalibrowac. Ja pamietam ze mialem przeboje z Tamronami, gdzie mialem BF a facet w serwisie Tamrona wmawial mi ze musze puszke wyslac na ZYtnia i dokalibrowac do Tamrona bo ich szklo napewno jest ok. (z Canonami podpietymi do tej puszki problemu nie mialem)

Wydaje mi ise, ze najwiecej klientow, ktorzy odwiedzaja serwisy Tamrona czy NIkona czy Canona czy Sigmy to wlasnie ludzie z problemami BF/FF .. Wiec jaki bylby interes producentow , zeby dodawać domowe kalibratory szkiel? CHociaz z drugiej strony po takich domowych probach kalibracji mieliby pewnie jeszcze wiecej roboty....

Swoja droga spotkalem sie z chorymi juz sytuacjami kiedy do sklepu wpada klient i krzyczy - chce Tamrona 17-50 2.8 ale zeby nie mial back i front focusa .... I wez mu teraz taki dobierz jak klient nawet swojego body nie przyniosl...

myslidar
14-01-2010, 16:28
Nie jesteś w stanie sprawdzić obiektywu w warunkach sklepowych. Metody typu "odkręć na maksa ogniskową i otwórz dziurę.." są o kant d.. rozbić. Obiektyw inaczej łapie w różnych warunkach oświetleniowych. Poza tym problem jest też inny. Moja Sigma i Tamron z 350D działa dobrze, z 7D Sigma zupełnie wariowała, a Tamron ma z jednej strony BF, a z drugiej FF.
No i co w tym wypadku.. Dzwonię do Tamrona, pani mówi, że oczywiście mi skalibrują, ale muszę wysłać im obiektyw z body na 3 tygodnie! No i oczywiście zapłacić bo już po gwarancji.. Tylko dlaczego jak już nawet płacisz to masz tyle czekać? Paranoja.

roshuu
14-01-2010, 16:33
jestem zielony w tym temacie ale czy kalibracje robi sie tylko gdy jest ff lub bf? Osobisice przy testach z tablica nie zauwazylem tych przypadlosci (30d + T17-50) ale po zmianie puszki mam wieksze mydlo na 17mm. Czy to nadaje sie do zainteresowania kalibracja? Czy jest sens?

JaBlam
14-01-2010, 16:38
Nie jesteś w stanie sprawdzić obiektywu w warunkach sklepowych. Metody typu "odkręć na maksa ogniskową i otwórz dziurę.." są o kant d.. rozbić. Obiektyw inaczej łapie w różnych warunkach oświetleniowych. Poza tym problem jest też inny. Moja Sigma i Tamron z 350D działa dobrze, z 7D Sigma zupełnie wariowała, a Tamron ma z jednej strony BF, a z drugiej FF.
No i co w tym wypadku.. Dzwonię do Tamrona, pani mówi, że oczywiście mi skalibrują, ale muszę wysłać im obiektyw z body na 3 tygodnie! No i oczywiście zapłacić bo już po gwarancji.. Tylko dlaczego jak już nawet płacisz to masz tyle czekać? Paranoja.

Wiesz co, jak kupowalem obiektyw Tamrona, to u mnie w sklepie w Krakowie, techniczny rozlozyl porzadny statyw z poziomicami i innymi pomagajkami, wyjął z gabloty 4 sztuki obiektywu, zagospodarowal przestrzen, ktorą uzywają jako mini studio, skorzystal z oryginalnych tablic na BFi FF oraz pozostalych i nie było problemu najmniejszego zeby znaleźć czas na sprawdzenie jak pracuja poszczególne obiektywy. Po kazdej sesji wrzucalismy material na komputer i ocenialismy ktore jak pracują. DO tego ten, ktory wydal się najlepszy dostałem na pol godziny postrzelania fotek na zewnatrz na ulicy .... jak widac mozna to zrobic. Trzeba tylko troche zaangazowania sklepu i pracownika. Z zadnym obiektywem jesli chodzi o przetestowanie poprawnosci AF itd nie bylo problemu. Nawet wyniesienie go poza sklep dla sprawdzenia w warunkach ulicznych.. skoro kupujesz to normalne ze zostawiasz kase pod lada i nie widze problemu dla ktoregomieliby nie pozwalac. W koncu zadowolony klient przysle innych a o to chyba chodzi. Sklep zyskuje dobra opinie, i zacheca do ponownych zakupow.

myslidar
14-01-2010, 16:45
Tablicą bym się nie sugerował. Jak masz większość nietrafionych zdjęć to wtedy widzę w tym sens.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Wiesz co, jak kupowalem obiektyw Tamrona, to u mnie w sklepie w Krakowie, techniczny rozlozyl porzadny statyw z poziomicami i innymi pomagajkami, wyjął z gabloty 4 sztuki obiektywu, zagospodarowal przestrzen, ktorą uzywają jako mini studio, skorzystal z oryginalnych tablic na BFi FF oraz pozostalych i nie było problemu najmniejszego zeby znaleźć czas na sprawdzenie jak pracuja poszczególne obiektywy. Po kazdej sesji wrzucalismy material na komputer i ocenialismy ktore jak pracują. DO tego ten, ktory wydal się najlepszy dostałem na pol godziny postrzelania fotek na zewnatrz na ulicy .... jak widac mozna to zrobic. Trzeba tylko troche zaangazowania sklepu i pracownika. Z zadnym obiektywem jesli chodzi o przetestowanie poprawnosci AF itd nie bylo problemu. Nawet wyniesienie go poza sklep dla sprawdzenia w warunkach ulicznych.. skoro kupujesz to normalne ze zostawiasz kase pod lada i nie widze problemu dla ktoregomieliby nie pozwalac. W koncu zadowolony klient przysle innych a o to chyba chodzi. Sklep zyskuje dobra opinie, i zacheca do ponownych zakupow.No to świetnie, że masz taki sklep. We Wrocławiu się z tym nie spotkałem.. Nie rozwiązuje to jednak problemu, w przypadku zmiany body.

sebcio80
14-01-2010, 16:48
jestem zielony w tym temacie ale czy kalibracje robi sie tylko gdy jest ff lub bf? Osobisice przy testach z tablica nie zauwazylem tych przypadlosci (30d + T17-50) ale po zmianie puszki mam wieksze mydlo na 17mm. Czy to nadaje sie do zainteresowania kalibracja? Czy jest sens?

nowe body Ci po prostu moze zle ostrzyc, nie kazde jest tak samo ustawione, albo tamte stare bylo ustawione zle i pasowalo akurat do zle ustawionego obiektywu

tego nikt nie wie

Lukaasz
15-01-2010, 09:52
W koncu zadowolony klient przysle innych a o to chyba chodzi. Sklep zyskuje dobra opinie, i zacheca do ponownych zakupow.

Dokładnie.. Możesz powiedzieć co to za sklep? :D

rychu
16-01-2010, 10:43
To, co piszecie o FF i BF to tylko część problemów w statycznych warunkach... Obiektywy muszą współpracować z body i w przypadku obiektów ruchomych WYPRZEDZAĆ rzeczywistość i PRZEWIDYWAĆ gdzie będzie poruszający się obiekt w momencie wykonania zdjęcia - a to już skomplikowane algorytmy, i raczej tajemnica firmy. Canon jej nie zdradza, a Sigma i Tamron zgadują - raz lepiej, raz gorzej... Jeśli można mieć taki sam obiektyw, to lepiej dołożyć i kupić Canona, niż eksperymentować z firmami trzecimi - boleśnie się o tym przekonałem! Nikony lepiej współpracują z alternatywami, a Canony za cholerę nie chcą...

sebcio80
16-01-2010, 15:05
Obiektywy muszą współpracować z body i w przypadku obiektów ruchomych WYPRZEDZAĆ rzeczywistość i PRZEWIDYWAĆ gdzie będzie poruszający się obiekt w momencie wykonania zdjęcia

to raczej body odpowiada za, jak to okresliles "wyprzedzanie i przewidywanie"

mieszko_1vp
16-01-2010, 17:32
No to świetnie, że masz taki sklep. We Wrocławiu się z tym nie spotkałem.. .

ale w sigmie możesz sobie podpiąć szkło i potestować-większość userów ma też booki-więc odpalasz programik -podpinasz body i patrzysz czy dobrze ostrzy na dużych powiększeniach

JaBlam
17-01-2010, 01:13
Dla chcacego nic trudnego... Ja troche nie rozumiem ze kupuje sie szklo za 2 tys czy wiecej i sie go nie sprawdza.... jesli sklep mi tego nie umozliwia to olewam taki sklep! Sklep o ktorym pisalem to Fotopanorama na Slawkowskiej 12 w Krakowie.

anks
27-02-2012, 16:22
Nie wiem, czy w dobrym wątku piszę, ale search nie podrzucił niczego lepszego..

Czy w Poznaniu są jakieś serwisy kalibrujące obiektywy Canona czy zostaje mi tylko Żytnia w Warszawie?