PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop: akcje z PS na RAWach



allxages
13-01-2010, 01:57
Mam jakieś akcje do zapisu do Weba, chciałbym przepuścić wszystkie pliki z danego katalogu, ale nie mam w nich obrazków, a tylko CR2+XMP. Niestety w takim przypadku, PS odpala ACR. Czy jest szansa wymuszenia, żeby zakończył obróbke, otworzył plik w PS i wykonał cała akcje?

Mellan
13-01-2010, 02:12
Otwórz wszystkie rawy z poziomu Ps'a. Można otworzyć ich maksymalnie 200 jednocześnie.
Zaznacz wszystkie ( o ile wszystkie parametry konwersji już masz ustalone). Z lewej strony u dołu ACR kliknij na "save images". W oknie dialogowym wybierz zapis do tiffa i wybierz docelowy folder - ACR zapisze ci sam wszystkie obrazy do tego folderka, a Ty idź na kawę :)
Jeśli masz więcej niż 200 - powtórz operację dla pozostałych rawów.
Potem odpal w psie: file-> scripts->image processor i zadaj swoją akcję (lub ich zbiór skompilowany wcześniej do jednej głównej) do wykonania na całym folderze tiffów.
Określ docelowy folder i format wynikowy obrazów i odpal "Run".

Innej metody na opisany przez ciebie problem nie ma.

allxages
13-01-2010, 02:38
Tą metode znam, ale tłuc to w tiffach po dysku...olaboga, aż mi go szkoda :(

Może ktoś jednak ma jakiś sprytniejszy pomysł?

Mellan
13-01-2010, 02:50
Ps operuje na obrazach, nie na rawach, od tego jest ACR.

Powtórzę głośno i wyraźnie jeszcze raz:
Innej metody na opisany przez ciebie problem nie ma.
Nie istnieje sprytniejszy pomysł.

allxages
13-01-2010, 02:52
Wybacz, jestem inżynierem i nie wierze ;-) Nie wierze, że nie da się wymusić (np. pluginem) otworzenie ACR z RAWem i wymuszenia automatycznej opcji 'open image'. No nie wierze Mellan, młodym to mam prawo, nie? :)

Mellan
13-01-2010, 03:05
Owszem, masz prawo nie wierzyć że się nie da i napisać taki plugin. :D
To motor postępu technologicznego.

Przygodę z Ps zaczynałem kilka lat temu, od 7-mki, potem cs2, cs3 teraz cs4.
Nie ma czegoś takiego jak "akcje na rawach w ps", ale być może cs5 będzie oferować taką możliwość. Poza ogólnikami nie wiem wiele o przyszłej wersji.
Cs4 takich możliwości nie oferuje, bo rawy nie są obrazami.

allxages
13-01-2010, 03:11
Owszem, masz prawo nie wierzyć że się nie da i napisać taki plugin. :D
To motor postępu technologicznego.

Programy własnościowe to raczej hamulec postępu. Jakby PS był otwartym źródłem to bym się nie pytał tylko już dodał odpowiednią funkcję ;)



Przygodę z Ps zaczynałem kilka lat temu, od 7-mki, potem cs2, cs3 teraz cs4.
Nie ma czegoś takiego jak "akcje na rawach w ps", ale być może cs5 będzie oferować taką możliwość. Poza ogólnikami nie wiem wiele o przyszłej wersji.
Cs4 takich możliwości nie oferuje, bo rawy nie są obrazami.

"akcje na rawach w ps" to skrót myślowy. Oczywiście, czegoś takiego się nie spodziewałem i nie spodziewam. Liczyłem natomiast na to, że PS jest w stanie wymusić z ACR podanie RAWa prosto do siebie, tak jak to czyni funkcja "Open Image" w ACR. Sama akcja niech się dzieje tak jak do tej pory. No przecież to nie trudne no ;)

Mellan
13-01-2010, 03:26
No cóż, Adobe ma odwrotne podejście do open source. :-D

Jak wiesz,pomiędzy otwarciem rawa w acr, a przekazaniem go do psa jako obrazu, następuje konwersja w której "wszystko się zdarzyć może".
Pliki ustawień zapisują się jako .xmp.
Ps mógłby teoretycznie z nich skorzystać lub bazować na default, ale tego nie robi. I tyle.
Akcje, to coś jak gra totalizatora, toczy się według schematów, ale mecz (tym wypadku konwersja) musi się wydarzyć.
To porównanie jakoś mi się nasunęło :mrgreen:

Wybacz, że mówię dość łopatologicznie, ale wątek zapewne posłuży też innym, mniej zorientowanym niż Ty.

Janusz Body
13-01-2010, 09:48
ehhhhhhhhh....

Z poziomu Bridge'a:

1. Zaznaczyć pliki do obróbki.
2. Tools -> Photoshop -> Image Processor
3. Poustawiać co trzeba, katalog, resize, akcje do "zapuszczenia"
4. Run
5. Kawa
6. Gotowe.

EDIT : Można nawet otworzyć pierwszy plik, ustawić go i obrabiać resztę wg tego wzorca.

photographus
13-01-2010, 10:54
ehhhhhhhhh....

Z poziomu Bridge'a:

1. Zaznaczyć pliki do obróbki.
2. Tools -> Photoshop -> Image Processor
3. Poustawiać co trzeba, katalog, resize, akcje do "zapuszczenia"
4. Run
5. Kawa
6. Gotowe.

EDIT : Można nawet otworzyć pierwszy plik, ustawić go i obrabiać resztę wg tego wzorca.

hehehheheheh uwielbiam :)
minimum słów - maksimum treści :mrgreen:
pozdrówka

Mellan
13-01-2010, 11:12
ehhhhhhhhh...

:oops:
Spawdziłem. Metoda działa.
Co więcej, image processor wywołany w samym shopie realizuje zadania na folderze z rawami, co sprawdziłem...
Kłania się siła przyzwyczajenia do schematów, a produkty adobe wyewoluowały niepostrzeżenie i w tym aspekcie.
Człowiek całe życie się uczy...dzięki Januszu, nieustający szacunek.

Janusz Body
13-01-2010, 14:08
......
Co więcej, image processor wywołany w samym shopie realizuje zadania na folderze z rawami, co sprawdziłem.......


chyba lepiej to robić z poziomu Bridge'a bo można znacznie łatwiej wybrać pliki z różnych folderów itd... np. używając "kolekcji"

allxages
13-01-2010, 15:14
Image Processor! A ja zawsze Batch robiłem ;)

Dzięki!