PDA

Zobacz pełną wersję : Psychodeliczne kolory w PS po oprofilowaniu monitora



Kaworu
12-01-2010, 18:28
Ostatnio wypożyczonym spyderem zrobiłem sobie piękne profile monitora i matrycy laptopa, po załadowaniu tych profili do systemu kolory wyglądają na mniej-więcej (czego można się spodziewać po laptopie?) takie jakie być powinny. Tj kolory we wszystkich programach, które nie są świadome istnienia czegoś takiego jak "zarządzenie kolorem". W PS, podglądzie obrazów windowsa i paru innych programach zdjęcia wyglądają jakby wzięły LSD albo coś podobnego (odpowiednie profile są wybrane w ustawieniach PS, z resztą to i tak bez różnicy). Co ciekawe w podglądzie "save for web" wyglądają poprawnie. To wygląda tak jakby konwersja przestrzeni była wykonywana ze dwa razy przed wysłaniem obrazu na monitor.

Przysiągłbym, że gdzieś tu na forum widziałem podobny wątek (daaawno temu) lecz go odszukać aktualnie nie mogę, także wybaczcie jeśli zdublowałem pytanie, etc.

Tylko jakby rozwiązanie nie uwzględniało wyłączenia zarządzania kolorem w systemie (Win 7 x64), to byłbym bardzo z tego powodu rad.

Mellan
12-01-2010, 18:33
Tak z ciekawości: zilustruj to LSD. Zrób screena porownawczego z 'save for web'.

Kaworu
12-01-2010, 18:37
No wiesz, z tą całkowitą psychodelicznością to nie tak do końca brać dosłownie, wzięły tylko troszkę tego LSD. Są po prostu za bardzo nasycone i mają lekko przekręcony odcień. Porównanie jakieś wrzucę jak odszukam kabelek do dysku.

Janusz Body
12-01-2010, 18:43
Jaki to monitor?

EDIT: I jak dokładnie zrobiłeś tą kalibrację/profilowanie.

Kaworu
12-01-2010, 19:14
Porównanie:

Tak jak to winno wyglądać (i wygląda, tam gdzie aplikacje nie wiedzą nic o profilach ICC):

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://kaw.sajuuk.eu/cl_um.png)

A tak to wygląda w PS:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://kaw.sajuuk.eu/cl_ps.png)

Czyli z pomarańczowego mam czerwony...

Monitor numer jeden to laptopowa matryca by philips, tragedia innymi słowy. Krzywa jaką pokazał soft spydera przypominała piękną falę. Drugi to leciwy LG F70P, ale tam kolory trzymały się prostej.

Z tym "dokładnie" w "jak robiłem" może być problem, bo to było jakieś pół roku temu. Za pierwszym razem robiłem z gamma 2.2, temperatura "native", reszte ustawień jeśli jakieś były - domyślne. I wszystko zrobiło się żółte (wtedy nie sprawdzałem jak to wygląda w PS). Potem zrobiłem poprawkę zmieniając temperaturę bieli na 6500K i system zaczął wyglądać poprawnie - tego profilu używam.
Z resztą, ja rozumiem jakby profile były złe i zdjęcia wszędzie wyglądały nie-tak-jak-powinny, ale one tam gdzie kolorem nic nie zarządza (vide poprawki wprowadza system) wygląda wszystko ok. A tam gdzie coś wie o istnieniu profili (na przykłąd workspace PS) to kolory mają odchyły.

A skąd wiem gdzie są prawidłowe? Po konwersji do przestrzeni labu i wykonaniu odbitek, widzę je tak jak w "save for web".

Janusz Body
12-01-2010, 19:38
Ostatnio wypożyczonym spyderem zrobiłem sobie piękne profile monitora ......


.....
Z tym "dokładnie" w "jak robiłem" może być problem, bo to było jakieś pół roku temu. ......

To w końcu jak? Ostatnio czy pół roku temu?





....
A skąd wiem gdzie są prawidłowe? Po konwersji do przestrzeni labu i wykonaniu odbitek, widzę je tak jak w "save for web".

To żaden dowód.

Podejrzewam, że masz skopane profile i tyle. Ponowne profilowanie i tyle.

Kaworu
12-01-2010, 19:40
To w końcu jak? Ostatnio czy pół roku temu?No, ostatnio, pół roku temu.


Podejrzewam, że masz skopane profile i tyle. Ponowne profilowanie i tyle.Okeej, to jak go dopadnę ponownie to zrobimy profil ponownie.

Janusz Body
12-01-2010, 19:40
..... Potem zrobiłem poprawkę zmieniając temperaturę bieli na 6500K i system zaczął wyglądać poprawnie - tego profilu używam.
Z resztą, ja rozumiem jakby profile były złe i zdjęcia wszędzi......

Noooooo... a jak tą poprawkę zrobiłeś? Spyderem? Czy po prostu zmieniłeś ustawienia monitora? Jesli zmieniłeś ustawienia monitora to całe profilowanie jest nic nie warte.




.... Po konwersji do przestrzeni labu i wykonaniu odbitek, widzę je tak jak w "save for web".

To jest jakies pomiesznai z poplątaniem :-) nic tu się kupy nie trzyma.

Kaworu
12-01-2010, 19:51
Noooooo... a jak tą poprawkę zrobiłeś? Spyderem? Czy po prostu zmieniłeś ustawienia monitora? Jesli zmieniłeś ustawienia monitora to całe profilowanie jest nic nie warte.Nie zmieniłem ustawień monitora laptopa, bo się nie da - nie bezpośrednio. System wprowadza korektę ustawień matrycy tak aby pasowały do zadanej temperatury - w wypadku laptopa, pasują. Zmierzona wyszła taka jak zadana. W wypadku LG ustawiona w monitorze to 7300, wtedy spyder pokazywał 6500 (a 8500 wychodzi jak 7300), ale tam mam ten sam problem. W systemie kolory są po wprowdzeniu profilu do ustawien systemu (przynajmniej na oko) ok, a w PS wtedy się robią dziwne. Bez profilu i w PS i w systemie są dziwne.


To jest jakies pomiesznai z poplątaniem :-) nic tu się kupy nie trzyma.A ja z tym muszę żyć, to jest dopiero zabawa. ;P

Janusz Body
12-01-2010, 20:01
Sądząc po zdjęciach które pokazałeś i tym co pod nimi napisałeś (...z pomarańczowego mam czerwony...) to Twój monitor (trzymajmy się monitora bo wtrącasz ciągle tego lapka co to podobno jest OK) pokazuje Ci zupełnie co innego niż widzę na moim skalibrowanym wide gamut. W żadnym wypadku nie widzę pomarańczowego a czerwony jakoś bliżej do rudo-kasztanowo (może z lekkim odcieniem czerwieni).

Oprofiluj monitor - a najlepiej poproś kogoś kto to umie robić żeby Ci pokazał jak to robić. To co masz na dziś to kaszana.

Kaworu
12-01-2010, 20:07
Oprofiluj monitor - a najlepiej poproś kogoś kto to umie robić żeby Ci pokazał jak to robić. To co masz na dziś to kaszana.Się zrobi. Bo w sumie to mnie tylko dziwi czemu system kolory zmienił, a PS zmienił je w jeszcze inny sposób. I się rozjechało.

Viqy
12-01-2010, 20:11
Ja na nigdy nie kalibrowanym Eizo S1932 też nie widzę pomarańczowego ... różnice w odcieniach rudego oczywiście są ... góra bardziej jaskrawa, dół ciemniejszy rudy.

Jesteś na 100% pewien że masz dokładnie ten sam profil w systemie i PS ?

Tezet-gdynia
12-01-2010, 20:21
A pytanie z drugiej strony :P Jesli nie widze ZADNEJ roznicy na tych zdjeciach to oczym to swiadczy ? przegladarka do du**, ja do du**, monitor do du** czy yyyyy cos innego ?

Kaworu
12-01-2010, 20:22
Ja na nigdy nie kalibrowanym Eizo S1932 też nie widzę pomarańczowego ... różnice w odcieniach rudego oczywiście są ... góra bardziej jaskrawa, dół ciemniejszy rudy.Wiesz, ja jestem jak typowy facet, kolorów nazywam 16, i "śliwka" jest dla mnie owocem (vide "rudy" jest dla mnie formą pomarańczu). Mniejsza o nazwy, ja tylko chciałbym wiedzieć skąd się bierze różnica miedzy kolorami w całym systemie a tymi w PS ;P


Jesteś na 100% pewien że masz dokładnie ten sam profil w systemie i PS ?Jestem pewien, poza tym problem nie tylko PS dotyczy, użyłem go jako głównego i najdokuczliwszego przykładu.

No ale biorąc pod uwagę doświadczenie Pana Janusza, jestem skłonny stwierdzić, że skopałem robiąc profil spyderem (choć nie do końca wiem co). Ale robiłem to pierwszy raz, więc mój błąd jest dość prawdopodobny.

Viqy
12-01-2010, 20:27
A pytanie z drugiej strony :P Jesli nie widze ZADNEJ roznicy na tych zdjeciach to oczym to swiadczy ? przegladarka do du**, ja do du**, monitor do du** czy yyyyy cos innego ?

Oko do d...y :)

Janusz Body
12-01-2010, 20:27
....Bo w sumie to mnie tylko dziwi czemu system kolory zmienił, a PS zmienił je w jeszcze inny sposób. I się rozjechało.


Nie sposób rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie bez dostępu do Twojego komputera. Masz coś łokropnie pokopane z profilami, kalibracją, nastawami i pewnie samym systemem. Niestety moja szklana kula w tym przypadku odmówiła współpracy - jedyne co powiedziała to: "wszystko źle" :-)

Tezet-gdynia
12-01-2010, 20:28
Viqy, a co w wypadku jesli probnik kolorow w paintcie i ps'ie wyklucza oko ? Wybralem sobie kilka pikseli na obu zdjeciach, pobralem kolory probnikiem i pokazuje mi to samo :|

Dobra, rozwiazalo sie :P zapisalem na dysku i jest roznica. Przedtem zrobilem poprzez - ppm - skopiuj obraz do schowka - wklej. I roznicy nie bylo. Jednak czasami lepiej zapisac :P

Kaworu
12-01-2010, 20:31
Nie sposób rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie bez dostępu do Twojego komputera. Masz coś łokropnie pokopane z profilami, kalibracją, nastawami i pewnie samym systemem. Niestety moja szklana kula w tym przypadku odmówiła współpracy - jedyne co powiedziała to: "wszystko źle" :-)Pomoc zdalna w niestandardowych problemach prawie nigdy nie jest skuteczna. ;P W każdym razie dzięki za opinię, poszukamy na miejscu jakiegoś "kolorowego speca", może coś poradzi. Ewentualnie będę walczył z tworzeniem profili aż w końcu zaczną pasować. ;)

Janusz Body
12-01-2010, 20:36
.... Jednak czasami lepiej zapisac :P

Oba obrazki są w png. Ciekawe czemu? Różnice są bardzo wyraźne. Również w kolorach skóry - na ramionach w zdjęciu nr 2 jest nieco przyzieleniona.



Pomoc zdalna w niestandardowych problemach prawie nigdy nie jest skuteczna. ;P....

Mylisz się. Jest skuteczna w 99% przypadków. Pod warunkiem, że pytający potrafi odpowiadać na pytania i jego wersja jest spójna - Twoja "niezabardzo" - ostatnio = z pół roku temu, monitor/laptop itp.


EDIT: Jaka jest przyczyna, że zapisujesz obrazki w *.png?

Tezet-gdynia
12-01-2010, 20:39
No wlasnie, tez mi sie wydawalo ze jakas roznice tam widze, wiec skopiowalem, wkleilem, sprobnikowalem w kilku miejscach zeby sprawdzic - 0 roznic :| Ale po zapisaniu na dysk i otworzeniu plikow - juz wyniki sie roznia.

Janusz Body
12-01-2010, 20:44
Mnie ciekawi to png - bo to format "raczej średnio interpretowany" przez przeglądarki. Z naciskiem na raczej i średnio.

Kaworu
12-01-2010, 20:49
Mylisz się. Jest skuteczna w 99% przypadków. Pod warunkiem, że pytający potrafi odpowiadać na pytania i jego wersja jest spójna - Twoja "niezabardzo" - ostatnio = z pół roku temu, monitor/laptop itp.Po prostu pol roku to dla mnie ostatnio, a problem dotyczy i monitora i matrycy laptopa.
I nie tyle się mylę, co tak mi wychodzi z autopsji. Jak mogę pomacać czyjś komputer to problemy wszelkie rozwiąże, jak mam kogoś instruować via tel. czy też IM, to jeśli to nie jest coś, na co znam odpowiedź "od razu", to bywają problemy. W każdym razie wolę się do kogoś przejść i załatwić problem w 15 minut niż 2h dochodzić dlaczego zapomniał podłączyć kabelek sata, a twierdzi, ze dysk jest wykrywany.


EDIT: Jaka jest przyczyna, że zapisujesz obrazki w *.png?W zasadzie używam prawie zawsze jpeg. PNG użyłem akurat tu, gdyż png w 100% odwzorowuje oryginał (takie małe zboczenie w wypadku używania czegoś do porównania). A, że obrazki są względnie małe, to w zasadzie bez różnicy.
Z png problem to ma chyba tylko IE < 7, przyciemnia kolory.

Janusz Body
12-01-2010, 20:56
....
Z png problem to ma chyba tylko IE < 7, przyciemnia kolory.

Nie. Wszystkie przeglądarki mają ten system zapisu w głębokim poważaniu tj. w d.... i najczęściej wyświetlają toto "średnio"

Kaworu
12-01-2010, 20:58
Mówisz? Ciekawe, że różnic nie widać w wypadku wszelkiej maści grafik. Sprawdzaliśmy webkit, FF, i różne wersje IE i wyszło, że poza IE < 7, wszystkie kłamią identycznie, bo można spokojnie mieszać png z jpeg i nie widać różnic. Choć na zdjęciach analizy nie robiliśmy,to fakt.

Janusz Body
12-01-2010, 21:02
Mówisz? Ciekawe, że różnic nie widać w wypadku wszelkiej maści grafik. Sprawdzaliśmy webkit, FF, i różne wersje IE i wyszło, że poza IE < 7, wszystkie kłamią identycznie, bo można spokojnie mieszać png z jpeg i nie widać różnic. Choć na zdjęciach analizy nie robiliśmy,to fakt.

Na grafikach nie będzie różnicy. Na zdjęciach tak. No i na nieoprofilowanym (czyt. popsutym :-) ) monitorze cokolwiek oceniać trudno. :-)

Kaworu
12-01-2010, 21:04
No dobrze, niech będzie. Wszelkie przyszłe zdjęcia na forum obiecuję podrzucać w jpg. ;)
A z ciekawości, z wyrzuconym z pliku profilem czy z?

Viqy
12-01-2010, 21:10
Save for web / Zapis dla internetu ... z zaznaczoną konwersją do sRGB. Powinno być OK.

Janusz Body
12-01-2010, 21:12
....
A z ciekawości, z wyrzuconym z pliku profilem czy z?

Bezpieczniej z profilem choć domyślnie wszystkie zdjęcia do netu powinny być sRGB ale ludziska różne rzeczy wymyślają i raczej lepiej otagować plik używanym profilem.

Kaworu
12-01-2010, 21:14
Ok, to dzięki za wszystkie uwagi.

( A jako, że przed chwilą polska-chińszyzna w postaci Quantuum PT-200 przyszła, to ja się idę pobawić. ;) )