PDA

Zobacz pełną wersję : małe domowe studio fotograficzne - Lampa Canon 430EX



jasiu_32
10-01-2010, 14:29
Mam pytanie w następującej kwestii. Chciałem zrobić prowizoryczne studio w domu ( małe pomieszczenie). Czy jeżeli zakupie sobie parasolkę białą dyfuzyjną na tym zamontuje lampę błyskową 68Ws oraz lampę pilotującą tylko nie wiem jaką moc tej pilotującej żeby nie oślepić fotoceli. Na aparacie chciałem zamotnować swoją lampę 430EX z dyfuzorem i skierować światło na ściane albo sufit . Czy taki zestaw mi odpali i czy da radę oraz czy lampe muszę mieć w manualu czy może być automatyka? Czy założona 430 na stopce aparatu odpali mi lampę 68Ws bo ma przecież wbudowana fotocelę. Nigdy nie bawiłem sie w zdjęcia "studyjne" a chciałem troche sie z tym pobawić. Pozdrawiam.

aligator16
10-01-2010, 14:48
430 wyrzuć na statyw z parasolka, bo odbijając od sufitu da inną temperaturę niż 68Ws, i będziesz się musiał później dużo narobić w PS.

430 połącz kablem synchro s body (potrzebna jedna kostka synchro i kabel), i 430 będzie wyzwalała 68 (jeżeli ma fotocelę oczywiście)

Lampa 430 musi być w manualu oczywiście :)

Mad_Mac
10-01-2010, 15:00
Ja uzywam chinskigo wyzwalacza bezprzewodowego z 430 a kolejna lampa tak jak twoja ma fotocele. Nie baw sie w odbijanie od sufitu.

sebcio80
10-01-2010, 15:03
czy przypadkiem trzy razy te same pytanie w trzech roznych watkach to nie za duzo?

jasiu_32
10-01-2010, 15:23
przepraszam jestem nowy i trochę sie zaplątałem8-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
o coś takiego chodzi? http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=868740527

aligator16
10-01-2010, 15:41
Oj taki to już full wypas, nie jest potrzebna przecież automatyka błysku (chociaż czasami hss można wykorzystać)

Mi chodzi o takie coś:
http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=870994527
http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=869310784

Kostka na lampę, łączysz z body tym przewodem i wszystko śmiga :)
Chociaż jak masz trochę więcej funduszy zainwestuj w jakiś wyzwalacz radiowy - nie trzeba się będzie plątać z kablami.

MM-architekci
10-01-2010, 16:47
pilotujaca zarowka nie wyzwala fotoceli , blysk tylko wyzala , wiec nie ma problemu

jasiu_32
10-01-2010, 16:55
Dziękuje wszystkim za porady
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Aha jeszcze jedno czy wtedy lampę 430EX muszę przełączyć w tryb SLAVE czy normalnie

Mad_Mac
10-01-2010, 17:26
Bezprzewodowo na chinczyku musisz miec ustawione na manuala. Po kablu mozesz ustawic ettl ale to jest zbedne bo jesli reszta dziala jako maual to ettl tylko bedzie psul ci ustawienia swiatla. Tryb m w aparacie i tam sie baw.

Puzdi
10-01-2010, 19:33
Witam mam prośbę jasiu_32 jak będziesz miał już zrobione studio to podeślij fotki
chciałbym zobaczyć jak wygląda studio i jakie efekty tej pracy bo nad tym samym sie zastanawiałem:):)

Pozdrawiam

emen
18-03-2010, 09:13
Witam,

A ja mam mały problem z kostką (kostkami) synchro. Kupiłem taką z trzema wyjściami PC, wstawiłem na moje 450D, podłączyłem kabelkiem z chińską lampką i dodatkowo z jeszcze jedną kostką na której umieściłem jakąś starą lampę i... nic. Aparat jest w manualu, ale za nic nie chce wyzwalać nawet jednej zewnętrznej lampy po kabelku. Jak wstawiam swoją 430EX w trybie manualnym bezpośrednio na sanki aparatu to śmiga jak trzeba. O czymś zapomniałem? Tak jakby aparat "nie wiedział", że ma dać impuls na kabel...
Oczywiście wyzwalanie przez fotocele działa, ale w warunkach jasnego oświetlenia (słońce) głupieje i stąd chęć wykorzystania wyzwalania przewodowego...

emen
21-03-2010, 16:52
Hej, nie wszyscy naraz z tymi rozwiązaniami i poradami! Widzę, że prawdę mówią o legendarnej chęci pomocy wśród użytkowników forum Canon-Board.info... Jest tylko w legendach... ;)
No więc poradziłem sobie sam. Zauważyłem dwie sprawy:
1) Po pierwsze kostki nie stykają się z gorącą stopką na 450D. Po włożeniu jej do sanek aparatu, trzeba docisnąć kostkę w dół, a pomiędzy jej blaszkę a zagięte końce sanek włożyć tekturkę.
2) Po drugie, chińska lampka jaką mam, po tej operacji zaczęła się wyzwalać, ale z opóźnieniem. Lekarstwem jest przecięcie kabelka PC i "skrosowanie" go. Wtedy lampa wyzwala się natychmiast.

Pozdro :)

dinderi
21-03-2010, 17:06
Widac, że nie potrzebowałeś pomocy, bo dales rade sam :) Nie miej pretensji, że nikt Ci nie pomógł. Zapewne nikt nie miał nigdy takiego problemu. Lepiej, że nikt nie pisał opierając sie na "wydaje mi sie...".
A jak krosowałeś kabelek? Może jakiś schemacik?

mirusiek
21-03-2010, 17:18
Emen super że sobie poradziłeś, a jeszcze bardziej super że podzieliłeś się wiedzą :)
Będzie dla potomnych, jak znalazł. Pozdrawiam

emen
22-03-2010, 10:08
Schemacik krosowania jest zbędny. W kabelku są dwie żyły: biała i czerwona. Po rozcięciu kabelka i odizolowaniu końcówek żył (no, tych kabelków w środku) skręca się dwa razy biały z czerwonym, okręca taśmą izolacyjną i już :)

Mekwion
29-03-2010, 16:17
Krótkie objaśnienie dla wielu pytających:
JAK PODŁĄCZYĆ KABLEM LAMPĘ DO APARATU

Kable synchro, które powszechnie występują to:
PC -> PC
PC -> Jack 6,3


Chcąc połączyć BODY (posiadające złącze PC) z lampą błyskową systemową używa się
PC -> PC

Chcąc połączyć BODY (posiadające złącze PC) z lampą błyskową studyjną
używa się
PC -> Jack 6,3

W obu przypadkach można kupić gorącą stopkę z gniazdem PC i zamontować na sankach każdego BODY nie mającego fabrycznie zamontowanego gniazda PC.

Nie stoi nic na przeszkodzie, aby połączyć BODY i lampę systemową używając DWÓCH kabli PC -> Jack 6,3.
Trzeba tylko dokupić ŁĄCZNIK dla Jack 6,3. Posiada on gniazdo po obu stronach.
http://www.allegro.pl/item974207254_bespeco_slad110_przejscie_gn_6_3_mm_ gn_6_3_mm.html#gallery

Idąc dalej można również podłączyć kablem więcej niż jedną lampę (zarówno systemową jak i studyjną) wystarczy tylko między łącznik podpiąć rozdzielacz.
http://www.allegro.pl/item974964572_rozdzielacz_jack_6_3_stereo_fvat_tan io_0916.html

Dla przykładu jeżeli chcemy podpiąć 2 lampy systemowe potrzebujemy:
3x kable PC -> Jack 6,3
1x złączkę gniazdo Jack 6,3 do Jack 6,3
1x rozdzielacz Jack 6,3 (2 wejścia jedno wyjście)

Dla przykładu jeżeli chcemy podpiąć 1 lampę systemową i 1 lampę studyjną potrzebujemy:
2x kable PC -> Jack 6,3
1x złączkę gniazdo Jack 6,3 do Jack 6,3
1x rozdzielacz Jack 6,3 (2 wejścia jedno wyjście)
1x kabel zakończony na obu końcach wtykiem Jack 6,3

Dla przykładu jeżeli chcemy podpiąć 1 lampę systemową i 2 lampy studyjne potrzebujemy:
2x kable PC -> Jack 6,3
1x złączkę gniazdo Jack 6,3 do Jack 6,3
2x rozdzielacz Jack 6,3 (2 wejścia jedno wyjście)
2x kabel zakończony na obu końcach wtykiem Jack 6,3

Wariantów i kombinacji jest dużo, łączniki też są tańsze, ale taki akurat pierwszy znalazłem.

Pozdrawiam

leinad1
08-10-2010, 22:50
moze nieco odswieze temat, nie bede zakladal nowego bo to w sumie podobny problem... Fotografuje amatorsko, mialem kilka miesiecy temu lampy 200CY-K 2szt. i softboxy wraz z tlem, zostalo dzis mi tylko tlo ze stelazem i wlasnie z okazji zblizajacej sie zimy, ktora pogoda nie rozpieszcza, postanowilem sprobowac znow w domowe studio sie pobawic. Nie chce tym razem lamp studyjnych bo stawiam na mobilnosc i dzialanie bez gniazdka 230V. Mam juz 430exII i teraz wlasnie zaczynaja sie schody co kupic jeszcze... Czy dokupic druga 430exII i ewentualnie jakiegos nissina czy jeszcze dodatkowa niecanonowa by swiecila na tlo? Czy moze nie ma sensu kupowac drugiej 430exII i od razu pojsc w dwie sztuki nissina powiedzmy? Jak wyglada sprawa rownomiernosci oswietlania gdybym mial mieszany zestaw canon/nissin? O balansie bieli tylko wspomne, ale zapewne daja taka sama temperature swiatla? Do tego do lamp myslalem by kupic http://allegro.pl/reporterski-zestaw-softbox-60x60cm-lampa-aparatowa-i1266086771.html lub ewentualnie http://allegro.pl/reporterski-parasolka-softbox-odbijajaca-uchwyt-i1253588439.html ale raczej sklaniam sie do wersji z softboxem. Oczywiscie 2 szt. takich softboxow. Co sadzicie? Najwazniejsze pytania: czy kupowac druga 430exII czy kupic nissina itp? Softboxy czy parasolki lepiej spisza sie z takimi lampami? Czy 430exII z takim softboxem "da rade" w pokoiku 4x4m?

Bomberp
10-10-2010, 11:53
Do błyskania w domowym studio, wydaje mi się, że nie ma sensu wydawanie kasy na lampy z ETTL, chyba, że użyjesz wyzwalaczy Pocket Wizard lub Pixel Knight, które obsługują ETTL.
Co do Nissina to nie wyzwala się przez radio i po kablu PC też prawdopodobnie go nie wyzwolisz.
Ja do zwykłych chińskich wyzwalaczy stosuję proste chińskie lampy YONGNUO YN-460 II, które na ebay można kupić za około 150 zł szt.
Głównie za nimi przemawia spora moc (38LP na 35mm) i możliwość zmniejszenia jej do 1/64. Lampa posiada też fotocelę, czyli mógł byś za pomocą 430exII wpiętej w aparat lub na kablu PC, wyzwalać ją przez fotocelę.
Tylko z moich obserwacji wynika, że fotocela nie sprawdza się na zewnątrz, w dzień.

madc0w
10-10-2010, 16:16
żadna fotocela się nie sprawdza w dzień na dworze :)